Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zrobić kostki lodu? Czym są kostki wielokrotnego użytku?

jak-zrobic-kostki-lodu-w-domu.jpg [210.61 KB]

Gdy latem temperatura zaczyna wzrastać, sięgamy po chłodne, orzeźwiające napoje. Tym samym zwiększa się nasze zapotrzebowanie na lód do ich schłodzenia. Jak zrobić kostki lodu i które urządzenie do tego wybrać? Co można dodawać do foremek do lodu? A może wybrać produkty chłodzące wielokrotnego użytku? Opisujemy metody przygotowywania kostek lodu oraz ich zamienniki.

 

Wszystko o kostkach lodu – tego dowiesz się z artykułu

  • Jak zrobić kostki lodu w woreczkach, foremkach i kostkarkach?
  • W jakim czasie je uzyskasz?
  • Jakiej wody użyć i jak otrzymać idealnie przezroczyste kostki lodu?
  • Z jakimi dodatkami można zrobić lód?
  • Jak przechowywać większą ilość kostek?
  • Czym są kostki lodu wielokrotnego użytku?
  • Gdzie jeszcze można wykorzystać kostki lodu w domu?

 

Jak zrobić kostki lodu w domu? Woreczki, foremki czy profesjonalna kostkarka do lodu?

W ciepłych miesiącach szukamy ochłody poprzez picie zimnych napojów. Co prawda nie jest to najlepsza metoda na upały, ale rzeczywiście w dużym stopniu skuteczna. Dlatego gdy robi się gorąco, niezbędne w naszej kuchni stają się kostki lodu. Dodajemy je do wody, soków, drinków, a także mrożonej kawy lub herbaty.

W czym zrobić kostki lodu? Wymieniamy popularne sposoby.

Woreczki do lodu

Służą nam od dawna i wciąż są na rynku. Są odpowiednio podzielone na segmenty, w których zbiera się i zamarza woda. Ich zaletą jest niska cena i łatwa obsługa. Wystarczy napełnić woreczek wodą i zawiązać albo spiąć jego końce, a później ułożyć płasko w zamrażalniku. Jednak nie są pozbawione wad. Zdarzało się, że niektóre woreczki na lód były nieszczelne i przeciekały po zawiązaniu. Są one jednorazowe, więc po wykorzystaniu trzeba taki woreczek wyrzucić. To generuje dużo plastikowych śmieci.

Foremki do lodu

Można powiedzieć, że to ulepszona wersja woreczków, wielokrotnego użytku i w różnych pojemnościach oraz ciekawych kształtach. Jeśli chodzi o materiał wykonania, najczęściej są one plastikowe albo silikonowe. Ten drugi rodzaj jest o tyle lepszy, że łatwiej wyłuskać kostki lodu z silikonu, który się wygina. Są także świetne do mrożenia innych produktów, np. czekolady.

Minus tego rozwiązania to przede wszystkim fakt, że nie każda foremka na kostki lodu jest wygodna w obsłudze. Niektóre trudno przenieść do zamrażalnika, nie rozlewając wody. Należy także zadbać o równą powierzchnię, na której je ułożymy, żeby woda się nie wylała. Rozwiązaniem mogą być foremki z pokrywką albo całkowicie zamykane, jak np. duże kule lub diamenty. Takie kostki lodu wyglądają bardzo efektownie w drinkach.

Kostkarka do lodu

To dobre rozwiązanie dla osób, które piją dużo napojów z lodem. Taka maszyna do lodu działa sprawnie i w parę minut produkuje kostki, które wystarczą na dwie szklanki napoju. Wystarczy napełnić ją wodą i poczekać na efekt. Kostkarki do lodu mają wielkość średniego ekspresu do kawy. Nie są więc bardzo duże, ale jednak zajmują trochę miejsca na blacie. Są wolnostojące, często dostosowane do przenoszenia. Możesz więc np. zabrać urządzenie na imprezę do znajomych lub na działkę – jeśli będziesz mieć tam dostęp do prądu.

Kostkarki do lodu

Lodówka z kostkarką

Coraz więcej osób ma chłodziarki, w których jest maszyna do kostek lodu, a często także do schłodzonej wody. To najdroższe rozwiązanie, ale najwygodniejsze. Kupując jeden produkt, zyskujesz dwie funkcjonalności, a kostkarka do lodu nie zabiera dodatkowo miejsca w kuchni. Owszem, takie lodówki są droższe, ale obecnie można kupić je w przystępnej cenie. Koszt różni się przede wszystkim od tego, czy jest to zaawansowana lodówka dwudrzwiowa z kostkarką, czy model jednodrzwiowy z tą funkcjonalnością.

Chłodziarko-zamrażarki z funkcją robienia lodu dzielą się na te z kostkarką na zewnętrznej stronie drzwi oraz schowaną wewnątrz zamrażalnika (tzw. twistową). Przykładowo, każda lodówka do zabudowy z kostkarką będzie miała właśnie ten drugi rodzaj urządzenia – bo nie da się umieścić podajnika lodu na jej drzwiach.

Pobór wody przez takie lodówki jest dwojaki. Mogą być podpięte do sieci wodociągowej albo napełniane ręcznie. W pierwszym wypadku trzeba tak zaplanować układ kuchni, aby móc podpiąć lodówkę do sieci. W urządzeniu znajduje się specjalny filtr, który uzdatnia wodę. Należy pamiętać o jego regularnej wymianie. Chłodziarki bez podpięcia do wody muszą być regularnie napełniane. Gdy o tym zapomnisz, czeka Cię przykra niespodzianka i wydłużony czas oczekiwania na kostki lodu.

kernau-lodowka-z-kostkarka-twistowa-kfrc-19172-1-nf-ei-x.jpg [53.57 KB]

Kostkarka twistowa w lodówce Kernau KFRC 19172.1 NF EI X Inox

kernau-lodowka-side-by-side-z-kostkarka.jpg [56.36 KB]

Lodówka side by side z kostkarką Kernau KFSB 17192 NF DH BG

 

Ile zamarzają kostki lodu?

W woreczkach i foremkach woda potrzebuje paru godzin na zamarznięcie. W kostkarce do lodu kostki w niedużej ilości produkują się nawet w kilka minut (ok. 9 sztuk), natomiast większa ilość potrzebuje ok. pół godziny. Lodówka z kostkarką do lodu wyprodukuje ok. 10 kostek w czasie półtorej godziny. Jeśli wydaje Ci się to małą liczbą, pamiętaj, że urządzenie działa ciągle, a Ty nie pobierasz z niego lodu przez całą dobę.

 

Jaka woda do robienia kostek lodu?

Pamiętaj, że jeśli w wodzie są jakieś niezdrowe bakterie, one nie zginą pod wpływem niskiej temperatury. Dlatego musisz zadbać o dobrą jakość wody. Najlepsza będzie przegotowana, przefiltrowana albo mineralna.

Pierwszy sposób jest o tyle niewygodny, że musisz zagotować wodę w czajniku i poczekać, aż ona wystygnie. Jednak masz pewność, że nie ma w niej żadnych bakterii. Wygodniejszą opcją jest kupienie dzbanka filtrującego, w którym woda zostanie oczyszczona. W ostateczności może to być też mineralna woda z butelki. Ten sposób na dłuższą metę jest dość kosztowny i mało ekologiczny.

W zależności od użytej wody lód może mieć nieco inny wygląd. Jeśli szukasz przepisu na to, jak zrobić przezroczyste kostki lodu, wybierz wodę przegotowaną. Podczas gotowania ucieknie z niej powietrze, a to właśnie ono odpowiada za nieregularną fakturę kostek – zatopione w lodzie bąbelki i smugi. Im lepiej zagotowana woda (nawet dwukrotnie), tym bardziej krystaliczny lód. Twoje kostki do drinków będą idealnie przejrzyste, a dzięki spójnej strukturze będą się wolniej topić.

Lodówki z zamrażalnikiem u dołu

Co można zamrażać oprócz wody?

Jeśli chcesz przygotować bardziej fantazyjne napoje, podsuwamy parę sposobów na urozmaicenie wyglądu kostek lodu.

  • Przygotuj kostki lodu z owocami: borówkami, jagodami, malinami, poziomkami, wiśniami, kawałkami pomarańczy lub cytryny. Możesz też dołożyć do nich zioła, np. miętę, rozmaryn, bazylię. Zamrożone owoce i zioła będą efektownie prezentować się w dzbanku z wodą, a dodatkowo po roztopieniu lodu dodadzą odrobinę smaku do napoju. Takie ozdoby najlepiej wsadzaj do głębokich foremek, żeby powstały duże kostki lodu z paroma owocami i listkiem.
  • W taki sam sposób możesz zamrozić płatki jadalnych kwiatów: róży, bratków, nasturcji, koniczyny, lipy, malwy. Wyobrażasz sobie wodę upiększoną kolorowymi płatkami?
  • Wypełnij foremkę do lodu sokiem. Może to być skoncentrowany domowy sok, który rozcieńcza się z wodą albo już rozpuszczony w wodzie – w zależności od tego, jaki smak zechcesz finalnie uzyskać.
  • Mrożona kawa – wypełnij woreczki na lód mocnym espresso. Takie kawowe kostki świetnie uzupełnia mleczne napoje, przy okazji schładzając je.

Pamiętaj, że każde smakowe kostki lodu będą zwiększały swoją intensywność w miarę rozpuszczania. Dlatego przygotowuj napoje tak, żeby to uwzględnić.

 

kostki-lodu-z-kwiatami-i-owocami.jpg [79.38 KB]

 

Jak zrobić kostki lodu bez foremki?

Nie masz w domu woreczków ani foremki do lodu, a w Twojej lodówce również nie ma kostkarki? I tak możesz przygotować kostki lodu do drinków. Weź szczelny woreczek strunowy i nalej do niego wodę – tyle, żeby po zamknięciu woreczka zostało w nim miejsce. Pamiętaj, że woda zwiększa swoją objętość po zamarznięciu. Połóż woreczek płasko w zamrażalniku. Gdy woda zmieni się w lód, połam go, nie otwierając woreczka. Jeśli jest zbyt gruby, możesz rozbić go tłuczkiem do mięsa.

Możesz też wykorzystać plastikową butelkę. Nalej do niej wodę na ok. 2/3 pojemności i włóż do zamrażarki. Żeby dostać się do tego lodu, musisz rozciąć butelkę. Powstałą bryłę zawiń w ściereczkę lub gruby worek i rozkrusz w ten sam sposób.

Tak otrzymane kostki lodu będą nieregularne, ale równie dobrze schłodzą napoje. W taki sposób możesz też przygotować kruszony lód. Wystarczy, że będziesz go dłużej rozbijać.

Inną opcją jest kupny lód w kostkach. W sklepach spożywczych i monopolowych znajdziesz worki z gotowym lodem. To dobre rozwiązanie na większą imprezę, gdy nie masz lodówki z kostkarką ani wolnostojącej maszyny, a nie chcesz długo czekać, aż lód zamrozi się w foremkach.

 

Jak przechowywać kostki lodu?

Jeśli robisz więcej lodu z przeznaczeniem na przyjęcie, nie chcesz, żeby szybko się stopił. Gdy organizujesz imprezę w domu, możesz wydzielić na niego miejsce w zamrażalniku. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy masz lodówkę side by side z kostkarką i każdy z gości może do niej podejść, gdy zechce napełnić szklankę lodem. Co jednak zrobić, gdy masz zwykłą chłodziarkę albo wybierasz się w plener? W tym wypadku przyda się pojemnik termoizolacyjny na lód. Na rynku znajdziesz modele od najprostszych pudełek po eleganckie wiaderka na lód. Oprócz tego, że zapobiegną roztapianiu się kostek, będą ładnie wyglądać na stole. To też dobre rozwiązanie, żeby nie schylać się do zamrażalnika za każdym razem, gdy chcesz nasypać trochę lodu do czyjejś szklanki. Pojemnik na lód przyda się też do schłodzenia butelek lub puszek z napojami.

 

kostki-lodu-do-drinkow.jpg [90.94 KB]

 

Kostki lodu wielokrotnego użytku – czym są?

Lód w kostkach świetnie chłodzi napoje, ale równocześnie je rozcieńcza, powoli się roztapiając. Żeby temu zapobiec, producenci wymyślili wielorazowe kostki chłodzące. Są one wykonane z różnych materiałów. Przykładowo, znajdziemy kamienne lub metalowe kostki do whisky, a także plastikowe kostki lodu.

Co jest w środku takich produktów? Kamienie do whisky są wykonane z minerału nazywanego steatytem. Ma on zdolność do magazynowania ciepła (i również zimna). Metalowe kostki lodu są wykonane ze stali, a wewnątrz wypełnione płynem, który ma zdolność absorpcji temperatury. Natomiast plastikowe kostki lodu wewnątrz mają wodę destylowaną. Mogą być białe jak prawdziwy lód albo kolorowe. Po wypiciu napojów kostki lodu wielokrotnego użytku wystarczy umyć, osuszyć i znów można z nich korzystać.

Czy wielorazowe kostki lodu są zdrowe? Producenci umieszczają na nich informację, że są przeznaczone do stosowania w kontakcie z żywnością. Spełniają więc normy dotyczące bezpieczeństwa. Wydaje się, że bardziej zdrowe są stalowe i kamienne kostki. Plastikowe modele powinny również być wykonane z tworzywa nie zawierającego BPA i innych szkodliwych substancji. Aby mieć pewność bezpieczeństwa ich stosowania, wybieraj plastikowe kostki do lodu od sprawdzonych producentów. Raczej zrezygnuj z produktów, które mają wątpliwe pochodzenie i nie są odpowiednio oznaczone.

 

kolorowe-plastikowe-kostki-lodu.jpg [80.74 KB]

 

Inne zastosowania kostek lodu

Gdy już wiesz, jak zrobić kostki lodu i jak je przechowywać, poznaj inne sposoby na ich wykorzystanie.

  • Do pieczenia mięsa. Pieczeń, szczególnie kurczak i indyk, będzie bardziej soczysta, gdy położysz na mięso kostki lodu przed włożeniem do piekarnika. Podczas roztapiania się nawilżą jego skórkę i zapobiegną wysychaniu.
  • Zastosowanie kosmetyczne na twarz i pod oczy. Masaż wykonany kostkami lodu zmniejsza poranną opuchliznę i stany zapalne oraz ujędrnia skórę. Dla bezpieczeństwa lepiej zawiń je w bawełnianą szmatkę lub gazę, żeby nie narażać skóry na bezpośredni kontakt z lodem. Dla wrażliwej cery mógłby to być zbyt duży szok. Możesz też zamrozić zieloną herbatę albo kawę, które zapewnią Ci pielęgnację antyoksydacyjną i ujędrniającą.
  • Zmniejszenie bólu przy depilacji. Gdy czujesz duży dyskomfort przy wyrywaniu włosków, zawiń kostki lodu w ręcznik lub folię i schłodź nimi skórę przed depilacją.
  • Usuwanie gumy do żucia. Pewnie znasz metody zamrażania tkanin, gdy przyklei się do nich guma do żucia. Wtedy łatwo ja wykruszyć z materiału. Jednak gdy jest ona na dywanie albo włosach, musisz wykorzystać inny sposób na jej zamrożenie – i tu właśnie przydają się kostki lodu.
  • Pielęgnacja roślin. Jeśli często zapominasz o podlewaniu swoich roślin doniczkowych, ten trik pomoże Ci o nie lepiej zadbać. Włóż kostki lodu do kwiatów, na ziemię wokół nich. Będą się powoli roztapiały i nawadniały rośliny.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas