Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa i do czego służy piekarnik parowy?

piekarnik-parowy-do-czego-sluzy_2.jpg [411.17 KB]

Coraz więcej osób postanawia zmienić swoje nawyki żywieniowe, zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę i po prostu lepiej zadbać o zdrowie. Producenci sprzętów AGD od razu reagują na nasze potrzeby i wypuszczają na rynek urządzenia, które pozwalają na zdrowe gotowanie i pieczenie. Należą do nich między innymi piekarniki parowe, w których można piec potrawy nie tylko przy użyciu pary wodnej, ale i w tradycyjny sposób. Podpowiadamy, jak działa i do czego służy piekarnik parowy.

Piekarnik parowy - co to jest i jak działa?

Piekarnik parowy to urządzenie przeznaczone do zabudowy. W zasadzie jest to tradycyjny piekarnik, który został wzbogacony o możliwość pieczenia na parze. Oprócz niej oferuje zatem takie same funkcje, jak większość współczesnych piekarników, czyli: pieczenie konwekcyjne, termoobieg, grillowanie czy rozmrażanie. Piekarniki parowe działają na zasadzie konwencjonalnej metodzie ogrzewania. Na czym to polega? Powstałe w piekarniku ciepło pochodzi z rozgrzanego powietrza i po części z pary wodnej. Aktualnie w sprzedaży dostępnych jest kilka piekarników parowych, które różnią się między sobą sposobem działania.

rodzaje piekarników parowych

Piekarnik z funkcją pary

Jest to najprostszy model ze wszystkich piekarników, które oferują możliwość pieczenia z wykorzystaniem pary wodnej. Skąd para bierze się w piekarniku? Otóż na dnie komory znajduje się specjalne wgłębienie, do którego nalewa się wodę. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku i ustawieniu programu pieczenia piekarnik podgrzewa wodę do wysokiej temperatury, dzięki czemu ta zamienia się w parę wodną. Niektóre piekarniki z funkcją pary nie mają wgłębienia, a specjalne pojemniki, do których wlewa się wodę. Takie zbiorniki są zazwyczaj ukryte, należy je więc wysunąć, np. naciskając pokrętło. Do zbiornika woda dostaje się za pomocą specjalnej rurki, a następnie pod wpływem wysokiej temperatury jest zamieniania w parę wodną. W obu przypadkach wykorzystywane jest parowanie statyczne.

 


Piekarnik z generatorem pary

W tego typu piekarnikach zastosowano generator pary, który wtłacza parę wodną do wnętrza komory. Skąd bierze się woda w takim piekarniku? Wlew do generatora zazwyczaj znajduje się na panelu sterowania i to właśnie tam musimy nalać odpowiednią ilość wody. Następnie piekarnik samodzielnie będzie dozował ilość pary w konkretnej fazie pieczenia. Niektóre piekarniki z generatorem pary umożliwiają jedynie pieczenie na parze. Są jednak i takie modele, które do pieczenia wykorzystują grzałki.

 

 

Piekarnik sous vide

Są to najbardziej zaawansowane piekarniki parowe. Pozwalają one piec potrawy z parą lub bez niej, a także oferują pieczenie sous vide, czyli pieczenie potraw w woreczkach próżniowych. Tego typu piekarniki umożliwiają przyrządzanie mięs, ryb, warzyw czy owoców w niskiej temperaturze przy udziale pary wodnej. Zamarynowane i doprawione produkty należy zapakować do woreczków próżniowych i włożyć do komory piekarnikach. W niektórych modelach piekarników do tego celu jest przeznaczona specjalna szuflada próżniowa. Piekarniki Sous Vide są wielofunkcyjne, dlatego często nazywane są piekarnikami 4 w 1.


Warto dodać, że na rynku dostępne są też piekarniki, które wymagają podłączenia do wody. Nie mają zatem żadnych wgłębień, pojemników czy szuflad na wodę. Takie modele są jednak o wiele droższe niż wspomniane wcześniej piekarniki parowe.

 

 

Co można piec w piekarniku parowym?

Odpowiedź na pytanie, do czego służy piekarnik parowy, wynika z samej jego nazwy. Takie piekarniki są bowiem przeznaczone do pieczenia potraw z wykorzystywaniem pary wodnej. Pieczenie na parze to doskonała alternatywa dla tradycyjnej metody pieczenia. Potrawy przygotowywane na parze są nie tylko smaczne, ale również zdrowe i lekkostrawne. Będą idealne dla osób, dbających o linię lub chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Dzięki funkcji parowej w piekarniku możemy przygotować wiele dań, m.in.:

  • Mięsa - kurczak, rostbef, bekon, pieczeń wołowa. Mięsa przygotowywane na parze są wyjątkowo soczyste.
  • Ryby - dorsz czy łosoś przygotowane na parze z warzywami są soczyste i delikatne, a do tego zachowują swój kolor.
  • Warzywa - para nie wypłukuje z warzyw smaku, zapachu, koloru ani składników odżywczych, dzięki czemu są smaczne i zdrowe. Co więcej, zachowują one swój kształt, ponieważ nie kruszą się i nie rozpadają. Na parę możemy wrzucić ziemniaki, brokuły, marchewki, szparagi czy kalafiora.
  • Desery - funkcja parowa świetnie sprawdzi się podczas pieczenia ciast. Z jej pomocą przygotujemy, np. biszkopt, sernik, muffiny, suflet czekoladowy, crème brûlée czy słodkie konfitury.
    Potrawy zapiekane i pieczone - chleb, pizza, zapiekanka, lazania, granola.

Wiele piekarników parowych oferuje programy parowe, które podpowiedzą, jakie będą najlepsze parametry pieczenia dla konkretnego dania. Oznacza to, że wybiorą temperaturę i czas pieczenia, a ilość pary dostosują do wagi potrawy. Takie programy opracowywane są przez profesjonalnych kucharzy. Przepisy na dania pieczone z funkcją pary można również znaleźć na kulinarnych stronach internetowych.

jak działa piekarnik z funkcją pary

Piekarniki parowe

Jak gotować na parze w piekarniku?

Gotowanie na parze w piekarniku parowym jest bardzo łatwe, a do tego szybkie. Nie wymaga od nas więcej nakładu pracy niż pieczenie potrawy w zwykłym piekarniku. Poniżej znajdziecie dwa przepisy na dania z piekarnika parowego.

Warzywny ratatouille - przepis pochodzi ze strony: www.candy.pl


Składniki:

  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek,
  • 2 goździki,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 150 g cebuli,
  • 300 g żółtej papryki,
  • 400 g cukinii,
  • 400 g bakłażana,
  • 500 g pomidorów,
  • 400 g różyczek kalafiora,
  • zioła prowansalskie, sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Czosnek i cebulę obieramy, siekamy i podsmażamy. Paprykę, cukinię i bakłażany myjemy i kroimy w kostkę. Pomidory obieramy ze skóry i kroimy w drobną kosteczkę. Do czosnku i cebuli dodajemy paprykę i podsmażamy przez około 2 minuty. Następnie wszystkie warzywa przekładamy do naczynia, doprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy do piekarnika na około 60 minut i wybieramy funkcję pieczenia na parze. Pod koniec pieczenia posypujemy warzywa ziołami prowansalskimi. Ratatouille podajemy jako dodatek do innych potraw lub serwujemy z ryżem.

ratatouille z piekarnika

Parowany łosoś z warzywami - przepis pochodzi ze strony www.amica.pl

Składniki:

  • 4 szt. filetów z łososia,
  • ½ kopru włoskiego,
  • 1 słodki ziemniak,
  • 2 ząbki czosnku,
  • ½ cukinii,
  • ¼ cytryny,
  • 2 łyżki masła,
  • sól, pieprz i koperek do smaku.

Przygotowanie:

Sprawdzamy, czy łosoś nie ma ości, a następnie kroimy na porcje. Warzywa myjemy, kroimy w drobną kostkę lub paski, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie układamy na spodzie brytfanny, dodajemy masło, a na górę kładziemy łososia. Pieczemy w programie parowym przez około 20 minut. Po upieczeniu posypujemy koperkiem.

łosoś pieczony w piekarniku

 

PIEKARNIKI DO ZABUDOWY.png [27.63 KB]

 

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić piekarnik parowy, czy zwykły. Piekarnik parowy oferuje takie same funkcje, co piekarnik tradycyjny, a do tego umożliwia przygotowywanie potraw na parze lub podgrzewanie. Dzięki temu może zastąpić mniejsze sprzęty AGD, takie jak parowar czy kuchenkę mikrofalową. Co więcej, w takich piekarnikach często dostępne jest czyszczenie parowe, które pomaga utrzymać czystość w komorze. Para wodna świetnie zmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu łatwo można je później usunąć z komory piekarnika.


Na tym jednak nie kończą się zalety piekarnika parowego. Przygotowywane w nim potrawy mają intensywny smak i piękny aromat. Para wodna wpływa również na soczystość dań i zapobiega ich wysuszeniu. Co więcej, potrawy pieczone na parze są lekkostrawne i mają dużą wartość odżywczą, ponieważ nie tracą cennych minerałów i witamin, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego gotowania w wodzie. Warto również dodać, że piekarnik parowy pozwala eksperymentować w kuchni - przygotujemy w nim bowiem wiele potraw, zarówno mięsa, warzywa, jak i desery.


Należy jednak pamiętać, że piekarniki parowe są droższe niż tradycyjne modele. Warto jednak pamiętać, że w zwykłym piekarniku nie stworzymy efekty pary, nalewając wodę na blachę. Istotą procesu pieczenia parowego jest bowiem dozowanie pary wodnej w konkretnym momencie pieczenia. Dlatego warto dołożyć nieco więcej gotówki, by móc przyrządzać zdrowe i zróżnicowane potrawy każdego dnia.

do czego służy piekarnik parowy

Który piekarnik parowy wybrać?

Skoro wiemy już, do czego służy piekarnik parowy, możemy przystąpić do jego zakupu. Trudno jest jednak wskazać, który piekarnik parowy jest najlepszy. Wielu producentów ma w swojej ofercie dobrej jakości urządzenia, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking piekarników, które zbierają pozytywne opinie wśród użytkowników.

  • Piekarnik Amica ED37612B X-TYPE STEAM - jest to elektryczny piekarnik parowy o pojemności 77 l, wyposażony w 11 funkcji grzania. Oferuje funkcję SoftSteam, która pozwala na pieczenie z dodatkiem pary. Wystarczy nalać 150 ml wody do specjalnej niecki w komorze jeszcze przed rozgrzaniem piekarnika, a następnie wybrać funkcję SoftSteam i ustawić odpowiednią temperaturę.
  • Piekarnik Beko BIS24300BDS - ten model ma komorę pieczenia o pojemności 71 l, 8 funkcji grzania i prowadnice teleskopowe. Poza tym został wyposażony w funkcję Steam Assisted, która umożliwia pieczenie z dodatkiem pary wodnej. W czasie pieczenia woda dozowana jest ze zbiornika, znajdującego się na dnie piekarnika, skąd unosi się po komorze w postaci pary wodnej.
  • Piekarnik Bosch HSG 636BB1 - produkt archiwalny - to kolejny piekarnik konwekcyjno-parowy, który umożliwia zarówno pieczenie tradycyjne, jak i z dodatkiem pary wodnej. Ma komorę pieczenia o pojemności 71 l i 12 funkcji grzania, w tym termoobieg 4D, funkcja pizza, grill czy podtrzymywanie ciepła. Piekarnik został wyposażony w zbiornik na wodę, który znajduje się za przesłoną. Podczas przyrządzania potrawy z użyciem funkcji ParaPlus, można ustawić jeden z trzech poziomów intensywności pary wodnej.

Ile kosztuje piekarnik parowy?

Ceny piekarników parowych są mocno zróżnicowane. Najtańsze są modele wyposażone w funkcję pary, czyli te, które mają na dnie komory zbiorniki lub wgłębienia na wodę. Takie piekarniki można kupić za około 1400-1500 zł, czyli w takiej cenie, co tradycyjny piekarnik. Z kolei modele z generatorem pary są już droższe - ich ceny zaczynają się powyżej 2000 zł.

Gdzie kupić? Piekarnik parowy kupimy w każdym sklepie ze sprzętem AGD. Sklep internetowy Inlago.pl również ma w swoim asortymencie kilka modeli piekarników z funkcją pary. Zapraszamy do zapoznania się z ich pełną specyfikacją.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas