Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaką kuchenkę wybrać – gazową czy elektryczną?

kuchenka gazowa czy elektryczna - jaką wybrać

Choć coraz więcej osób decyduje się na zakup nowoczesnych płyt do zabudowy, kuchenki wolnostojące wciąż mają szerokie grono zwolenników. Ich oferta jest bardzo bogata, gdyż na rynku dostępne są kuchenki gazowe, kuchenki elektryczne z różnymi płytami, a także łączące dwa rodzaje zasilania kuchenki gazowo-elektryczne. Czym charakteryzują się poszczególne modele? Która z nich najlepiej sprawdzi się w naszym domu?

Kuchenka gazowa – prosta konstrukcja i łatwa obsługa

Dla osób, które cenią prostotę i tradycyjne rozwiązania, dobrym wyborem będzie kuchenka gazowa. Wykorzystuje ona gaz ziemny albo mieszaninę propan-butan, dlatego jej wymaga specjalnej instalacji, a samo podłączenie musi zostać wykonane przez fachowca. Takie urządzenia zazwyczaj mają płytę gazową z czterema palnikami o różnej wielkości i piekarnik. Co ich zaleta zalicza się niski koszt zakupu, łatwą obsługę i stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Kuchenka gazowa będzie dobrym rozwiązaniem do gospodarstw, w których często występują problemy z dostawą prądu.

Kuchenki gazowo-elektryczne

Kuchenka elektryczna – funkcjonalna i wygodna w obsłudze

Kuchenka elektryczna jest w całości zasilana prądem, dlatego świetnie sprawdzi się w domach, w których nie ma instalacji gazowej. Standardowe kuchenki mają około 60 cm szerokości i oferują cztery pola grzejne. Jednak na rynku dostępne są większe modele, wyposażone w pięć albo nawet sześć pól. W kuchenkach elektrycznych stosuje się różne elementy grzejne. Tradycyjne kuchenki mają płyty z krążkami żeliwnymi, które nagrzewają się do wysokiej temperatury. Niestety krążki bardzo długo się rozgrzewają, a po zakończeniu gotowania równie długą stygną, przez co łatwo można się poparzyć. Ze względu na niskie zainteresowanie takimi kuchenkami, ich oferta jest coraz mniejsza. Ich miejsce zajmują natomiast kuchenki z płytami ceramicznymi i indukcyjnymi.

kuchenka gazowa czy elektryczna - co wybrać

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną – elegancki design i łatwe czyszczenie

Do najpopularniejszych kuchni elektrycznych na rynku należą kuchenki z płytą ceramiczną. Mają one elektryczny piekarnik i płytę ceramiczną o całkowicie gładkiej, eleganckiej powierzchni. Pod powierzchnią płyty znajdują się grzałki w kształcie spirali lub lampy halogenowe. Gdy nagrzeją się do czerwoności, można przystąpić do gotowania. Niestety podczas nagrzewania dochodzi do strat ciepła, gdyż najpierw ogrzewana jest ceramika, a dopiero później garnki. Płyta ceramiczna nie tylko długo się nagrzewa, ale również długo stygnie, przez co istnieje duże ryzyko przypadkowego poparzenia. Warto jednak dodać, że kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, a ich czyszczenie jest stosunkowo łatwe. Dzięki temu, że powierzchnia płyty jest idealnie gładka, nie ma zakamarków, w których mogłyby gromadzić się zabrudzenia

Kuchenki ceramiczne

Kuchenka elektryczna z płytą indukcyjną – nowoczesna i energooszczędna

Ostatnim rodzajem kuchenek elektrycznych są kuchenki z płytą indukcyjną. Do działania wykorzystują cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Jego strumień dociera do podstawy naczynia i generuje prądy wirowe, dzięki czemu powstaje ciepło w garnku. Ze względu na taki sposób działania, na płytach indukcyjną będą działać jedynie naczynia mające specjalne dno ferromagnetyczne. Jeśli ustawiliśmy na płycie zwykły garnek, pole grzejne po prostu by go nie wykryło, w rezultacie gotowanie byłoby niemożliwe. W przeciwieństwie do kuchenek elektrycznych z płytą ceramiczną, te modele szybko się nagrzewają, a przestają wydzielać ciepło od razu, gdy ściągniemy z pola garnek. Dzięki temu cechują się wysoką wydajnością, ekonomicznością i bezpieczeństwem.

kuchenka gazowa czy elektryczna

Kuchenka gazowo-elektryczna – tanie gotowanie i wiele możliwości pieczenia

Dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy wolą kuchenkę gazową, czy elektryczną, alternatywnym rozwiązaniem będzie kuchenka gazowo-elektryczna. W takich urządzeniach płyta grzewcza zasilana jest gazem, a piekarnik prądem. Aby móc z niej korzystać, musimy mieć w domu zarówno sprawną instalację gazową, jak i elektryczną. Kuchenka gazowo-elektryczna występuje w kilku wariantach. Zdecydowanie najpopularniejszym jest ten z płytą gazową, jednak coraz częściej można spotkać na rynku kuchenki z płytami kombinowanymi. Tego typu urządzenia mają piekarnik elektryczny, a płyta wykorzystuje dwa rodzaje grzania, np. ma dwa palniki gazowe i dwa elektryczne pola grzejne. Mając taką kuchenkę gazowo-elektryczną nie musimy martwić się żadnymi wypadkami losowymi i możemy gotować w wybrany przez nas sposób.

 

KUCHENKI WOLNOSTOJACE.png [27.90 KB]

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas