Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pralka w kuchni? Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania

pralka w kuchni - zalety i wady

Masz mało miejsca w łazience, a w Twoim domu brakuje oddzielnego pomieszczenia gospodarczego, by ustawić w nim pralkę? Dobrą alternatywą dla łazienki czy pralni, może okazać się kuchnia, gdyż ma ona potrzebną do działania urządzenia instalację wodną i kanalizacyjną. Choć pralka w kuchni nie należy do standardowych rozwiązań, dla niektórych osób jest to jedyna możliwa opcja. Sprawdźmy zatem, jakie są mocne i słabe strony umieszczenia pralki w kuchni.

Jaka pralka najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Na rynku znajdziemy pralki ładowane od frontu oraz ładowane od góry. Jednak w kuchni sprawdzą się tylko te pierwsze. Jest to oczywiście podyktowane sposobem montażu. Pralka w kuchni będzie umieszczona w ciągu meblowym, co automatycznie eliminuje modele otwierane od góry. Jeśli chodzi o pralki ładowane od frontu, możemy wybierać zarówno wśród modeli wolnostojących, jak i tych przeznaczonych do zabudowy. Musimy jednak pamiętać, że pralka wolnostojąca nie może bezpośrednio przylegać do ścianek i blatu szafki. Konieczne jest pozostawienie przynajmniej kilku centymetrów przestrzeni, by urządzenie mogło swobodnie pracować. Natomiast pralki przeznaczone do zabudowy będą tworzyć spójną całość z szafką kuchenną.

Pralki ładowane od przodu

Pralka w kuchni – największe zalety

Czy umieszczenie pralki w kuchni jest dobrym posunięciem? Najpierw przyjrzyjmy się mocnym stronom takiego rozwiązania. Przede wszystkim pozbywamy się pralki z łazienki, co pozytywnie wpływa na jej aranżację. Dzięki temu możemy stworzyć miejsce, które zapewni ciszę i pozwoli zrelaksować się podczas codziennych kąpieli. Poza tym zyskujemy więcej wolnej przestrzeni – pralka jest gabarytowym sprzętem i w jej miejscu z powodzeniem zmieści się dodatkowa szafka. Za ulokowaniem pralki w kuchni przemawia również to, że można wygodnie gotować obiad, a przy tym kontrolować cykl prania. W takiej sytuacji nie musielibyśmy za każdym razem przerywać gotowania, by udać się do łazienki i sprawdzić, ile czasu pozostało do zakończenia cyklu prania.

pralka w kuchni pod blatem

Jakie wady ma umieszczenie pralki w kuchni?

Pralka w kuchni nie dla wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim świeżo wyprane ubrania mogą bardzo łatwo przesiąknąć aromatami z gotujących się potraw. Bluzka pachnąca smażonym olejem nie jest ciekawą perspektywą i zazwyczaj wymaga dodatkowego odświeżenia w pralce. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, jest tylko jedno rozwiązanie – nie możemy jednocześnie prać ubrań i gotować potraw.

Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem, w którym przechowujemy i spożywamy żywność, dlatego nie będziemy mogli umieścić w niej podręcznej suszarki, ani kosza z brudną odzieżą – byłoby to po prostu niehigieniczne. Problem pojawia się również z przechowywaniem detergentów. Proszki, płyny, kapsułki czy żele do prania pachną o wiele intensywniej niż zwykły płyn do mycia naczyń. Mogą więc łatwo mieszać się z zapachami żywności, dlatego nie powinny być przechowywane w kuchni.

Pralki ładowane od góry

Podsumowanie

Choć umieszczenie pralki w kuchni nie jest powszechnym rozwiązaniem, ma pewne zalety i wady, i tak pozostaje ciekawą alternatywą dla łazienki czy pralni. Dla osób, które dysponują niewielką lub nieustawną łazienką, pralka w kuchni jest jedyną możliwą opcją. Niektórzy jednak świadomie decydują się ulokować pralkę w kuchni, aby ich łazienka nabrała nowego, bardziej relaksacyjnego charakteru.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas