Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się różni parownica od mopa parowego?

czym się różni parownica od mopa parowego

 

Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia, które do czyszczenia wykorzystują gorącą parę wodną. Należą do nich głównie mopy parowe i parownice, które dzięki gorącej parze wodnej skutecznie usuwają zabrudzenia, a przy tym dezynfekują powierzchnię. Jaki sprzęt lepiej sprawdzi się w domu? Sprawdzamy, czym się różni parownica od mopa parowego.

 

Aktualizacja 9.05.2023 r.

 

Rodzaje urządzeń parowych

Zanim przejdziemy do omówienia, czym się różni parownica od mopa parowego, sprawdźmy, jakie urządzenia parowe są dostępne na rynku.

  • Myjka parowa – to niewielkie, kompaktowe urządzenie, nazywane również czyścikiem parowym. Świetnie nadaje się do czyszczenia zakamarków i sprzętów AGD, np. wnętrza piekarnika
  • Mop parowy – z wyglądu przypomina klasycznego mopa. Przeznaczony jest do czyszczenia powierzchni płaskich, głównie płytek i kafelków.
  • Parownica – to tzw. odkurzacz parowy. Spośród tych wszystkich urządzeń parowych wytwarza największe ciśnienie pary wodnej. Parownica jest urządzeniem uniwersalnym i można do niej dokupić wiele dodatkowych końcówek.
  • Parownica do ubrań – w sprzedaży znajdziemy również parownicę do ubrań. Co prawda, nie jest to urządzenie przeznaczone do czyszczenia powierzchni w domu, ale świetnie radzi sobie z odświeżaniem ubrań. Taka parownica do ubrań wygląda zupełnie inaczej niż parownica do sprzątania.

 

czyścik parowy mop parowy parownica parownica do ubrań

                   Czyścik parowy                                                     Mop parowy                                                        Parownica                                                   Parownica do ubrań

 

Czym jest mop parowy?

Mop parowy do czyszczenia również wykorzystuje parę wodną, ale jest o wiele mniej zaawansowanym urządzeniem od parownicy. Z wyglądu nieco przypomina standardowy mop z płaską końcówką, ale dodatkowo wyposażony jest w grzałkę i pompę. Zanim rozpoczniemy pracę z mopem parowym, musimy napełnić zbiornik wodą, a następnie podłączyć go do prądu. Woda zostanie podgrzana do odpowiedniej temperatury, w efekcie czego powstanie para wodna.

Mop parowy jest łatwy w obsłudze i nadaje się do czyszczenia wielu rodzajów powierzchni, m.in. płytek, paneli, dywanów, a nawet tapicerki, o ile ma specjalną końcówkę. Gorąca para wodna skutecznie usuwa brud i nalot, ale nadmiar zabrudzeń zazwyczaj trzeba zebrać ścierką.

 

czym jest mop parowy

Jakie wady i zalety ma mop parowy?

Wiele osób zastanawia się, czy środki chemiczne są potrzebne, jeśli do czyszczenia używamy urządzeń parowych. Odpowiedź brzmi: nie. Nie musimy używać żadnych specjalistycznych płynów do czyszczenia, ponieważ gorąca para wodna skutecznie usuwa zaschnięty nalot i tłuste plamy, dodatkową dezynfekując powierzchnię. To zdecydowanie jedna z największych zalet, nie tylko mopów parowych, lecz także wszystkich urządzeń, które do czyszczenia wykorzystują parą wodną.

Należy jednak pamiętać, że para wodna skutecznie usuwa zabrudzenia, ale ich nie zasysa, dlatego przed umyciem podłogi należy ją dokładnie odkurzyć, a jeśli zostaną ewentualne zanieczyszczenia – zebrać je za pomocą ścierki. Mopy parowe wyposażone są w rączkę, która pozwala na wygodne manewrowanie, a poza tym umożliwiają regulację wielkości strumienia pary wodnej.

Mopy elektryczne

Jeśli chodzi o wady, to musimy pamiętać o tym, że mopem nie dotrzemy we wszystkie zakamarki na podłodze. Nie uda nam się dostać mopem pod łóżko czy pod meble – takie miejsca trzeba będzie wyczyścić ręcznie za pomocą ścierki. Należy również pamiętać, że mop parowy nie nadaje się do mycia drewnianych podłóg olejowanych oraz woskowanych, gdyż wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do ich zniszczenia. Poza tym mopy parowe nie nadają się do czyszczenia płytek antypoślizgowych, ponieważ szybko zniszczy się tkanina mopa. Może nawet dojść do uszkodzenia jego głowicy.

 

mop parowy - zalety i wady

Parownica – czym jest i co daje?

Czym się różni parownica od mopa parowego? Przede wszystkim parownica jest bardziej zaawansowanym urządzeniem niż mop parowy. Jest uniwersalna, dzięki czemu z jej pomocą wyczyścimy praktycznie każdą wodoodporną rzecz w domu. Parownica z wyglądu nieco przypomina mały odkurzacz – ma zbiornik na wodę i długi wąż, na który zakłada się końcówkę czyszczącą. Poza tym wyposażona jest w kółka, które ułatwiają jej transportowanie. Z tego względu parownicę często określa się mianem odkurzacza parowego.

Parownica – zalety i wady

Parownica czyści zabrudzenia za pomocą gorącej pary wodnej. Jej największą zaletą będzie zatem ekologia, gdyż nie wymaga używania żadnych chemicznych preparatów czyszczących. Co więcej, para wodna ma działanie dezynfekujące, skutecznie zabija bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Według badań Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn parownice eliminują najpopularniejsze domowe bakterii, w tym m.in. e.coli, gronkowca złocistego, paciorkowca i salmonelli. Dużym atutem parownicy jest również to, że jest sprzętem uniwersalnym. Nadaje się zarówno do sprzątania łazienki, do czyszczenia okien i luster, jak i do tapicerki samochodowej. Wystarczy zatem jedno urządzenie, abyśmy mogli skutecznie wyczyścić wodoodporne powierzchnie w całym domu.

Myjki parowe

Niestety parownice nie nadają się do czyszczenia wszystkich powierzchni, np. do mycia podłóg olejowanych i drewnianych, gdyż gorąca para wodna może uszkodzić ich strukturę. Należy również pamiętać, że parownica nie może być stosowana jako zamiennik odkurzacza. Zanim przystąpimy do mycia podłóg, powinniśmy je dokładnie odkurzyć. Warto również pamiętać, że stare, zaschnięte zanieczyszczenia mogą wymagać wcześniejszego namaczania, aby para wodna mogła je skutecznie usunąć.

 

parownica - zalety i wady

Jak używać parownicy?

Parownica jest bardzo łatwa w obsłudze. Wystarczy uzupełnić zbiornik świeżą wodą, podłączyć sprzęt do gniazdka elektrycznego i uruchomić urządzenie. Następnie trzeba odczekać pewien czas, aż grzałka nagrzeje wodę i powstanie para wodna – zazwyczaj trwa to kilka minut. W sprzedaży znajdziemy jednak parownicę Karcher SC 3 EasyFix 1.513-124.0, której czas nagrzewania wynosi zaledwie 30 sekund. Po upływie tego czasu parownica zacznie wytwarzać parę wodną i będzie gotowa do użycia.

Co można wyczyścić parownicą?

Parownica to urządzenie uniwersalne, które nadaje się do czyszczenia wielu wodoodpornych powierzchni. Producenci często w zestawie z parownicą oferują dodatkowe końcówki, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć do zakamarków, a nawet wysoko znajdujących się elementów. Za pomocą parownicy bez problemu wyczyścimy:

  • Płytki, gres i fugi,
  • Panele podłogowe laminowane,
  • Okna i framugi,
  • Lustra,
  • Kabiny prysznicowe i ceramiką łazienkową (umywalkę, baterie łazienkowe, toaletę),
  • Sprzęty AGD w kuchni (piekarniki, płyty grzewcze, okapy, kuchenki mikrofalowe),
  • Zlewy kuchenne,
  • Dywany i wykładzinę,
  • Tapicerkę meblową i samochodową
  • Materace,
  • Żaluzje,
  • Meble.

Niektóre parownice można wykorzystać również do prasowania ubrań, a także odświeżania wiszących firanek i zasłon. Podczas remontu parownica pomoże nam pozbyć się tapet ze ścian.

 

co można wyczyścić za pomocą parownicy

 

Czym się różni parownica od mopa parowego? Podobieństwa i różnice

  Mop parowy Parownica
Metoda czyszczenia Para wodna Para wodna
Zastosowanie (rodzaj powierzchni)

Płytki, panele podłogowe, dywany.


Ponadto niektóre modele nadają się do czyszczenia armatury, fug i tapicerki.

Płytki, gres i fugi, panele podłogowe laminowane, okna i framugi, lustra, kabiny prysznicowe i ceramika łazienkowa, sprzęty AGD w kuchni, zlewy kuchenne, dywany i wykładzina, tapicerka meblowa i samochodowa, materace, żaluzje, meble.
Moc urządzenia do ok. 1550 W od 1000 do nawet 2200 W
Ciśnienie 1-3 bary 3-5 barów
Waga 2-3 kg 3,5-6 kg


Mop parowy czy parownica – co wybrać?

Czyszczenie parowe to popularny, ekologiczny i skuteczny sposób na pozbycie się zabrudzeń, zaschniętych plam czy tłustych nalotów. Warto zatem mieć w domu urządzenie, które pozwoli wyczyścić wodoodporne powierzchnie za pomocą gorącej pary wodnej.

Parownica jest urządzeniem uniwersalnym, a jej zastosowanie jest dość szerokie. Można ją wykorzystać do mycia łazienki, sprzętów AGD, luster, okien czy nawet tapicerki samochodowej. Pozwoli nam skutecznie pozbyć się zabrudzeń, a dodatkowo zdezynfekuje powierzchnię, eliminując bakterie i wirusy. Śmiało możemy więc powiedzieć, że parownica sprawdzi się w każdym domu.

Jeśli chodzi natomiast o mop parowy, to ma on ograniczone działanie, ponieważ przeznaczony jest jedynie do czyszczenia powierzchni płaskich. Dla kogo będzie odpowiedni? Mop parowy sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają na podłodze w całym domu płytki czy kafelki.

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas