Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki robot do wyrabiania ciasta wybrać?

jaki wybrać robot do wyrabiania ciasta

 

Roboty kuchenne to wielozadaniowe urządzenia, które sprawdzą się nie tylko w gastronomii, ale i w każdej kuchni. Te praktyczne maszyny szybko wyrobią ciasto na chleb, ubiją jajka na bezę czy dokładnie połączą składniki na słodki krem. Z naszego poradnika dowiecie się, z czego składa się robot do wyrabiania ciasta i jaki najlepiej sprawdzi się do zagniatania poszczególnych rodzajów ciast.

Jak jest zbudowany robot planetarny?

Miksery planetarne to niezwykle zaawansowane urządzenia, które doskonale nadają się do ugniatania ciasta na pierogi, do wyrabiania chleba czy do zagniatania ciasta kruchego. Na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe miksery z misą, jednak ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana. W skład standardowego robota planetarnego wchodzą:

 • Korpus - jest on solidnie wykonany, zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Na spodzie posiada gumowe, antypoślizgowe nóżki lub podkładki, które zapewniają stabilność podczas pracy, nawet na najwyższych obrotach. Korpusy zazwyczaj dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
 • Misa - przeważnie jest ona wykonana ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W sprzedaży znajdziemy jednak roboty, które wyposażone są w misy szklane. Pojemność misy jest różna, ale zazwyczaj mieści się w przedziale od 4,5 do 6,7 litra. W najbardziej zaawansowanych modelach misy mają wygodne uchwyty do przenoszenia i wyprofilowane dzióbki, które ułatwiają przelewanie ciasta i przygotowanego kremu.
 • Ruchoma głowica - można ją unieść do góry, co ułatwia dodawanie do misy składników oraz wymianę akcesoriów.
 • Gniazdo główne - jest to element, do którego mocuje się końcówki, np. do mieszania, ubijania czy haki do zagniatania ciasta.
 • Gniazdo wolnych obrotów - zazwyczaj znajduje się w przedniej części korpusu i zakryte jest przykrywką. To właśnie do niego przymocowuje się przystawki, wymagające większej mocy, czyli np. maszynki do mielenia.
 • Gniazdo średnich i wolnych obrotów - przeznaczone jest na końcówki, które wymagają średniej lub dużej mocy, czyli np. moduł wyciskarki. Takie gniazdo przeważnie umieszczone jest w górnej części korpusu i zakryte pokrywką.
 • Regulator prędkości - w większości modeli ma on formę pokrętła, ale najbardziej zaawansowane modele mają panele sterowania z wyświetlaczami i przyciskami elektronicznymi. Taki regulator prędkości zazwyczaj oferuje kilka stopni do wyboru.

 

robot do wyrabiania ciasta drożdżowego

Roboty planetarne

Jakie mieszadła ma robot do wyrabiania ciasta?

Praktycznie każdy robot kuchenny do wyrabiania ciasta ma zestawie komplet praktycznych przystawek, które umożliwiają wyrabianie każdego rodzaju ciasta, a także miksowanie i ubijanie składników. Przy wyborze robota zwróćmy więc uwagę, czy ma w zestawie:

 • Mieszadło w kształcie litery K - umożliwi przygotowanie ciasta biszkoptowego, piaskowego, a także ciasteczek. Doskonale nadaje się też do mieszania, np. farszów, puree czy innych potraw.
 • Hak do zagniatania ciasta - jest niezbędny do wyrabiania ciasta na pizzę, makaron, pączki czy do ciasta chlebowego. Wyprofilowany kształt sprawia, że hak skutecznie miesza ciasto, a jednocześnie zapobiega jego narastaniu.
 • Trzepaczka - doskonale nadaje się do mieszania i ubijania składników. Z jej pomocą ubijemy białka na bezę czy bitą śmietanę, przygotujemy suflet, sosy lub ciasta. Trzepaczka nadaje składnikom puszystej konsystencji i równomiernie je ubija, niezależnie od ich ilości.
 • Mieszadło elastyczne - nie każdy robot do wyrabiania ciasta ma tę przystawkę w zestawie, a jest ona bardzo praktyczna. Taka mieszarka ma bowiem elastyczne skrzydełka, które pozwalają dokładnie zbierać składniki ze ścianek misy, np. podczas przyrządzania kremów na bazie cukru i masła.
 • Mieszadło do przekładania - znajduje się w wyposażeniu bardziej zaawansowanych robotów planetarnych. Doskonale nadaje się do mieszania kremów, musów, sorbetów i ciast, a poza tym zapobiega utracie puszystości.

 

mieszadło w kształcie litery K

Mieszadło w kształcie litery K

hak do zagniatania ciasta

Hak do zagniatania ciasta

trzepaczka do ubijania

Trzepaczka do ubijania

mieszadło elastyczne

Mieszadło elastyczne

mieszadło do przekładania

Mieszadło do przekładania

Źródło: www.kenwoodworld.com.pl

 

Jaki wybrać robot do wyrabiania ciasta?

Przed wyborem każdego robota kuchennego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry.

Robot do wyrabiania ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe jest podstawą do wyrobu zarówno słodkich, jak i wytrawnych wypieków. Dzięki użytym drożdżom ciasto odznacza się dużą pulchnością, jest elastyczne i kilkakrotnie zwiększa swoją objętość podczas wyrastania. Ową plastyczność uzyskuje się podczas długiego wyrabiania ciasta, czyli połączenia mąki z wodą lub mlekiem. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego robota kuchennego do zagniatania ciasta. Im dłużej będziemy wyrabiać ciasto, tym będzie bardziej napowietrzone i po upieczeniu nie będzie się kruszyć. Warto pamiętać, że ciasto drożdżowe jest gęste ciężkie, dlatego dobry robot wieloczynnościowy powinien przede wszystkim mieć dużą moc silnika - co najmniej 1000 W. Samo zagniatanie ciasta wymaga również użycia specjalnej końcówki, czyli tzw. haka. Poza tym do ciasta drożdżowego lepiej wybrać robota z misą ze stali. Jeśli wcześniej lekko ją podgrzejemy, utrzyma ona korzystną temperaturę, dzięki czemu ciasto szybciej i lepiej wyrośnie.

Roboty kuchenne

Robot do wyrabiania ciasta na chleb

Jeśli chcemy we własnej kuchni przyrządzać smaczny, zdrowy chleb, powinniśmy przede wszystkim wybrać robot kuchenny z pojemną misą. Podczas powolnego ugniatania ciasta, będziemy bowiem dodawać różnorodne składniki. Jeżeli zależy nam na przygotowaniu 5 kg ciasta, powinniśmy wybrać misę o pojemności 6-7 kilogramów. Najlepiej, aby była wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie trzeba będzie podsypywać mąką lepkiego ciasta. Pamiętajmy również, że robot do wyrabiania chleba powinien dysponować dość dużą mocą - minimum 1000 W.

 

robot planetarny do wyrabiania ciasta

 

Robot do wyrabiania ciasta na pizzę

Ciasto na pizzę również ma w swoim składzie drożdże, co oznacza, że jego wyrobienie jest męczące i wymaga nieco wysiłku. Właśnie z tego względu porządny robot planetarny powinien mieć wytrzymały silnik o dużej mocy z kilkustopniową możliwością regulacji obrotów. Do robienia ciasta na pizzę, podobnie jak w przykładach wyżej, używamy dobrze skręconego haka. Zazwyczaj wystarczy nam około 10 minut, by przygotować dobre, elastyczne ciasto.

Jak długo wyrabiać ciasto drożdżowe hakiem?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od przepisu na ciasto i ilość zastosowanych składników. Musimy być jednak świadomi, że istnieje możliwość nadmiernego ugniecenia ciasta drożdżowego. Jeśli wyrabiamy je ręcznie, praktycznie niemożliwe jest, abyśmy je zbyt długo ugniatali, ponieważ zmęczymy się na długo przed tym. Co innego, jeśli do wyrabiania ciasta wykorzystujemy robota planetarnego. Jeśli nasze ciasto stanie się bardzo gęste i sztywne i trudno będzie je spłaszczyć na blacie, to znak, że było zbyt mocno zagniatane. Podczas rozciągania najpewniej się rozerwie. Dlatego, wyrabiając ciasto w robocie kuchennym, warto co 2-3 minuty, kontrolować, jak się układa.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas