Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wybrać ekspres do kawy z młynkiem?

jaki wybrać ekspres do kawy z młynkiem

Ekspres do kawy z młynkiem cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród domowników, ale również pracowników biurowych czy małych gastronomii. Potrafi zmielić ziarenka kawy tak, aby wydobyć z nich pełnię smaku i aromatu, dzięki czemu codziennie możemy delektować się świeżą i aromatyczną kawą. Wybór ekspresu nie jest łatwy, ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, które różnią się parametrami, sposobem przygotowywania napoju, a także ceną. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, by ekspres do kawy z młynkiem spełnił nasze potrzeby.

Ekspres do kawy z młynkiem – jaki model wybrać?

Osoby, które zdecydują się kupić ekspres do kawy, często zastanawiają się, czy wybrać model z młynkiem, czy może bez i dokupić osobno młynek do kawy. Oddzielne urządzenie zapewni nam większą kontrolę nad procesem mielenia kawy, jednak zabierze też wiele cennego czasu. Natomiast ekspres z wbudowanym młynkiem jest o wiele wygodniejszy w obsłudze – wystarczy, że wsypiemy ziarna do pojemnika, a urządzenie błyskawicznie je zmieli, przygotowując naszą ulubioną kawę.

Ekspresy ciśnieniowe

Wszystkie ekspresy automatyczne dostępne na rynku wyposażone są w młynki. Oznacza to, że cały proces parzenia kawy wykonują automatycznie, najczęściej za dotknięciem jednego przycisku. Wbudowane młynki mają też niektóre ekspresy kolbowe, a także bardziej zaawansowane ekspresy przelewowe.

 

ekspres do kawy z młynkiem

Młynki do kawy – technologia działania

Ze względu na technologię działania, młynki do kawy możemy podzielić na udarowe i żarnowe. Te pierwsze występują w starszych modelach ekspresów. Posiadają ostrza, które wirując, tną ziarna kawy. Im dłużej ostrza będą pracować, tym drobniej zmielą kawę. Niestety takie ostrza nagrzewają się w czasie pracy, co negatywnie odbija się na smaku kawy – staje się ona po prostu gorzka.

Ekspresy kolbowe

Alternatywą dla młynków udarowych są młynki żarnowe, które znajdują się we wszystkich współczesnych ekspresach. Ziarna kawy są miażdżone przez żarna. Dzięki temu, że nie stykają się one ze sobą, nie nagrzewają się, a więc kawa zachowuje swój smak i aromat. Natomiast grubość mielenia jest uzależniona od tego, w jakiej odległości od siebie znajdują się żarna. Ekspres do kawy z młynkiem żarnowym będzie więc znacznie lepszą opcją.


Młynek udarowy do kawy

młynek udarowy do kawy

Młynek żarnowy do kawy

młynek żarnowy do kawy

 

Jakie młynki znajdziemy w ekspresach?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w ekspresach do kawy królują młynki żarnowe. Znajdujące się w nich żarna mogą być wykonane ze stali lub ceramiki. Choć działają na takiej samej zasadzie, różnią się specyfiką pracy, co wpływa na jakość przygotowanej kawy.

Ekspres do kawy z młynkiem stalowym uznawany jest za głośniejszy, co nie jest zgodne z prawdą. Podczas pracy żarna nie ocierają się o siebie, więc nie są w stanie generować hałasu. Duży wpływ na głośność pracy ekspresu ma zamontowany w nim silnik, a także obudowa, która może słabo tłumić dźwięki. Zaletą młynków stalowych jest ich duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysoka precyzja mielenia ziaren. Są one szybciej i znacznie efektywniej rozgniatane, dzięki czemu lepiej oddają smak po zaparzeniu.

Natomiast młynki ceramiczne są twardsze niż stalowe, dzięki czemu wolniej się ścierają. Jednak przyrządzając kawę w domowych warunkach, praktycznie nie ma możliwość starcia żaren – nieważne czy są one stalowe, czy ceramiczne. Choć ceramika jest mniej odporna na uszkodzenia niż stal, przy prawidłowym użytkowaniu taki młynek będzie nam dobrze służył przez długi czas.

 

młynek stalowy vs. młynek żarnowy

Młynek stalowy i ceramiczny

Źródło: www.cafesilesia.pl

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas