Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki okap kuchenny wybrać?

okap_1.jpg [316.29 KB]

Niektórzy nie doceniają zalet okapów kuchennych, twierdząc, że ich zakup jest jedynie zbędnym wydatkiem. Tymczasem pełnią one bardzo ważną funkcję – niwelują przykre zapachy, usuwają wilgotne opary i wyłapują unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu. Dzięki nim łatwiej utrzymasz kuchnię w czystości i będziesz mógł oddychać świeżym powietrzem. Obecnie oferta okapów jest bardzo szeroka — sprawdź zatem, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.


Ze względu na sposób montażu, okapy możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są okapy wolnowiszące, które mogą być samodzielnie zamontowane w kuchni. Natomiast drugą grupę stanowią okapy do zabudowy, które zazwyczaj montuje się w meblach, dzięki czemu są praktycznie niezauważalne.

Okap podszafkowy

Na początek zajmiemy się okapami, które wiszą samodzielnie. Zalicza się do nich okap podszafkowy, który można powiesić pod szafką kuchenną albo zamontować bezpośrednio do ściany. Taki okap kuchenny występuje zazwyczaj w dwóch rozmiarach – o szerokości 60 cm i 90 cm. Jednak w sklepach można spotkać modele o mniej standardowych wymiarach, których szerokość wynosi zaledwie 50 cm. Ze względu na niską wydajność, takie okapy sprawdzą się jedynie w małych kuchniach.

Okapy kuchenne

Okap kominowy

To kolejny przeznaczony do samodzielnego montażu okap kuchenny, nazywany również przyściennym. Na tyle innych okapów wyróżnia się długim, pionowym kominem (stąd jego nazwa), który maskuje rurę wentylacyjną, odprowadzającą zanieczyszczenia na zewnątrz budynku. Tego typu okapy montuje się bezpośrednią nad kuchenką lub płytą grzewczą. Charakteryzują się one najczęściej geometrycznymi kształtami, dzięki czemu stanowią dodatkowy element dekoracyjny kuchni.

Okap wyspowy

Model wyspowy to kolejny samodzielnie wiszący okap kuchenny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony do montażu nad wyspą kuchenną. Pod względem konstrukcyjnym nieco przypomina okap kominowy. Jednak w przeciwieństwie do niego, nie jest montowany do ściany, tylko do sufitu. Okapy wyspowe odznaczają się bardzo wysoką wydajnością i nowoczesnym designem, dlatego ich cena jest dość wysoka.

jaki okap kuchenny wybrać

Okap typu wkład

Drugą grupę stanowią okapy przeznaczone do zabudowy. Jednym z nich jest tzw. wkład, który montuje się na dnie szafki kuchennej. Ze względu na sposób montażu, nazywany jest również okapem szafkowym. Cechuje się on małą wydajnością, ale jest praktycznie niewidoczny.

Okapy wkład

Okap teleskopowy

Teleskopowy okap kuchenny, podobnie jak wspomniany wcześniej model, również montuje się na dnie szafki. Jego dodatkowym elementem jest tzw. szuflada, której wysunięcie powoduje uruchomienie okapu i jego oświetlenia. Co więcej, ruchoma szuflada zwiększa powierzchnię pochłaniającą urządzenia. Tego typu okapy są z reguły wydajniejsze niż wkłady, a w szafce, w której się znajdują, bez problemu zmieszczą się drobne akcesoria lub przyprawy.

Okap sufitowy

To kolejny okap kuchenny przeznaczony do zabudowy, ale tym razem nie w szafce, a w suficie. Świetnie sprawdzi się w małych kuchniach, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Będzie również dobrym wyborem do kuchni otwartych na salon, gdyż jest dyskretny i nie rzuca się w oczy.

Okap blatowy

Do okapów do zabudowy możemy również zaliczyć modele blatowe. Występują one w dwóch wersjach – mogą być całkowicie schowane w szafce i wysuwane dopiero podczas gotowania albo na stałe wysunięte z blatu kuchennego. W obu przypadkach silnik schowany jest w szafce, więc jest całkowicie niewidoczny. Okapy blatowe cenione są za wysoką skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń, co zawdzięczają swojej konstrukcji. Dzięki temu, że znajdują się obok płyty grzewczej, od razu pochłaniają opary, nie dopuszczając do roznoszenia się ich po całym pomieszczeniu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas