Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy warto kupić ekspres na kapsułki?

kawa z ekspresu kapsułkowego

Ekspresy kapsułkowe to kompaktowe sprzęty AGD uwielbiane przez wszystkich amatorów kawy, którzy żyją w pośpiechu. Należą do rodziny ekspresów ciśnieniowych, ale od swoich starszych kuzynów różnią się przede wszystkim wielkością i sposobem działania. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić ekspres na kapsułki, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się, jak działają ekspresu kapsułkowe i jakie są ich największe zalety.

Jak działa ekspres kapsułkowy?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy warto kupić ekspres na kapsułki, zapoznaj się z jego sposobem działania. Tak naprawdę zasada działania takiego ekspresu jest bardzo prosta. W zależności od tego, jaką kawę chcesz przygotować, będziesz potrzebować specjalnej kapsułki. Po włączeniu ekspresu kapsułkę musisz umieścić w wyznaczonym miejscu, podstawić kubek lub filiżankę, a następnie nacisnąć przycisk rozpoczynający pracę urządzenia. Po kilku chwilach kubek wypełni się wybraną kawą. Ekspresy na kapsułki często wyposażone są w spieniacze do mleka, dzięki czemu mogą przygotować nie tylko kawę czarną, ale również różne rodzaje kaw mlecznych, a nawet gorącą czekoladę czy herbatę.

 

ekspres na kapsułki - wady i zalety

Ekspres kapsułkowy - zalety - wady

Opinie na temat ekspresów kapsułkowych są mocno zróżnicowane. Nie brakuje zwolenników ani przeciwników tego typu urządzeń - szczególnie nie lubią ich bariści. Jednak ekspresy na kapsułki mają wiele zalet, przez co są chętnie wybierane przez konsumentów. Oto największe z nich:

 • Kompaktowe rozmiary - ekspresy kapsułkowe są najmniejsze ze wszystkich ekspresów do kawy dostępnych na rynku. Dzięki temu bez problemu zmieszczą się na blacie, nawet w niewielkiej kuchni.
 • Łatwa obsługa - obsługa takich ekspresów jest naprawdę łatwa i z pewnością nikomu nie sprawi problemów. Wystarczy włożyć kapsułkę do urządzenia i nacisnąć przycisk „start”. Sama kapsułka ma odmierzoną dokładną ilość kawy, która jest potrzebna do zaparzenia napoju.
 • Szybkość działania - w ekspresie na kapsułki błyskawicznie zaparzysz kawę.
 • Możliwość parzenia rozmaitych kaw - w takim ekspresie możesz przygotować praktycznie każdą kawę, a nawet czekoladę, kakao i herbatę. Wszystko zależy od tego, jakie kapsułki zastosujesz.
 • Łatwość czyszczenia - takie ekspresy są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Po zaparzeniu kawy wystarczy jedynie wyrzucić zużytą kapsułkę do kosza. Nie ma pojemnika na odpadki ani tacki ociekowej, które trzeba by było czyścić po każdym użyciu ekspresu. Trzeba jedynie pamiętać, aby systematycznie odkamieniać pojemnik na wodę, by przyrządzana kawa zachowała swoje walory smakowe.
 • Niska cena - ekspresy kapsułkowe mają relatywnie niskie ceny. Najtańsze można z powodzeniem kupić za około 100 zł.

Choć użytkowanie ekspresów kapsułkowych niesie ze sobą wiele korzyści, te urządzenia mają też pewne wady:

 • Konieczność kupowania kompatybilnych kapsułek - decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego, będziesz musiał kupować kapsułki tej samej marki. Większość producentów wymaga bowiem stosowania kapsułek dedykowanych do konkretnego modelu ekspresu. Przykładowo do ekspresu Dolce Gusto Piccolo będziesz musiał kupować kapsułki z systemu Dolce Gusto.
 • Wysoki koszt przygotowania kawy - po przeliczeniu, łatwo można zorientować się, że zaparzenie jednej filiżanki kawy w takim ekspresie jest o wiele droższe niż przygotowanie kawy z ziaren. W zależności od rodzaju kapsułek, ich koszt zakupu waha się od około 1 zł do nawet 2 zł za sztukę.
 • Jakość kawy - wiele osób zarzuca kawie w kapsułkach, że jest słabej jakości. Choć jest szczelnie zamknięta w kapsułce, nie będzie mieć takiego smaku i aromatu, jak kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren.
 • Jedno ustawienie parzenia - większość dostępnych w sprzedaży ekspresów kapsułkowych oferuje tylko jedno ustawienie parzenia dl wszystkich rodzajów kawy. Nie ma więc możliwości zmiany temperatury wody czy czasu parzenia.
 • Nie wszystkie kapsułki nadają się do recyklingu - większość kapsułek wykonana jest z tworzywa sztucznego, aluminium lub ich mieszaniny, przez co ich recykling jest bardzo utrudniony. Niektórzy producenci oferują jednak kapsułki wielokrotnego użytku, które są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla środowiska niż kapsułki jednorazowe.

Jak widzisz, tego typu ekspresy mają zarówno zalety, jak i wady. Podczas gdy jedni użytkownicy będą zadowoleni z ich funkcjonalności, dla innych może być ona niewystarczająca. Dlatego samodzielnie musisz zdecydować, czy warto kupić ekspres na kapsułki.

 

kapsułki do ekspresu kapsułkowego

Co brać pod uwagę przy zakupie ekspresu na kapsułki?

Oferta ekspresów kapsułkowych jest dość szeroka, dlatego wybór tego jedynego modelu może przysparzać kłopotów. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Wielkość ekspresu - choć tego typu ekspresy mają bardzo kompaktowe rozmiary, warto dokładnie sprawdzić, czy zmieszczą się na blacie kuchennym. Modele ze spieniaczem do mleka mają przeważnie większe rozmiary.
 • Pojemność zbiornika na wodę - im większy zbiornik na wodę, tym więcej kaw będziesz mógł przyrządzić bez potrzeby uzupełniania wody. Jeśli z ekspresu będzie korzystać wiele osób, lepiej zdecydować się na zakup modelu ze zbiornikiem o pojemności przynajmniej 1 litra.
 • Ciśnienie - większość dostępnych na rynku ekspresów kapsułkowych oferuje ciśnienie 15 lub 19 barów, co jest dobrym wyborem.
 • Spieniacz do mleka - jeśli pijesz kawy mleczne, zastanów się, czy wolisz korzystać z funkcji spieniania mleka, czy może z kapsułek, które wypełnione są mlekiem w proszku. Większość takich ekspresów ma zintegrowany pojemnik na mleko, który bez problemu można odpiąć i schować do lodówki. Są też modele wyposażone w elastyczny wężyk, który pobiera mleko bezpośrednio z kartonu lub garnuszka.
 • Dostępność i cena kapsułek - przed zakupem ekspresu, zwróć uwagę, jakie kapsułki do niego pasują. Aby uniknąć problemów z dostępnością kapsułek, warto wybrać jeden z najpopularniejszych ekspresów kapsułkowych, np. Nespresso, Dolce Gusto, Cafissimo czy Tassimo. To popularne i powszechnie dostępne systemy, więc nie będziesz mieć problemów z zakupem kompatybilnych kapsułek.
 • Dodatkowe funkcje - warto sprawdzić, czy expres ma funkcję automatycznego wyłączania oraz system automatycznego czyszczenia, dzięki czemu wykona tę pracę za Ciebie.
 • Design - ekspresy na kapsułki różnią się stylistyką. Dostępne są zarówno modele nowoczesne, jak i retro, dzięki czemu dopasują się do każdej aranżacji kuchennej.

Kawa

Czy opłaca się kupić ekspres na kapsułki?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ekspresy kapsułkowe dostępne są w relatywnie niskich cenach. Wydając 300-400 zł jesteś w stanie nabyć dobrej jakości urządzenie, które szybko zaparzy Twoją ulubioną kawę. Możesz również zdecydować się na tańszy model, który równie dobrze wywiąże się ze swojego zadania. Pamiętaj jednak, że na dłuższą metę cena ekspresu ma drugorzędne znaczenie, gdyż jest to jednorazowy wydatek. Przede wszystkim powinieneś sprawdzić, jaki jest koszt kawy kapsułkowej. Przykładowo do ekspresu Tchibo Cafissimo MINI, będziesz musiał kupić kapsułki Tchibo Cafissimo. Zazwyczaj takie kapsułki dostępne są w opakowaniach po 10 sztuk. Cena za jeden zestaw to około 12 zł, więc zaparzenie jednej filiżanki kawy będzie Cię kosztować 1,20 zł. Jeśli pijesz jedną kawę dziennie, koszt jeszcze nie będzie tak wysoki. Jeżeli natomiast pijesz cztery kawy dziennie, na same kapsułki wydasz prawie 5 zł. Oczywiście kapsułki można też kupić w większych opakowania, które zazwyczaj są bardziej ekonomiczne. Na rynku pojawiają się także zamienniki kapsułek, z którymi próbują walczyć producenci ekspresów.

 

ekspres na kapsułki

Która kawa w kapsułkach jest najlepsza?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, która kawa w kapsułkach jest najlepsza, ponieważ każdy ma inny gust i inne wymagania smakowe. Jednak dobre opinie zbierają kapsułki Nescafe Dolce Gusto, Tassimo Jacobs czy Tchibo CaffeCrema. Pamiętaj jednak, że kapsułki do ekspresu nie są uniwersalne. Mają różne wielkości, kształty i wypustki, dlatego są kompatybilne tylko z danymi modelami ekspresów. Tak więc kapsułki Tassimo nie będą pasować do ekspresu Dolce Gusto, a kapsułki Nespresso do ekspresów Tchibo Cafissimo.

Kawa z kapsułek bez ekspresu - czy to możliwe?

Okazuje się, że wcale nie musisz mieć w domu ekspresu kapsułkowego, by zaparzyć kawę z kapsułki. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Umieść kapsułkę w kubku.
 • Powoli wlewaj wrzącą wodę do kubka do momentu, aż kapsułka znajdzie się około 1,5 cm od góry kubka.
 • Kapsułka musi zanurzyć się w wodzie. Jeśli unosi się na powierzchni, za pomocą łyżeczki przytrzymaj ją pod wodą.
 • Od czasu do czasu zamieszaj wodę, by kapsułka dobrze się nasączyła. W przeciwnym razie nie przygotujesz dobrej kawy.
 • Wyjmij kapsułkę po kilku minutach. Jeśli chcesz przygotować słabą kawę, kapsułkę pozostaw w wodzie na około 2 minuty, a jeśli bardzo mocną, to przetrzymaj ją nawet do 6 minut.
 • Jak widzisz, możliwe jest zaparzenie kawy z kapsułek bez ekspresu. Nie jest to jednak zalecane, gdyż kawa przygotowana w ekspresie smakuje o wiele lepiej.

kapsułki do ekspresów do kawy

Podsumowanie

Ekspresy kapsułkowe mają zarówno plusy, jak i minusy. Z pewnością jednak przypadną do gustu osobom, którym zależy na prostocie i oszczędności czasu. Natomiast prawdziwi kawosze będą zawiedzeni, gdyż kawa z kapsułek nie ma porównania z kawą parzoną ze świeżo zmielonych ziaren. Do zakupu takiego ekspresu może również zniechęcić wysoka cena kapsułek. Każdy sam musi sobie zatem udzielić odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić ekspres na kapsułki.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas