Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Telewizor LED, OLED czy QLED? Czym się różnią?

LED, OLED czy QLED - czym się różnią

Wybór telewizora do salonu to dla wielu osób nie lada wyzwanie. W sprzedaży dostępne są odbiorniki oferujące różne przekątne ekranu, rozdzielczości i coraz to nowsze technologie. W kontekście telewizora często pojawiają się zwroty LED, QLED czy OLED. Choć dla jednych są całkowicie zrozumiałe, mniej zaawansowanym użytkownikom nie mówią po prostu nic. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się poszczególne wyświetlacze w telewizorach.

 

Telewizor LED – dwa rodzaje podświetlenia

Aktualnie większość dostępnych na rynku telewizorów posiada wyświetlacze LED. Są to po prostu telewizory LCD, w których świetlówki CCFL zostały zastąpione diodami LED. Dzięki temu, że diody same emitują światło, matrycy nie trzeba już podświetlać lampami. W obrębie telewizorów LED możemy znaleźć takie, które mają podświetlenie krawędziowe, tzw. Edge LED lub podświetlenie pełne, tzw. Full LED. W przypadku tego pierwszego podświetlenia, diody LED umieszczone są po bokach ekranu, co przekłada się na cienkość ekranu. Natomiast w podświetleniu Full LED, diody ulokowane są za wyświetlaczem. Takie rozwiązanie sprawia, że matryca zostaje równomiernie podświetlona, a to przekłada się na lepszy kontrast. Warto dodać, że telewizor LED cechuje się wysoką jasnością obrazu oraz znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów niż telewizor LCD. Poza tym jest bardziej energooszczędny, gdyż diody LED nie pobierają tak dużo energii, jak świetlówki.

LED, OLED czy QLED - jaki wybrać?

Telewizor QLED – realistyczny obraz

Można powiedzieć, że telewizor QLED jest ulepszoną wersją telewizora LED. Jego nazwa pochodzi od zastosowania kropek kwantowych (z języka angielskiego to Quantum Dot), czyli nanokryształów. Są one umieszczone pomiędzy diodami LED a filtrami kolorów. Takie rozwiązanie sprawia, że obraz na ekranie jest bardziej realistyczny. Kolory są żywsze i bardziej nasycone niż w przypadku zwykłego telewizora LED, ale jednocześnie pozostają naturalne. Poza tym telewizor QLED charakteryzuje się najwyższym poziomem jasności obrazu – pod tym względem przebija nawet wyświetlacze OLED. Jednak ustępuje im pod względem wyświetlanej na ekranie głębi czerni.

Telewizor OLED – niesamowita czerń

Telewizor OLED wykorzystuje zmodyfikowaną matrycę LCD o organiczne diody LED. Są to wyjątkowo płaskie diody wykonane ze związków organicznych. Dzięki temu, że każdy piksel samodzielnie wydziela światło, nie wymagają one dodatkowego podświetlenia tak jak wyświetlacze LED. Takie rozwiązanie sprawia, że telewizor OLED gwarantuje praktycznie skończony kontrast, doskonałe odwzorowanie kolorów, a także dużą głębię czerni. Co więcej, telewizory OLED cechują się krótkim czasem reakcji i nie występują w nich problemy ze zniekształceniem obrazu. Warto dodać, że takie modele mają wyjątkowo cienkie ekrany. Jest to zasługą wspomnianych diod, które są bardzo płaskie. Obecnie telewizory OLED są najdroższe na rynku – ich ceny znacznie przewyższają modele LED czy QLED. Poza tym taką technologię stosuje się tylko w dużych ekranach – od 55 cali wzwyż.

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas