Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaką płytę wybrać - ceramiczną czy indukcyjną? ⚡

jaką płytę grzewczą wybrać

Choć gotowanie z wykorzystaniem gazu ma wielu zwolenników, coraz więcej osób decyduje się na zakup płyty elektrycznej. Do wyboru są eleganckie płyty ceramiczne, które dobrze wpasują się do każdego wnętrza, a także nowoczesne płyty indukcyjne, gwarantujące oszczędność i wygodę podczas gotowania. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w kuchni - płyta ceramiczna czy indukcyjna? Dzisiaj przyjrzymy się obu urządzeniom i sprawdzimy, jakie są ich mocne oraz słabe strony.

Jak działa płyta ceramiczna?

Płyta ceramiczna jest popularnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem do kuchni. Jest rodzajem płyty elektrycznej, ponieważ wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. W jaki sposób działa? Pod powierzchnią płyty ceramicznej umieszczone są elementy grzejne w postaci lamp halogenowych albo spiralnie skręconych grzałek, które nagrzewają pole grzejne. Następnie ciepło jest stopniowo przenoszone z pola grzejnego bezpośrednio na naczynie. Taki sposób działania sprawia, że płyty ceramiczne dość wolno się nagrzewają – czasami trwa to nawet kilka minut. Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są płyty ceramiczne z ramką lub płyty bezramkowe.

Płyty ceramiczne

Płyta ceramiczna – zalety i wady

Płyta ceramiczna jest ceniona przede wszystkim za wygląd. Jej idealnie gładka powierzchnia prezentuje się niezwykle elegancko i pasuje praktycznie do każdego stylu kuchni. Co więcej, powierzchnię płyty łatwo można utrzymać w czystości – nawet nie trzeba używać do tego specjalnych preparatów, często wystarczająca jest wilgotna ściereczka. Dużą zaletą płyty ceramicznej jest również jej wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Nie oznacza to jednak, że jest ona niezniszczalna. Do jej zalet możemy zaliczyć również wygodną obsługę za pomocą dotykowego panelu sterowania, a także funkcje zabezpieczające, które zapobiegają przypadkowemu włączeniu.

Płyty ceramiczne mają jednak pewne wady. Musimy pamiętać, że podczas gotowania nagrzewa się ich cała powierzchnia, a nie tylko pole grzejne. Trzeba zatem uważać, aby nie oprzeć się o płytę grzewczą i przypadkowo się nie poparzyć. Poza tym po wyłączeniu płyty, pole grzejne stygnie przez długi czas. Musimy zatem odczekać około 30 minut, zanim przystąpimy do czyszczenia jej powierzchni. Warto również mieć na uwadze, że resztki żywności łatwo przywierają do rozgrzanej płyty. Aby uniknąć problematycznego czyszczenia, najlepiej usunąć je od razu.

płyta ceramiczna czy indukcyjna

Płyta indukcyjna – sposób działania

Do grona płyt elektrycznych możemy również zaliczyć płyty indukcyjne. Choć z wyglądu przypominają płyty ceramiczne, bo mają idealnie gładką powierzchnię, różnią się od nich sposobem działania. Płyty indukcyjne wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, ale do działania wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Cewki umieszczone pod powierzchnią płyty generują szybkozmienne pole magnetyczne, które na skutek indukcji prądów wirowych, rozgrzewa dno ustawionego na płycie garnka. Właśnie z tego względu płyty indukcyjne wymagają użycia specjalnych naczyń z dnem ferromagnetycznym. Jeśli postawimy na płycie zwykły garnek, płyta go po prostu nie wykryje, więc pole grzejne się nie włączy.

Płyty indukcyjne

Jakie zalety i wady mają płyty indukcyjne?

Płyta indukcyjna ma wiele zalet, dlatego tak chętnie wybierana jest przez konsumentów. Przede wszystkim gwarantuje oszczędność energii w porównaniu z płytami elektrycznymi czy ceramicznymi. Dzięki temu, że ciepło powstaje w dnie naczynia, jest wydajnie wykorzystywane, a samo urządzenie pobiera niewiele prądu. Dużą zaletą płyt indukcyjnych jest również szybkość nagrzewania, co znacznie przyspiesza cały proces przyrządzania posiłków. Poza tym nagrzewa się jedynie pole grzejne, a powierzchnia płyty pozostaje zimna, dzięki czemu ryzyko poparzenia się jest naprawdę znikome.

Jeśli chodzi o wady płyt indukcyjnych, należy do nich przede wszystkim koszt zakupu. Zazwyczaj są one droższe niż płyty ceramiczne, ale za to posiadają więcej innowacyjnych funkcji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gotowanie na indukcji wymaga specjalnych naczyń. Jeśli więc wcześniej użytkowaliśmy płytę gazową, a teraz zamieniliśmy ją na indukcję, będziemy musieli kupić nowy zestaw garnków, co będzie dodatkowym wydatkiem.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas