Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Najczęstsze awarie pralek

najczęstsze awarie pralek

Pralka jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu, ponieważ dba o czystość i schludny wygląd naszych ubrań. Korzystamy z niej kilka razy w tygodniu, a przy większej liczbie domowników nawet codziennie. Większości z nas nawet przez myśl nie przyjdzie, że jest ona tylko sprzętem AGD i w najmniej spodziewanym momencie może się po prostu popsuć. Poniżej prezentujemy najczęstsze awarie pralek i podpowiadamy, jakie mogą być ich przyczyny.

Pralka nie pobiera wody

Często pojawiającym się problemem u użytkowników jest to, że pralka nie pobiera wody. Czasami przyczyna może być prozaiczna – wystarczą niedomknięte drzwi. Warto więc sprawdzić, czy drzwiczki są odpowiednio domknięte i czy ich blokada jest sprawna. Zazwyczaj jednak przyczyną nie są drzwiczki bębna, a zagięty lub przyciśnięty wąż dopływowy. Może się również zdarzyć, że podczas wirowania wąż odłączy się od pralki, przez co w następnym cyklu nie pobierze ona wody. Niekiedy jednak przyczyna okazuje się poważniejsza – uszkodzony elektrozawór. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko wezwanie odpowiedniego fachowca.

Pralki ładowane od przodu

Pralka zbyt głośno pracuje

Na rynku dostępne są pralki, które generują dość dużo decybeli podczas prania i wirowania. Jeśli jednak hałas jest znacznie większy niż zazwyczaj, to znak, że pralka mogła ulec uszkodzeniu. Przyczyną mogą być choćby poluzowane śruby bębna. Jeśli jednak są one odpowiednio dokręcone, a urządzenie stoi na równym podłożu, powodem nadmiernego hałasu mogą być zużyte łożyska. Są one najbardziej eksploatowanymi elementami pralek i należy je wymieniać co kilka lat, aby nie doszło do uszkodzenia silnika. Z racji tego, że zużyte łożyska to najczęstsze awarie pralek, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia z wymiennymi łożyskami.

Z pralki cieknie woda

Często awarie pralek związane są z wyciekiem wody. W takiej sytuacji najprawdopodobniej zapchał się filtr, dlatego należy go wyjąć i dokładnie wyczyścić. Drugim powodem wycieku wody z pralki może być uszkodzona pompa, a dokładniej jej pierścienie. W takim przypadku nie obejdziemy się bez wizyty fachowca.

 

jakie są częste awarie pralek

Pralka nie wiruje

Jeśli pralka nie wykonała pełnego cyklu prania i pominęła etap wirowania, zazwyczaj przyczyną jest zapchany filtr pompy odpływowej. Może się zdarzyć, że zablokują go drobne przedmioty, których nie wyjęliśmy z kieszeni albo nawet niewielka skarpetka. Odetkanie filtra i jego wyczyszczenie powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak okaże się, że pralka dalej nie wiruje, powinniśmy sprawdzić, czy bęben nie został zablokowany przez jakieś ciało obce. Inną przyczyną może być pasek napędowy. Jeśli spadł, można go łatwo umieścić na właściwym miejscu. Natomiast, gdy okaże się, że pasek się zerwał, trzeba będzie wymienić go na nowy.

Pralka brudzi ubrania

Niektóre awarie pralek spowodowane są nieprawidłowym użytkowaniem. Jeśli po wyjęciu z bębna ubrania są zabrudzone, przyczyną może być nieregularne czyszczenie pralki i jej nieprawidłowa konserwacja. W przypadku, gdy odzież ubrudzona jest smarem, zazwyczaj winowajcą są uszczelki łożysk przy bębnie. Na szczęście ich naprawa nie jest skomplikowana i bardzo kosztowna – uszczelki należy po prostu wymienić na nowe.

Pralki ładowane od góry

Pralka nie reaguje na polecenia

Pralka nie dokończyła cyklu prania? Ominęła jeden etap albo zacięła się w połowie? Takie awarie pralek związane są zazwyczaj z uszkodzeniem programatora. Czasami programator uda się naprawić, jednak w większości przypadków konieczna jest jego wymiana na nowy. Niestety wiąże się to z wysokim kosztami.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas