Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie kupić garnki na płytę indukcyjną?

garnki_indukcja_2.jpg [463.50 KB]

Zmieniasz płytę gazową na indukcyjną? Jeśli tak, musisz liczyć się również z wymianą garnków na nowe. Płyta indukcyjna wykorzystuje bowiem zjawisko szybkozmiennego pola elektromagnetycznego, dlatego garnki muszą być wykonane ze specjalnych materiałów, aby mogły na niej działać. Jakich? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Ferromagnetyczne garnki na indukcję

Garnki na płytę indukcyjną muszą posiadać ferromagnetyczne dno. W przeciwnym razie urządzenie ich nie wykryje, przez co gotowanie będzie niemożliwe. Wynika to ze sposobu działania płyty indukcyjnej, która wykorzystuje zjawisko szybkozmiennego pola magnetycznego. Jeśli strumień pola nie wykryje metalu w dnie naczynia, nie powstaną prądy wirowe, które wydzielają ciepło. Dlatego garnki na indukcję muszą posiadać ferromagnetyczne dno, gdyż ma ono silne właściwości magnetyczne.

Garnki z płaskim i grubym dnem

Dno jest zdecydowanie najważniejszym elementem garnka. Jeśli chcemy gotować w nim na płycie indukcyjnej, powinien mieć on jak najgrubsze dno – najlepiej składające się z kilku warstw. Ma to bowiem duży wpływ na szybkość nagrzewania, co z kolei przekłada się na szybkość przygotowywania posiłków. Jeśli dno będzie zbyt cienkie, nie dość, że garnek będzie znacznie wolniej się nagrzewał, to jeszcze szybko się zdeformuje. Warto również zwrócić uwagę, czy dno garnka jest idealnie płaskie. Dzięki temu garnek będzie dokładnie przylegał do pola grzewczego, co zapewni równomierny rozkład ciepła.

Garnki na indukcję

Materiał wykonania garnka

Garnki na indukcję mogą być wykonane z różnych materiałów, ponieważ ich korpus nie jest tak ważny, jak dno. Najczęściej wybierane przez konsumentów są garnki ze stali nierdzewnej, na co wpływ ma w dużej mierze dobry stosunek jakości do ceny. Poza tym są one odporne na wysokie temperatury i stosunkowo wytrzymała, a w dodatku większość z nich można z powodzeniem myć w zmywarce. Jeśli jednak jesteś uczulony na nikiel, lepiej rozejrzyj się za garnkami wykonanymi z innych materiałów, np. z aluminium czy żeliwa. Możesz również zakupić garnki z powłoką ceramiczną lub emaliowaną.

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się na indukcję?

Jeśli masz w kuchni mnóstwo garnków, ale nie jesteś pewien, czy któryś z nich nadaje się do użytkowania na indukcji, możesz to bardzo łatwo sprawdzić. W jaki sposób? Wystarczy, że odwrócisz garnek dnem do góry. To właśnie tam powinien znaleźć się symbol potwierdzający, że garnek może być użytkowany na płycie indukcyjnej. Ten symbol ma charakterystyczny kształt – cewkę indukcyjną, która przypomina nieco pętelki. Istnieje również inny sposób na sprawdzenie kompatybilności garnków z płytą - wystarczy, że przyłożysz zwykły magnes do dna garnka. Jeśli magnes zostanie przyciągnięty do dna, będzie to oznaczało, że garnek z powodzeniem możesz użytkować na płycie indukcyjnej.

indukcja.jpg [760.56 KB]

Wybierając garnki na indukcję, pamiętaj również, że powinny one gwarantować Ci wygodę w czasie użytkowania. Najlepiej wybierz cały zestaw, składający się z naczyń o różnych średnicach, pojemnościach i przeznaczeniu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas