Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

4K, Full HD, Ultra HD – wszystko, co musisz wiedzieć

4K, Full HD i Ultra HD

Rozdzielczość ekranu oznacza, ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Jest to jeden z najważniejszych parametrów wyświetlacza, dlatego powinniśmy wziąć go pod uwagę przy wyborze telewizora. Obecnie na sklepowych półkach królują telewizory 4K, które oferują niezwykle szczegółową jakość obrazu. Oprócz tego w dobrej cenie można kupić modele Full HD oraz Ultra HD. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań telewizora, ale nie wiesz, co się kryje za tymi pojęciami, nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

Full HD – wysoka rozdzielczość

Full HD to „w pełni wysoka rozdzielczość”, co przekłada się na 1920 x 1080 pikseli. Czasami zapisywana jest jako 1080p. W porównaniu do rozdzielczości HD Ready oferuje lepszą i bardziej szczegółową jakość obrazu. Początkowo telewizory Full HD były dość drogie, dlatego uznawano je za modele luksusowe. Dzisiaj rozdzielczość Full HD jest już standardem, a w sklepach dostępne są telewizory, które można dostać w bardzo przystępnej cenie. Warto wspomnieć, że takie telewizory oferują również wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym można dostosować jakość obrazu do swoich potrzeb. Telewizory Full HD są bardzo popularne, a do tego dostępne w różnych wielkościach, więc każdy znajdzie model odpowiedni do swoich czterech ścian. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i wystarczy Ci niewielki ekran, rozdzielczość Full HD będzie dobrym wyborem.

Ultra HD – cztery razy większa rozdzielczość

Termin Ultra HD, znany jest również jako UHD, UHDTV czy Ultra HD television. Często stosowany jest jako synonim 4K, co z technicznego punktu widzenia jest błędem. Odnosi się on bowiem do rozdzielczości wynoszącej 3840 x 2160 pikseli. Charakteryzuje się zatem cztery razy większą rozdzielczością niż Full HD. W rezultacie obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Jednak różnicę pomiędzy rozdzielczością Full HD a Ultra HD zauważysz dopiero przy wystarczająco dużych telewizorach. Jeśli wybierzesz mniejszy ekran, różnica w jakości będzie praktycznie niezauważalna, a więc dopłacanie do droższego modelu Ultra HD będzie jedynie stratą pieniędzy. Jeśli jednak często organizujesz seanse filmowe albo planujesz podłączyć do telewizora konsolę, rozdzielczość Ultra HD będzie dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na zakup telewizora z większym ekranem, np. o przekątnej 55 cali.

4K, Full HD i Ultra HD

Czym się charakteryzuje technologia 4K?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, terminy 4K oraz Ultra HD są używane zamiennie. Jednak standard 4K stosowany jest dla profesjonalnej produkcji filmowej i wynosi 4096 x 2160 pikseli. Natomiast rozdzielczość Ultra HD, wynosząca 3840 x 2160 pikseli, jest standardem konsumenckim, stosowanym również w telewizji. W zestawieniu z rozdzielczością Full HD, technologia 4K daje aż czterokrotnie większą liczbę pikseli. Dzięki temu otrzymujemy znacznie lepszą jakość obrazu, który jest szczegółowy, wyraźny i nie ma rozmytych elementów. Poza tym telewizory 4K doskonale odwzorowują barwy – są one żywe, ale nie przekłamane. Dzięki temu można odnieść wrażenie, jakby się oglądało obraz na żywo.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas