Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak podłączyć telefon stacjonarny do routera lub modemu?

jak podłączyć telefon stacjonarny do routera

Telefony stacjonarne nie są już urządzeniami pierwszej potrzeby. Każdy z nas ma smartfona lub telefon komórkowy, który jest wygodniejszy w użytkowaniu i umożliwia wykonywanie połączeń z dowolnego miejsca. Mimo tego telefony stacjonarne nie zniknęły z rynku i są chętnie wybierane przede wszystkim do biur, recepcji czy małych firm. Korzystają z nich również osoby starsze, którym obsługa nowoczesnego smartfona przysparza wielu kłopotów. Aby taki telefon mógł działać, musi być podłączony do modemu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak podłączyć telefon stacjonarny do routera, modemu i karty SIM.

Telefony stacjonarne

Podłączenie telefonu stacjonarnego do modemu

Modem to urządzenie elektroniczne, które przetwarza cyfrowe dane na analogowe. Dzięki temu możliwe jest odbieranie sygnału przesłanego przez dostawcę usługi, a następnie odczytanie jej na komputerze, laptopie czy smartfonie. Oznacza to, że obecność modemu jest niezbędna do korzystania z Internetu.

Obecnie producenci oferują modemy z właściwościami routerów, które nie tylko zapewniają dostęp do Internetu, ale również umożliwiają podzielenie sygnału na kilka urządzeń. Do takich urządzeń należą Livebox i FunBox, które oferowane są przez firmę Orange. Zarówno użytkownicy Liveboxa, jak i Funboxa, mogą korzystać z Internetu w technologii ADSL i VDSL. Oba urządzenia pozwalają na jednoczesne korzystanie z Internetu, telewizji, telefonii internetowej, a także na podłączenie innych urządzeń, np. drukarkilaptopa czy konsoli do gier.

Jak zatem podłączyć telefon stacjonarny do Funboxa?

Konfiguracja jest stosunkowo łatwa i nie powinna nikomu sprawić problemów. Wystarczy postępować według poniższych wskazówek:

 • Najpierw musimy upewnić się, że modem Funbox jest podłączony do Internetu. Jeśli tak, zaświeci się na zielono dioda oznaczona małpą. Czerwona migająca dioda oznacza brak połączenia z Internetem.
 • Jeśli mamy wykupiony pakiet usług w technologii VoIP, telefon podłączamy do zielonego portu oznaczonego TEL.
 • Następnie ustawiamy tryb wybierania tonowego.

Jeżeli korzystamy z tradycyjnego telefonu stacjonarnego (nie ma znaczenia, czy jest to telefon przewodowy, czy bezprzewodowy), sposób podłączenia będzie uzależniony od wybranej przez nas opcji usługi.

 • W przypadku gdy korzystamy z Neostrady w opcji do 20 Mbit/s, podłączamy telefon do gniazdka PHONE w spliterze ADSL.
 • Natomiast jeśli wybraliśmy opcję do 80 Mbit/s, podłączamy aparat do gniazda oznaczonego PHONE, ale nie w spliterze ADSL, tylko VDSL, który został zainstalowany przez montera.

 

jak podłączyć telefon stacjonarny do routera i modemu

Jak podłączyć telefon do Liveboxa?

Jeśli mamy starszy model modemu, czyli Liveboxa, postępujemy podobnie. Oto schemat:

 • Najpierw upewniamy się, że modem ma połączenie z Internetem - aby to sprawdzić, należy nacisnąć przycisk oznaczony literą „i”, który znajduje się na przednim panelu urządzenia.
 • W przypadku usług w technologii VoIP aparat podłączamy za pomocą przewodu telefonicznego do zielonego portu, który oznaczony jest symbolem słuchawki.
 • W telefonie stacjonarnym ustawiamy tryb wybierania tonowego.

W przypadku, gdy korzystamy z telefonu stacjonarnego tradycyjnego, sposób podłączenia będzie różny w zależności od używanej przez nas opcji usług.

 • Jeśli korzystamy z Neostrady w opcji poniżej 20 Mbit/s, to do dowolnego gniazda musimy podłączyć mikrofiltr, a następnie do niego aparat telefoniczny.
 • W przypadku opcji powyżej 20 Mbit/s, telefon podłączamy bezpośrednio do gniazdka oznaczonego PHONE w spliterze.

Jak podłączyć telefon stacjonarny do routera?

Coraz popularniejsza staje się technologia VoIP (z angielskiego Voice over Internet Protocol), która umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych przez łącze internetowe. Korzystanie z tej technologii jest stosunkowo łatwe, wystarczy mieć dostęp do Internetu i komputer. Okazuje się jednak, że równie dobrze możemy wykorzystać telefon stacjonarny. Do tego celu nie jest potrzebny żaden specjalny model aparatu, wystarczy tradycyjny telefon, podłączony do adaptera. Można oczywiście zakupić telefon stacjonarny, działający w technologii VoIP. Wtedy dodatkowy adapter nie będzie nam potrzebny. Gdy podłączymy telefon do routera, będziemy mogli wykonywać połączenia przez Internet, a nawet korzystać z sieci tak samo jak na smartfonie.

Routery

Telefon stacjonarny w technologii VoIP podłącza się analogicznie, jak w przypadku usługi telefonicznej. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak podłączyć telefon stacjonarny do routera:

 • Wystarczy wtyk telefoniczny RJ-11 podłączyć do odpowiedniego portu telefonicznego, znajdującego się z tyłu routera.
 • Następnie odłączyć routera z prądu i podłączyć ponownie.
 • Należy upewnić się, że w ustawieniach telefony stacjonarnego włączone jest wybieranie tonowe.

Jeśli nasz telefon stacjonarny nie jest dedykowany do technologii VoIP, będziemy musieli dokupić tzw. bramkę VoIP. Jest to niewielkie urządzenie telekomunikacyjne, wyposażone w co najmniej dwa złącza: port FXS i port WAN. Ten pierwszy ma gniazdo RJ-11, do którego podłącza się telefon. Natomiast drugi to gniazdo RJ-45, do którego podłącza się Internet.

 

podłączenie telefonu stacjonarnego do routera

W jaki sposób można podłączyć telefon stacjonarny do karty SIM?

Posiadacze telefonów stacjonarnych coraz częściej chcą wykonywać połączenia przez sieć GSM, a nie za pomocą sieci stacjonarnej. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację kosztów, ponieważ opłaty za połączenia z numerami w sieci komórkowej są niższe niż w telefonii stacjonarnej.

Jeśli chcemy korzystać z takiego rozwiązania, musimy zaopatrzyć się w bramkę GSM UMTS. Jest to kompaktowe urządzenie telekomunikacyjne, do którego wkłada się kartę SIM. W ten sposób bramka staje się telefonem komórkowym. Wystarczy podłączyć do niej telefon stacjonarny, aby móc wykonywać i odbierać połączenia przez sieć GSM.

 

Czy można podłączyć telefon stacjonarny do komputera?

Wiele osób szuka odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak podłączyć telefon stacjonarny do routera, ale również, jak podłączyć telefon stacjonarny do komputera. Jest to oczywiście możliwe. Z racji tego, że sieć telefoniczna wysyła sygnały analogowe, a sieć komputerowa cyfrowe, konieczne jest zakupienie modemu, który przetworzy sygnał analogowy na cyfrowy i odwrotnie.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas