Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ekspres przelewowy - ile kawy na ile wody?

co wpływa na smak kawy z ekspresu przelewowego

 

Ekspresy przelewowe to najpopularniejsze modele wśród urządzeń do parzenia kawy. Pozwalają w szybki sposób zaparzyć dużą ilość kawy za jednym razem. Obsługa takiego ekspresu jest bardzo łatwa, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby przygotować kawę o wspaniałym smaku. Z naszego poradnika dowiesz się, jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym.

Co wpływa na smak kawy z ekspresu przelewowego?

Zanim dowiesz się, ile kawy na ile wody wsypać do ekspresu, sprawdź, co wpływa na jakość parzonej kawy:

Jakość wody

Jaka woda będzie najlepsza do parzenia kawy? Odpowiedź jest prosta: świeża i zimna. Woda jest głównym składnikiem każdego napoju, dlatego tak ważne jest, aby zawsze używać świeżej wody. Tylko dzięki dobrej jakości wody, będziesz mógł przygotować kawę o wspaniałym smaku i aromacie.

Świeżość kawy

Kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren ma zupełnie inny smak, niż ta przygotowana ze zmielonej kawy, która przez długi czas przechowywana była w opakowaniu. Kupuj więc dobrej jakości ziarna kawy i przechowuj je w odpowiednich opakowaniach, aby nie utraciły swoich naturalnych walorów.

Grubość kawy

Duży wpływ na jakość i smak kawy będzie mieć też grubość zmielenia ziaren. Pamiętaj, aby zawsze dobierać grubość ziaren do rodzaju ekspresu i jego możliwości. Ogólna zasada mówi, że kawa drobno mielona najlepiej nadaje się do stożkowych filtrów do kawy w ekspresach przelewowych. Natomiast ziarna zmielone na średnią grubość, będą odpowiednie do modeli z filtrami o płaskim dnie.

Właściwe proporcje

Podczas procesu parzenia musisz zachować odpowiedni stosunek między ilością kawy i wody. Jest to bardzo ważne, aby móc codziennie przygotowywać smaczny napój. Ile łyżeczek kawy należy wsypać do ekspresu? Opinie na ten temat są podzielone, jednak wielu ekspertów twierdzi, że na jedną filiżankę należy wsypać dwie łyżeczki kawy.

 

ile kawy na ile wody w ekspresie przelewowym

Źródło: www.roastycoffee.com/measure-coffee

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy – ile kawy na ile wody?

Wiele osób zastanawia się, ile kawy do ekspresu przelewowego wsypać. Dobranie odpowiednich proporcji między ilością zmielonej kawy a ilością wody jest bardzo ważne, gdyż pozwala wydobyć z ziaren maksimum smaku i aromatu. Poza tym odpowiedni współczynnik sprawi, że kawa nie będzie ani zbyt wodnista, ani zbyt skondensowana i gorzka. Co więcej, utrzymując odpowiednie proporcje, będziesz mógł każdego dnia parzyć taką samą kawę, a także eksperymentować z jej smakiem, zmieniając grubość mielenia ziaren czy czas parzenia.

Ile kawy na ile wody musimy zatem wsypać do ekspresu przelewowego? Przyjęło się, że optymalnym współczynnikiem jest 1:17, co oznacza, że na 1 g kawy należy wlać 17 g wody. W przeliczeniu na 1 litr wody będzie to 60 g kawy. Taki współczynnik pozwala przygotować kawę o łagodnym smaku, odpowiednią dla większości osób. Jeśli natomiast chcesz przygotować nieco mocniejszą kawę, powinieneś trzymać się proporcji 1:15.

Możesz oczywiście eksperymentować z ilością kawy i wody, aby uzyskać napój o łagodniejszym lub bardziej wyrazistym smaku. Nie schodź jednak poniżej stosunku 1:12 ani powyżej 1:20. W pierwszym przypadku uzyskasz bardzo mocną kawę, która może okazać się zbyt gorzka, natomiast w drugim kawę mdłą i wodnistą, czyli tzw. lurę.

 

stosunek kawy do wody w ekspresie przelewowym

Źródło: www.littlecoffeeplace.com

 

Jaki filtr wybrać do ekspresu przelewowego?

Świeżo zmielona kawa i odpowiednie proporcje to podstawa, aby przygotować smaczną kawę w ekspresie przelewowym. Ważnym, aczkolwiek często pomijanym elementem, jest również filtr do ekspresu. Producenci oferują trzy rodzaje filtrów - papierowemateriałowe i metalowe. Filtry papierowe są jednorazowe, a więc po każdym zaparzeniu kawy taki filtr należy wyrzucić. Wiąże się to więc z wydatkami i regularnym powtarzaniem pewnych czynności.

Natomiast filtry materiałowe i metalowe są wielokrotnego użytku. Wykonane są z bardzo gęstej siateczki, która ma zatrzymywać zmieloną kawę. Jest to z pewnością bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o czyszczeniu filtra po każdym zaparzeniu kawy, gdyż ewentualne zabrudzenia mogę negatywnie wpłynąć na smak kolejnego napoju.

Filtry do ekspresów

Czy kawa z ekspresu przelewowego jest zdrowa?

Według ekspertów najzdrowsza jest kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym, ponieważ gorąca woda ma kontakt ze zmieloną kawą tylko przez krótki czas. Im dłużej wrzątek będzie miał kontakt z kawą, tym do napoju przedostanie się więcej niekorzystnych dla organizmu substancji, m.in. związków eterycznych. W przypadku ekspresów przelewowych ekstrakcja trwa znacznie dłużej. Poza tym w takich ekspresach często stosuje się filtry papierowe, które zatrzymują związki nierozpuszczające się w tłuszczu, np. kaweol czy kafesol, które mają działanie przeciwnowotworowe.

 

jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest bardzo proste. Aby przygotować aromatyczną czarną kawę, potrzebujesz jedynie filtra, zmielonych ziaren kawy i wody. Najważniejsze, żeby wiedzieć, ile kawy do ekspresu przelewowego wykorzystać. Gdy masz już tę wiedzę, łatwo przygotujesz swój napój. Oto instrukcja, jak krok po kroku zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym:

Zmiel ziarna kawy

Jeśli masz najprostszy ekspres przelewowy bez wbudowanego młynka, będziesz musiał zmielić ziarna w ynku do kawy. Świeżo zmielone ziarna to bowiem podstawa do uzyskania smacznego i aromatycznego napoju. Pamiętaj, aby zmielić ziarna bezpośrednio przed rozpoczęciem parzenia kawy, tylko wtedy Twój napój nie utraci aromatu.

Uzupełnij zbiornik na wodę

Przed każdym zaparzeniem kawy, nalej do zbiornika świeżej wody. Jeśli Twoja woda z kranu jest wysokiej jakości, z powodzeniem możesz użyć jej do zaparzenia kawy. W przypadku gorszej jakości wody najlepiej przefiltrować ją w dzbanku filtrującym i dopiero taką wodę nalać do ekspresu.

Umieść zmieloną kawę w sitku

Kolejnym krokiem jest wsypanie zmielonej kawy do sitka w ekspresie.

Czekaj na pyszną kawę

Dalszą pracę wykona za Ciebie ekspres. Najpierw podgrzeje wodę do odpowiedniej temperatury, a następnie przeleje ją przez zmieloną kawę. W ten sposób przygotowany napój spłynie do specjalnego dzbanka, z którego będziesz mógł przelać go do filiżanek.

Kawa

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas