Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Gdzie ustawić router w domu?

gdzie ustawić router w domu

Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez Internetu. Korzystamy z niego od rana do wieczora - pracując, dokonując zakupów online, rozmawiając ze znajomymi przez komunikatory czy oglądając ulubione seriale w sieci. Z pewnością każdy z nas kiedyś doświadczył problemów ze zbyt słabym zasięgiem, który niemal uniemożliwiał korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Warto zatem wiedzieć, gdzie ustawić router, aby cieszyć się stabilnym i wysokiej jakości połączeniem Wi-Fi.

Domowa sieć Wi-Fi - gdzie postawić router?

Obecnie większość osób korzysta w domu z routera, który zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu. Okazuje się, że jego miejsce ustawienia ma duży wpływ na wydajność i jakość sygnału. O ile w przypadku małego mieszkania nie będziemy mieć problemów z ustawieniem routera, gdyż w każdym miejscu zapewni on optymalną jakość łącza, tak już w przypadku większego lokum lub wielopiętrowego domu sprawa się komplikuje.


Zanim jednak przejdziemy do konkretów, gdzie ustawić router, najpierw sprawdźmy, jakie czynniki wpływają na jakość jego pracy. Co zakłóca sygnał routera?

  • Grubość i liczba ścian,
  • przeszkody między routerem a urządzeniem odbierającym sygnał, np. meble, drzwi,
  • położenie routera,
  • użytkownicy w okolicy, którzy próbują podłączyć się do naszej sieci WiFi.

Miejsce ustawienia routera powinniśmy zatem wybrać, biorąc pod uwagę powyższe czynniki. Ogólna zasada mówi, że router powinien znaleźć się w centralnym punkcie mieszkania. Dzięki temu wszystkie urządzenia będą mieć mniej więcej taką samą odległość do routera. Niestety w praktyce takie rozwiązanie zazwyczaj nie jest możliwe.


Aby sprawdzić, do jakich miejsc dociera sygnał Wi-Fi oraz w których jest najmocniejszy, wystarczy skorzystać ze specjalnych aplikacji i przeprowadzić tzw. speed test.

gdzie ustawić router

Źródło: www.leon.pl

Jak ustawić router - wysoko czy nisko?

Kupując router, wiele osób nie zastanawia się nad jego położeniem. Rozpakowuje urządzenie z pudełka, wybiera najbliższą lokalizację i podłącza urządzenie. Okazuje się jednak, że wysokość ustawienia routera ma duży wpływ na jego wydajność pracy.


W niektórych domach możemy spotkać routery umieszczone na podłogach lub niskich szafkach. Takie rozwiązanie będzie miało sens tylko wtedy, jeśli chcemy, by zaopatrzyć w sygnał Wi-Fi również piętro niżej. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w mieszkaniu jednopoziomowym lub w domu kilkupiętrowym. W takiej sytuacji należy umieścić sprzęt najwyżej jak to możliwe, aby zwiększyć zasięg. W wielu korporacjach, szkołach, uczelniach czy budynkach użyteczności publicznej routery montuje się pod sufitem, co pozwala uniknąć kolizji sygnały z licznymi przeszkodami i zapewnia większą wydajność.

Routery

Gdzie ustawić router w domu piętrowym?

Mieszkańcy domów piętrowych, często zastanawiają się, gdzie ustawić router - na parterze czy na piętrze? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ umiejscowienie routera w dużej mierze będzie zależeć od wielkości pomieszczeń, rozmieszczenia ścian i innych przeszkód, które napotka po drodze sygnał. W takim przypadku najlepiej będzie umieścić router na parterze, ale w jak najwyższym miejscu, czyli np. na wysokiej szafce albo zamontować pod sufitem. Powinniśmy się też upewnić, że urządzenie nie jest przykryte innymi przedmiotami, które ograniczałyby jego zasięg.

gdzie postawić router - wysoko czy nisko

Jak ustawić anteny w routerze?

Wybierając odpowiednie miejsce dla routera w domu czy w mieszkaniu, warto wykorzystać możliwość, jakie daje nam producent. Mowa tu o antenkach, które wspomagają transmisję sygnału Wi-Fi. Ilość antenek zależy od rodzaju routera - zazwyczaj jednak routery mają dwie albo cztery antenki. Nie wszystkie antenki są jednakowe, ale w domowych routerach w większości stosuje się anteny dookólne, które rozpowszechniają sygnał dookoła, jak latarnia morska. Jakie położenie anten będzie najlepsze? To zależy od liczby kondygnacji budynku.


W przypadku typowego mieszkania w bloku najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie antenek na sztorc, ponieważ chcemy sygnał propagować tylko w jednym kierunku. Jeśli metraż naszego mieszkania jest trochę większy, np. przekracza 100 m2, wtedy możemy delikatnie pochylić antenki, co pozwoli zwiększyć zasięg Wi-Fi. W przypadku, gdy nasz router ma cztery antenki, pochylamy tylko te boczne, a środkowe pozostawiamy ustawione w pionie.


Jeśli mieszkamy w domu wielopiętrowym, przede wszystkim powinniśmy zainwestować w router z co najmniej dwoma antenkami. W takim przypadku modele z jedną antenką się po prostu nie sprawdzą, ponieważ część antenek trzeba będzie skierować do obsługi innych pięter. Wówczas należy jedną antenkę ustawić na sztorc, a drugą położyć na płasko. Jeżeli nasz router ma cztery anteny i wsparcie MIMO, wówczas możemy sami wybrać, które anteny ustawimy pionowo, a które poziomo. Pamiętajmy jednak, że im więcej anten ustawimy na sztorc, tym lepszy zasięg uzyskamy na tej samej kondygnacji.

ile anten ma twój router - ankieta

Źródło: www.benchmark.pl

Router a mikrofala - prawdy i mity

Wybierając najlepsze miejsce dla naszego routera, musimy upewnić się, że nie będzie on stał w pobliżu odbiorników prądu o dużej mocy, które mogą zakłócać jego działanie. A jak sytuacja wygląda w przypadku kuchenek mikrofalowych? Oba urządzenia emitują promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach w zakresie 2,4-2,5 GHz. Możemy się zatem spodziewać, że fale emitowane przez mikrofalówkę będą nakładać się na te, które wysyła router Wi-Fi, powodując zakłócenia i obniżając sygnał. Musimy jednak pamiętać, że kuchenki mikrofalowe są tak skonstruowane, aby fale elektromagnetyczne nie wydobywały się poza ich obudowę. Poza zabezpieczenia przenika tylko niewielka część fal, a ich natężenie jest ściśle ograniczone przez restrykcyjne normy.


Naukowcy, m.in. z Holandii i Pakistanu, przeprowadzili badania, z których wynika, że umieszczona obok routera i działająca na pełnej mocy kuchenka nie powoduje przerwania transmisji danych. Stwierdzono jednak, że na skutek zakłóceń niewielka część danych została źle wysłana, co spowodowało konieczność ich ponownego przesłania. Oznacza to, że router ustawiony kilka metrów od kuchenki mikrofalowej będzie działać bez zarzutu. Zakłóceń możemy się spodziewać jedynie wtedy, gdy ustawimy router bezpośrednio na mikrofalówce lub przy jej obudowie.

 

it-multimedia.png [23.97 KB]

 

Urządzenia dodatkowe - sposób na poprawę zasięgu w domu

Producenci routerów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że emitowany przez te urządzenia sygnał może nie docierać do wszystkich zakamarków w domu, szczególnie tym kilkupiętrowym. Z tego względu wypuszczają na rynek dodatkowe urządzenia, które mają wspomagać działanie routera, powiększając jego zasięg. Należą do nich powtarzacze i wzmacniacze sygnału. Ich zadaniem jest przechwytywanie sygnału z routera i przekazywanie do innych urządzeń w domu. Aby wzmocnić sygnał, możemy również wykorzystać system mesh (sieć kratowa), który składa się z kilku współpracujących ze sobą routerów. Warto również pamiętać, że można ustawić router jako access point, aby bardziej rozbudować sieć lub uzyskać lepszy zasięg Wi-Fi.

gdzie-ustawic-router-w-domu-3.jpg [140.90 KB]

Jak ustawić router jako repeater?

Aby poprawić sygnał Wi-Fi w domu, możemy również ustawić router jako wzmacniacz sygnału. Możemy to zrobić przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy to zakup dodatkowej anteny, która wzmocnić sygnał. Przeważnie takie anteny w zestawie mają specjalny adapter lub zwykły wzmacniacz.


Drugim, wymagającym większego zachodu sposobem, jest skorzystanie z Ethernetu. W tym celu musimy skorzystać z komputera, który jest podłączony do bezprzewodowej sieci domowej. Najpierw musimy zdobyć bramkę domyślną i adres IP komputera, a następnie wpisać dane w przeglądarce internetowej. Następnie na monitorze powinien pojawić się ekran routerowy - tam się logujemy i przechodzimy do konfiguracji. Dodajemy do zasilania kolejny router, ale jeszcze go nie uruchamiamy. Najpierw resetujemy urządzenie, by powróciło do ustawień fabrycznych. Dopiero po tym uruchamiamy drugi router i konfigurujemy, podając hasło do sieci. Po poprawnej konfiguracji oba routery są gotowe do pracy.

Jak skonfigurować i podłączyć router?

Skoro już wiemy, gdzie zamontować router, dowiedzmy się, jak przebiega jego konfiguracja. Proces konfiguracyjny może się jednak nieco różnić w zależności od modelu routera, ale nie powinien sprawić nam większych problemów.

  • Najpierw należy podłączyć urządzenie do prądu i je zrestartować.
  • Następnie musimy połączyć się z siecią Wi-Fi. Jeśli nie mamy do niej dostępu, wystarczy podpiąć kabel RJ-45
  • W kolejnym kroku otwieramy przeglądarkę internetową i wprowadzamy do niej adres IP routera w sieci wewnętrznej. W razie wątpliwości adres powinniśmy znaleźć na naklejce routera.
  • Po wpisaniu adresu powinno ukazać się nam okno logowania. Dane do logowania, czyli login i hasło znajdziemy na etykiecie naszego routera.
  • Następnie w kilku krokach określamy najważniejsze ustawienia routera, m.in. przekierowania portów czy zabezpieczenia sieci. W przypadku routera LTE, będziemy musieli podać też kod PIN z karty SIM. 

ustawienie routera w domu

Gdzie najlepiej ustawić router w domu? Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, gdzie ustawić router, jest dość prosta. Najlepiej w centralnym punkcie mieszkania lub domu. Należy wziąć jednak pod uwagę ewentualne przeszkody, które stoją na drodze sygnału WiFi. Warto również wykorzystać dodatkowe urządzenia, które wzmocnią sygnał i pozwolą na swobodne korzystanie z sieci w każdym miejscu naszego domu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas