Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki wybrać głośnik o dużej mocy?

głośnik o dużej mocy

Głośniki są powszechnie wykorzystywane, niemal we wszystkich sprzętach. Używamy ich do oglądania filmów, słuchania muzyki w domu i poza nim, a także podczas grania w gry. Ostatnio dużą popularnością cieszą się głośniki bezprzewodowe, które pozwalają odtwarzać muzykę przez kilka godzin w dowolnym miejscu - nie tylko w domu, ale również w ogrodzie, na działce, nad jeziorem czy na plaży. Decydując się na zakup takiego głośnika, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, w tym jego moc. Głośnik o dużej mocy doskonale sprawdzi się zarówno na imprezach rodzinnych, jak i do codziennego słuchania muzyki.

Czym tak właściwie jest moc głośnika?

Jeśli chodzi o kwestię mocy, to jest to parametr, z którym jest najwięcej zamieszania. W specyfikacjach produktów można bowiem znaleźć moc znamionową, maksymalną, skuteczną, wyjściową, a także RMS czy PMPO. Każda z tych mocy oznacza coś innego, dlatego warto dowiedzieć się, na który parametr najlepiej zwracać uwagę.

  • Moc RMS (Root Mean Square) - inaczej moc znamionowa lub skuteczna. Jest to najbardziej miarodajna wartość, określająca rzeczywistą moc głośników. Do pomiaru tej wartości wykorzystuje się sinusoidalny sygnał testowy o częstotliwości 20 – 20 000 Hz. Moc RMS określa rzeczywistą moc głośnika, dlatego należy wziąć ją pod uwagę przy wyborze głośnika.
  • Moc PMPO (Peak Music Power Output) - czyli moc szczytowa. Jest to teoretyczna maksymalna moc głośnika, którą uda się utrzymać zaledwie przez kilka lub kilkanaście sekund, bez uszkodzenia głośnika. W praktyce nie ma żadnego znaczenia, gdyż nie przekłada się na rzeczywiste możliwości sprzętu.
  • Moc maksymalna - ten parametr określa najwyższą moc, jaką są w stanie osiągnąć głośniki na czas kilku sekund bez ich uszkodzenia. Moc maksymalna jest wyższa niż moc RMS, ale z perspektywy użytkowej nie ma większego znaczenia.
  • Moc muzyczna - powszechnie uważa się, że jest to podwojona moc RMS, do której wyznaczania używa się muzyki, a nie sygnału. Nie ma zatem żadnych norm, które określałyby jej pomiar. Moc muzyczna jest więc niemiarodajna.
  • Moc wyjściowa - ten parametr określa nie tylko głośność, ale również głębię, dynamikę i czystość uzyskanego dźwięku. Pozwala zorientować się, jak głośno i czysto może zagrać urządzenie audio. Jednostka mocy wyjściowej to wat.

głośnik o dużej mocy

Skuteczność głośnika - co to jest?

W przypadku głośników niezwykle ważna jest również ich efektywność, która podawana jest w decybelach. Najprościej mówiąc, jest to odzwierciedlenie sprawności przetwarzania mocy elektrycznej na moc akustyczną (czyli mocy pochodzącej ze wzmacniacza na moc, którą słyszymy z głośnika). To właśnie efektywność będzie określać, jak głośno dany głośnik będzie w stanie zagrać. Warto więc wybrać nie tylko kolumnę o dużej mocy, ale przede wszystkim głośnik o dużej skuteczności.

Głośniki Bluetooth

Moc głośnika a moc wzmacniacza

Wzmacniacze mają za zadanie podnieść jakość dźwięku pochodzącego z różnych źródeł, takich jak: odtwarzacz, mikrofon czy telewizor. Kiedyś powszechnie uważało się, że głośnik powinien być dwukrotnie mocniejszy od wzmacniacza - w przeciwnym razie nie rozwinie swoich pełnych możliwości. Nie jest to jednak do końca prawdziwe, ponieważ zapotrzebowanie na wielkość mocy będzie zależało wyłącznie od rodzaju zestawów głośnikowych. Kolejnym często powielanym mitem jest to, że do słabszych głośników nie powinno się podłączać bardzo mocnego wzmacniacza, gdyż grozi to ich uszkodzeniem.


Tutaj znaczenie ma jednak głównie obsługa przez użytkowników. Jeśli nie doprowadzimy do przesteru, czyli do tego, że głośniki zaczną „charczeć”, nic złego się nie stanie. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wzmacniacza o mocy nieznacznie wyższej od mocy głośników. Nie należy również zapominać o impedancji kolumn i wzmacniacza. Jeśli w przypadku kolumn będzie ona wynosić 4 ohmy, a we wzmacniaczu 8 ohmów, to kolumny będą grały dwa razy ciszej. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc impedancja o takiej samej wartości dla kolumn i wzmacniacza.

Głośnik o dużej mocy

Metody pomiaru mocy głośników

Opracowany przez stowarzyszenie Audio Engineering Society standard AES-1984 opisuje metodę testowania głośnika w celu określenia obsługiwanej przez niego mocy. Do przeprowadzenia takiego testu kluczowe są następujące kwestie:

  • Montaż głośnika wysokotonowego - driver znajduje się na przeznaczonej dla niego tubie, która zapewnia właściwe obciążenie akustyczne.
  • Montaż głośnika niskotonowego - głośnik jest zamontowany w otwartym powietrzu, a jego ruch odbywa się w płaszczyźnie poziomej.
  • Sygnał testowy - do głośnika doprowadzany jest szum różowy z Crest Factor ustawionym na 6dB.
  • Obliczanie mocy - mierzy się poziom napięcia RMS doprowadzanego do głośnika. Wzór na moc głośników to: P=V2RMS/Z minimalne.
  • Przebieg testu - głośnik jest poddawany działaniu coraz wyższych sygnałów w odstępach czasowych, wynoszących około 2 godz.
  • Moc znamionowa - ustawia się maksymalną możliwą moc, na jakiej głośnik wytrzyma bez uszkodzenia przez 2 godziny, bez zmiany w akustycznej, mechanicznej i elektrycznej charakterystyce w zakresie nieprzekraczającym 10%.

Power Audio

Jak wybrać głośnik o dużej mocy?

Przystępując do wyboru głośnika Bluetooth, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę moc RMS, gdyż określa ona rzeczywistą moc głośnika. W przypadku przenośnych głośników moc będzie niewielka, zazwyczaj 10-20 W, choć można spotkać również głośniki o większej mocy. Do innych, ważnych parametrów należą:

  • Zasięg działania - ten parametr informuje nas, w jakiej odległości głośnik może znaleźć się od urządzenia przesyłającego sygnał.
  • Subwoofer - głośniki bezprzewodowe mają niewielkie wymiary, dlatego rzadko kiedy dysponują dodatkowo subwooferem, który jest odpowiedzialny za generowanie niskich tonów i uzyskanie odpowiedniej głębi dźwięku. Nie oznacza to jednak, że takie modele są w ogóle niedostępne w sprzedaży. Jeśli zależy nam na tym, aby głośnik był podłączony nie tylko do telefonu, ale również do laptopa czy innego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę, czy ma wbudowany subwoofer.
  • Sposób zasilania - jak sama nazwa wskazuje, głośniki bezprzewodowe nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, gdyż zasilane są akumulatorowo. Jednak producenci coraz częściej stosują zasilanie akumulatorowo-sieciowe, co jest korzystne, jeśli korzystamy z głośników w domu.
  • Czas pracy - im większą pojemność będzie miał akumulator, tym dłużej będzie mógł pracować bez konieczności ładowania.
  • Złącza - producenci wyposażają głośniki przenośne w różne rodzaje złączy, np. wtyk 3.5, gniazdo AUX, micro USB czy slot na kartę pamięci SD.
  • Obudowa - głośnik przenośny powinien być przede wszystkim trwały, ponieważ często będzie używany poza domem. W takim przypadku warto wybrać model wodoodporny, któremu deszcz czy zachlapania wodą nie wyrządzą żadnej szkody.
  • Gabaryty głośnika - jeśli zamierzamy korzystać z głośnika nie tylko w domu, ale przede wszystkim w terenie, zwróćmy uwagę na jego wymiary. Jeżeli głośnik będzie zbyt duży, będzie sprawiał kłopoty podczas przenoszenia.

duża moc głośnika

Bezprzewodowy głośnik o dużej mocy - jaki wybrać?

Jeśli poszukujemy głośnika o dużej mocy do użytku domowego, warto zwrócić uwagę na power audio. Jest to zestaw muzyczny, który zazwyczaj składa się z jednej bezprzewodowej kolumny. Są jednak i takie modele, które mają dwie kolumny. Power audio oferuje znacznie większą moc niż głośnik przenośny, a także lepszej jakości dźwięk. Taki sprzęt dobrze sprawdzi się jako głośnik imprezowy - podczas przyjęć rodzinnych czy imprez karaoke. Duża moc sprawia, że power audio jest też często instalowany w miejscach publicznych.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas