Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Frytkownica beztłuszczowa to nowoczesne urządzenie kuchenne, które umożliwia przygotowanie chrupiących frytek i innych potraw z minimalnym użyciem tłuszczu. Wykorzystując technologię gorącego powietrza, frytkownice te stanowią zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych metod smażenia. Oto jak działa frytkownica na gorące powietrze i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Czym jest frytkownica beztłuszczowa? 
 • Jak działa frytkownica beztłuszczowa?
 • Czym się różni frytkownica beztłuszczowa od niskotłuszczowej?
 • Jak wybrać dobrą frytkownicę beztłuszczową do domu? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

 

Frytkownica beztłuszczowa – co to jest?

Frytkownica beztłuszczowa to mały sprzęt AGD, który pozwala przygotowywać smażone potrawy bez użycia dużej ilości oleju. Działa na zasadzie cyrkulacji gorącego powietrza, które równomiernie otacza żywność, zapewniając jej chrupkość i smak typowy dla tradycyjnie smażonych dań. Urządzenie to jest zdrowszą alternatywą dla klasycznych metod smażenia, ponieważ minimalizuje zawartość tłuszczu w gotowych posiłkach. Frytkownica na gorące powietrze jest niezwykle wszechstronna, pozwalając na przygotowanie nie tylko frytek, ale również szeregu innych potraw, od warzyw po mięsa i ryby. Dzięki swojej efektywności i łatwości użytkowania staje się one coraz popularniejszym wyborem w domowych kuchniach.

Frytkownice beztłuszczowe

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Frytkownica beztłuszczowa to innowacyjne urządzenie kuchenne, które umożliwia smażenie potraw z minimalnym użyciem tłuszczu. Działa podobnie jak piekarnik konwekcyjny, gdzie gorące powietrze jest intensywnie cyrkulowane wokół żywności, co zapewnia równomierne gotowanie i chrupkość bez konieczności zanurzania produktów w głębokim oleju.

Wewnątrz frytkownicy beztłuszczowej znajduje się element grzewczy oraz wentylator, które razem tworzą strumień gorącego powietrza. Ten mechanizm pozwala na szybkie i efektywne podnoszenie temperatury powietrza do wysokich wartości, co jest kluczowe dla procesu smażenia. Gorące powietrze otacza jedzenie ze wszystkich stron, co zapewnia, że ciepło dociera równomiernie do całej powierzchni potrawy.

Efekt końcowy to potrawy, które są chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku – podobnie jak w przypadku tradycyjnego smażenia, ale bez dodatkowych kalorii z tłuszczu. Dzięki temu frytkownica beztłuszczowa jest doskonałym wyborem dla tych, którzy poszukują zdrowszych alternatyw przygotowania ulubionych dań.

 

jak-dziala-frytkownica-beztluszczowa.jpg [322.57 KB]

 

Frytkownica beztłuszczowa a niskotłuszczowa

Frytkownice beztłuszczowe i niskotłuszczowe to nowoczesne urządzenia kuchenne, które zmieniły sposób przygotowywania tradycyjnie tłustych potraw, takich jak frytki. Chociaż oba typy frytkownic mają na celu zmniejszenie ilości tłuszczu używanego podczas gotowania, różnią się one kluczowymi aspektami działania i wynikami końcowymi.

Urządzeniem idealnym dla osób poszukujących najzdrowszej opcji gotowania jest frytkownica beztłuszczowa. Jak działa? Wiemy już, że wykorzystuje gorące powietrze do opiekania żywności. Specjalny wentylator rozprowadza gorące powietrze wokół jedzenia, szybko je przyrumieniając i sprawiając, że staje się chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku. A to wszystko bez potrzeby dodawania oleju.

Nieco odmiennym urządzeniem jest frytkownica niskotłuszczowa – jak działa? Podobnie jak model beztłuszczowy wykorzystuje technikę gorącego powietrza do gotowania, ale różni się tym, że pozwala na dodanie niewielkiej ilości oleju. Niektóre modele mają specjalne dysze lub inne mechanizmy do równomiernego rozpraszania drobnych ilości oleju podczas gotowania. To minimalne użycie tłuszczu pomaga w uzyskaniu lepszego smaku i lepszej tekstury potraw, zbliżonej do tradycyjnego smażenia, przy znacznie mniejszej ilości użytego tłuszczu w porównaniu do standardowego smażenia.

Podsumowując, wybór między frytkownicą beztłuszczową a niskotłuszczową powinien zależeć od osobistych preferencji dotyczących zdrowia i smaku, jak również od gotowości do kompromisu między niską zawartością tłuszczu a doznaniem smakowym.

 

 

Frytkownica beztłuszczowa – jak wybrać?

Wiemy już, jak działa frytkownica beztłuszczowa. Teraz zastanówmy się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wybrać urządzenie, które spełni wszystkie nasze potrzeby.

 • Moc frytkownicy – to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na szybkość gotowania i efektywność energetyczną urządzenia. Wyższa moc oznacza, że frytkownica szybciej osiągnie żądaną temperaturę i skróci czas przygotowania potraw. Modele o mocy od 1200 do 1800 W są zazwyczaj wystarczające dla większości potrzeb domowych.
 • Pojemność – określa, ile jedzenia można jednorazowo przygotować w urządzeniu. Wybierając pojemność, warto zastanowić się nad liczbą osób w gospodarstwie domowym oraz częstotliwością używania urządzenia. Dostępne są modele o różnych pojemnościach, od 0,5 kg do ponad 2 kg, które mogą zaspokoić potrzeby zarówno małych, jak i większych rodzin.
 • Programy pracy – nowoczesne frytkownice beztłuszczowe często wyposażone są w predefiniowane programy pracy, które ułatwiają gotowanie różnych typów potraw, takich jak frytki, mięsa, ryby czy nawet ciasta. Programy te automatycznie ustawiają czas i temperaturę gotowania, co zapewnia najlepsze rezultaty i eliminuje potrzebę zgadywania.
 • Zakres temperatur – pozwala na dostosowanie procesu gotowania do rodzaju przygotowywanej potrawy. Większość modeli oferuje temperatury od około 80 do 200 stopni Celsjusza, co umożliwia zarówno delikatne podgrzewanie, jak i intensywne smażenie.
 • Wyświetlacz dobra frytkownica beztłuszczowa powinna być wyposażona w wyświetlacz, który pokazuje aktualne ustawienia takie jak czas i temperatura. Cyfrowy wyświetlacz może również oferować interaktywne menu, które pomaga w nawigacji po różnych funkcjach urządzenia.
 • Bezpieczeństwo – warto szukać modeli z funkcjami takimi jak automatyczne wyłączanie po zakończeniu gotowania, ochrona przed przegrzaniem czy zabezpieczenia dotykowe, które zapobiegają poparzeniom.
 • Wielkość – to istotna kwestia zwłaszcza w mniejszych kuchniach. Kompaktowa frytkownica beztłuszczowa zmieści się w każdej przestrzeni kuchennej.
 • Marka – warto wybrać frytkownicę beztłuszczową sprawdzonego producenta. Największą popularnością cieszą się airfryery Philips, ale warto też zwrócić uwagę na frytkownice Kernau, Zelmer czy Russell Hobbs.

 

jak-wybrac-frytkownice-beztluszczowa.jpg [219.76 KB]

 

Jak działa frytkownica beztłuszczowa? Podsumowanie

Podsumowując, frytkownica beztłuszczowa to nowoczesne urządzenie kuchenne, które umożliwia przygotowanie smażonych potraw bez użycia oleju dzięki technologii cyrkulacji gorącego powietrza. Silny wentylator wewnątrz frytkownicy rozprowadza gorące powietrze równomiernie wokół jedzenia, zapewniając szybkie gotowanie i chrupiącą teksturę bez nadmiaru tłuszczu. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się zdrowszymi wersjami tradycyjnych dań smażonych, takich jak frytki, mięsa, czy warzywa, zachowując przy tym ich smak i teksturę. Frytkownice beztłuszczowe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają wygodnego, szybkiego i zdrowego sposobu na przygotowanie ulubionych potraw.

 

MAŁE AGD DO KUCHNI.png [27.99 KB]

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas