Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Najczęstsze awarie zmywarek

awarie zmywarek

Trudno jest sobie wyobrazić nowoczesną kuchnię bez zmywarki. To praktycznie urządzenie wyręcza nas z nielubianego obowiązku zmywania naczyń, a dodatkowo pozwala oszczędzić energię, wodę i mnóstwo czasu. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nagle zmywarka się zepsuła! Niestety, każdy sprzęt AGD może ulec uszkodzeniu, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Sprawdźmy zatem, jakie są najczęstsze awarie zmywarek.

Zmywarka nie odprowadza wody

Jedną z najczęściej spotykanych awarii zmywarek jest problem z odprowadzaniem wody. Co może być jego przyczyną? Chociażby filtr zapchany zabrudzeniami lub resztkami żywności. Należy go więc wyjąć i dokładnie wyczyścić i z powrotem zamontować na swoim miejscu. Jeśli zmywarka w dalszym ciągu nie będzie odprowadzała wody, warto sprawdzić również wąż odpływowy. Może być on poskręcany albo źle ułożony, co będzie utrudniało przepływ wody. Niestety przyczyna może być o wiele poważniejsza, np. uszkodzenie pompy odpływowej. Wtedy konieczna będzie wymiana pompy na nową.

Zmywarki do zabudowy

Zmywarka nie pobiera wody

Nie tylko kłopoty z odprowadzaniem wody, ale i jej pobieraniem należą do częstych awarii zmywarek. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zapchany płaszcz wodny. Jeśli jego kanaliki zostaną zatkane zabrudzeniami lub osadami kamiennymi, zmywarka nie będzie mogła pobrać wody i kontynuować procesu zmywania. Inną przyczyną może być uszkodzony elektrozawór albo wadliwy programator, który wysyła błędne komunikaty do elektrozaworu.

awarie w zmywarkach

 

Na dnie zmywarki gromadzi się piana

Niektóre awarie zmywarek spowodowane są niewłaściwym użytkowaniem. Tak jest w przypadku, gdy na dnie komory zmywania gromadzi się piana. Może być ona efektem mycia naczyń w zlewie przed włożeniem ich do komory. Z tego względu nie powinno się myć naczyń z użyciem detergentów, tylko opłukać je wodą. Powstanie piany może być również spowodowane użyciem nieodpowiednich detergentów, dlatego zawsze powinniśmy korzystać z dedykowanych tabletek do zmywania. Inną przyczyną może być zapchany wąż odpływowy. W takim przypadku woda nie będzie miała odpowiedniej cyrkulacji, co spowoduje, że środek czyszczący nie zostanie wypłukany.

Zmywarki wolnostojące

Zmywarka nie suszy naczyń

Naczynia po zmywaniu są mokre? Niekoniecznie musi się to wiązać z awarią zmywarki. Problem może tkwić w nieprawidłowym układaniu naczyń, przeładowaniu komory zmywania albo braku środka nabłyszczającego. Jeśli chaotycznie wrzucimy naczynia do komory, mogą one zablokować przepływ i odpływ wody. W rezultacie nie dość, że naczynia będą mokre, to jeszcze niedokładnie umyte. Niestety przyczyna niedosuszania naczyń może być o wiele poważniejsza i wiązać się z awarią systemu grzewczego.

Zmywarka nie grzeje wody

Jakie są jeszcze najczęstsze awarie zmywarek? Choćby problemy z grzaniem wody. Jeśli naczynia są zabrudzone i mokre, pomimo przeprowadzenia pełnego cyklu zmywania, to znak, że urządzenie nie zagrzało wody. Przyczyną może być uszkodzona grzałka lub pompo-grzałka. W takiej sytuacji konieczna będzie jej wymiana na nową. Zdarza się jednak, że grzałka jest sprawna, a zmywarka dalej nie grzeje wody. Wtedy przyczyny problemów możemy szukać w wadliwym programatorze, który odpowiada za sterowanie cyklami mycia.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas