Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Dlaczego pralka nie wiruje?

co-zrobic-gdy-pralka-nie-chce-wirowac.jpg [130.50 KB]

Czy znasz tę sytuację? Twoja pralka pracuje normalnie, a jednak nie włącza programu wirowania i nie odprowadza wody. Ubrania są całkowicie mokre i musisz je ręcznie wykręcać. Zanim wezwiesz fachowca lub udasz się do sklepu z AGD, sprawdź parę rzeczy. Gdy zastanawiasz się, dlaczego pralka nie wiruje, może być tego kilka przyczyn. Może Twoje urządzenie zacznie ponownie dobrze działać po wykonaniu prostych czynności. W artykule opisujemy, jakie są przyczyny takiego stanu i jak możesz samodzielnie zadbać o sprawność automatu.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Dlaczego nowa pralka nie odwirowuje prania? Wymieniamy przyczyny: niezdjęta blokada bębna, nieprawidłowe wypoziomowanie, nieodpowiednie załadowanie bębna, niewłaściwy detergent, błędne ustawienia.
 • Czemu pralka, która do tej pory działała, nie odwirowuje wody albo słabo wiruje? Opisujemy prawdopodobne powody: zatkany filtr, uszkodzona pompa odpływowa, zapchany wąż odpływowy, zablokowany bęben, zużyty pasek napędowy.
 • Przyczyny awarii w instalacji elektrycznej pralki, gdy urządzenie nie chce wirować: brudne styki kabli, uszkodzone przewody zasilające, zużyte szczotki silnika, zepsuty kondensator rozruchowy, awaria programatora.
 • Reset pralki – jak go wykonać?

 

Co zrobić, gdy pralka nie odwirowuje wody? To sprawdź, gdy masz nowe urządzenie

Twoje ubrania po praniu są tak mokre, że trudno Ci je wyciągnąć z bębna? Jeśli nie używałeś programu bez wirowania, to zdecydowanie coś poszło nie tak. Kiedy Twoje nowe urządzenie pierze, ale nie wiruje, nie martw się na zapas. Sprawdź podstawowe rzeczy. Niby są oczywiste, ale przez to czasem pomijane.

 

 

Przymocowana blokada bębna pralki

Jeśli pralka jest nowa, przede wszystkim przypomnij sobie, czy została zdjęta blokada bębna. Jest ona mocowana na „plecach” pralki i służy do unieruchomienia bębna na czas transportu. Należy ją odkręcić śrubokrętem. To akurat rzadka przyczyna tego, że pralka nie wiruje, bo jeśli blokada nie jest zdjęta, już na początku prania usłyszysz i zobaczysz, że coś jest nie tak. Urządzenie zacznie się trząść, „skakać” i wydawać niepokojące dźwięki. Pamiętaj, że nie można nastawiać cyklu prania, gdy blokada bębna nie jest odczepiona! W ten sposób możesz skutecznie zniszczyć pralkę.

 

Złe wypoziomowanie urządzenia lub niestabilne podłoże

Pralka po zakupie i ustawieniu w pomieszczeniu powinna zostać dopasowana do podłogi, na której stoi. Bardzo często zdarza się, szczególnie w starszych mieszkaniach, że podłoga jest nierówna. Wtedy musisz wypoziomować pralkę. Jeśli będzie stała pod kątem, jej czujniki mogą zablokować wirowanie, żeby nie uszkodzić bębna.

 

wypoziomowanie-pralki-pod-blatem.jpg [104.27 KB]

 

Przeciążenie bębna lub zbyt mały załadunek

Dlaczego pralka raz wiruje, a raz nie? To może oznaczać, że w tym drugim wypadku jest przeładowana. Jeśli wkładasz do pralki np. duże kołdry lub koce, po nasiąknięciu wodą ważą o wiele więcej. To uniemożliwia odpowiednie odprowadzanie wody i pralka nawet wiruje, ale pranie jest mokre. Czasem pod obciążeniem nasiąkniętych tkanin urządzenie nawet nie potrafi ich odpowiednio rozłożyć w bębnie i włączyć programu wirowania. Natomiast jeśli załadunek jest zbyt mały, również może on się źle układać i uniemożliwiać start wirowania.

Co zrobić w takim wypadku? Skoro pralka z obciążeniem nie dokończy cyklu, musisz ją nieco odciążyć. Wyciągnij rzeczy z bębna i na ile to możliwe – wykręć je ręcznie. Postaraj się też spuścić wodę, która została w pralce. Potem ponownie włóż rzeczy do bębna (nie wszystkie naraz, jeśli jest ich za dużo) i spróbuj uruchomić program wirowania. W przypadku gdy załadunku jest za mało, dołóż parę rzeczy, które dociążą bęben.

Na przyszłość zaś kieruj się wytycznymi producenta. W instrukcji danego modelu znajdziesz dokładne informacje, ile kilogramów tkanin możesz wyprać w danym cyklu.

Pralki ładowane od przodu

Nieodpowiedni detergent lub jego ilość

Masz wrażenie, że im więcej płynu albo proszku dasz do szufladki w pralce, tym lepiej wypierzesz ubrania? Niekoniecznie. Nie bez powodu producent detergentu podaje informacje o wystarczającej ilości dostosowanej do wagi wsadu, twardości wody i stopnia zabrudzenia tkanin. Natomiast zbyt duża ilość środka piorącego przełoży się na ogromną ilość piany wytworzonej w kontakcie z wodą. Nie dość, że detergent nie wypłucze się i zostanie na tkaninach, to dodatkowo czujnik piany może w ogóle zablokować włączenie się wirowania i odpompowywania.

 

Przypadkowa zmiana ustawień

Twoja nowa pralka wylewa wodę, ale nie wiruje? Zanim zaczniesz panikować lub składać reklamację, sprawdź wybrane ustawienia. Niektóre programy prania nie włączają wirowania. Mogą to być cykle przeznaczone do ubrań wełnianych lub bardzo delikatnych. W takim wypadku urządzenie nie wiruje, ale odprowadza wodę. Czasem ma bardzo delikatny, prawie niezauważalny tryb wirowania. Niekiedy możesz też przez przypadek włączyć opcję pominięcia wirowania. Dlatego zanim zaczniesz korzystać z nowej pralki, dokładnie zapoznaj się z instrukcją.

 

 

Moja pralka do tej pory działała – czemu teraz nie wiruje?

Gdy urządzenie do tej pory działało dobrze i nagle przestało wirować, można wskazać inne proste do sprawdzenia przyczyny. To usterki mechaniczne. Trzeba przyznać, że najczęściej wynikają z braku regularnej dbałości o maszynę. Mogą też być wynikiem zużycia niektórych elementów.

 

poradnik_czyszczenie_filtra_w_pralce.png [91.05 KB]

 

Zatkany filtr w pralce

Szczerze odpowiedz sobie na pytanie – jak często czyścisz ten element? Gdy filtr pralki jest zapchany, uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody. Może to być przyczyna sytuacji, w której pralka słabo wiruje lub w ogóle nie chce wirować.

Nawiązując do znanego dowcipu, że nawet skarpetki nie wiedzą, czy zostaną parą na całe życie, bo to wyjdzie w praniu – warto poszukać właśnie tej zaginionej skarpetki lub innego elementu garderoby w filtrze pralki. Wyczyszczenie filtra jest łatwe i możesz je samodzielnie szybko wykonać.

Jak wyczyścić filtr w pralce? Najpierw odłącz ją od prądu. Zlokalizuj miejsce, w którym jest wylot filtra. Najczęściej to klapka z przodu na dole obudowy pralki. Podłóż pod nią płytką miskę – po odkręceniu blokady filtra może się stamtąd wylać sporo wody. Wokół urządzenia i pod nim rozłóż ręczniki, które wchłoną wodę. Gdy odkręcisz i wyciągniesz filtr, sprawdź czy nie ma w nim zagubionych w praniu przedmiotów. Na koniec dokładnie go wypłucz oraz wyczyść – na ile dasz radę – wylot pompy odpływowej, w którym znajdował się filtr.

Na zdjęciu poniżej dobrze widać klapkę ukrywającą filtr w pralce Bosch.

 

klapka-od-filtra-pralki-bosch.jpg [68.51 KB]Źródło zdjęcia: Bosch

 

Takie czyszczenie przeprowadzaj co ok. 2 miesiące. Gdy masz model pralki z kontrolką, która wskazuje konieczność sprawdzenia stanu filtra, kieruj się tymi informacjami.

Uwaga! Jeśli w pralce stoi nieodwirowana woda, musisz ją spuścić przed wyciągnięciem filtra. W innym wypadku zafundujesz sobie potop w łazience i zalanie sąsiadów z dołu. Najłatwiej możesz się pozbyć wody poprzez wąż odpływowy lub wężyk awaryjny, jeśli taki masz w swoim modelu. Opuść go jak najniżej do odpływu. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz pozbyć się wody ręcznie. Odchyl pralkę do tyłu, na ile możesz, podstaw pod wylot pompy miskę i delikatnie odkręcaj i zakręcaj blokadę filtra, aby stopniowo spuścić wodę do miski.

 

Zepsuta pompa odpływowa

Ten element pralki odpowiada za odpowiedni poziom wody w pralce podczas całego cyklu prania. Jeśli przestanie prawidłowo działać, może uniemożliwić odpompowanie wody z urządzenia. Często pompa odpływowa nie działa właśnie z powodu zatkanego filtra. Czasem jednak, w starszych i mocno eksploatowanych modelach pralek, należy ją wymienić na nową. Nie jest to bardzo trudne, ale wiąże się z rozbieraniem obudowy pralki lub manewrowaniem od spodu urządzenia.

Jeśli pralka po wyczyszczeniu filtra i pompy nadal nie odprowadza wody lub informuje o zatkanym filtrze, sprawdź cały układ hydrostatyczny. Jego głównym elementem jest hydrostat. Gdy nie umiesz tego zrobić samodzielnie, najlepiej skontaktuj się z fachowcem. Wyciągnięcie hydrostatu z pralki również łączy się z jej częściowym rozebraniem, dlatego zanim postanowisz naprawiać go samemu, upewnij się, że dasz sobie radę.

 

 

Zapchany wąż odpływowy pralki

W wężu odprowadzającym wodę z pralki również odkładają się zanieczyszczenia i kamień z wody. Te kłaczki z tkanin, których nie wyłapie filtr, mogą przepłynąć dalej. W połączeniu z resztkami płynu lub proszku oraz kamieniem z wody mogą stworzyć osad na ściankach węża, a w konsekwencji zatkać go. Dlatego raz na jakiś czas warto wyczyścić wąż odpływowy. Odepnij go od urządzenia i przetkaj żmijką lub inną metalową żyłką. Przepłucz wąż wodą pod ciśnieniem, możesz przelać go wrzątkiem.

Jeśli masz również syfon odpływowy – także go sprawdź. W nim także zbierają się zabrudzenia, a że jego średnica jest niewielka, kłąb kłaczków lub większy przedmiot może tam łatwo utknąć.

 

Zablokowanie bębna przez jakiś przedmiot

Czasem pralka niby wiruje, ale… No właśnie, to dlaczego pranie po wirowaniu jest mokre? Zastanów się wtedy, czy zawsze opróżniasz kieszenie przed włożeniem ubrań do bębna. Nosimy w nich różne rzeczy: monety, kluczyki, spinki, wsuwki, może nawet zapomnianą biżuterię. Tak samo pewnie nie sprawdzasz przed praniem, czy guziki w koszulach się nie obluzowały. Takie elementy mogą się oderwać od tkaniny podczas prania. Gdy jeden z takich przedmiotów wypadnie przez otwory bębna i go przyblokuje, może się zdarzyć, że pralka nie wiruje na wysokich obrotach albo w ogóle nie rusza z wirowaniem.

Na wszelki wypadek odepnij pralkę od zasilania. W końcu będziesz sięgać poza jej bęben, a w jego pobliżu są różne przewody. Jeśli mały przedmiot jest widoczny przez dziurki bębna, możesz spróbować wyciągnąć go pęsetą, szczypcami lub wygiętym drucikiem. Jeśli to jest niemożliwe, odkręć tylną część obudowy. Spróbuj sięgnąć pod bęben i wydostać przedmiot.

 

zablokowany-beben-w-pralce.jpg [62.11 KB]

 

Rozciągnięty albo urwany pasek napędowy

Ten element pralki odpowiada za prawidłowe obracanie koła pasowego. Natomiast ono wprawia bęben w ruch w odpowiednich momentach. Jeśli pralka nie wiruje, tylko buczy, może to wskazywać właśnie na jego awarię. Sposób na sprawdzenie, czy pasek napędowy jest w dobrym stanie, to obrócenie pustego bębna. Gdy nie będzie stawiał żadnego oporu, to znaczy, że pasek należy poprawić albo wymienić.

W niektórych wypadkach pasek może po prostu zsunąć się z koła. Jednak skoro tak się wydarzyło, najprawdopodobniej jest już rozciągnięty. W najgorszym wypadku może się nawet zerwać. Najlepszym wyjściem jest wymiana elementu na nowy. Jest to stosunkowo łatwe, jednak również wymaga rozebrania pralki.

 

Dlaczego pralka nie wiruje? Przyczyny wewnątrz układu

Oprócz przyczyn mechanicznych pojawiają się także te związane z elektroniką i układem napędowym. Co możesz samodzielnie sprawdzić w tym zakresie?

 

Zanieczyszczone styki kabli na kostkach w pralce

Jeśli chcemy, aby układ elektroniczny pralki działał prawidłowo, musi on być w dobrym stanie. Gdy więc pralka pierze, ale nie wiruje, przyczyną tego mogą być właśnie zaśniedziałe styki przewodów. Z tego powodu kolejny etap programu się nie włącza.

Możesz samodzielnie je przeczyścić – oczywiście po odpięciu pralki od prądu! Wyczyść styki na sucho szczoteczką, np. do zębów. Możliwe, że ta czynność wystarczy, żeby pralka zaczęła dobrze działać.

 

Uszkodzone przewody zasilające w układzie

Czasem pralka nie odwirowuje prania, gdy – potocznie mówiąc – coś nie łączy. Uszkodzony albo przerwany przewód może spowodować tę awarię. Gdy zauważysz tę usterkę, lepiej oddaj pralkę do serwisu lub wezwij mechanika. On będzie wiedział, jak najlepiej ją naprawić.

Pralki ładowane od góry

Zużyte szczotki węglowe silnika

Gdy masz starszy model pralki z silnikiem szczotkowym, możesz podejrzewać jego zużycie. Gdy szczotki silnika się zetrą, maszyna nie może wprawić bębna w tak szybkie obroty. Wtedy przed etapem wirowania cykl się zawiesza.

Na szczęście nie musisz kupować nowej pralki. Wystarczy wymienić szczotki. Tę czynność również możesz wykonać samodzielnie, ale mocno rozbierając urządzenie, żeby się dostać aż do silnika. Gdy pralka jest bardzo zużyta, masz problem z dopasowaniem odpowiednich szczotek albo koszty naprawy są wysokie – rozważ kupno nowej pralki z silnikiem bezszczotkowym (inwerterowym).

 

naprawa-pralki-sprawdzanie-bebna-wymiana-szczotek-w-bebnie.jpg [89.27 KB]

 

Zepsuty kondensator rozruchowy

Ten element pralki znajduje się przy silniku i – jak sama nazwa wskazuje – odpowiada za jego uruchomienie. Jego zużycie sprawi, że pralka przestanie wirować. Kondensator rozruchowy można wymienić. Nowy element kosztuje niewiele. Sprawdź model dwa razy, zanim kupisz nowy kondensator. Musi być idealnie dopasowany do urządzenia – czyli taki sam, jaki w nim wcześniej był. W innym wypadku ryzykujesz nawet spalenie układu.

 

Awaria programatora pralki

To kolejna możliwa przyczyna tego, że pralka nie odprowadza wody i nie przechodzi do fazy wirowania. Jeśli wykluczysz inne możliwe opcje wymienione powyżej, zostaje jeszcze to podejrzenie. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem wydaje się oddanie pralki do serwisu.

 

PRALKI.png [23.91 KB]

 

Czy pomoże reset pralki?

Zdarza się, że urządzenie nagle przerwie swoje działanie z niewiadomych przyczyn i nie umożliwia Ci zmiany swoich ustawień. W innym wypadku wyświetla kod błędu, który nie daje się skasować. Najłatwiej wtedy wykonać reset urządzenia i ponownie włączyć wybrany program.

Jak zrobić reset w pralce? W zależności od producenta instrukcje mogą się nieco różnić. Jednak najczęściej polegają one na przytrzymaniu przycisku „Start/Pauza”. Poniżej wymieniamy wytyczne od najpopularniejszych marek.

 • Amica – wystarczy przytrzymać guzik startu/pauzy do czasu, aż kod błędu zniknie z wyświetlacza.
 • Beko – również należy przycisnąć przycisk startu/pauzy i przytrzymać go przez ok. 5 sekund.
 • Bosch – reset pralki wygląda różnie w zależności od linii. W pralkach z linii Maxx pokrętło ustawia się na wybraną opcję (przeważnie „Płukanie”) i wciska się przycisk „Wirowanie”. Trzymając go, trzeba przesunąć pokrętło o jeden stopień w prawo. Chwilę jeszcze należy przytrzymać przycisk, po czym ustawić pokrętło na wyłączenie. Po włączeniu pralka nie powinna pokazywać błędu.
 • Candy – najczęściej wystarczy przytrzymać ok. 60 sekund przycisk uruchamiania urządzenia.
 • Samsung – w najnowszych pralkach BeSpoke wystarczy wyłączyć maszynę z zasilania na ok. 5 minut.
 • Siemens – wykonujemy takie same działania jak w pralkach Bosch.
 • Whirlpool – najprościej wyłączyć pralkę, wyjąć wtyczkę z gniazdka i odczekać około 1 minutę przed jej ponownym włączeniem. Można także ustawić pokrętło w dół i trzy razy nacisnąć przycisk startu – po czym przekręcić pokrętło raz w prawo i znów nacisnąć trzykrotnie wspomniany przycisk.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas