Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Kuchnia elektryczna indukcyjna czy ceramiczna? Różnice

kuchnia elektryczna indukcyjna czy ceramiczna - czym się różnią

Chcesz kupić kuchnię elektryczną do swojego domu? Do wyboru masz dwa rodzaje: kuchnie elektryczne indukcyjne oraz kuchnie z płytą ceramiczną. Oba modele wyposażone są w piekarniki elektryczne, ale różnią się sposobem działania. Jeśli nie wiesz, która z nich lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni, sprawdź, jakie są ich zalety i wady. Dzięki temu łatwiej podejmiesz właściwą decyzję.

Kuchnia elektryczna – dostępne rodzaje 

Jeszcze kilka lat temu powszechnie dostępne były kuchnie elektryczne z krążkami żeliwnymi. Jednak odkąd na rynku pojawiły się kuchnie ceramiczne i indukcyjne, ich popularność drastycznie spadła. Tak więc Twój wybór ograniczy się do dwóch modeli – kuchni elektrycznej z płytą indukcyjną lub ceramiczną. Choć oba modele wyglądają bardzo podobnie, różnią się sposobem działania.

Kuchenki elektryczne

Kuchnia elektryczna z płytą ceramiczną pod swoją powierzchnią posiada spiralki elektryczne lub lampy halogenowe. To one są odpowiedzialne za zasilanie poszczególnych pól grzewczych, a następnie za przenoszenie ciepła na dno naczynia. Ze względu na taki sposób działania, płyty ceramiczne nagrzewają się dość wolno.

Choć kuchnia elektryczna z płytą indukcyjną wymaga podłączenia do prądu, wytwarza ciepło w zupełnie inny sposób. Wykorzystuje bowiem zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu nagrzewa się jedynie dno naczynia, a powierzchnia płyty pozostaje zimna. Ze względu na swój sposób działania, płyty indukcyjne uznawane są za najbardziej ekonomiczne.

 

kuchnia elektryczna indukcyjna czy ceramiczna - którą wybrać

Kuchnia elektryczna indukcyjna – zalety i wady

Jedną z największych zalet płyt indukcyjnych jest ich ekonomiczna praca. Wytwarzana przez nie energia nagrzewa bowiem jedynie dno naczynia, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła. Poza tym garnki nagrzewają się prawie natychmiast, więc praktycznie od razu można przystąpić do gotowania. Jeśli płyta ma funkcję Booster, gotowanie staje się jeszcze szybsze. Kuchnia elektryczna indukcyjna będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków i nie chcą spędzać wolnego popołudnia w kuchni. Warto również dodać, że tego typu kuchnie są wyjątkowo bezpieczne podczas użytkowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej – nagrzewa się jedynie dno naczynia, a więc nie ma możliwości poparzenia się pozostałą częścią płyty.

Kuchenki indukcyjne

Należy jednak pamiętać, że zakup takiej kuchni wiąże się z dodatkowymi kosztami. Konieczne jest bowiem zakupienie garnków ze specjalnym dnem ferromagnetycznym. Jeśli naczynia nie będą zawierały ferromagnetyku, płyta po prostu ich nie wykryje, więc gotowanie będzie niemożliwe. Warto również wspomnieć, że kuchnia elektryczna indukcyjna nie powinna być użytkowana przez osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez płytę może bowiem niekorzystnie wpływać na jego pracę.

 

kuchnia elektryczna indukcyjna czy ceramiczna

Kuchnia elektryczna ceramiczna – mocne i słabe strony

Kuchnie elektryczne wyposażone w płytę ceramiczną również mają swoje zalety i wady. Ich atutem jest stosunkowo łatwe czyszczenie. Powierzchnia płyty jest gładka i pozbawiona zakamarków, dzięki czemu zazwyczaj wystarczy ją przetrzeć wilgotną ściereczką. Oprócz tego wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto takie modele są tańsze niż kuchnie indukcyjne, a poza tym nie wymagają stosowania specjalnych naczyń. Posiadają również wiele nowoczesnych funkcji, które usprawniają proces gotowania.

Kuchenki ceramiczne

Kuchnia elektryczna ceramiczna dość wolno się nagrzewa, a potem długo stygnie. Musisz więc czekać kilka minut, zanim przystąpimy do gotowania, co wydłuża ogólny czas przygotowywania posiłków. Natomiast po skończonym gotowaniu powierzchnia całej płyty przez długi czas pozostaje gorąca. Nie możesz więc od razu jej wyczyścić, a poza tym musisz uważać, aby przez przypadek się nie poparzyć. Warto dodać, że płyty ceramiczne pobierają więcej prądu niż modele indukcyjne.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas