Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź
Dlaczego gofry przyklejają się do gofrownicy? Rozwiązujemy najczęstsze problemy z goframi
Gofry są smaczną przekąską, która wielu osobom kojarzy się z wakacjami. Dzięki gofrownicy możemy przygotować ulubione gofry we własnej kuchni. Mimo że przygotowanie gofrów nie jest trudne, a sama gofrownica jest łatwa w obsłudze, wielu osobom nie udaje się upiec smacznych, chrupiących gofrów. Dlaczego gofry nie wychodzą chrupiące? Dlaczego gofry przyklejają się do gofrownicy? Te i inne problemy związane z użytkowaniem gofrownic postaramy się z rozwiązać w naszym poradniku.
Aktualizacja: 5.07.2023 r.
O tym przeczytasz w poradniku
|
Dlaczego gofrownica przypala gofry?
Jednym z najczęstszych problemów, na które skarżą się użytkownicy gofrownic, jest to, że gofry się przypalają. Może być to spowodowane przegrzaniem gofrownicy. Jeśli urządzenie osiągnie zbyt wysoką temperaturę, powinniśmy ją odpowiednio wyregulować, aby gofry się nie przypaliły.
Okazuje się, że wpływ na przypalanie gofrów może mieć zbyt duża ilość cukru w cieście (szczególnie gofry belgijskie mają dużo cukru). W takim przypadku blaszki gofrownicy mogą zostać oblepione cukrem, co doprowadzi do przypalenia kolejnej partii gofrów. Aby tego uniknąć, po każdym upieczeniu gofrów powinniśmy wyczyścić blaszki, np. za pomocą ręcznika papierowego.
Dlaczego gofry nie rosną?
Jeśli na etapie przygotowywania ciasta popełnimy kilka błędów, nasze gofry nie wyrosną i nie będą puszyste. Oto najczęściej popełniane błędy:
- Nie dodajemy proszku do pieczenia. Bez proszku gofry wychodzą płaskie. Mimo tego, że piana z białek ma działanie spulchniające, nie utrzyma ciężaru mąki, jajek i mleka, ponieważ nie rozszerza się pod wpływem ciepła.
- Jeśli użyjemy zimnych białek, nie wymieszają się one prawidłowo z innymi składnikami. Właśnie przez to gofry opadają po upieczeniu.
Dlaczego gofrownica nie dopieka?
Jeśli gofry są surowe w środku, może być to spowodowane zbyt niską mocą gofrownicy. W najtańszych modelach moc nie przekracza 700 W, co nie tylko wpływa na długi czas nagrzewania, lecz także sprawia, że płytki nierównomiernie się nagrzewają. Aby uniknąć problemów z niedopieczonymi goframi, moc gofrownicy powinna wynosić minimum 800 W.
Dlaczego gofry przywierają do gofrownicy?
Kolejnym problemem, z którym często zmagają się amatorzy domowych gofrów, jest to, że ciasto przykleja się do blaszek urządzenia. Co zrobić w takim przypadku?
- Jeśli nasze gofry nie chcą się odkleić po upieczeniu, może to oznaczać, że dodaliśmy zbyt mało tłuszczu. Jego dodanie do ciasta sprawi, że stanie się ono elastyczne, a przy tym straci kleistość. Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do gofrów? Bardzo dobry i zdrowy jest olej kokosowy, ale do gofrów można dodać też inne oleje, np. ryżowy, rzepakowy czy słonecznikowy.
- Jeżeli płytki w naszej gofrownicy nie są pokryte powłoką non-stick (powłoką nieprzywierającą), warto je natłuszczać przed nałożeniem każdej kolejnej porcji ciasta.
- Gofry mogą przyklejać się do płytek przez to, że wylaliśmy zbyt dużą ilość ciasta. Ile ciasta leje się do gofrownicy? Powinniśmy nalewać tyle ciasta, aby można było swobodnie zamknąć gofrownicę – ciasto nie może wylewać się na boki.
- Zbyt niska moc gofrownicy również może spowodować problemy z przywieraniem gofrów do blaszek.
Dlaczego gofry nie chrupią?
To, że gofry nie wychodzą chrupiące, może być spowodowane różnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest zbyt niska temperatura. Najlepiej ustawić w gofrownicy temperaturę 190⁰C. Jeśli gofrownica będzie mieć zbyt małą moc, nie rozgrzeje się równomiernie i nie zamknie odpowiednio ciasta, przez co gofry będą gumowate. Nawet jeśli dłużej przetrzymamy ciasto w gofrownicy, nie uda nam się osiągnąć oczekiwanego efektu – zbyt długo pieczone gofry wychodzą miękkie i gumowate.
Innym powodem, dla którego gofry nie wychodzą chrupiące, może być sama kratka gofrownicy. Ścianki gofrów powinny być cienkie, a nie grube. W takim przypadku może pomóc krótkotrwałe otworzenie gofrownicy w trakcie pieczenia gofrów, aby uwolnić z ciasta parę wodną.
Sprawdzonym sposobem na chrupiące gofry jest wyłożenie ich na kratkę do rozgrzanego piekarnika – wystarczy temperatura 100⁰C. Dzięki temu wilgoć odparuje, a gofry nie zrobią się miękkie i gumowate. Ważne jest również, aby po upieczeniu gofrów nie układać ich jeden na drugim, ponieważ sprawi to, że zaparują i stracą swoją chrupkość.
Dlaczego gofry rozdwajają się po otwarciu gofrownicy?
Jeśli po upieczeniu nasze gofry rozwarstwiają się, to znak, że ciasto jest niedopieczone w środku – takie gofry są po prostu miękkie, a przez to bardziej podatne na rozklejanie. Jeżeli nasze gofry są w środku surowe, najprawdopodobniej źle dobraliśmy czas pieczenia. Co ważne, jeśli na płytki wylejmy zbyt dużą ilość ciasta, gofrownica będzie musiała odparować więcej wody, przez co wydłuży się czas pieczenia. Jeżeli podczas pieczenia z urządzenia wydobywa się para wodna, to nasze gofry na pewno nie nadają się do wyjęcia.
Ile piec gofry w gofrownicy?
Czas pieczenia gofrów zależy głównie od temperatury, jaką osiąga gofrownica. W urządzeniach o mocy 700 W gofry będą się piekły dość długo – nawet około 10 minut. Z kolei w gofrownicach o mocy powyżej 1000 W zazwyczaj wystarczą 3-4 minuty. Zanim przystąpimy do pieczenia gofrów, powinniśmy sprawdzić, jaki czas pieczenia podaje producent w instrukcji obsługi.
Jak wyjąć gofry z gofrownicy?
Jeżeli nie popełnimy błędów podczas przygotowywania ciasta, dobierzemy odpowiednią temperaturę gofrownicy oraz czas pieczenia, uda nam się przygotować idealne, chrupiące i pyszne gofry. Takie gofry z łatwością wyjmiemy z urządzenia za pomocą szpatułko drewnianej albo silikonowej.
Jak piec gofry?
Wiemy już, dlaczego gofry przyklejają się do gofrownicy, dlaczego się rozwarstwiają i dlaczego nie są chrupiące. Poznajmy teraz sprawdzony przepis na chrupiące gofry, które będą smakować jak z budki nad morzem.
Przepis na klasyczne gofry (przepis pochodzi ze strony wkrainiesmaku.pl)
Składniki:
- 2 jajka,
- 2 szklanki mleka,
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 1 szczypta soli,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 cukier waniliowy (32 g),
- 4 łyżki oleju rzepakowego.
Przygotowanie:
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Do osobnej miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier, wlewamy mleko, olej oraz żółtka. Dokładnie miksujemy aż do połączenia się składników.
Następnie do masy dodajemy białka i delikatnie wszystko mieszamy.
Gofrownicę rozgrzewamy, wylewamy ciasto i pieczemy gofry na złoty kolor. Gofry podajemy z ulubionymi dodatkami – z cukrem pudrem, dżemem, bitą śmietaną i owocami, frużeliną owocową lub musem owocowym.
Przepis na gofry belgijskie (przepis pochodzi ze strony domowe-wypieki.pl)
Nazywane również goframi brukselskimi. To lekkie gofry na bazie rzadkiego ciasta drożdżowego.
Składniki:
- 250 g mąki pszennej,
- szczypta soli,
- 125 ml mleka,
- 16 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant,
- 2 jajka w temperaturze pokojowej,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- 100 g masła,
- 100 g cukru perlistego.
Przygotowanie:
Jeżeli używamy świeżych drożdży, najpierw przygotowujemy rozczyn – lekko ciepłe mleko mieszamy z jedną łyżeczką cukru waniliowego, pokruszonymi drożdżami i ok. 3 łyżkami maki. Przykrywamy ścierką i odstawiamy na ok. 10-15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jeśli używamy drożdży suchych, wystarczy wymieszać je z mąką.
Masło rozpuszczamy na małym ogniu i pozostawiamy do wystygnięcia. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy sól, jajka i zaczyn. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub za pomocą miksera z hakami do zagniatania ciasta. Podczas wyrabiania ciasta stopniowo wlewamy chłodne, rozpuszczone masło. Na końcu dodajemy cukier perlisty i delikatnie mieszamy.
Nagrzewamy gofrownicę i smażymy gofry na złoty kolor.
Przepis na gofry amerykańskie (przepis Pawła Małeckiego ze strony kuchnialidla.pl)
Gofry amerykańskie są cieńsze niż belgijskie. Najczęściej serwuje się je na śniadanie polane masłem i syropem klonowym. Amerykanie chętnie jedzą też gofry na słono, np. z kurczakiem.
Składniki na ciasto:
- 320 g mąki pszennej,
- 80 ml syropu klonowego,
- 120 g roztopionego masła,
- 4 jajka (rozmiar L),
- 400 ml mleka,
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 szt. laski wanilii.
Dodatkowe składniki:
- 250 g świeżych malin,
- 126 borówek amerykańskich,
- Syrop klonowy do polania gofrów.
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek i ubijamy w misce za pomocą miksera. Dodajemy syrop klonowy i nasionka laski wanilii. Następnie do ubijanych żółtek dodajemy rozpuszczone masło. Wszystkie składniki mieszamy aż do powstania jednolitej konsystencji. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy do niej proszek do pieczenia, a następnie stopniowo dodajemy do ubijanych żółtek. Całość dokładnie mieszamy rózgą kuchenną, stopniowo dodając mleko. W osobnej misce ubijamy białka na puszystą i sztywną pianę, po czym dodajemy ją do miski z żółtkami. Wszystko delikatnie mieszamy do połączenia składników i odstawiamy na około 30 minut.
Gofry pieczemy na złoty kolor w rozgrzanej gofrownicy. Podajemy z malinami i borówkami amerykańskimi, polane syropem klonowym.
Przepis na gofry wegańskie (przepis pochodzi ze strony jadlonomia.com)
Składniki na ciasto:
- 1 ½ szklanki mąki pszennej,
- ½ szklanki aquafaby,
- 1 szklanka mleka roślinnego + 2 łyżki,
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- ⅓ łyżeczki soli,
- 2 łyżki cukru trzcinowego (albo innego słodzika),
- 3 łyżki oleju roślinnego.
Przygotowanie:
Mąkę, mleko roślinne, ocet jabłkowy, proszek do pieczenia i sól wkładamy do dużej miski. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż powstanie gęste, lepkie ciasto. Następnie w osobnej misce ubijamy aquafabę za pomocą miksera – piana powinna być puszysta, ale sztywna. Pianę stopniowo dodajemy do przygotowanego ciasta, podobnie jak cukier i olej. Wszystko miksujemy na niskich obrotach, aż do uzyskania gęstej, puszystej masy.
Gofrownicę rozgrzewamy, wykładamy porcję ciasta i pieczemy na złoto. Gofry podajemy z ulubionymi dodatkami.
Przepis na gofry bezglutenowe (przepis pochodzi ze strony domowe-wypieki.pl)
Składniki na ciasto:
- 130 g mąki ryżowej,
- 50 g mąki jaglanej lub kukurydzianej,
- 30 g skrobi ziemniaczanej,
- 2 łyżeczki cukru,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- 1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia,
- 40 g oleju kokosowego lub masła,
- 250 ml mleka lub wody,
- 2 jajka (rozmiar M).
Przygotowanie:
Olej kokosowy lub masło roztapiamy w małym garnuszku i odstawiamy na bok. Do miski wsypujemy obie mąki i skrobię ziemniaczaną, dodajemy cukier i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie mieszamy. Białka oddzielamy od żółtek i w osobnej misce ubijamy na sztywną pianę. Do suchych składników dodajemy żółtka, mleko i roztopiony tłuszcz – miksujemy aż do połączenia się składników. Na koniec dodajemy pianę z białej i delikatnie mieszamy.
Gofrownicę rozgrzewamy, wylewamy ciasto i pieczemy gofry aż do zarumienienia. Podajemy z ulubionymi dodatkami.