Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa wyciskarka do owoców?

jaką kupić wyciskarkę do owoców

Sok wyciśnięty ze świeżych owoców i warzyw to nie tylko doskonała przekąska między posiłkami, ale również prawdziwa bomba witaminowa. W przygotowaniu takiego soku pomoże nam wyciskarka do owoców, która jest w stanie wycisnąć sok praktycznie z każdych produktów. O tym, jak działa wyciskarka, jakie są jej rodzaje i czym warto kierować się przy zakupie, przeczytasz w naszym poradnik.

Wyciskarka do owoców – dostępne rodzaje

W sprzedaży dostępne są wyciskarki do owoców ręczne i elektryczne. Te pierwsze to niewielkie, lekkie urządzenia, które nadają się do wyciskania niewielkiej ilości soków. Prędkość pracy wyciskarki regulujemy sami, kręcąc specjalną korbką. Proces wyciskania jest powolny, dzięki czemu sok się nie przegrzewa i nie traci swoich cennych wartości odżywczych. Niestety, aby wycisnąć sok, musimy użyć własnych mięśni, co dla wielu osób może być męczące. Ręczna wyciskarka nadaje się do wyciskania małych owoców, świeżych liści i ziół.

Wyciskarki do cytrusów

O wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem jest wyciskarka elektryczna. Jak sama nazwa wskazuje, wymaga podłączenia do prądu. Ma też większe wymiary niż wyciskarka ręczna, jest wygodniejsza w obsłudze i dedykowana do wyciskania soku z różnych rodzajów owoców i warzyw.

W sprzedaży dostępne są też wyciskarki do cytrusów, ale są one zupełnie innym rodzajem urządzeń. Występują w wersji ręcznej i automatycznej. Te pierwsze to tanie modele o prostej konstrukcji - mają charakterystyczny stożek i sitko. Natomiast modele automatyczne są większe, przez co umożliwiają wyciśnięcie większej ilości soku. Poza tym są wygodniejsze, gdyż cały proces wyciskania odbywa się automatycznie - wystarczy podłączyć urządzenie do prądu. Takie wyciskarki najlepiej sprawują się w przypadku owoców cytrusowych - limonek, cytryn, pomarańczy czy grejpfrutów.

 

Podstawowe rodzaje urządzeń do soków:

Wyciskarka wolnoobrotowa

wyciskarka wolnoobrotowa do soków

Sokowirówka

sokowirówka do soków

Wyciskarka do cytrusów ręczna (manualna)

wyciskarka ręczna do cytrusów

Wyciskarka do cytrusów automatyczna (elektryczna)

wyciskarka elektryczna do cytrusów

 

Wyciskarki elektryczne – pionowe i poziomie

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wyciskarki elektryczne, czyli wolnoobrotowe. Dzielimy je na:

  • Wyciskarki pionowe – w takich modelach wałek ślimakowy znajduje się w pozycji pionowej, dzięki czemu produkty nie wymagają ciągłego popychania. Właśnie taka konstrukcja sprawia, że wyciskarka pionowa jest łatwa w obsłudze i nie wymaga od nas żadnego wysiłku - produkty wystarczy wrzucić do przegrody, a resztą zajmie się urządzenie. Tego typu wyciskarki mają kompaktowe wymiary i są łatwe do utrzymania w czystości.
  • Wyciskarki poziome – w ich przypadku wałek ślimakowy ustawiony jest w pozycji poziomej. Oznacza to, że składniki trzeba popychać za pomocą tzw. popychacza, a wcześniej pokroić je na mniejsze kawałki. Wyciśnięcie soku trwa więc dłużej niż w przypadku wyciskarki pionowej. Takie urządzenia są też o wiele droższe niż modele pionowe, ale za to oferują świetną wydajność i dokładną obróbkę poszczególnych produktów.

 

Wyciskarka pionowa

wyciskarka pionowa

Wyciskarka pozioma

wyciskarka pozioma

 

Wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe

Dostępne na rynku wyciskarki wolnoobrotowe różnią się nie tylko konstrukcją, ale również ilością wałków. Z tego względu możemy je podzielić na:

  • Wyciskarki jednoślimakowe – wyposażone są w jeden duży wał ślimakowy, który miażdży produkty. Cechują się uproszczoną budową, co przekłada się na lekkość i mniejsze gabaryty. Poza tym wyciskarki jednoślimakowe są łatwiejsze do utrzymania w czystości.
  • Wyciskarki dwuślimakowe – wyposażone są w dwa wałki, które umieszczone są równolegle do siebie i miażdżą produkty między sobą. Takie dwuwałkowe modele pracują szybko i wydajnie, co umożliwia przygotowanie dużej ilości soku. Wyciskarka dwuślimakowa jest większa niż jednoślimakowa, a jej cena jest o wiele wyższa. Jej minusem jest również problematyczne czyszczenie.

Wśród maszyn do soków znajdziemy również prasę hydrauliczną. Taka wytłaczarka do soków jest mało popularna, przez co jej oferta jest bardzo ograniczona. Wyciskanie soku w takim urządzeniu przebiega dwuetapowo. Najpierw produkty są rozdrabniane za pomocą szybko obracających się ostrzy i wpadają do woreczków bawełnianych. Następnie wkłada się je do prasy, gdzie pod dużym naciskiem zostają one wyciśnięte. Prasa hydrauliczna do soków pozwala uzyskać klarowny sok z dużą ilością wartości odżywczych. Taka prasa ma jednak bardzo duże gabaryty, a jej cena jest bardzo wysoka.

 

Wyciskarka jednoślimakowa

wyciskarka jednoślimakowa

Wyciskarka dwuślimakowa

wyciskarka dwuślimakowa

 

Jak działa wyciskarka do owoców i warzyw?

Wyciskarka wolnoobrotowa działa w zupełnie inny sposób niż sokowirówka. Jej sercem jest wał ślimakowy, który miażdży i kruszy produkty, a następnie odciska rozdrobniony miąższ na sicie. Cały proces przebiega bardzo wolno, stąd też wzięła się nazwa urządzenia. Wyciskarka do owoców wykonuje zazwyczaj około 80-120 obrotów na minutę. Najlepsze modele są w stanie pracować na jeszcze niższych obrotach - wykonują zaledwie 40 obrotów w ciągu minuty. Dzięki tak wolnej pracy urządzenie nie nagrzewa się, przez co sok nie traci składników odżywczych. Jest nie tylko zdrowszy, ale również lepiej wygląda i smakuje.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Jakie owoce do wyciskarki?

Wiele osób zastanawia się, z jakich owoców i warzyw można przygotować sok w wyciskarce. Odpowiedź jest prosta - praktycznie z każdych! Wyciskarki bardzo dobrze radzą sobie z warzywami bulwiastymi, liściastymi czy włóknistymi. Nadają się także do miękkich owoców, twardych i tych całkiem drobnych, np. malin, borówek czy poziomek. Taka maszyna do soków bez problemu poradzi sobie z marchewką, burakiem, jarmużem, cytryną czy drobnymi malinami. Dla niektórych modeli wyzwaniem mogą być jednak warzywa włókniste, czyli np. seler naciowy czy korzeń pietruszki. Ich włókna mogą zablokować wałek ślimakowy i spowodować poważną usterkę. Choć wyciskarki dobrze radzą sobie z miękkimi produktami, np. z bananami czy mango, powstanie z nich raczej mus niż sok.

Czy można całe owoce wkładać do wyciskarki? Można, jeśli tylko zmieszczą się do otworu wylotowego. Jednak duże produkty, takie jak: jabłka, pomarańcze czy buraki zawsze trzeba pokroić na mniejsze kawałki. Warto wspomnieć, że większość produktów można włożyć do wyciskarki bez obierania - wystarczy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Są jednak i takie, które zawsze należy obrać. Dotyczy to choćby cytrusów, w których skórkach znajduje się wiele substancji chemicznych, by ładnie się prezentowały. Poza tym ich skórki są gorzkie i mogą popsuć smak soku.

 

sok z wyciskarki

 

Wyciskarka czy sokowirówka – co lepsze?

Stając przed wyborem urządzenia do soków, często zastanawiamy się, co wybrać - sokowirówkę czy wyciskarkę? W końcu oba sprzęty pozwolą nam przygotować świeży i smaczny sok. Różnią się jednak sposobem działania, co przekłada się na jakość uzyskanego soku. Sokowirówka rozdrabnia produkty na gładką masę za pomocą obracających się z dużą prędkością ostrzy. Następnie dzięki działaniu siły odśrodkowej, miąższ dociskany jest do sitka, przez co przez otwór zaczyna przepływać sok. W ten sposób otrzymujemy sok o klarownej konsystencji, bez miąższu. Jednak wysokie obroty sprawiają, że sok jest mocno napowietrzony i szybko ulega utlenieniu, dlatego należy go wypić od razu po przygotowaniu. Poza tym sok ma niewiele wartości odżywczych, gdyż sokowirówka nie jest w stanie wydobyć ich z wnętrza komórek roślinnych. Należy również dodać, że w sokowirówce nie przygotujemy soku ze wszystkich rodzajów produktów - nie radzi sobie ona z drobnymi owocami, warzywami liściastymi czy włóknistymi.

Natomiast wyciskarka niskoobrotowa ma o wiele szersze pole działania. Nie dość, że pozwala wycisnąć sok praktycznie ze wszystkich owoców i warzyw, to jeszcze jest on o wiele zdrowszy. Zawiera bowiem cenny błonnik, witaminy i minerały. Sok uzyskany z wyciskarki różni się również konsystencją - jest mętny, zawiera miąższ i kawałki owoców, a dzięki temu, że się nie napowietrza, można go przechowywać w lodówce nawet do 2 dni.

 

wyciskarka do owoców - rodzaje

Jak wybrać dobrą wyciskarkę do soków?

Dostępne w sprzedaży wyciskarki różnią się konstrukcją, ilością wałków i wieloma innymi parametrami. Dlatego przed zakupem takiego urządzenia, warto dobrze zapoznać się z jego specyfikacją. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • Moc -– w przypadku wyciskarek moc mieści się w zakresie od 150 do 400 W. Najwięcej jest jednak modeli o mocy około 200 W, które w większości przypadków okazują się wystarczające. Jeśli jednak szukamy sprzętu do zadań specjalnych, powinniśmy rozejrzeć się na mocniejszym silnikiem.
  • Liczba obrotów na minutę – im niższa liczba obrotów silnika, tym lepiej. Sok się nie nagrzewa i zachowuje więcej cennych enzymów, witamin i wartości odżywczych. Pamiętajmy jednak, że niskie obroty wydłużają czas przygotowania soku.
  • Wielkość otworu wlotowego – to od niego zależy, jak duże składniki będziemy mogli wrzucać do wyciskarki. Im mniej krojenia produktów, tym więcej zaoszczędzimy czasu.
  • Obudowa – wyciskarka do soków może mieć obudowę wykonaną z metalu lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Modele metalowe są cięższe, ale za to bardziej wytrzymałe. Natomiast obudowy plastikowe są lekkie i bardziej poręczne, dzięki czemu są wygodniejsze w myciu i przenoszeniu.

 

wyciskarka do owoców - czym się kierować przy zakupie

 

MAŁE AGD DO KUCHNI.png [27.99 KB]

 

Ile kosztuje dobra wyciskarka do owoców?

Ceny wyciskarek są bardzo mocno zróżnicowane. Najprostsze modele pionowe, z jednym ślimakiem i obudową plastikową, kupimy za około 300-400 zł. Mogą one jednak nie sprostać oczekiwaniom niektórych konsumentów. Natomiast najlepsze wyciskarki do użytku domowego kosztują grubo ponad 2000 zł. Oferują jednak takie technologie i wiele dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w żadnych tańszych modelach. Jeśli chcemy znaleźć dobry model, który spełni nasze oczekiwania, powinniśmy sprawdzić ranking wyciskarek do soków. W takim zestawieniu ujęte są najczęściej wybierane modele przez użytkowników, które zbierają dobre opinie. Taki ranking z pewnością ułatwi nam podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas