Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Koszenie trawy – kiedy, jak i czym je wykonywać?

koszenie-trawy-kolo-domu-min.jpg [188.83 KB]

Chcesz mieć ładny trawnik koło domu albo na działce? Zadbaj o właściwe koszenie trawy! Nie wystarczy tylko dobra kosiarka do trawy. Ważna jest także wiedza, jak odpowiednio się nią posługiwać. W naszym artykule przeczytasz, jak często i na jaką wysokość kosić trawę, kiedy najlepiej to robić w ciągu dnia oraz jakiego urządzenia użyć.

 

To przeczytasz o koszeniu trawy w naszym poradniku

 • Jak powinno się dobrze kosić trawę? Częstotliwość, wysokość, kierunek ruchu i najlepszy czas na koszenie trawy.
 • Pierwsze koszenie trawy po zimie i ostatnie jesienią.
 • Co zrobić z pokosem?
 • Jak wybrać kosiarkę? Co wziąć pod uwagę przy zakupie konkretnego modelu?
 • Ile kosztuje dobra kosiarka do trawy? Jakie marki są na rynku?
 • Ile się płaci za koszenie trawy przez profesjonalistów?
 • Regulacje prawne – mandat za koszenie trawy

 

Jak powinno się kosić trawę?

Koszenie trawników często wydaje nam się banalnie proste. Przecież wystarczy tylko kosiarka ręczna albo traktorek ogrodowy – w zależności od areału – i trawa raz dwa będzie skrócona. Jednak to tylko z pozoru taka łatwa sprawa. Zanim zabierzesz się za pielęgnację swojego ogródka lub działki, musisz wiedzieć, na jaką wysokość kosić trawę, jak często to robić i która kosiarka będzie najlepsza dla Twojego trawnika.

 

Regularne koszenie trawy – czyli jak częste?

Gdy chcesz mieć gęsty i ładny trawnik rekreacyjny, koś go raz lub dwa razy w tygodniu. Wtedy trawa będzie krótka i przyjemna w dotyku podczas chodzenia po niej boso. Jeśli trawa rośnie w niesprzyjającym miejscu, np. w cieniu, wystarczy koszenie raz w tygodniu. Pamiętaj, aby też nie przesadzać ze skracaniem trawy. Wtedy możesz osiągnąć odwrotny skutek – zieleń zżółknie, przerzedzi się, a ziemia pod nią będzie szybciej wysychać.

Należy wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju koszenia trawy. Obecnie popularne są tzw. łąki kwietne, czyli przestrzenie z wysianymi polnymi trawami, kwiatami i ziołami. Stanowią one miejsce bytowania wielu pożytecznych owadów, a przy tym są efektowną ozdobą. Jeśli zamierzasz założyć własny skrawek z kwiatami, również musisz o niego dbać. Jak kosić łąkę kwietną? Wystarczy to zrobić dwa razy w roku – w czerwcu i sierpniu/wrześniu. Narzędziem, które najlepiej się tu sprawdzi, jest tradycyjna kosa, ewentualnie kosiarka listwowa.

 

koszenie-trawy-kosiarka-spalinowa.jpg [98.56 KB]

 

Na jaką wysokość kosić trawę?

 • Trawę, po której zamierzasz chodzić, ścinaj nie niżej niż na 4 cm.
 • Trawnik ozdobny, czyli taki, który nie będzie deptany, możesz skracać do 2 cm.
 • Jeśli trawa rośnie w niesprzyjającym miejscu, np. w cieniu, zostaw ją trochę dłuższą – na ok. 5 cm.
 • Podczas bardzo upalnych dni koś trawę 2 cm wyżej niż zazwyczaj. Dzięki temu ochronisz ziemię – a przy tym trawnik – przed szybszym wysychaniem.
 • Łąkę kwietną ścinaj na 8-10 cm.
 • Młody, nowo zasadzony trawnik, ścinaj dopiero wtedy, gdy osiągnie wysokość 8-10 cm. Nie koś trawy od razu bardzo krótko, bo ją zniszczysz. Po ścięciu musi mieć czas na regenerację. Pierwsze koszenie wykonaj na ok. 6 cm. Dopiero następne możesz przeprowadzić na 4 lub 3,5 cm.

Najlepsza pora na koszenie trawy

O której godzinie można kosić trawę? Najlepiej zrobić to rano po wyschnięciu rosy lub późnym popołudniem. W tych porach trawa jest bardziej jędrna, a słońce nie świeci na nią zbyt mocno. Kiedy nie wolno kosić trawy? W ciągu dnia, szczególnie podczas upału. Jeśli tak zrobisz, bardzo możliwe, że ścięte źdźbła się przypalą i zżółkną. Dlatego właśnie powinno się wykonywać tę czynność wcześnie. Skądś zresztą biorą się te wszystkie memy dotyczące koszenia trawy w sobotę o 5 rano.

Jednak niewskazane jest również skracanie trawnika bardzo wcześnie, gdy rosa jeszcze nie zeszła. Tak samo niedobre jest koszenie trawy po deszczu. W takim wypadku źdźbła będą się przyklejały do wszystkiego – noży w kosiarce (przy okazji blokując je), przedmiotów w otoczeniu, Twoich nóg. Poza tym łodygi będą się zbijać razem i możesz je nierówno skrócić. Koszenie mokrej trawy to niezbyt dobry pomysł. Lepiej zaczekać, aż wyschnie.

 

W jaki sposób kosić trawę?

Kierunek koszenia trawy również jest istotny. Aby osiągnąć najlepszy efekt i ładny, równy trawnik, koś naprzemiennie. Przykładowo, kosząc w jeden dzień, przesuwasz się na linii wschód – zachód. Wtedy przy następnym koszeniu przemieszczaj się z kosiarką w kierunku północ – południe. Niezależnie, czy to traktorek, kosiarka, czy podkaszarka, podczas pracy staraj się przesuwać ją tak, aby lekko nachodziła na swój poprzedni ślad. Dzięki temu unikniesz wyższych pasków trawy.

Bardzo ważne jest to, żeby kosiarka do trawy miała dobrze naostrzone noże. Dzięki temu nie poszarpiesz trawnika, tylko go właściwie przytniesz. Trawa ścięta tępymi nożami będzie miała białe końcówki i nieładny wygląd.

 

koszenie-trawy-kosiarka-elektryczna-z-kablem-min.jpg [190.76 KB]

 

Kiedy wykonywać koszenie trawy po zimie i jak długo ją kosić?

Choć ostatnio spotykamy też takie kuriozalne sytuacje, jak koszenie trawy zimą, zazwyczaj ten sezon uwalnia nas od prac w ogródku. Pierwsze koszenie trawy po zimie, kiedy już zrobi się w miarę ciepło, wypada na przełomie marca i kwietnia. Natomiast ostatnie w październiku – listopadzie. Wszystko zależy od tego, jakie są temperatury i do kiedy trawa rośnie.

Wiosną nie uzależniaj uruchamiania kosiarki od konkretnej daty, lecz raczej od wysokości trawnika. Możesz zabrać się za koszenie, gdy źdźbła mają ok. 6-8 cm. Tak samo rób jesienią. Czasem nawet listopad jest wyjątkowo ciepły i rośliny mają dobre warunki do wzrostu. Ostatnie koszenie trawy wykonaj na 4 cm. Wtedy jej korzenie będą chronione przed chłodem. Natomiast taka długość źdźbeł jest wystarczająca, aby nie kładły się na sobie za mocno i nie zgniły pod śniegiem.

Kosiarki akumulatorowe

Co robić ze skoszoną trawą?

To zależy od tego, w jaki sposób ją kosisz i jakim urządzeniem. Po pierwszym koszeniu albo skracaniu mocno wybujałej trawy musisz zebrać jej ścinki. Gdy zostawisz na trawniku długie źdźbła, kwiatostany i rośliny z nasionami, odetną dostęp powietrza i światła do rosnącej trawy. W następstwie mogą spowodować jej choroby. Dlatego musisz jak najszybciej je zgrabić. No, chyba że masz kosiarkę z koszem na ścinki. W takim wypadku, gdy masz do wyboru pierwsze koszenie trawy z koszem czy bez, zdecydowanie wybierz opcję z koszem.

To nie dotyczy łąki kwietnej – w tym wypadku należy na jakiś czas zostawić pokos, żeby nasiona mogły wysypać się do gleby. Dopiero po paru dniach się go grabi.

Inną sytuacją jest regularne przycinanie trawy po kilka centymetrów. Istnieją nawet specjalne kosiarki z funkcją tzw. mulczowania. Nie mają one pojemnika na ścinki, ale rozdrabniają je jeszcze mocniej i wyrzucają na trawnik. Co daje koszenie trawy bez kosza? W tym wypadku działa na korzyść. Pocięte źdźbła szybko się rozkładają, nawożąc rośliny.

 

koszenie-trawy-z-koszem.jpg [132.50 KB]

 

Jaką wybrać kosiarkę?

Zanim kupisz konkretny model, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • wielkość trawnika,
 • sposób zasilania urządzenia,
 • moc lub napięcie kosiarki,
 • sposób uruchamiania silnika (linka lub przełącznik)
 • szerokość koszenia,
 • materiał obudowy (lżejszy plastik lub cięższa stal),
 • dodatkowe elementy i funkcje kosiarki, na których Ci zależy (kosz, mulczowanie, napęd na koła, blokada ostrza),
 • swoją siłę fizyczną,
 • solidność marki,
 • budżet, którym dysponujesz.

 

Wielkość ogrodu a kosiarka do trawy

Do małych trawników wystarczy nieduża kosiarka elektryczna lub akumulatorowa. Jeśli masz tylko paręnaście albo parędziesiąt metrów kwadratowych zieleni, całkiem dobrze sprawdzi się także kosiarka żyłkowa, a właściwie podkaszarka (najlepiej elektryczna). Całkiem ekologiczną opcją, bez jakiegokolwiek zasilania, jest kosiarka ręczna (bębnowa), napędzana siłą mięśni operatora.

 

Przy większych ogrodach, od ok. 100 m2, sprawdzi się również model elektryczny lub akumulatorowy. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na zasięg przewodu / czas pracy baterii w urządzeniu. Przy modelu elektrycznym należy uważać, aby nie przeciąć kabla. Natomiast kosiarka akumulatorowa ma ograniczoną żywotność. W przypadku lepszych modeli w zestawie bywa zapasowa bateria lub można ją dokupić. Niektórzy producenci oferują akumulatory pasujące do różnych urządzeń danej marki. Dlatego warto trzymać się jednej linii produktowej, jeśli masz parę sprzętów do ogrodu zasilanych w ten sposób.

 

Do ogrodów o powierzchni powyżej 300 m2 polecana jest kosiarka spalinowa. Ma wysoką wydajność, ale jest najmniej ekologiczna i najgłośniejsza. Wybierając kosiarkę na paliwo, zwróć uwagę na sposób jej uruchamiania. Najpopularniejszy to ciągnięcie za linkę (czasem wielokrotne). Ulepszone wersje mają rozrusznik elektryczny. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby uruchomić silnik.

 

Największe tereny, powyżej 1000 m2 najlepiej obsłuży kosiarka samojezdna – akumulatorowa lub spalinowa. Takie urządzenie samoczynnie wprawia się w ruch, a Ty siedzisz na nim i sterujesz. W tej grupie urządzeń znajdują się ridery, ZTH i traktorki. Rider ma część koszącą z przodu i przegub umożliwiający dość sprawne manewrowanie wokół krzewów i drzew. Jest dobry do ogrodów z różnorodnymi nasadzeniami. Kosiarka ZTH to inaczej urządzenie o zerowym promieniu skrętu. Dzięki temu dokładnie skosi całą trawę podczas zawracania. Sprawdzi się na różnorodnym, nierównym, wymagającym terenie. Natomiast kosiarka traktorek jest dobra na w miarę równy teren z dużą ilością trawy, a małą liczbą drzew i krzewów. Jest prosta w obsłudze i często można do niej dokupić dodatkowe elementy, jak np. przyczepka do transportu albo pług śnieżny.

Koszenie trawy traktorkiem jest bardzo wygodne, nie będzie wymagać od Ciebie wysiłku fizycznego. Musisz natomiast mieć dużo miejsca na jego przechowywanie. Jeśli zależy Ci, aby to był mocny traktorek, kosiarka musi mieć dużą pojemność silnika lub akumulatora. Jej cena potrafi wynieść nawet paręnaście albo parędziesiąt tysięcy, ale idzie za nią duża funkcjonalność – biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania traktorka do innych prac w ogrodzie.

kosiarka-samojezdna-traktorek.jpg [83.13 KB]

Kosiarka samojezdna – traktorek

Do dużych areałów porośniętych wysokimi trawami jest przeznaczona kosiarka rotacyjna albo bijakowa. Jednak te urządzenia są raczej niepotrzebne właścicielom przydomowych ogrodów. Sprawdzają się przy uprawach na dużą skalę.

Nie masz czasu na koszenie trawy? Jeśli Twój trawnik nie jest ogromny, bezproblemowo obsłuży go kosiarka automatyczna. Będzie się uruchamiać w wybrane przez Ciebie godziny i samoczynnie kosić trawę według wyznaczonej trasy. Taki robot koszący jest stosunkowo niedrogi, biorąc pod uwagę, jak dużą wygodę Ci zapewnia.

Roboty koszące

Szerokość i wysokość koszenia

Najprościej przyjąć zasadę, że im większy ogród, tym większa szerokość koszenia. W modelach akumulatorowych, elektrycznych i spalinowych wynosi ona od ok. 30 cm do blisko 60 cm. W kosiarkach samojezdnych jest odpowiednio większa, od powyżej 50 cm do ok. 120 cm.

Im szersza kosiarka, tym więcej źdźbeł naraz zetnie i szybciej uporasz się z zielenią w ogrodzie. Jednak koszenie trawy węższym urządzeniem jest łatwiejsze, bo kosiarka jest bardziej zwrotna. Dlatego nie zawsze ta najszersza będzie najlepsza.

Co do wysokości ścinania trawy, wybierz model z regulacją zapewniającą wygodę i wiele możliwości. Może ona być indywidualna dla każdego koła – wtedy musisz ustawiać wysokość przy każdym kole. Bardziej zautomatyzowana regulacja jest osiowa, czyli umożliwiająca podnoszenie lub opuszczanie osi. Najwygodniejsza opcja to regulacja centralna odpowiadająca za zmianę wysokości wszystkich kół naraz.

 

Dodatkowe funkcje kosiarki do trawy

Wybierając odpowiedni model, szczególnie z tych większych, warto zwrócić uwagę, czy ma napęd na koła. Gdy wybierasz urządzenie ze stalową obudową, a nie jesteś siłaczem, dobrze, aby to była kosiarka z napędem. Łatwiej będzie Ci z nią pracować.

Dobrą opcją jest także blokada ostrza możliwa do włączenia w dowolnym momencie. Pozwoli zachować większe bezpieczeństwo podczas koszenia i zapobiegnie uszkodzeniom noży, gdy najedziesz np. na kamień.

Gdy pielęgnujesz trawnik regularnie, warto, aby kosiarka miała wspomnianą funkcję mulczowania. Dzięki temu wykorzystasz ścinki do nawożenia.

 

Ile kosztują nowe kosiarki?

Różnie – w zależności od ich mocy, jakości i marki. Tania kosiarka spalinowa jest do kupienia już za ok. 500 zł. Kosiarka spalinowa z napędem będzie już droższa. Kosiarka elektryczna może być dostępna w granicach nawet poniżej 300 zł. Kosiarka traktorek może kosztować ok. 6000 zł, natomiast robot koszący ok. 1500 zł.

Jednak w tym wypadku rozważ, czy tanio zawsze się opłaca. Kupując urządzenie, które ma posłużyć wiele lat, lepiej zainwestować w trwały, dobrze wykonany model. Chyba nie uśmiecha Ci się mało efektywne koszenie trawy albo częsta naprawa kosiarki. Ile kosztuje dobra kosiarka? Przy modelach elektrycznych i akumulatorowych, w zależności od funkcji i marki, przeznacz od ok. 600 zł do paru tysięcy. Dobrą kosiarkę spalinową kupisz od ok. 1000 zł (bez napędu). Traktorki potrafią kosztować paręnaście i parędziesiąt tysięcy, jednak za tę cenę ich funkcjonalność jest odpowiednio wysoka. Co do kosiarek automatycznych, ich ceny wahają się w przedziale od 2000 zł do nawet 26 000 zł. Zależą głównie od pojemności akumulatora i dodatkowych funkcji robota.

Marki kosiarek, na które warto zwrócić uwagę, to Husqvarna, Stiga, Gardena, Karcher, Honda, Stihl, Worx, Nac, Alko, Dedra.

 

mocna-kosiarka-samojezdna-traktorek-min.jpg [152.74 KB]

 

A może usługi koszenia trawy?

Nie masz czasu albo chęci biegać z kosiarką wokół domu? Wynajmij kogoś, kto wykona u Ciebie koszenie trawy. Cennik jest najczęściej wyznaczany ze względu na powierzchnię i ewentualnie też sprzęt, jakiego używa dany wykonawca. Ile kosztuje koszenie trawy przez profesjonalistę? Przeważnie od 100 zł w górę. W przypadku większych powierzchni, jak np. pola uprawne, cena jest ok. połowę wyższa. Jeśli rozważasz taką opcję, poszukaj wykonawców w swojej okolicy i zapoznaj się z ich ofertą. Dowiesz się, jakie usługi koszenia trawy, cennik i terminy obowiązują w danej firmie. Możesz także wynająć kogoś, kto tylko dorabia sobie poprzez koszenie trawy. Usługi takiej osoby mogą być tańsze.

Czy można dostać mandat za koszenie trawy albo właśnie jego brak? W obu wypadkach odpowiedź brzmi: nie. Jeżdżenie kosiarką po ogródku wczesnym rankiem nie jest traktowane jako wykroczenie, jeśli robi się w godzinach poza ciszą nocną. Mimo wszystko warto pomyśleć o dobrych relacjach z sąsiadami i zaplanować pracę na rozsądną porę. Dawniej straszono również, że mandat grozi za nieskoszoną trawę. Tymczasem to nieprawda. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą jedynie nakazać usunięcie odpadów z posesji – a rosnąca trawa takim odpadem nie jest. Jeśli więc chcesz mieć gąszcz wokół tarasu, nikt nie może Ci tego zabronić. W obu wypadkach lepiej kierować się nie tyle sztywnymi wytycznymi prawa, ile rozsądkiem i zasadami dobrego współżycia sąsiedzkiego. W końcu są ważniejsze rzeczy niż koszenie trawy właśnie w konkretnym momencie, a jedną z nich są m.in. dobre relacje międzyludzkie.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas