Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym wyczyścić zlew granitowy?

czym-wyczyscic-zlew-granitowy-1.jpg [529.92 KB]

 

Urządzając kuchnię, coraz częściej decydujemy się na zakup zlewu granitowego. Jest on solidny i wytrzymały, a do tego pięknie się prezentuje. Jednak, aby wytrzymał wiele lat intensywnej eksploatacji, powinien być systematycznie czyszczony i impregnowany, gdyż często na jego powierzchni pojawiają się nieestetyczne zacieki i przebarwienia. Sprawdźmy zatem, czym wyczyścić zlew granitowy i jak od niego dbać, by zachował swój pierwotny wygląd na wiele lat.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Czym myć zlewozmywak granitowy? Możemy wykorzystać płyn do naczyń albo dedykowane środki do zlewów granitowych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na naturalne środki czyszczące do zlewu granitowego, czyli ocet i sodę oczyszczoną.
 • W jaki sposób usunąć plamy i przebarwienia zlewu granitowego?
 • Czym czyścić zlew z granitu, aby pozbyć się osadów z kamienia?
 • Regularne czyszczenie zlewu granitowego pozwoli nam zadbać o jego wygląd. Czasami jednak nie pomogą nawet dedykowane środki do zlewów granitowych i konieczna jest renowacja.
 • Jak impregnować zlew granitowy?
 • Jak dbać o zlewozmywak z granitu? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

 

Jak wyczyścić zlewozmywak z granitu?

Czyszczenie zlewozmywaka wykonanego z granitu nie jest skomplikowane, ale wymaga od nas nieco więcej wysiłku niż mycie zlewu stalowego. Jednak wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Czasami wystarczy przetrzeć zlew ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. W innych przypadkach konieczne może być zastosowanie dedykowanych preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia zlewozmywaków granitowych. Warto dodać, że kolor zlewy nie ma znaczenia w pielęgnacji. Każdy zlew granitowy, czy to w kolorze białym, czarnym czy beżowym, będziemy czyścić w ten sam sposób. Poniżej znajdziesz wskazówki, czym wyczyścić zlew granitowy, by zachował swój piękny wygląd przez długi czas.

 

Środki chemiczne do pielęgnacji

W sklepach znajdziemy rozmaite preparaty czyszczące do zlewów wykonanych z granitu.

 

Płyn do mycia naczyń

Okazuje się, że zlewozmywak granitowy możemy bez problemu wyczyścić płynem do mycia naczyń. Wystarczy nałożyć odrobinę płynu na powierzchnię zlewu, a następnie dokładnie umyć go gąbką. Na końcu należy pamiętać, aby zlew wytrzeć do sucha. Płyn do naczyń jest zwykle łagodny, więc nie doprowadzi do żadnych zarysowań i uszkodzeń powierzchni zlewu.

 

Dedykowany preparat do mycia zlewu granitowego

Czym myć zlew granitowy? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie dedykowanych do niego środków czyszczących. Takie dedykowane środki przeznaczone są do codziennej pielęgnacji - usuwają zabrudzenia i osad z kamienia, przywracając zlewozmywakowi pierwotny wygląd. Wystarczy rozpylić środek na powierzchnię zlewu i odczekać kilka minut do rozpuszczenia osadu. Następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha ściereczką. Takimi środkami możemy również umyć baterię granitową.

 

czyszczenie zlewu granitowego

 

Domowe sposoby

Jeśli nie chcemy używać do czyszczenia detergentów, możemy postawić na naturalne środki czyszczące, które z pewnością znajdziemy w kuchni. Mowa tu o sodzie oczyszczonej i occie. Ekologiczne czyszczenie zlewu nie tylko korzystnie wpłynie na zawartość naszego portfela, lecz także na środowisko.

 

Czyszczenie zlewu granitowego sodą oczyszczoną

Zastanawiacie się, czym czyścić zlew granitowy? Odpowiedni środek znajdziecie w kuchni. Jest nim soda oczyszczona, która jest substancją delikatnie żrącą, co stanowi o jej działaniu czyszczącym. Neutralizuje kwasy i pochłania zapachy, dzięki czemu często jest wykorzystywana do czyszczenia kuchennego wyposażenia, np. zlewozmywaków czy kuchenek mikrofalowych. Aby wyczyścić nią zlew z granitu należy sporządzić pastę czyszczącą - zmieszać sodę z odrobiną wody tak, by powstała konsystencja papki. Taką pastę nakładamy na ściereczkę, a następnie czyścimy zlew, wykonując koliste ruchy. Na końcu dokładnie opłukujemy wodą i wycieram do sucha miękką ściereczką.

 

Czyszczenie zlewozmywaka z konglomeratu octem

Czym czyścić zlew z konglomeratu? Do tego celu możemy wykorzystać też inny naturalny środek czyszczący, a mianowicie ocet. Najpierw musimy przygotować roztwór octu z wodą, zachowując proporcje 1:1. Jeśli wykorzystamy 2 łyżki octu, musimy do niego dodać jeszcze 2 łyżki wody. Tak przygotowany roztwór rozprowadzamy po powierzchni zlewozmywaka i pozostawiamy na kilka minut, by mógł zadziałać. Następnie dokładnie przecieramy całą powierzchnię zlewu, opłukujemy wodą i wycieramy do sucha miękką ścierką. Czyszczenie octem granitu jest w pełni bezpieczne, a co najważniejsze - skuteczne.

 

naturalne środki czyszczące do zlewu

 

Czym usunąć przebarwienia ze zlewu granitowego?

Czyszczenie zlewu granitowego z codziennych zabrudzeń i resztek żywności nie powinno sprawiać nam problemów. Jednak usuwanie plam, osadów i zacieków będzie już znacznie trudniejszym zadaniem. Na takich zlewach bardzo często powstają przebarwienia, które są szczególnie widoczne w modelach białych i beżowych. Taki odbarwiony zlewozmywak z granitu bardzo trudno jest przywrócić do pierwotnego stanu. Jeśli dojdzie do odbarwienia zlewu granitowego, możemy wykorzystać ocet. Powinniśmy wypełnić zlew octem i wodą w proporcjach 1:1 i pozostawić go tak na całą noc. Następnie rano dokładnie wyczyścić płynem albo pastą z sody. Nie zawsze jednak uda nam się usunąć przebarwienia. Właśnie dlatego powinniśmy pamiętać, by nie wlewać do jego komory substancji o silnie barwiących właściwościach.

Zlewozmywaki granitowe

Jak usunąć kamień ze zlewu granitowego?

Na zlewach granitowych, szczególnie w ciemnych kolorach, często możemy zauważyć biały osad. Jest on skutkiem mycia zlewu twardą wodą, czyli taką, która zawiera duże ilości wapnia. Aby nie dopuścić do powstawania takich nieestetycznych zacieków, warto myć zlew wodą przefiltrowaną albo przegotowaną. Możemy również zamontować w kranie filtr, który będzie usuwał z wody osady wapienne. Dzięki temu pozbędziemy się problemów z twardą wodą, za co podziękuje nam nie tylko zlewozmywak, ale również wiele sprzętów AGD. Przygotowując roztwór octu i sody w proporcji 1:1, możemy wypolerować zlew granitowy. W ten sposób nadamy mu eleganckiego połysku i ograniczymy tworzenie się osadów z kamienia.

 

Jak odnowić zlew granitowy?

Wiemy już, czym wyczyścić zlew granitowy, ale czy jest jakiś sposób, aby go odnowić? Ślad po gorącym garnku, zacieki, zaschnięty osad z herbaty czy odprysk na zlewie granitowym. Wszystko to sprawia, że po kilku latach użytkowania zlewozmywak może nie prezentować się tak dobrze, jak w dniu zakupu. Na szczęście możliwa jest renowacja zlewu granitowego. Jednak w zależności od rodzaju zniszczenia, będziemy musieli podjąć inne kroki. Poniżej opisujemy, jak wypolerować zlew granitowy, usunąć ryski, odpryski i ślady po przypaleniach.

 

czyszczenie zlewu granitowego

 

Jak usunąć rysy na zlewie granitowym?

Niestety naprawa pękniętego zlewu granitowego jest niemożliwa. Natomiast można spróbować usunąć drobne rysy, które powstały na powierzchni zlewu, np. przez wrzucanie do niego ostrych przyborów z dużej wysokości. Zarysowania możemy spróbować zatrzeć olejem jadalnym albo przeznaczonym do tego celu impregnatem. Wówczas należy spryskać zarysowaną powierzchnię impregnatem i pozostawić na około 10 minut, po czym wytrzeć zlew do sucha. Po impregnacji nie powinniśmy używać zlewu przynajmniej przez 4 godziny, a najlepiej odczekać całą noc.


Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zlewozmywaki granitowe są wykonywane z różnej jakości kruszywa. W przypadku taniego, złej jakości kompozytu, usunięcie nawet drobnych rys może okazać się niemożliwe. Dlatego najlepiej działać zapobiegawczo i nie zostawiać zlewie granitowym żadnych ostrych narzędzi i przyborów kuchennych.

Zlewozmywaki z baterią

Odpryski na zlewie granitowym

Zlewozmywaki z granitu są dość wytrzymałe, jednak upuszczenie twardego, ostrego przedmiotu może skończyć się ukruszeniem bądź uszkodzeniem ich powierzchni.


W przypadku zlewów emaliowanych z malowaniem nie będzie problemu. Możemy bowiem użyć specjalnych emaliowanych lakierów w sprayu lub w sztyfcie. Są one przeznaczone do renowacji właśnie zlewów, wanien i umywalek. Czy możemy tak samo postąpić w przypadku zlewu wykonanego z konglomeratu? Czy istnieje farba do zlewu granitowego? W sklepach można spotkać lakiery, które imitują wygląd granitu. Można spróbować nimi zakryć ewentualne odpryski. Jednak raczej nie uda nam się uzyskać jednolitego efektu. Trudno jest też przewidzieć trwałość takiego zabiegu, dlatego my nie zalecamy malowania zlewów granitowych.

 

Przypalony zlew

Choć kamienny zlew powinien bez problemu wytrzymać temperaturę do 280°C, nie powinniśmy odstawiać na niego naczyń ściągniętych prosto z rozgrzanego palnika, gdyż na powierzchni zlewu mogą pozostać ślady. Czym czyścić zlew granitowy, aby pozbyć się plam po przypaleniu? Możemy spróbować domyć zlew pastą z sody oczyszczonej i wody. Pastę należy nałożyć na miejsce przypalenia, pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić. Niestety, nie zawsze uzyskamy oczekiwany efekt. W taki sam sposób możemy próbować usunąć plamy po domestosie. Ten preparat ma w sobie składniki wybielające, dlatego łatwo tworzą się przebarwienia zlewu granitowego.

Jak widać, możemy odnowić zlew granitowy w domu. Jednak to, jakie efekty uzyskamy, będzie w dużej mierze uzależnione od jakości naszego zlewu. Zazwyczaj w przypadku tanich zlewów, renowacja jest nieopłacalna.

 

jak pielęgnować zlew granitowy

 

Jak konserwować zlewozmywak granitowy?

Odpowiednia impregnacja zlewu granitowego jest bardzo ważna. Tylko dzięki niej zachowa on swój piękny wygląd na długi czas. Co więcej, konserwacja przedłuża żywotność zlewu, uodparnia jego powierzchnię na uszkodzenia mechaniczne, a także ułatwia usuwanie ewentualnych przebarwień.

Jak zabezpieczyć zlew granitowy? To bardzo łatwe. Wystarczy, że po gruntownym czyszczeniu, przetrzemy jego powierzchnię olejem jadalnym lub oliwą z oliwek. Dzięki temu zlew nabierze blasku, a jego kolor stanie się bardziej intensywny. Taki zabieg sprawi również, że woda będzie lepiej spływać z powierzchni zlewu, co ograniczy powstawanie nieestetycznych plam i zacieków.

 

Zlewozmywak granitowy - o czym należy pamiętać podczas jego użytkowania?

 • Regularne czyszczenie zlewu granitowego jest kluczem do utrzymania jego pięknego wyglądu. Po każdym użytkowaniu powinniśmy spłukać resztki żywności i dokładnie umyć granitowy zlew. Mogą one bowiem spowodować pojawienie się przebarwień i zacieków.
 • Należy pamiętać, że zlewy granitowe nie lubią substancji o silnych właściwościach barwiących. Aby nie dopuścić do powstawania przebarwień, nie powinniśmy wylewać do nich barwiących płynów i produktów spożywczych, czyli np. soku z buraków, wina, zup z dużą ilością kurkumy, a nawet kawy i herbaty. 
 • Bardzo ważne, jest również, aby stosować odpowiednie środki czyszczące do zlewu granitowego. Do czyszczenia nie używamy drażniących środków chemicznych, preparatów z drobinkami ściernymi ani druciaków czy szorstkich gąbek. Mogą one bowiem uszkodzić warstwę ochronną zlewu, a nawet strukturę materiału.
 • Po każdym użyciu należy umyć zlew granitowy i wytrzeć do sucha za pomocą miękkiej ścierki.

 

armatura.png [26.26 KB]

 

Czym myć granitowy zlew? Podsumowanie

Podsumowując, pielęgnacja granitowego zlewu jest stosunkowo łatwa, ale wymaga od nas regularności i delikatnego podejścia. Najlepszym sposobem na utrzymanie zlewu w doskonałej kondycji jest regularne usuwanie brudu i resztek jedzenia za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki z ciepłą wodą i łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Należy unikać agresywnych środków czyszczących oraz gąbek i szczotek z metalowymi włóknami, które mogą zarysować powierzchnię zlewu. Po umyciu zlewu zaleca się jego dokładne osuszenie za pomocą ręcznika lub ściereczki, aby zapobiec powstawaniu zacieków i utlenianiu się powierzchni.

Warto także regularnie konserwować zlew granitowy, aby ograniczyć powstawanie nieestetycznych plam. Poza tym impregnacja zlewu z granitu uodporni jego powierzchnię na uszkodzenia, tym samym wydłużając jego żywotność. Dbałość o higienę i odpowiednie czyszczenie granitu to kluczowe czynniki pozwalające cieszyć się pięknym i funkcjonalnym zlewem przez wiele lat.

Produkty powiązane

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas