Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Gdzie ustawić subwoofer?

gdzie ustawić subwoofer

 

Dobrej jakości zestaw audio zapewni najlepsze doznania podczas słuchania ulubionej muzyki, oglądania filmów akcji czy grania w gry komputerowe. Warto zatem wzbogacić system nagłośnienia o subwoofer, który odpowiada za wytwarzanie niskich tonów. Gdzie ustawić subwoofer i jak go skalibrować?

Czym jest subwoofer?

Subwoofer to niezależny moduł kina domowego, zawierający głośnik niskotonowy. Służy do odtwarzania dźwięków o małych częstotliwościach – w granicach 20-250 Hz. Inaczej mówiąc, subwoofer podkreśla basy, a jego specjalna konstrukcja wprawia powietrze w ruch, dzięki czemu powstaje efekt drżenia ścian i wyposażenia.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje subwooferów:

  • Subwoofer pasywny – musi być podłączony do zewnętrznego wzmacniacza albo amplitunera, ponieważ nie ma własnego wzmacniacza. Taki subwoofer przypomina zatem zwykłe głośniki. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego subwoofera, będziemy musieli kupić wzmacniacz lub amplituner o dużej mocy, aby zapewnił wystarczającą ilość energii i nieprzerwanie generował reprodukowane przez subwoofer efekty basowe.
  • Subwoofer aktywny – zawiera zarówno głośnik, jak i wzmacniacz, dzięki czemu może pracować samodzielnie. Oba elementy zamknięte są w jednej obudowie i dobrze do siebie dopasowane, aby zapewniały optymalne działanie. Subwoofer aktywny znacznie odciąża wzmacniacz albo amplituner, dzięki czemu te urządzenia można wykorzystać do reprodukcji dźwięku przez głośniki średnio- i wysokotonowe.

 

jak ustawić subwoofer

Gdzie ustawić subwoofer?

Zestaw audio składa się z amplitunera, miniwieży lub miksera i kilku głośników. Nieodłącznym elementem systemów działających w zestawach 2.1, 5.1 lub 7.1, które podłącza się do kina domowego lub komputera, jest również subwoofer. Często subwoofery dodawane są do soundbarów telewizyjnych.

Bardzo ważne jest odpowiednie rozstawienie nagłośnienia, ponieważ dzięki temu uda nam się w pełni wykorzystać możliwości sprzętowe i uzyskać efekt przestrzenności. Jeśli dobrze ustawimy kolumny, amplituner i subwoofer, dźwięk będzie rozchodził się tak, jak powinien, a my będziemy mogli wczuć się w klimat i poczuć atmosferę każdego filmu akcji.

Gdzie najlepiej ustawić subwoofer? Nie jest on akustycznie połączony z innymi głośnikami w kinie domowym, więc teoretycznie moglibyśmy go ustawić w dowolnym miejscu. Musi być on jednak podłączony do wyjścia Sub-out w amplitunerze. Wielu producentów zaleca, aby ustawić subwoofer na środku pomiędzy lewym i prawym głośnikiem przednim oraz centralnym. Okazuje się jednak, że wpływ na ustawienie subwoofera będzie mieć wiele czynników, w tym m.in.: akustyka pokoju, betonowe ściany, kształt pomieszczenia czy słabe wytłumienie pokoju. Wówczas właściwe ustawienie subwoofera może wymagać wielu prób. Mamy jednak trzy możliwości ustawienia.

  • Subwoofer możemy ustawić w pokoju mniej więcej w środkowym punkcie. Wówczas bas będzie nieco słabszy, ale za to najbardziej precyzyjny.
  • Z kolei ustawienie subwoofera blisko ściany spowoduje, że basu będzie dużo więcej, ale za to będzie on mniej precyzyjny. Jeśli chcemy ustawić go przy ścianie, zawsze powinniśmy zachować odległość około 30-40 cm.
  • Inną możliwością jest ustawienie subwoofera w rogu pokoju. Niestety takie rozwiązanie spowoduje, że będzie on mało precyzyjny. Aby uniknąć problemu fal stojących, powinniśmy ustawić urządzenie równolegle do ścian pokoju.

Gdzie natomiast nie powinniśmy ustawiać subwoofera? Na pewno nie należy go stawiać za kanapą, chować pod szafką czy stołem albo w szafie. Wiele osób zastanawia się również, czy subwoofer musi stać na podłodze. Owszem, jest to najlepsze dla niego miejsce, ponieważ dźwięk nie jest sztucznie wzmacniany przez żadne przedmioty. Poza tym subwoofer stojący na szafce podczas pracy może powodować jej drgania.

 

subwoofer - gdzie ustawić

 

Jak ustawić subwoofer?

Wiemy już, gdzie ustawić subwoofer. Teraz sprawdźmy, jak go ustawić, abyśmy byli zadowoleni z jakości dźwięku.

Przede wszystkim konieczna będzie kalibracja subwoofera. Warto tutaj skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie regulowała system, podczas gdy my będziemy siedzieć w miejscu, w którym zazwyczaj oglądamy telewizję. Do takiego testu najlepiej wykorzystać materiał, w którym regularnie powtarzają się głębokie basy. Regulator barwy dźwięku na wzmacniaczu lub amplitunerze ustawiamy na pozycję 0.1, natomiast w subwooferze poziom głośności ustawiamy na minimum, a częstotliwość na 50 Hz. Następnie druga osoba stopniowo zwiększa głośność na subwooferze, a my decydujemy, kiedy dźwięk jest najlepszy. Taką regulację przeprowadzamy za każdym razem, gdy zmieniamy miejsce subwoofera.

 

Jak podłączyć subwoofer do soundbara?

Połączenie tych dwóch urządzeń nie jest skomplikowane. Soundbar lub wzmacniacz zazwyczaj mają przynajmniej jedno tylne złącze, które służy do podłączania subwooferów. Najczęściej oznaczone jest ono jako „Sub out” i połączone kablem mono cinch (RCA). Wsytarczy nam zatem kabel audio ze złączami RCA, aby połączyć oba urządzenia. W przypadku subwoofera aktywnego nie będzie nam potrzebne dodatkowe okablowanie – należy jedynie podłączyć urządzenie do prądu.

 

jak podłączyć subwoofer

Jak ustawić subwoofer w aucie?

Subwoofer możemy też kupić do samochodu, aby wzmocnić brzmienie niskich tonów, jeśli fabrycznie nagłośnienie samochodu nam nie wystarcza. Gdzie ustawić subwoofer w aucie? Najlepiej zamontować go w bagażniku, np. plecami do oparcia, plecami do boku albo membraną do oparcia. Niskie tony mają długie fale akustyczne, przez co do ich wytworzenia potrzebne są głośniki z membraną o dużej średnicy. Dzięki temu, że fale nie znikają tak łatwo, będą dobrze słyszalne nawet z bagażnika samochodu.

Zakup subwoofera do samochodu nie musi wcale oznaczać ograniczenia przestrzeni w bagażniku. W sprzedaży znajdziemy bowiem niewielkich rozmiarów subwoofery, które oferują dużą moc, więc zapewniają dobre możliwości wydobycia basu.

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas