Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak piec bezę?

jak-piec-bez-w-piekarniku.jpg [230.12 KB]

Beza Pavlova to kultowe i niezwykle smaczne ciasto. Cechuje się chrupiącą skorupką i delikatną pianką w środku. Ten deser powstaje podczas ubijania białek jaj z drobnym cukrem. Innym ciastem, które składa się z blatu bezowego, jest malinowa chmurka. Mimo że oba ciasta są bardzo smaczne, wiele osób rezygnuje z ich pieczenia, ze względu na trudności w przygotowaniu bezy. Podpowiadamy zatem, jak piec bezę, aby wyszła wysoka i idealnie chrupiąca.

Jak ubić bezę?

Bezę można ubić na dwa sposoby – ręcznie przy użyciu trzepaczki albo mechanicznie za pomocą miksera lub robota kuchennego. Metoda ubijania ręcznego wymaga zdecydowanie więcej wysiłku i czasu. Natomiast drugi sposób jest szybszy i wygodniejszy, a poza tym zapewnia większą precyzję ubijania białek, co przekłada się na jakość bezy.

Miksery z misą

Jeśli skorzystamy z miksera lub robota kuchennego, wystarczy, że wszystkie składniki dodamy do misy w odpowiednim odstępie czasowym. Najpierw do miski należy wbić białka, a ubijanie rozpocząć od małych obrotów miksera. Następnie należy zwiększyć lekko obroty i stopniowo dodawać do bezy cukier. Później kontrolujemy pianę do momentu, aż będzie sztywna i gęsta. Na samym końcu wsypujemy mąkę ziemniaczaną i jeszcze chwilę ubijamy bezę.

 

jak-ubic-beze.jpg [118.91 KB]

 

Jak piec bezę – z termoobiegiem czy bez?

To, czy beza się uda, zależy także od właściwości piekarnika. Polecamy piec bezę w piekarniku elektrycznym, gdyż piekarnik gazowy nigdy równomiernie się nie nagrzeje, a w przypadku bezy taki rozkład ciepła jest bardzo ważny.

Jak suszyć bezę w piekarniku? Do wyboru mamy dwie opcje:

  • Piekarnik z funkcją grzania góra-dół – dobrze sprawdzi się do pieczenia bezy, ale niekiedy może wyjść ona zbyt krucha, przez co będzie łatwo pękać.
  • Piekarnik z termoobiegiem – okazuje się, że funkcja termoobiegu idealnie nadaje się do pieczenia bezy, ponieważ doskonale wysusza. Dzięki niej beza nie pęka, ponieważ nie będzie tak krucha.

 

jak-piec-beze-z-termoobiegiem-czy-bez.jpg [110.54 KB]

W jakiej temperaturze piec bezę?

Jeśli zdecydujemy się upiec bezę w piekarniku z opcją grzania góra-dół, to powinniśmy ustawić temperaturę ok. 80-100°C. W przypadku piekarnika z termoobiegiem temperaturę należy zmniejszyć o ok. 10-20°C. Najlepiej, aby temperatura nie była wyższa niż 80°C.

Piekarniki do zabudowy

Ile piec bezę?

Zastanawiacie się, jak długo piec bezę? To również będzie uzależnione od ustawień piekarnika. Jeśli korzystamy z grzania statycznego (góra-dół), to suszenie bezy może potrwać 2,5-3 godziny. W przypadku termoobiegu blaty bezowe również suszy się ok. 3 godzin.

Czas pieczenia bezy będzie również uzależniony od jej wielkości, a więc od tego, z ilu białek została wykonana.

  • Beza z 6 jajek – ok. 120 minut.
  • Beza z 8 jajek – ok. 130 minut.
  • Beza z 10 jajek – ok. 150 minut.

 

ile-piec-beze.jpg [159.13 KB]

Przepis na bezę (przepis pochodzi ze strony akademiasmaku.pl)

Składniki:

  • 6 białek,
  • 250 g drobnego cukru,
  • 1 łyżka octu,
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.

Sposób przygotowania:

  • Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dodając do nich cukier. Następnie wlewamy łyżkę octu. Pod koniec ubijania bezy dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej.
  • Pianę z białek wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia – możemy to zrobić za pomocą łyżki lub rękawa cukierniczego. W ten sposób formujemy dwa równej wielkości placki.
  • Bezę wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 110°C i pieczemy przez ok. 1,5 godzin.
  • Po upływie czasu pieczenia wyciągamy bezę i ją studzimy. Gdy blaty bezowe ostygną, będzie można na nie wyłożyć krem i owoce.

 

przepis-na-beze.jpg [146.22 KB]

Jak sprawdzić, czy beza jest upieczona?

Wiemy już, jak piec bezę, ale skąd będziemy wiedzieć, czy jest dobrze wysuszona? Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy nasze blaty bezowe są już gotowe, jest wykorzystanie patyczka. Jeżeli patyczek jest suchy, oznacza to, że beza jest gotowa i odpowiednio upieczona.

Innym sposobem jest popukanie w bezę palcami. Jeśli beza wyda głuchy odgłos, oznacza to, że jest odpowiednio wysuszona. To, ile piec bezę uzależnione jest od proporcji składników w niej zawartych. Ważne jest, aby postępować według sprawdzonego przepisu.

Tortownice

Dlaczego beza nie wyszła?

Niestety czasem może się zdarzyć, że nasza beza nie wyjdzie tak efektowna, jakbyśmy sobie tego życzyli. Istnieje sporo powodów, przez które beza może nam się nie udać.

  • Beza popękała – prawdopodobnie temperatura suszenia była zbyt wysoka. Następnym razem powinniśmy nieco ją zmniejszyć.
  • Beza opadła – tutaj powodów takie sytuacji może być kilka. Jeden z nich to cukier – jeśli był zbyt gruby, masa mogła nie uzyskać odpowiedniej konsystencji. Druga sprawa to zbyt długie ubijanie białek i cukru, co prowadzić do „przebicia białek”. Jeśli bez opadła, może być to również przyczyna zbyt wysokiej temperatury.
  • Beza mieniła kolor na ciemniejszy – oznacza to, że ustawiliśmy zbyt wysoką temperaturę pieczenia. W takim przypadku cukier w masie zaczyna się karmelizować i w rezultacie beza staje się brązowa. W dodatku może mieć posmak gorzkiego, palonego cukru.

 

dlaczego-beza-nie-wyszla.jpg [71.63 KB]

Jak piec bezę – praktyczne wskazówki

  • Do przygotowania bezy najlepszy jest drobny cukier, ponieważ najlepiej się rozpuszcza. Można też wykorzystać cukier puder.
  • Dokładnie oddzielajmy białka od żółtek, ponieważ nawet najmniejsza ilość żółtka może sprawić, że nasza beza się nie uda. Nie musimy wyjmować jajek z lodówki wcześniej – można to zrobić przed samym przygotowaniem bezy.
  • Podczas ubijania do bezy można dodać odrobinę octu lub soku z cytryny w celu stabilizacji białek. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ dobrze ubita beza będzie mieć stabilną konstrukcję.
  • Nie powinniśmy ubijać białek zbyt długo, ponieważ łatwo możemy doprowadzić do ich „przebicia”.
  • Ubitą pianę natychmiast wstawiamy do piekarnika.
  • Bezę zawsze wstawiamy do nagrzanego wcześniej piekarnika.
  • Najlepiej suszyć bezę w niskiej temperaturze przez dłuższy czas. Dzięki temu beza będzie chrupiąca z zewnątrz i ciągnąca w środku.

 

jak-piec-beze-wskazowki.jpg [121.53 KB]

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas