Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź
Parowar - co można w nim gotować?
Gotowanie na parze to jedna z najzdrowszych metod obróbki żywności. Produkty zachowują swoje cenne witaminy i minerały, naturalny kształt, kolor oraz zapach. Co więcej, na parze znacznie szybciej ugotujemy potrawy niż w tradycyjny sposób. Do tego celu konieczny będzie parowar. Co można w nim gotować? Sprawdzamy.
Garnek do gotowania na parze czy parowar?
Gotowanie na parze jest bardzo zdrowe. Żywność nie ma kontaktu z wodą, dzięki czemu nie dochodzi do strat cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Poza tym potrawy nie nasiąkają tłuszczem, są mało kaloryczne i lekkostrawne, co sprawia, że walczą z nadwagą i szkodliwym dla zdrowia cholesterolem. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób decyduje się zakupić parowar. Co można w nim gotować? Lista składników jest bardzo długa, jednak wiele zależy od tego, jaki parowar mamy do dyspozycji. W sprzedaży znajdziemy bowiem zwykły garnek przeznaczony do gotowania na parze i parowar elektryczny.
- Garnek do gotowania na parze - składa się z trzech głównych elementów: garnka na wodę, garnka z sitkiem oraz pokrywki. W sprzedaży dostępne są modele piętrowe, które mają kilka sitek, dzięki czemu pozwalają gotować na parze większą ilość produktów. Aby skorzystać z takiego parowaru, wystarczy do garnka wlać wodę, na sitkach poukładać produkty, a następnie zamknąć całość pokrywką. Takie naczynia do gotowania na parze wykonywane są z różnych materiałów, np. ze stali nierdzewnej lub żaroodpornego szkła.
- Parowar elektryczny - jest to o wiele bardziej zaawansowane urządzenie, które do działania wymaga podłączenia do prądu. Składa się z podstawy ze zbiornikiem na wodę, kilku nałożonych na siebie naczyń z siatkami oraz pokrywki. Do znajdującego się na samym dnie zbiornika należy nalać wodę, która zostanie odpowiednio podgrzana, dzięki czemu zamieni się w gorącą parę wodną. W pojemnikach należy ułożyć żywność i wszystko przykryć pokrywką, aby zachować obieg wody. Parowar elektryczny jest droższy niż naczynie do gotowania na parze, ale za to oferuje więcej dodatkowych funkcji i umożliwia przyrządzenie większej ilości potraw. W sprzedaży dostępne są modele z kilkoma pojemnikami - najpopularniejsze są wyposażone w 3 albo 2 pojemniki.
Garnek do gotowania na parze |
Parowar elektryczny |
Parowar - czym się różni od kombiwaru?
W sklepach znajdziemy też inne urządzenia, które często mylone są z parowarem. Jednym z nich jest kombiwar, który przystosowany jest przede wszystkim do gotowania i pieczenia. Choć umożliwia gotowanie na parze, znacznie różni się od klasycznego parowaru.
Kombiwar łączy w sobie funkcjonalność piekarnika, grilla i prodiża, a do podgrzewania potraw wykorzystuje lampę halogenową i wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze wewnątrz całego urządzenia. Termoobieg sprawia, że potrawy są równomiernie podgrzewane, podobnie jak w piekarniku. W przeciwieństwie do parowaru kombiwar jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Na rynku można spotkać modele, które nie tylko gotują, pieką i smażą, ale również duszą, grillują, podgrzewają, rozmrażają, a nawet pozwalają przygotować zupy i przyszykować ciasta. Kombiwar pozwoli nam więc przygotować różnego rodzaju potrawy.
Multicooker czy parowar - jakie są różnice?
Innym, równie popularnym urządzeniem w kuchni jest multicooker. Jak sama nazwa wskazuje, jest on urządzeniem wielofunkcyjnym. Łączy w sobie funkcjonalność wielu różnych sprzętów AGD, m.in.: szybkowaru, parowaru, blendera, a nawet frytkownicy. Najbardziej rozbudowane urządzenia są w stanie miksować, mieszać, gotować, podgrzewać, rozmrażać, smażyć, siekać i ubijać żywność. Pozwolą stworzyć wiele potraw, i to nie tylko jednogarnkowych. Multicookery świetnie nadają się do przyrządzania mięs, ryb, sosów, ciast i wielu innych, rozmaitych potraw. Dzięki niemu spędzimy w kuchni o wiele mniej czasu, niż jakbyśmy przygotowywali potrawy tradycyjnymi metodami.
Parowar - co można w nim gotować?
W parowarze możemy ugotować zarówno warzywa, mięsa, ryby, jak i owoce morza. Jeśli mamy specjalny pojemnik na ryż, bez problemu ugotujemy potrawy sypkie, a dzięki specjalnej misce potrawy płynne - zdrowe zupy, gulasze czy sosy. Choć w parowarze możemy ugotować również warzywa strączkowe, takie jak: fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica, zaleca się gotować je w tradycyjny sposób - w osolonej wodzie. Ich przygotowanie na parze jest bardzo czasochłonne, a do tego nie zawsze efektywne.
W Internecie nie brakuje stron kulinarnych, które zamieszczają rozmaite przepisy na obiady z parowaru. Z pewnością znajdziemy na nich wiele pysznych inspiracji na codzienne posiłki.
Przykładowe dania na parowar:
- Pierś z kurczaka lub udko z kurczaka,
- Ryba z warzywami,
- Filet z łososia ze szparagami,
- Ryba po grecku,
- Dorsz ze szpinakiem,
- Pulpety z indyka w sosie pieczarkowym,
- Polędwiczki z kurczaka,
- Kurczak w marynacie czosnkowo-paprykowej,
- Makaron z brokułami,
- Omlet z warzywami,
- Faszerowane jajka na twardo,
- Kukurydza gotowana na parze,
- Ziemniaki w mundurkach z parowaru,
- Kluski na parze z sosem truskawkowym,
- Muffinki na parze.
Czy można użyć parowaru do ugotowania makaronu?
Na parze możemy ugotować praktycznie wszystko, o ile mamy potrzebne akcesoria. Makron ugotujemy bez problemu, ale musimy mieć specjalny pojemnik na ryż. Pamiętajmy również, że produkty sypkie na parze gotują się dłużej niż w tradycyjny sposób, np. 200 g makaronu spaghetti ugotujemy na parze w około 23 minuty.
Czy można gotować na parze warzywa mrożone?
Oczywiście, parowar doskonale nadaje się do ugotowania warzyw mrożonych. Nie zaleca się natomiast gotowania mrożonek w dużej ilości wody, ponieważ rozmiękną, stracą swoje kształty i staną się mało apetyczną pulpą. Gotowanie na parze pozwoli zachować teksturę, zapach i lepszy smak mrożonych warzyw. Gotujemy je na parze tak długo, aż staną się odpowiednio miękkie.
Co jeszcze można ugotować w parowarze?
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wędkarze przygotowują w parowarze kulki proteinowe do nęcenia ryb w łowisku. Robienie własnych kulek pozwala tworzyć unikalne mieszanki smaków i zapachów, a poza tym jest to tańsze rozwiązanie niż zakup gotowych produktów w sklepie.
Zasady gotowania na parze
Wiemy już, co można ugotować w parowarze. Powinniśmy jednak pamiętać, że gotowanie na parze ma swoje zasady. Oto najważniejsze z nich:
- Gotowanie na parze przebiega szybciej niż tradycyjne gotowanie w wodzie. Czas parowania powinniśmy liczyć od momentu, w którym woda zaczyna wrzeć i parować.
- Duże produkty warto pokroić na mniejsze kawałki, co znacznie przyspieszy czas gotowania.
- Poszczególne składniki warto przyprawić lub posypać świeżymi ziołami.
- Produkty powinny być odpowiednio ułożone w naczyniu. Przede wszystkim nie mogą się stykać, gdyż uniemożliwi to swobodny przepływ pary wodnej. Na najniższym piętrze parowaru układamy składniki, które wymagają najdłuższej obróbki, czyli np. mięso, ryby, ziemniaki. Na wyższych piętrach kładziemy produkty, które wymagają krótszej obróbki cieplnej.
- Czas gotowania na parze będzie uzależniony od rodzaju przygotowywanych potraw. Przykładowo: filety rybne będą się gotować ok. 10 minut, filety z kurczaka 15 minut, ziemniaki 30 minut, kalafior 20 minut, a szparagi 17 minut.