Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się różni karta pamięci SDHC od SDXC?

czym-sie-rozni-karta-pamieci-1.jpg [148.77 KB]

Karta pamięci pozwala w szybki i wygodny sposób powiększyć pamięć urządzenia, a co za tym idzie, przechowywać większą ilość danych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kart pamięci, które oferują inne pojemności i prędkości zapisu. Sprawdźmy zatem, czym się różni karta pamięci SDHC od SDXC.

Jakie są rodzaje kart pamięci?

Na początek, warto sprawdzić, jakie rodzaje kart pamięci mamy do wyboru. W niektórych urządzeniach konieczne będzie stosowanie jednego rodzaju karty. Natomiast w innych będziemy mieć możliwość użycia kilku typów kart.

 • Karta pamięci SD (Secure Digital) - to standardowy typ karty pamięci, której wymiary wynoszą 24x32x2,1 mm. Taka karta może mieć maksymalnie 2 GB pojemności. Aktualnie jest coraz rzadziej wykorzystywana - zastosowanie znajduje w starszych modelach urządzeń, np. w aparatach fotograficznych.
 • Karta pamięci SDHC (Secure Digital High Capacity) - jest to rodzaj pamięci flash, czyli tzw. nieulotnej pamięci do przechowywania danych. Taka karta występuje w dwóch wielkościach - SD lub micro SD. Oferuje większą pojemność niż karta SD i cechuje się większą prędkością zapisu, dzięki czemu dobrze sprawdzi się do nagrywania filmów w jakości Full HD.

 

karty pamięci SDHC

Źródło: www.fotoblogia.pl

 

 • Karta micro SD - jest to pomniejszona wersja karty SD o wymiarach 11x15x1 mm. Jej maksymalna pojemność wynosi aż 32 GB. Ze względu na małe rozmiary, taka karta wykorzystywana jest przeważnie w smartfonach i telefonach komórkowych.
 • Karta pamięci SDXC (Secure Digital Extended Capacity) - taka karta oferuje wysoką prędkość transferu danych, a więc błyskawiczne zapisywanie i odczyt. Używa nowego systemu plików sxFAT, który zapewnia większą wydajność i wspomaga płynność przepływu. Sprawia to, że karta SDXC jest wstecznie kompatybilna z portami pod kart SD lub SDHC. Pojemność takiej karty dochodzi nawet do 2 TB.

Karty pamięci SDXC

Źródło: www.fotoblogia.pl

 

 • Karta pamięci CF (CompactFlash) - to najstarsze rozwiązanie, które przeważnie wykorzystuje się w lustrzankach. Zaletą takiej karty jest niski pobór prądu i wysoka wytrzymałość, co zapewnia bezawaryjne użytkowanie przez długi czas.
 • Karta pamięci XQD - została opracowana jako alternatywa dla nośników SD i CF. Łączy w sobie ich najlepsze cechy, czyli wysoką wytrzymałość i duże prędkości transferu, dochodzące nawet do 1000 Mb/s. Karta XQD ma jednak bardziej przystępne rozmiary niż karta CF. Niestety jej dużym minusem jest kompatybilność, gdyż jest wykorzystywana tylko przez niektóre modele aparatów Nikon i kamery Sony.
 • Karta pamięci CFExpress - to najnowocześniejszy typ karty pamięci dostępny na rynku. Jej teoretyczna prędkość transferu wynosi aż 4 GB, natomiast prędkość zapisu plasuje się na poziomie 1 GB/s. Takie karty osiągają duże pojemności - do 2 TB. Aktualnie karty CFExpress dostępne są w dwóch wymiarach - typ B ma takie same wymiary, co karta XQD, natomiast typ A jest bardziej kompaktowy.

rodzaje kart pamięci

Jak sprawdzić prędkość karty pamięci?

Jeśli chcemy wiedzieć, jaką prędkość odczytu i zapisy danych oferuje karta pamięci, powinniśmy sprawdzić, jaką ma klasę prędkości.
Istnieją cztery klasy prędkości kart SD, które oznaczają minimalną prędkość zapisu w megabajtach na sekundę (Mb/s). Im wyższą liczba, tym szybsza prędkość stała karty.

 • Class 2 - 2 MB/s
 • Class 4 - 4 MB/s
 • Class 6 - 6 MB/s
 • Class 10 - 10 MB/s

Oprócz tego możemy się spotkać ze sformułowaniami UHS-I, UHS-II i UHS-III, które przypisane są formatom magistrali UHS. Te standardy określają, z jaką maksymalną prędkością możemy zapisywać dane na karcie pamięci. Należy jednak pamiętać, że takie oznaczenia kart nie gwarantują osiągnięcia tak wysokich prędkości, a jedynie stanowią limit prędkości dla danego typu karty. Rzeczywista prędkość może być zatem niższa.

UHS w kartach pamięci

Źródło: www.bhphotovideo.com

 

 • UHS-I - do 104 MB/s
 • UHS-II - do 312 MB/s
 • UHS-III - do 624 MB/s

Na niektórych kartach pamięci znajdziemy jeszcze oznaczenia U1 i U3, które dotyczą minimalnej gwarantowanej prędkości zapisu danych. U1 gwarantuje zapis 10 MB/s, a U3 zapis 30 MB/s.

 

 

Karta pamięci A1 czy A2?

W 2016 roku na kartach pamięci pojawiło się jeszcze jedno oznaczenie - A1 i A2. Takie karty są dedykowane do smartfonów, tabletów czy przenośnych konsoli do gier, które korzystają z kart pamięci nieco w inny sposób niż kamery czy aparaty. Tego typu urządzenia mobilne zamiast zapisu stałego, zapisują i czytają mniejsze porcje danych, które są zagospodarowywane na karcie w nieregularnych odstępach czasu. Ten standard umożliwia instalację aplikacji na zewnętrznej karcie pamięci.


Miernikiem oznaczenia A1 nie są megabajty na sekundę, tylko operacje wejście - wyjście na sekundę, czyli IOPS. Ta wartość wskazuje, jak wiele operacji może jednocześnie wykonać urządzenie w ciągu jednej sekundy.

 • Karta A1 - minimalny odczyt losowy 1500 IOPS, minimalny zapis losowy 500 IOPS. Taka karta zazwyczaj stosowana jest w najnowszych modelach smartfonów.
 • Karta A2 - minimalny odczyt losowy 4000 IOPS, minimalny zapis losowy 2000 IOP.

Czym się różni karta pamięci SDHC od SDXC


Karta pamięci SDHC vs. SDXC

Chociaż SDHC i SDXC należą do kart pamięci SD, istnieją między nimi pewne różnie. Sprawdźmy zatem, czym się różni karta pamięci SDHC od SDXC.

  Karta pamięci SDHC Karta pamięci SDXC
Pojemność od 4 GB do 32 GB dd 32 GB do 2 TB
Format zapisu FAT32 exFAT
Prędkość zapisu dd 50 do 150 MB/s dd 50 do 312 MB/s
Kompatybilność Karty SDHC są na ogół kompatybilne tylko z czytnikami obsługującymi wersję 2.0 standardu SD. Karty pamięci SDHX mogą być używane tylko z urządzeniami obsługującymi nośniki SDHX. Nie będą działać z czytnikami obsługującymi format SD lub SDHC.
Zastosowanie Aparaty fotograficzne, wideorejestratory jazdy, tablety, smartfony. Profesjonalne aparaty fotograficzne i kamery, nagrywanie filmów w Full HD, komputery stacjonarne, laptopy.

 

Karta SDHC czy karta SDXC?

Zarówno karta SDHC, jak i SDXC mają swoje zalety. Wybór jednej z nich będzie tak naprawdę uzależniony od naszych potrzeb. Jeśli profesjonalnie zajmujemy się fotografią lub nagrywamy materiały wideo w wysokiej jakości, powinniśmy wybrać kartę SDXC. Oferuje ona większą pojemność i szybkość zapisu danych. W przypadku gdy fotografujemy amatorsko, w zupełności wystarczy nam karta pamięci SDHC.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas