Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza?

jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to praktyczne urządzenie, które stanie się naszym sprzymierzeńcem w walce o czystość i jakość powietrza w domu. Aby jednak tak się stało, urządzenie musi być dopasowane do wielkości pomieszczenia i użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza? Gdzie go ustawić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym tekście.

Czy oczyszczacz powinien chodzić cały czas?

Po dokonaniu zakupu większość osób zastanawia się, jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - oczyszczacz powinien pracować non-stop, 24 godziny na dobę. Wymiana powietrza między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym odbywa się cały czas, co oznacza, że do wnętrza napływają nowe zanieczyszczenia. Jeżeli nie chcemy, aby się nagromadziły w pomieszczeniu, nasz oczyszczacz powinien pracować bez przerwy. Tylko wtedy będziemy pewni, że skutecznie oczyści powietrze.


Powinniśmy sobie jednak zdawać sprawę, że praca ciągła oczyszczacza może zwiększyć pobór prądu. Nie powinniśmy się jednak obawiać, że ciągłe użytkowanie urządzenia sprawi, że nasze rachunki za prąd znacznie wzrosną, ponieważ tego typu urządzenia pobierają niewielką ilość energii. Możemy jednak zakupić oczyszczacz z automatycznymi czujnikami, które będą na bieżąco analizować poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Jeżeli jakość powietrza będzie dobra, czujniki automatycznie wyłączą urządzenie.

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno

Czy domowy oczyszczacz powietrza może pracować przy otwartym oknie? Oczywiście jest to możliwe. Jednak należy pamiętać, że w takim przypadku urządzenie nie będzie pracować na największej wydajności, co będzie skutkowało nieskutecznym oczyszczaniem powietrza. Oczyszczacze najlepiej radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma ciągłego napływu nowych strumieni powietrza.


Dobrym pomysłem jest jednak ustawienie oczyszczacza w pobliżu okna, ponieważ to właśnie przez okna do pomieszczenia trafia najwięcej zanieczyszczeń. Dzięki temu urządzenie od razu będzie je wyłapywać.

jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza

Kiedy włączać tryb cichy, a kiedy automatyczny?

Oczyszczacze powietrza mogą pracować na kilku prędkościach. W wysokich obrotach urządzenie jest najgłośniejsze i pobiera najwięcej energii elektrycznej, ale za to szybko i skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Taki tryb warto uruchomić wtedy, gdy w pomieszczeniu jest duże stężenie zanieczyszczeń, np. po wietrzeniu. Z kolei niskie obroty oznaczają obniżoną wydajność pracy urządzenia, co przekłada się na niższą efektywność filtracji.


Czasami trudno jest dobrać najlepszy tryb pracy, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza z trybem automatycznym. Podczas pracy w tym trybie oczyszczacz sam dopasowuje ilość obrotów, ponieważ ma specjalne czujniki, które wykrywają poziom zanieczyszczeń w powietrzu.


Zdecydowana większość oczyszczaczy oferuje również tryb nocny lub cichy. Po jego włączeniu urządzenie pracuje na niskich obrotach i jest niezwykle ciche, dzięki czemu nie zaburza snu domowników.

Oczyszczacze powietrza

Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ żywotność filtra zależy od wielu czynników, m.in. od ilości usuwanych zanieczyszczeń. Niektórzy producenci zalecają wymieniać filtry co roku, inni co 2 lata, a jeszcze inni co 10 lat - tak jest w przypadku marki Sharp. Może się jednak okazać, że mieszkańcy mocno zanieczyszczonych miast będą musieli częściej wymieniać filtry - nawet 2 razy do roku, co może negatywnie odbić się na domowym budżecie. Z kolei w miastach, w których jakość powietrza jest stosunkowo dobra, żywotność filtrów może być nawet dłuższa, niż podaje producent.


Niektóre oczyszczacze powietrza mają wbudowane wskaźniki zużycia filtra, które informują, kiedy należy wymienić je na nowe. Warto zatem co jakiś czas zajrzeć do filtrów i sprawdzić ich stan.

oczyszczacz powietrza w domu

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Musimy pamiętać, że oczyszczacz powietrza kupujemy do konkretnego pomieszczenia, a nie do całego mieszkania. Każde urządzenie ma bowiem określoną powierzchnię filtrowania powietrza, a zatem musi zostać dobrane do pokoju o konkretnym metrażu. Z tego względu, zanim kupimy oczyszczacz powietrza, powinniśmy zastanowić się, gdzie go ustawimy.

Oczyszczacze mają różne wielkości - te mniejsze można ustawić na półce lub stoliku, natomiast większe będą stać bezpośrednio na podłodze. Ważne jest jednak, aby oczyszczacz znalazł się w otwartej przestrzeni, przynajmniej kilkanaście centymetrów z dala od ścian i mebli. Urządzenie możemy ustawić w różnych pomieszczeniach, m.in. w:

  • Sypialni - najlepiej obok łóżka, ponieważ dzięki temu zyskamy gwarancję, że podczas snu będziemy oddychać czystym powietrzem.
  • Salonie -  jeśli wiele czasu spędzamy w tym pomieszczeniu, powinniśmy umieścić w nim oczyszczacz.
  • Salonie połączonym z kuchnią - to dobry pomysł jeśli oba pomieszczenia są otwarte i oferują dużą przestrzeń.
  • Pokoju dziecka - oczyszczacz zapewni dziecku odpowiednie warunku do snu.

Istnieje również możliwość zakupu tzw. mobilnego oczyszczacza powietrza. Taki sprzęt jest przystosowany do przenoszenia, dzięki czemu w dzień możemy go przetrzymywać w salonie, a na noc przenosić do sypialni. Takie rozwiązanie jest jednak przejściowe. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości powietrza w domu, powinniśmy kupić oczyszczacz do każdego pomieszczenia.

oczyszczacz powietrza - jak długo powinien działać

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Wiele osób zastanawia się, czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy i czy rzeczywiście pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń. Możemy potwierdzić jego skuteczność działania, to nie jest kolejny chwyt marketingowy.

Zdolność oczyszczania powietrza urządzenia te zawdzięczają wbudowanym filtrom. W zależności od modelu oczyszczacze mogą mieć różnego rodzaju filtry - najpopularniejsze są jednak filtry HEPA, węglowe i wstępne. To właśnie dzięki filtrom oczyszczacze są w stanie usuwać smog, alergeny, nieprzyjemne zapachy, kurz i sierść zwierząt, a nawet wirusy, grzyby i bakterie.

W te praktyczne urządzenia powinni zainwestować przede wszystkim alergicy, osoby z obniżoną odpornością, palacze, opiekunowie zwierząt, a także wszyscy, którym zależy na oddychaniu czystym i zdrowym powietrzem.

Filtry do oczyszczaczy powietrza

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Oferta oczyszczaczy powietrza jest naprawdę duża. Poszczególne modele różnią się wielkością, designem, rodzajem zastosowanych filtrów i technologii. Właśnie dlatego wybór oczyszczacza powietrza będzie podyktowany naszymi potrzebami.

  • Jeśli zmagamy się nie tylko z zanieczyszczeniami, ale również suchym powietrzem, dobrym pomysłem będzie zakup oczyszczacza z nawilżaczem. Takie urządzenie zazwyczaj ma zbiornik na wodę, dzięki czemu podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza może poprawić nasz komfort snu, pozbyć się problemów z suchością skóry oraz z drogami oddechowymi.
  • Jeśli w pomieszczeniu jest dużo urządzeń elektrycznych, możemy pokusić się o zakup oczyszczacza, wyposażonego w jonizator powietrza. Generuje on jony ujemne, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie, emitowane właśnie przez sprzęty elektryczne, takie jak telewizory, komputery czy drukarki.
  • Jeśli mamy problemy z nadmierną wilgocią w pomieszczeniu, możemy zdecydować się na zakup oczyszczacza.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas