Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów?

jak często trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów

 

Z czasem szczoteczka do zębów traci swoje właściwości, co nie tylko obniża efektywność mycia zębów, lecz także może prowadzić do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej. Z tego względu powinniśmy pamiętać o systematycznej wymianie naszej szczoteczki na nową lub wymianie końcówek w przypadku szczoteczki elektrycznej. Sprawdźmy zatem, co ile wymieniać szczoteczkę do zębów, aby codzienne zabiegi w obrębie jamy ustnej przyniosły oczekiwane efekty.

 

Dlaczego należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów, czy to manualna, elektryczna, czy soniczna, jest naszą pierwszą linią obrony w walce z bakteriami, które mogą gromadzić się w jamie ustnej. Bakterie wywołują różne choroby dziąseł, próchnicę zębów, a także przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z buzi. Zużyta szczoteczka jest siedliskiem nie tylko bakterii, ale również grzybów. Jeśli nie będziemy o nią dbać, w naszej jamie ustnej rozwiną się infekcje i stany zapalne. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Zapalenie dziąseł – choroba rozwija się, gdy w szczelinach dziąsłowych i poniżej nich gromadzą się bakterie. Najczęściej efektem zapalenia dziąseł jest krwawienie, które można od razu zaobserwować podczas mycia zębów.
 • Opryszczkowe zapalenie gardła – przeważnie występuje u dzieci. Objawia się pęcherzykami w jamie ustnej i trudnościami w przełykaniu płynów i pokarmów stałych.
 • Choroby rąk, stóp i jamy ustnej – te choroby zazwyczaj obserwuje się u dzieci. Wywołuje je wirus Coxsackie A16, a objawami choroby mogą być: ból gardła i języka, gorączka oraz ból od wewnętrznej strony policzków.
 • Grzybica – jest to choroba wywoływana drożdżakami Candida. Objawia się występowaniem białego nalotu w jamie ustnej.
 • Afty – to owrzodzenia, które pojawiają się na dziąsłach i innych tkankach miękkich w jamie ustnej. Mogą pojawić się nie tylko na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, lecz także mogą być spowodowane nadmiernym stresem, spadkiem odporności, alergią czy zaburzeniami hormonalnymi.

Właśnie dlatego tak ważna jest regularna wymiana swojej szczoteczki, a w przypadku modeli elektrycznych samej końcówki. O tym, co ile wymieniać szczoteczkę do zębów, przeczytacie w kolejnych akapitach.

 

dlaczego trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Jeśli myjemy zęby za pomocą klasycznej szczoteczki manualnej, powinniśmy wymieniać ją na nową co 3 miesiące. Takie są zalecenia producentów oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego. Regularna wymiana szczoteczki zapobiega gromadzeniu się bakterii na włosiu szczoteczki.

Szczoteczkę powinniśmy również wymienić, gdy zużyją się jej włókna. Nie dość, że będą one mniej skutecznie czyścić zęby i będą pozostawiać płytkę bakteryjną, to jeszcze mogą doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.

Jeśli zatem zaobserwujemy, że włosie szczoteczki zaczyna się skręcać i odkształcać, nie powinniśmy czekać 3 miesięcy, tylko od razu udać się do sklepu po nową szczotkę do zębów.

Szczoteczki soniczne

Co ile wymieniać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

W przypadku klasycznych szczoteczek elektrycznych albo modeli sonicznych wymianie podlega jedynie główka szczoteczki (końcówka). Co ile czasu należy wymieniać końcówkę? To zależy od częstotliwości i sposobu szczotkowania zębów. U każdego włosie będzie zużywać się w różnym tempie. Jeśli jednak zaobserwujemy się, że włosie jest przerzedzone i powyginane, będzie to znaczyło, że nadszedł czas na wymianę końcówki szczoteczki. Ogólnie przyjmuje się, że końcówkę powinno się wymieniać co 6 miesięcy.

 

co ile wymieniać końcówki do szczoteczki elektrycznej

Czy trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów po chorobie?

Wiele osób zastanawia się, czy konieczna jest wymiana szczoteczki na nową po infekcji gardła, przeziębieniu czy po innej chorobie. Oczywiście, że tak! Powinniśmy wyrzucić starą szczoteczkę i zakupić nową, ponieważ mycie zębów zainfekowaną szczoteczką może prowadzić do powtórnego zakażenia i nawrotu choroby.

Niektórzy po przebytej chorobie decydują się zdezynfekować szczoteczkę, np. za pomocą antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, wody utlenionej czy przy pomocy spirytusu. Inni decydują się odkazić szczoteczkę wrzątkiem. Takie wyparzenie powinna trwać ok. 5-10 sekund. Jednak jest to ryzykowna metoda, ponieważ wrzątek może uszkodzić włókna szczoteczki. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zawsze po przebytej infekcji, wymieńmy szczoteczkę na nową.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Jeśli ważna jest dla nas pielęgnacja jamy ustnej, powinniśmy nie tylko pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki, ale również zastosować się do kilku ważnych wskazówek, dzięki którym lepiej zadbamy o szczoteczkę i skuteczne czyszczenie zębów.

 • Przede wszystkim musimy pamiętać, aby nigdy nie pożyczać nikomu swojej szczoteczki, nawet najbliższym osobom z rodziny. W ten sposób bardzo łato możemy nabawić się próchnicy, gdyż jest ona chorobą zakaźną.
 • Po każdym użyciu szczoteczki powinniśmy ją dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztki pasty do zębów czy śliny.
 • Szczoteczkę powinniśmy przechowywać w pozycji pionowej. Dzięki temu umożliwimy włóknom łatwiejsze schnięcie.
 • Nie zaleca się przechowywania szczoteczki w zamkniętym etui, plastikowym pojemniku lub kosmetyczce. Najlepiej przechowywać ją w suchym miejscu. Poza tym należy pamiętać, aby szczoteczki nie stykały się ze sobą główkami.
 • Ważne jest również, by przechowywać szczoteczkę z dala od toalety, prysznica czy wanny. Szczoteczka nie będzie bezpieczna również na umywalce, ponieważ podczas mycia rąk będzie narażona na kapiącą wodę z brudem.
 • Natomiast w podróży powinniśmy zawsze przechowywać szczoteczkę w specjalnym opakowaniu lub osłonce na włókna, dzięki czemu ochronimy ją przed zabrudzeniami i ewentualnymi uszkodzeniami.

 

jak dbać o szczoteczkę do zębów

Mamy nadzieję, że z naszego poradnika jasno wynika, co ile trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów. Systematyczna wymiana szczoteczki lub końcówki wpłynie na skuteczne mycie zębów i na czystość całej jamy ustnej. Jeżeli będziemy zwlekać z wymianą szczoteczki, możemy nabawić się infekcji i chorób, a do tego znacznie obniżymy efektywność szczotkowania zębów.

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas