Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Maszynka do mielenia mięsa - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Maszynka do mielenia to praktyczne urządzenie, które jest w stanie w ciągu kilku minut przerobić nawet kilka kilogramów mięsa. Z jej pomocą błyskawicznie przygotujemy lasagne, pulpety, kotlety mielone czy pyszne hamburgery. Oczywiście możemy kupić gotowe mięso mielone w markecie, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie domowa maszynka do mielenia mięsa. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

maszynka-do-mielenia-miesa-4.jpg [220.20 KB]

Maszynka do mielenia to praktyczne urządzenie, które jest w stanie w ciągu kilku minut przerobić nawet kilka kilogramów mięsa. Z jej pomocą błyskawicznie przygotujemy lasagne, pulpety, kotlety mielone czy pyszne hamburgery. Oczywiście możemy kupić gotowe mięso mielone w markecie, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie domowa maszynka do mielenia mięsa. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Jaka maszynka do mięsa - ręczna czy elektryczna?

Zanim rozpoczniemy rozważania, na co zwracać uwagę przy zakupie maszynki do mielenia mięsa, najpierw zastanówmy się, jaki model nas interesuje. W sprzedaży dostępne są bowiem dwa modele maszynek - ręczne i elektryczne. Oferta tych pierwszych jest jednak mocno ograniczona i bardzo możliwe, że niedługo całkowicie znikną z rynku.

  • Maszynki do mięsa ręczne - ich głównym elementem jest ślimaczyca, którą napędza się ręcznie za pomocą korbki. Maszynka ręczna nie wymaga podłączenia do prądu, ale za to wymaga użycia siły mięśni domowników. Zmielenie kilku kilogramów mięsa może okazać się więc czasochłonne i bardzo męczące. Taka maszynka przeważnie wykonana jest ze stali nierdzewnej albo z żeliwa, przez co jest trwała i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Maszynkę ręczną mocuje się do blatu lub stołu kuchennego, co zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy.
  • Maszynki do mięsa elektryczne - są to o wiele bardziej zaawansowane urządzenia. Od modeli ręcznych różnią się zarówno budową, sposobem działania, jak i funkcjonalnością. Maszynki elektryczne mają wbudowane silniki z przekładaniami, które zastępują nasze mięśnie, gdyż napędzają ślimaczycę. Użytkowanie takich maszynek jest więc bardzo wygodne, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego. Warto dodać, że maszynki elektryczne są w stanie zmielić 1,5 kg mięsa w zaledwie jedną minutę.

ręczna maszynka do mielenia mięsa

Ręczna maszynka do mielenia mięsa

elektryczna maszynka do mielenia mięsa

Elektryczna maszynka do mielenia mięsa

 

Maszynki do mielenia mięsa

Maszynka do mielenia mięsa - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Elektryczne maszynki do mielenia mięsa cieszą się o wiele większą popularnością niż modele ręczne. Ich oferta jest też znacznie bogatsza i bardziej zróżnicowana. Poszczególne modele różnią się nie tylko wydajnością, ale i dodatkowymi funkcjami. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • Moc silnika - im większa moc silnika, tym mniejsze ryzyko, że maszynka przegrzeje się podczas pracy. Warto również pamiętać, że modele o mniejszej mocy mogą sobie nie poradzić ze zmieleniem niektórych twardych produktów. W sprzedaży dostępne są maszynki o mocy od 250 do nawet 2000 W. Te o największej mocy przeznaczone są do lokali gastronomicznych, natomiast do zastosowań domowych w zupełności wystarczą modele o mocy 450 W.
  • Sitka - to jedne z najważniejszych elementów maszynki, ponieważ odpowiadają za efektywne mielenie. Przez sitka przepychane są mięsa lub inne produkty z bardzo dużą siłą, dlatego najlepiej wybierać modele wykonane z wytrzymałego materiału, np. ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj w zestawie z maszynką znajdziemy dwa sitka - jedno o grubych otworach, a drugie o otworach drobnych. Niektórzy producenci dodają nawet trzy sitka.
  • Regulacja prędkości mielenia - dla własnej wygody powinniśmy wybrać maszynkę z regulacją obrotów. Wyższy bieg przyda się jeśli będziemy chcieli zmielić twarde, łykowate mięso. Zazwyczaj maszynki oferują od jednego do trzech biegów.
  • Wydajność mielenia - określa, ile kilogramów mięsa jest w stanie zmielić maszynka w ciągu jednej minuty. W większości przypadków jest to 1,5 kg mięsa, ale maszynki o największej mocy mogą zmielić nawet do 3 kg mięsa w ciągu minuty.
  • Funkcja rewers - podczas mielenia może się zdarzyć, że maszynka nie zmieli kawałka mięsa do końca. W takiej sytuacji pomocna okazuje się funkcja rewers, czyli tzw. bieg wsteczny. Umożliwia ona cofnięcie zmielonego produktu albo usunięcie z komory kości czy chrząstki, która się zablokowała i uniemożliwia wydajne mielenie.
  • Obudowa - większość dostępnych w sprzedaży maszynek ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Są one lekkie i dość trwałe, można je bez problemu przenosić, a ich czyszczenie nie sprawia problemów. W sklepach można jednak spotkać maszynki z obudowami metalowymi, które cechują się znacznie wyższą trwałością. Są mniej podatne na uszkodzenia, ale niestety sporo ważą. Poza tym metalowa obudowa znacznie podnosi cenę całego urządzenia.
  • Dodatkowe końcówki - producenci często dodają do swoich maszynek dodatkowe przystawki i końcówki, dzięki którym są w stanie zastąpić niektóre drobne urządzenia AGD. Jedną z najpopularniejszych przystawek jest szatkownica, którą zakłada się zamiast komory mielenia. Dzięki niej maszynka może poszatkować warzywa na plastry albo paski, zetrzeć na wiórki albo rozdrobnić na miazgę. Często spotykanym dodatkowym elementem jest również nadziewarka na kiełbasę, dzięki której można przygotować domowe wyroby masarskie.

 

przystawki do maszynki do mielenia mięsa

Do czego jeszcze można wykorzystać maszynkę do mielenia mięsa?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, maszynki do mielenia mogą służyć nie tylko do mielenia mięsa. Wiele osób wykorzystuje maszynki do mielenia sera twarogowego na pierogi czy serniki. Ich funkcjonalność zależy jednak od dodatkowych nasadek. Takie urządzenia potrafią jeszcze:

  • Szatkować warzywa - jest to możliwe dzięki szatkownicy, która oferuje kilka tarek. Zazwyczaj do wyboru są: tarka do wiórek dużych i małych, tarka do krojenia w plastry i tarka do przecierania. Dzięki szatkownicy szybko zetrzemy ziemniaki na placki ziemniaczane czy poszatkujemy kapustę na surówkę do obiadu.
  • Kroić w kostkę - maszynka z krajarką doskonale radzi sobie z krojeniem w kostkę zarówno surowych, jak i ugotowanych warzyw i owoców. Z jej pomocą błyskawicznie przygotujemy sałatkę jarzynową lub owocową.
  • Wyciskać sok - dokupując moduł wyciskarki, będziemy mogli przygotować sok z różnych warzyw i owoców. Jeśli natomiast zechcemy wyciskać sok tylko z owoców cytrusowych, w zupełności wystarczy nam moduł cytrusiarki.
  • Mielić ziarna - maszynka z młynkiem żarnym doskonale nadaje się do mielenia ziaren kawy, maku, a nawet orzechów.

 

MAŁE AGD DO KUCHNI.png [27.99 KB]

 

Dlaczego warto kupić maszynkę do mielenia mięsa?

Mięso mielone to produkt popularny, nie tylko w polskiej kuchni. Można z niego przygotować włoskie spaghetti, grecką musakę czy amerykańskie burgery. Większość osób kupuje mięso mielone na wagę lub w hermetycznym opakowaniu, które zostało wcześniej przygotowane w zakładzie produkcyjnym. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas, ponieważ kupujemy gotowy produkt, który od razu możemy wykorzystać do gotowania. Niestety takie mięso ma swoje minusy. Przede wszystkim nie wiadomo, czy jest świeże i czy zostało zmielone zgodnie z zasadami higieny. Poza tym nigdy nie mamy pewności, jakie mięso zostało zmielone. Jeśli więc zależy nam na uzyskaniu wysokiej jakości mięsa, najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie mięsa u zaufanego, sprawdzonego dostawcy, a następnie samodzielne mielenie go w domu. Właśnie dlatego w każdej kuchni powinna się znaleźć maszynka do mielenia.

 

jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa

Jaką maszynkę do mielenia kupić?

Skoro już wiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie maszynki do mielenia mięsa, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu. Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru, gdyż wiele tanich maszynek może zwyczajnie nie poradzić sobie z mieleniem mięsa. Warto jednak wybierać modele pochodzące od renomowanych producentów, które wykonane są z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu zapewniają kilka lat użytkowania. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy ranking maszynek do mielenia, które zbierają dobre opinie i są jednym z najczęściej wybieranych przez konsumentów.

Maszynka do mięsa Zelmer ZMM2851B

To dość tania maszynka, którą kupimy za nieco ponad 200 zł. Została wyposażona w silnik o mocy 1300 W, który pozwala na zmielenie 1,5 kg mięsa w ciągu jednej minuty. W zestawie znajdują się dwa sitka - jedno o otworach 7 mm, a drugie 3 mm, które pozwalają regulować grubość mielenia. Poza tym maszynka oferuje metalową komorę mielenia i antypoślizgowe nóżki, które zapewniają jej stabilność podczas pracy.

Maszynka do mięsa Bosch MFW 2517W

W tym urządzeniu producent zamontował silnik o mocy 1500 W, który umożliwia zmielenie nawet 1,7 kg mięsa w ciągu jednej minuty. Dwa sitka o różnej grubości (3,8 mm i 8 mm) zostały wykonane ze stali szlachetnej, dzięki czemu są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Poza tym w zestawie znajdują się: szatkownica z trzema tarkami, nasadka masarska do kiełbas oraz wyciskarka do miękkich owoców i warzyw. Obudowę maszynki wykonano z plastiku, a komorę mielenia z metalu. Niewielkie wymiary sprawiają, że maszynka jest łatwa w przenoszeniu i przechowywaniu.

Maszynka do mielenia Amica MM3011

Jest to urządzenie o maksymalnej mocy 2000 W. W ciągu jednej minuty jest w stanie zmielić do 2,7 kg mięsa. Producent wyposażył maszynkę w bieg wsteczny, dzięki któremu można usunąć grubszy kawałek mięsa, który zablokował otwór. W zestawie znajdują się trzy wymienne sitka o różnych grubościach, nasadka do kiełbas i nasadka kebab. Poza tym maszynka posiada wygodny uchwyt do przenoszenia i gumowe nóżki, które zapobiegają jego ślizganiu się po powierzchni blatu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas