Na co warto zwrócić uwagę?

 

Samodzielnie przygotowywane soki warzywno-owocowe, bez dodatku cukru i konserwantów, to samo zdrowie. Zawierają mnóstwo witamin, wartości odżywczych i antyoksydantów, a jak przekonują dietetycy – wypicie szklanki soku zaspokaja jedną z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców. W przygotowaniu takich zdrowych i świeżych soków pomoże nam wyciskarka wolnoobrotowa. Na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?

 

Podstawowe rodzaje urządzeń do soków:

Wyciskarka wolnoobrotowa
Wyciskarka wolnoobrotowa
Sokowirówka
Sokowirówka
Wyciskarka do cytrusów ręczna (manualna)
Wyciskarka do cytrusów ręczna (manualna)
Wyciskarka do cytrusów automatyczna (elektryczna)
Wyciskarka do cytrusów automatyczna (elektryczna)

Wyciskarka do soków – pionowa czy pozioma?

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje wyciskarek – pionowe i poziomie. Ich konstrukcja zależy bowiem od ułożenia wałka ślimakowego względem podłoża. Te pierwsze wyciskarki są tańsze i zdecydowanie bardziej popularne. Wałek ślimakowy ustawiony jest w pozycji pionowej, więc produkty nie wymagają ciągłego popychania. Dzięki temu cały proces przebiega stosunkowo szybko i sprawnie. W wyciskarkach poziomych wałek ustawiony jest poziomo, przez co wszystkie składniki trzeba systematycznie popychać za pomocą dołączonego do urządzenia popychacza. Wyciskanie soku zajmuje więc więcej czasu. Jednak tego typu wyciskarka do soków dobrze radzi sobie ze wszystkimi produktami - zarówno drobnymi owocami, warzywami liściastymi, jak i korzeniowymi.

 

Podział wyciskarek ze względu na układ:

Wyciskarka pionowa
Wyciskarka pionowa
Wyciskarka pozioma
Wyciskarka pozioma

Wyciskarka jednoślimakowa czy dwuślimakowa?

Wyciskarki możemy również podzielić ze względu na zastosowany wałek ślimakowy. Modele z pojedynczym wałem nazywane są jednoślimakowymi, natomiast z podwójnym – dwuślimakowymi. Te drugie uznawane są za wydajniejsze, ponieważ są w stanie wycisnąć więcej soku za jednym razem. Należy wspomnieć, że podwójny wał ślimakowych występuje jedynie w wyciskarkach poziomych.

 

Klasyfikacja wyciskarek ze względu na rodzaj wałka ślimakowego:

Wyciskarka jednoślimakowa
Wyciskarka jednoślimakowa
Wyciskarka dwuślimakowa
Wyciskarka dwuślimakowa

Jaka moc wyciskarki?

Ważnym parametrem wyciskarki jest moc, która zazwyczaj mieści się w zakresie od 100 W do 450 W. To od niej w dużej mierze będzie zależało, czy urządzenie poradzi sobie z wyciskaniem soku z twardych owoców. Jeśli więc zależy nam na tym, aby wyciskarka dobrze radziła sobie ze wszystkimi rodzajami owoców i warzyw, powinniśmy wybrać sprzęt o mocy przynajmniej 200 W. W przypadku, gdy zamierzamy wyciskać sok tylko z miękkich produktów, takich jak banany czy brzoskwinie, wystarczająca będzie wyciskarka o mocy 150 W.

 


Liczba obrotów wyciskarki

Wybierając wyciskarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, na jakich obrotach pracuje silnik. Im będą one niższe, tym lepiej, ponieważ uzyskamy większą ilość soku. Poza tym niskie obroty sprawiają, że sok się nie nagrzewa, a procesy utleniania zostają ograniczone. Dzięki temu sok zachowuje więcej cennych wartości odżywczych i zachowuje swój naturalnych smak. W zależności od modelu, wyciskarki wykonują od 38 do 120 obrotów na minutę.

 

Wielkość otworu wejściowego

Każda wyciskarka do soków posiada tzw. otwór wejściowy, przez który do środka dostają się owoce i warzywa. Jego wielkość będzie mieć wpływ na szybkość przetwarzania soku, a także na wygodę użytkowania. W przypadku mniejszych otworów będziemy musieli kroić produkty na mniejsze kawałki, przez co stracimy sporo czasu. Natomiast w dużych otworach bez problemu zmieścimy większość owoców i warzyw w całości. Zazwyczaj producenci stosują w wyciskarkach otwory o wielkości od 4 do 7,5 cm.

 

Wyciskarka do soków – jaka obudowa?

Jeśli chcemy, aby wyciskarka do soków dobrze służyła nam przez długi czas, powinniśmy wybrać model wykonany z dobrej jakości materiałów. Obecnie obudowa wyciskarek wykonywana jest z plastiku albo z metalu. Te pierwsze modele są lżejsze, więc łatwiej można je przenosić. Niewielki ciężar ułatwia również mycie poszczególnych elementów urządzenia. Natomiast wyciskarka wykonana z metalu cechuje się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia, co stanowi gwarancję długoletniej eksploatacji. Należy jednak liczyć się z jej większym ciężarem.