Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak przygotować opiekacz przed pierwszym użyciem?

jak przygotować opiekacz przed pierwszym użyciem

Choć opiekacz do kanapek nie jest podstawowym urządzeniem AGD, znajduje się w wielu kuchniach. Ten kompaktowy sprzęt pozwala przyrządzić kanapki na ciepło - z wędliną, warzywami i roztopionym serem, które będą świetną alternatywą dla tradycyjnego śniadania. Z naszego poradnika dowiecie się jak przygotować opiekacz przed pierwszym użyciem i w jaki sposób przyrządzić smakowite, ciepłe kanapki.

Opiekacz przed pierwszym użyciem – jak go przygotować?

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że przed pierwszym użyciem powinniśmy dokładnie wyczyścić opiekacz. Dotyczy to wszystkich sprzętów AGD, które wykorzystujemy do przygotowywania posiłków, między innymi tosterablendera czy wyciskarki do soku. W przypadku opiekacza najważniejsze będzie umycie jego płytek grzewczych. Możemy to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie powinniśmy odczekać, aż płyty całkowicie wyschną. Aby przyspieszyć proces suszenia, możemy je wytrzeć ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką.

Po wysuszeniu możemy włożyć wtyczkę do gniazdka i rozpocząć nagrzewanie urządzenia. Zazwyczaj zdarza się, że opiekacz czy nowy toster śmierdzi. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które wynika z kwestii technicznych urządzenia. Takie wstępne nagrzewanie ma pomóc zniwelować ten nieprzyjemny zapach. Niektórzy producenci zalecają, by opiekacz przed pierwszym użyciem nasmarować kilkoma łyżkami oleju i włożyć do niego zwykłe kanapki, bez dodatków, gdyż nie będą one nadawały się do spożycia.

Gdy w ten sposób przygotujemy opiekacz, będziemy mogli przystąpić do zrobienia ciepłych kanapek na śniadanie. Przed użyciem urządzenia, warto jednak przeczytać dokładne rekomendacje producentów, gdyż każdy z nich może mieć inne zalecenia.

 

jak wyczyścić opiekacz przed pierwszym użyciem

Opiekacze

Jak używać opiekacza do kanapek?

Skoro już wiemy, jak przygotować opiekacz przed pierwszym użyciem, możemy przystąpić do zrobienia pysznych kanapek na ciepło. Oto instrukcja obsługi w punktach, jak zrobić sandwich w opiekaczu:

  1. Zacznijmy od przygotowania samych kanapek. Zazwyczaj w opiekaczu możemy używać różnego rodzaju chleba, nie tylko tostowego, ale również do chleba żytniego czy wieloziarnistego. Warunek jest jeden - kanapki muszą zmieścić się na płytkach opiekacza.
  2. Pod koniec przygotowywania kanapek, możemy podłączyć wtyczkę opiekacza do gniazdka i rozpocząć jego nagrzewanie.
  3. Gdy opiekacz osiągnie odpowiednią temperaturę, zgaśnie lampka czerwona, a zapali się zielona, co będzie dla nas znakiem, że możemy ułożyć na dolnych płytach kanapki. W większości opiekaczy płytki mają nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu nie trzeba ich smarować olejem.
  4. Następnie musimy zamknąć opiekacz, aby płyty podgrzewające szybciej się zagrzały. Jeśli w kanapkach będzie zbyt dużo nadzienia, możemy mieć problem z domknięciem płyt. W takim przypadku najlepiej wyjąć część składników, gdyż zamykanie opiekacza na siłę może doprowadzić do jego uszkodzenia.
  5. Gdy dociśniemy płytę górną do dolnej, powinniśmy zabezpieczyć uchwyty za pomocą zamka.
  6. Po 2-3 minutach możemy odchylić górną pokrywę i sprawdzić, czy kanapki nabrały pożądanego koloru. Warto pamiętać, że czas opiekania będzie uzależniony od stopnia wilgotności chleba i znajdujących się w nim składników.
  7. Jeśli kanapki zostały opieczone tak, jak lubimy, powinniśmy je wyjąć za pomocą drewnianej lub silikonowej szpatułki. Większość płyt grzewczych jest bowiem pokryta nieprzywierającą powłoką, którą łatwo można uszkodzić za pomocą metalowych przyborów kuchennych.
  8. Po zakończeniu opiekania kanapek, należy wyjąć wtyczkę z gniazdka.

 

przygotowanie opiekacza przed pierwszym użyciem

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek?

Wiemy, do czego służy opiekacz. Wiemy też, jak przygotować go do użytkowania i w jaki sposób zrobić pyszne, ciepłe kanapki. Musimy jednak pamiętać, że po każdym użyciu, powinniśmy dobrze wyczyścić opiekacz, ponieważ na płytach grzewczych pozostaje przypalony ser czy tłuste plamy. Z tego względu, najlepiej czyścić płyty grzewcze zaraz po użyciu opiekacza, gdy zabrudzenia i pozostałości jedzenia są jeszcze świeże i stosunkowo łatwo można je usunąć za pomocą ręcznika papierowego, ściereczki z mikrofibry czy gładkiej gąbki. Pamiętajmy jednak, że opiekacz musi być odłączony od prądu, a płyty grzewcze całkowicie zimne.

 

Jeżeli rano nie mieliśmy czasu na wyczyszczenie płyt grzewczych, możemy mieć problem z usunięciem zabrudzeń. By je rozmiękczyć, warto nagrzać opiekacz, a następnie wyjąć wtyczkę z gniazdka i poczekać aż ostygnie. Zabrudzenia, przypalenia i resztki jedzenia będą na tyle świeże, że powinniśmy w miarę łatwo je usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać do czyszczenia szorstkiej strony gąbki, druciaków czy innych preparatów o właściwościach ściernych. W przypadku wyjątkowo opornych zabrudzeń możemy użyć oleju do ich zmiękczenia. Zazwyczaj wystarczy odczekać kilka minut i można przystąpić do czyszczenia.

 

jak wyczyścić opiekacz do kanapek

W znacznie dogodniejszej sytuacji są posiadacze opiekaczy z wymiennymi płytkami, tzw. 3w1. Zazwyczaj oferują one płyty grzewcze do kanapek na ciepło, płyty do gofrów oraz płyty grillowe, które świetnie nadają się do przyrządzenia panini. Aby wyczyścić takie wymienne płyty, wystarczy je zdemontować po użyciu za pomocą specjalnych przycisków bądź zasuwek, a następnie umyć wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Producenci przeważnie nie zalecają mycia płyt grzewczych w zmywarce, ale zawsze warto doczytać o tym w instrukcji.

Gdy płyty opiekacza wyschną, możemy je z powrotem zamontować w urządzeniu i zamknąć górną pokrywę. Opiekacz możemy przechowywać w dowolnym miejscu, zarówno w szafce, jak i szufladzie. Jeśli codziennie przyrządzamy ciepłe kanapki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby opiekacz przez cały czas znajdował się pod ręką na blacie kuchennym.

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas