Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres ciśnieniowy?

ekspres ciśnieniowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Ekspres ciśnieniowy jest urządzeniem, które coraz częściej gości w naszych kuchniach. Przygotowana w nim kawa ma zupełnie inny smak i aromat niż kawa parzona w tradycyjny sposób. Sekret tkwi w świeżo zmielonych ziarnach, które sprawiają, że napój smakuje lepiej, a zapach kawy unosi się po całym domu. Jeśli chcesz rozpoczynać każdy dzień od takiego zastrzyku pozytywnej energii, powinieneś rozważyć zakup ekspresu. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy.

 

Jaki wybrać ekspres do kawy?

Wybór ekspresu ciśnieniowego to nie jest łatwe zadanie. W sprzedaży znajdziemy bowiem wiele modeli ekspresów, które różnią się konstrukcją, sposobem działania, obsługą oraz designem. Zanim więc omówimy, na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy, sprawdźmy, jakie urządzenia do parzenia kawy są dostępne na rynku.

 

Ekspres przelewowy


ekspres przelewowy

Ekspres kolbowy

ekspres kolbowy

Ekspres automatyczny

ekspres automatyczny

Ekspres kapsułkowy

ekspres na kapsułki

 

Podstawowe rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy przelewowe 

Są to najpopularniejsze modele ekspresów do kawy. Cechują się prostą konstrukcją i łatwą obsługą. W przypadku takich ekspresów kawa mielona zalewana jest wrzątkiem bez dodatkowego ciśnienia. Tutaj ważną funkcję pełni filtr, przez który przepływa kawa, zanim trafi do dzbanka ekspresu. Taki filtr zazwyczaj wykonany jest z papieru albo innego materiału, który nie odkształca się pod wpływem ciepłej kawy. Tego typu ekspresy nie mają wbudowanych młynków, co oznacza, że należy zmielić ziarna kawy tuż przed ich zaparzeniem. W sprzedaży pojawiają się jednak bardziej nowoczesne modele, które już mają zamontowany młynekEkspres przelewowy umożliwia zaparzenie dużej ilości kawy za jednym razem (nawet do 2 litrów), dlatego najlepiej sprawdzi się tam, gdzie pije się duże ilości kawy parzonej.

 

jak działa ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe

Ekspresy kolbowe

Są rodzajem ekspresów ciśnieniowych i służą głównie do parzenia espresso. Nowsze modele wyposażone są jednak w system spieniania mleka, więc nadają się też do parzenia kawy mlecznej. Charakterystycznym elementem takiego ekspresu jest kolba, w której umieszcza się sitko ze zmielonymi ziarnami kawy, a następnie montuje w ekspresie. Podczas parzenia gorąca woda przepływa pod odpowiednim cieśnieniem przez kolbę, w której znajduje się kawa, a następnie prosto do filiżanki spływa aromatyczny napój. Po każdym zaparzeniu kawy, kolbę należy odkręcić, wyjąć z niej sitko i usunąć fusy. Zajmuje to sporo czasu, dlatego ekspres kolbowy polecany jest szczególnie osobom, które lubią celebrować proces parzenia kawy i mogą na to poświęcić trochę wolnego czasu. Warto wspomnieć, że niektórzy nazywają takie ekspresy półautomatycznymi, a to dlatego, że mielenie kawy i mocowanie kolby odbywa się ręcznie, a sam proces parzenia napoju automatycznie - za dotknięciem przycisku.

 

ekspres kolbowy

Ekspresy kolbowe

Ekspresy automatyczne 

Są to najbardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe na rynku. Mają wbudowany młynek, system do spieniania mleka, pojemniki na wodę oraz na odpadki. W takich ekspresach cały proces parzenia kawy odbywa się automatycznie, a za uzyskanie wysokiego ciśnienia odpowiedzialna jest pompa. Ekspres automatyczny jest wyjątkowo łatwy i wygodny w obsłudze, gdyż cała nasza praca ogranicza się jedynie do uzupełnienia ziaren kawy, dolania wody, podstawienia filiżanki i naciśnięcia jednego przycisku. Poza tym umożliwia parzenie różnych rodzajów kaw - zarówno czarnych, jak i mlecznych. Warto dodać, że ekspresy automatyczne występują w dwóch wersjach - wolnostojącej oraz do zabudowy.

 

ekspres automatyczny

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy kapsułkowe

Są rodzajem ekspresów ciśnieniowych i z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Tego typu modele nie mają wbudowanego młynka, ponieważ parzą kawę mieloną, zamkniętą w specjalnych kapsułkach. Aby zaparzyć kawę, wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę i umieścić kapsułkę w wyznaczonym miejscu. Proces parzenia kawy jest szybki, łatwy i wygodny, dlatego będzie odpowiedni nawet dla osób starszych. Ekspres kapsułkowy jest mały i zgrabny, dzięki czemu bez problemu zmieści się w każdej kuchni.

 

ekspres ciśnieniowy

Akcesoria do ekspresów

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy?

  • Moc urządzenia - przy wyborze ekspresu, warto sprawdzić, jaką moc oferuje. Im wyższa moc ekspresu, tym parzenie kawy przebiegnie szybciej. Jeśli więc nie chcesz zbyt długo czekać na filiżankę swojej ulubionej kawy, wybierz ekspres o mocy przynajmniej 1500 W.
  • Ciśnienie - to jeden z najważniejszych parametrów ekspresów ciśnieniowych. Im ciśnienie wody będzie wyższe, tym więcej smaku i aromatu ekspres wydobędzie z ziaren. Do przygotowania espresso absolutnym minimum jest 9 barów. Najlepszym wyborem będzie jednak expres, który osiąga ciśnienie przynajmniej 15 barów.
  • Wbudowany młynek - nie wszystkie ekspresy ciśnieniowe mają wbudowany młynek do kawy. Jeśli więc nie chcesz za każdym razem mielić ziaren kawy albo korzystać z kawy mielonej, polecamy Ci wybrać model z młynkiem. Przy zakupie zwróć jednak uwagę na rodzaj młynka. Producenci montują w ekspresach młynki udarowe i żarnowe. Te pierwsze siekają kawę, a podczas tego procesu wytwarza się wysoka temperatura, która sprawia, że kawa nabiera gorzkiego posmaku. Natomiast młynki żarnowe miażdżoną ziarna kawy za pomocą dwóch walców, co nie zmienia smaku ani aromatu kawy.
  • System spieniania mleka - jeśli lubisz kawy mleczne, koniecznie wybierz ekspres wyposażony w system spieniania mleka. Do wyboru masz kilka rozwiązań - system zintegrowany, dyszę spieniającą lub karafkę na mleko. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, ale szybko zamienia mleko w puszystą piankę.
  • Wielkość pojemników na kawę i wodę - wbrew pozorom, ilość osób korzystających z ekspresu, będzie mieć duży wpływ na wybór konkretnego modelu. Jeśli szukasz ekspresu do biura, wybierz urządzenie, które ma pojemne zbiorniki na wodę i kawę. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli co chwilę uzupełniać ziaren kawy i dolewać wody.
  • Wielkość urządzenia - wybierając ekspres do domu, warto zwracać uwagę nie tylko na jego design, ale również na gabaryty. Jeśli masz przestronną kuchnię, z powodzeniem możesz postawić na większy ekspres automatyczny. Natomiast w przypadku niewielkiego pomieszczenia, najlepszym wyborem będzie ekspres kapsułkowy.

Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę kupując ekspres ciśnieniowy, z pewnością wybierzesz model, który spełni Twoje wymagania i dobrze wkomponuje się we wnętrze Twojej kuchni.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas