Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak czyścić czajnik? Domowe sposoby i środki ze sklepu

jak-skutecznie-czyscic-odkamieniac-czajnik-elektryczny.jpg [120.50 KB]

W większości gospodarstw w Polsce mamy twardą wodę. Zostawia ona w czajnikach białawy osad, który z czasem przeradza się w kamień. W pewnym momencie jego fragmenty zaczną wpływać do parzonej herbaty albo kawy. Aby do tego nie dopuścić, należy regularnie przeprowadzać odkamienianie czajnika. Nie jest to trudne, a przyczynia się do poprawy jakości napojów. Jak czyścić czajnik, żeby zrobić to skutecznie i w sposób bezpieczny dla urządzenia? Poznaj niezawodne sposoby!

 

Czego dowiesz się z artykułu o czyszczeniu czajnika?

  • Co odpowiada za powstawanie osadu w czajniku?
  • Domowe sposoby na odkamienienie czajnika:
    • elektrycznego
    • gazowego
    • emaliowanego
    • na indukcję
  • Chemiczne środki do odkamieniania czajnika
  • Czyszczenie czajnika z zewnątrz

 

Co osadza się w czajniku?

Gdy gotujesz wodę w czajniku, na jego ściankach i grzałce osadza się tzw. kamień. To efekt wytrącania się z wody związków magnezu i wapnia. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i mogą zmieniać smak napojów. Mocno zakamieniony czajnik zużywa też więcej energii na podgrzanie płynu i pracuje dłużej. Dlatego właśnie okresowe czyszczenie czajnika jest tak ważne. Możesz je wykonać domowym sposobem albo przy pomocy profesjonalnych produktów. Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom.

 

Usuwanie kamienia z czajnika domowymi sposobami

Gdy wapniowy osad zaczyna się nawarstwiać na grzałce, nie musisz od razu biec do sklepu po specjalny odkamieniacz. Wystarczą środki, które najprawdopodobniej masz w swojej kuchni. Najczęściej wykorzystywane to: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy. Przyjrzyjmy się, jak czyścić czajnik tymi specyfikami w zależności od rodzaju urządzenia.

odkamienianie-czajnika-domowymi-sposobami-soda-cet-kwasek-cytrynowy.jpg [84.69 KB]

Czajniki elektryczne

Jak wyczyścić czajnik elektryczny?

Pierwszym sposobem jest zalanie czajnika octem wymieszanym z wodą. Kwaśny płyn skutecznie usunie nawarstwiony kamień. Pozostaw mieszankę we wnętrzu urządzenia na minimum godzinę. Aby przyspieszyć proces, możesz zagotować wodę. Jednak licz się z tym, że octowa woń rozprzestrzeni się po całym domu. Po opróżnieniu czajnika dokładnie go wypłucz i przegotuj wodę, wylewając ją potem. To da Ci pewność pozbycia się resztek płynu i zapachu.

Ile octu do czyszczenia czajnika? Są różne szkoły. Jedni wybierają proporcję z wodą 1:1, inni 2:1. Wszystko zależy od stopnia zakamienienia czajnika oraz wrażliwości domowników na ten specyficzny zapach.

Jak wyczyścić czajnik sodą oczyszczoną? To równie popularny sposób, a mniej uciążliwy dla węchu. Co prawda soda ma swoją specyficzną woń, ale z pewnością jest ona delikatniejsza od octu. Na 1,5 litra wody w czajniku wystarczy ok. 3-4 łyżek proszku. Ta metoda również nie wymaga gotowania. Wystarczy poczekać ok. godziny. Po tym czasie wylej roztwór, przepłucz urządzenie i dla pewności zagotuj wodę, którą wylejesz.

Jeśli nie przepadasz za myciem urządzeń sodą oczyszczoną, możesz odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym. Ten sposób zajmie więcej czasu, ale jego zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu. Wsyp do czajnika saszetkę kwasku (20-25 g), dopełnij wodą i zagotuj. Nie wylewaj od razu mieszanki, ale dla pewności zostaw ją na jakiś czas, nawet do paru godzin. Później dokładnie wypłucz wnętrze.

Dla zwolenników całkiem naturalnych środków podajemy poradę, jak czyścić czajnik cytryną. Wyciśnij sok z owocu i postępuj tak samo jak w przypadku kwasku. Co więcej, przekrojoną cytryną możesz „umyć” czajnik wewnątrz. Jej kwas także rozpuszcza kamień, tylko wolniej niż ocet albo soda.

Czajniki na gaz

Odkamienianie czajnika na gaz

Czajniki gazowe obecnie najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Taka sama stal znajduje się we wnętrzu urządzeń elektrycznych. Dlatego wyczyścisz je z kamienia w identyczny sposób. Niekiedy urządzenia na gaz są pokryte emalią. W takim wypadku należy nieco zmodyfikować sposób czyszczenia.

jak-czyscic-czajnik-na-gaz-z-zewnatrz.jpg [109.13 KB]

 

Jak czyścić czajnik emaliowany?

Gdy używasz takiego urządzenia, musisz ostrożniej się z nim obchodzić. Najlepiej myć je co dwa tygodnie zwykłym płynem do mycia naczyń. Możesz też po prostu umyć czajnik emaliowany w zmywarce.

Do usunięcia kamienia przydadzą się wymienione wcześniej środki – oprócz octu. Emalia jest wrażliwa na jego działanie. Po zagotowaniu wody z octem mogłaby zmatowieć. Co gorsza, mogłyby pojawić się w niej dziurki. Dlatego lepiej odkamieniaj czajnik emaliowany sodą oczyszczoną albo kwaskiem cytrynowym.

jak-wyczyscic-z-kamienia-czajnik-emaliowany-soda-oczyszczona.jpg [71.92 KB]

 

Mycie czajnika ceramicznego

Niektóre modele urządzeń są wykonane z ceramiki. Najczęściej to czajniki elektryczne stylizowane na AGD retro. Ceramika ma tę zaletę, że nie wchodzi w reakcję z żadnym z wymienionych środków. Można więc ją czyścić wszystkimi wymienionymi produktami.

 

Czyszczenie czajnika na indukcję

Przy jego odkamienianiu postępuj tak samo jak w przypadku wcześniej opisanych urządzeń. Zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany czajnik. Przeważnie czajniki na indukcję są ze stali nierdzewnej, ale w niektórych wypadkach mogą być ceramiczne albo pokryte emalią.

 

Inne domowe sposoby na odkamienianie czajnika

W sieci znajdziemy również mniej popularne metody, jak np. czyszczenie czajnika coca-colą. Słodki napój doskonale radzi sobie z kamieniem. Wystarczy szklankę coli wymieszać z wodą i wlać do urządzenia. Po pewnym czasie osad powinien się rozpuścić. Jednak przy tej metodzie kolejnym krokiem jest mycie wnętrza czajnika po słodkim napoju. To dodatkowa praca.

Nietypowym sposobem jest także gotowanie obierek z ziemniaków. Rzeczywiście mają właściwości czyszczące, jednak ta metoda nie wydaje się do końca higieniczna. Po takim zabiegu trzeba dokładnie pozbyć się resztek warzyw z czajnika. Chyba że lubisz herbatę z… ziemniaczkiem.

czajnik-elektryczny-emaliowany-czyszczenie-z-kamienia.jpg [68.10 KB]

 

Chemiczne odkamieniacze do czajnika

Zdarza się, że domowe środki nie poradzą sobie z nagromadzonym kamieniem. A może po prostu wolisz coś szybkiego, sprawdzonego i niepozostawiającego zapachu. W sklepach znajdziesz dużo środków odkamieniających – przeznaczonych specjalnie do czajnika albo do różnych urządzeń AGD, w tym czajników. Najczęściej są to produkty:

  • w proszku,
  • w płynie,
  • w tabletkach.

Na opakowaniu każdego specyfiku powinna być dokładna instrukcja korzystania z niego. Wystarczy się jej trzymać, żeby skutecznie oczyścić czajnik z kamienia.

Uwaga! W czasie odkamieniania odstaw urządzenie w takie miejsce, żeby inni domownicy nie skorzystali ze stojącej w nim wody. Mogłoby się to skończyć wizytą na pogotowiu. Po wylaniu chemicznych środków bardzo dokładnie wypłucz wnętrze.

ile-octu-do-czyszczenia-czajnika.jpg [72.63 KB]

 

Jak wyczyścić czajnik z zewnątrz?

Odkamienianie to nie wszystko. Co jakiś czas należy czajnik umyć także z zewnątrz. Tak samo jak na wszystkich sprzętach zbiera się na nim kurz oraz brud.

Czajnik elektryczny szybko odświeżysz zwilżoną szmatką lub gąbką. Raz na jakiś czas wymaga on dokładniejszego mycia. Wtedy wykorzystaj płyn do mycia naczyń. Gdy zewnętrzna powłoka czajnika jest plastikowa, unikaj mleczek do czyszczenia, które mogą zarysować tworzywo. Jeśli jest stalowa, szklana albo ceramiczna – możesz zastosować mocniejsze środki. Pamiętaj! Po umyciu czajnika bardzo dokładnie go wytrzyj – szczególnie miejsca, które mają styczność z prądem. Najlepiej odstaw go na jakiś czas, aby woda na pewno wyschła we wszystkich zakamarkach.

Czajnik emaliowany, jak wcześniej wspomnieliśmy, umyjesz płynem do mycia naczyń albo w zmywarce. Do mocniejszych zabrudzeń wykorzystaj mleczko czyszczące. Uważaj, aby nie uderzać urządzeniem o ścianki zlewozmywaka, żeby emalia nie odprysła.

Czajnik gazowy ze stali nierdzewnej jest najbardziej narażony na zabrudzenia. Podgrzane płomieniem utrwalają się na powierzchni jako brązowe plamy. Na szczęście jest sposób na pozbycie się ich. Bardzo brudny czajnik stalowy umyjesz za pomocą mleczka do czyszczenia i kulki z folii aluminiowej. Aluminium jest miękkie i nie porysuje stali, a ładnie zetrze plamy. Szorowanie może zająć trochę czasu, lecz jest warte efektu. Po wysuszeniu stali natłuść ją odrobiną oliwy albo nabłyszcz specjalną pastą polerską.


 

Teraz już wiesz, jak czyścić czajnik

Zastanówmy się jeszcze, jak często trzeba to robić. Odkamienianie należy przeprowadzać wtedy, gdy zauważysz osad wewnątrz urządzenia. W różnych regionach Polski woda ma odmienną twardość, dlatego niektórzy będą musieli usuwać kamień z czajnika co tydzień, a inni co dwa lub trzy tygodnie. Z zewnątrz wystarczy go myć co dwa tygodnie lub wtedy, gdy widać zabrudzenia na nim.

Szukasz dobrego czajnika? Sprawdź produkty na Inlago. Znajdziesz tu czajniki elektryczne, a także modele gazowe i na kuchenki indukcyjne.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas