Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wyczyścić słuchawki?

jak-dbac-o-sluchawki-nauszne.jpg [57.25 KB]

Zależy Ci na tym, żeby Twoje słuchawki dobrze działały przez długi czas i wyglądały estetycznie? W takim razie pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu. Wszechobecny kurz oraz pozostałe zabrudzenia łatwo zbierają się na powierzchni słuchawek, szczególnie tych ich części, które mają kontakt z uszami. Dowiedz się, jak wyczyścić słuchawki, żeby ładnie wyglądały i działały bez zarzutu.

 

Tego dowiesz się o czyszczeniu słuchawek z poniższego artykułu

 • Jakie są rodzaje słuchawek i jaką mają budowę?
 • Jak na co dzień dbać o czystość słuchawek?
 • Po co czyścić słuchawki?
 • Jak wyczyścić słuchawki: nauszne, douszne i dokanałowe oraz słuchawkę Bluetooth?
 • Czy można używać wody do czyszczenia słuchawek?
 • Jakie są wytyczne producentów? Słuchawki AirPods i Samsung.

 

Rodzaje słuchawek, z których najczęściej korzystamy

Ze względu na budowę rozróżniamy słuchawki:

 • nauszne,
 • douszne,
 • dokanałowe.

Pierwszy rodzaj wygląda jak nauszniki, które okrywają całą małżowinę. Ich wykończenie to najczęściej gąbka pokryta ekoskórą lub przyjemnym w dotyku materiałem. Wciąż mają swoich zwolenników, którzy podkreślają tę ich zaletę, że najlepiej przekazują dźwięk. Potwierdzeniem tego jest fakt, że wszystkie słuchawki gamingowe są nauszne.

Słuchawki douszne to popularne „pchełki”, wkładane płytko do małżowiny. Mają na sobie gumową lub gąbkową osłonkę. Dość dobrze trzymają się w uchu, ale przy większej aktywności mogą wypaść.

Modele dokanałowe – jak nazwa wskazuje – wkładamy do kanału słuchowego. Mają dołączone gumowe osłonki, często w paru rozmiarach, aby użytkownik mógł najlepiej dopasować je do ucha. To właśnie obecnie najbardziej popularne słuchawki, często już bezprzewodowe, ładowane poprzez etui. Ich zaletą jest dobre utrzymywanie się w uchu, poręczność i dobre przekazywanie dźwięku.

Słuchawki

Jak dbać o słuchawki na co dzień?

Dobrze jest wykonywać codziennie drobne czynności, które opóźnią mocniejsze zabrudzenie słuchawek. Co jakiś czas wytrzyj je z paproszków, które się na nich zebrały. Najłatwiej zrobić to miękkim pędzlem. Trafi on we wszystkie zgłębienia, usuwając brud.

Nieużywane słuchawki dokanałowe chowaj do etui. Przedtem możesz je również przeczyścić pędzlem albo miękką szmatką.

Jeśli masz słuchawki nauszne, zastanów się nad kupnem stojaka na nie. Jego budowa umożliwi zachowanie kształtu pałąka słuchawek oraz optymalną dbałość o ich nauszniki. Minus jest taki, że wtedy będą one zawsze na wierzchu – czyli będą się kurzyć. Gdy chowasz je np. do szuflady lub pudełka, stojak na słuchawki niekoniecznie jest Ci potrzebny.

 

jak-wyczyscic-sluchawki-dokanalowe.jpg [99.61 KB]

 

Dlaczego należy czyścić słuchawki?

Nie tylko słuchawki, ale też inne urządzenia powinno się regularnie czyścić po to, żeby prawidłowo działały. Zabrudzenia wnikające do wnętrza słuchawek mogą się dostać do membrany, zatykając ją i pogarszając jakość dźwięku. Gdy zastanawiasz się, co zrobić gdy jedna słuchawka gra ciszej, sprawdź jej czystość. Jeśli jest ona douszna lub dokanałowa, najprawdopodobniej zatkała się woskowiną z uszu. Natomiast nauszne najczęściej zbierają kurz i kosmetyki do twarzy. Szczególnie widoczne jest to na słuchawkach używanych przez kobiety. Po pewnym czasie pojawiają się na nich plamy z podkładu i pudru.

Jak wyczyścić słuchawki z woskowiny, naskórka i resztek kosmetyków? To zależy od ich budowy.

 

Jak czyścić słuchawki nauszne?

W słuchawkach nausznych osobno czyść obudowę, a osobno miękkie pady przylegające do uszu. Najlepiej je zdjąć – sprawdź w dokumentacji od producenta, czy jest to możliwe. Plastikowe części obudowy przemyj wilgotną ścierką (nie papierem, bo po nim mogą zostać kłaczki). Możesz ją również nasączyć płynem do szyb. Rozpuszcza on tłuszcz, co jest korzystne w przypadku urządzeń mających kontakt ze skórą.

Jak umyć gąbki do słuchawek?

Nausznice słuchawek mogą być pokryte skórą, ekoskórą albo tkaniną, np. welurem. Przy tych dwóch pierwszych materiałach zastosuj wilgotne chusteczki do czyszczenia skóry dostępne w sklepach. Są one przeznaczone np. do mebli skórzanych, ale sprawdzą się też przy słuchawkach nausznych.

Gdy pady są pokryte materiałem, należy wdrożyć inne sposoby. Jeśli możesz je ściągnąć z obudowy, dobrym pomysłem jest ich wypranie. Przygotuj ciepłą wodę z płynem do prania (ew. do mycia naczyń) i namocz w niej gąbki. Delikatnie je wyciskaj – nie pocieraj, bo wtedy możesz uszkodzić materiał. Przepłucz czystą wodą, osusz i zostaw do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wtedy możesz je założyć z powrotem na urządzenie.

Jeśli pady są na stałe przyczepione do słuchawek, musisz je przemyć zwilżoną szmatką. Możesz ją namoczyć w wodzie z płynem, a później przetrzeć materiałem zwilżonym samą wodą. Nie może on być mokry, jedynie zwilżony. Zanim uruchomisz słuchawki, poczekaj, aż dobrze wyschną.

 

Jak wyczyścić słuchawki douszne przewodowe?

Te modele są najbardziej narażone na zabrudzenia. Pomyśl, w jaki sposób traktujesz przewodowe „pchełki”, które nosisz przy sobie. Pewnie nie mają etui ładującego, jak słuchawki dokanałowe bezprzewodowe. A chcesz je mieć zawsze pod ręką, dlatego chowasz je do kieszeni w kurtce, plecaka itp. W ten sposób łatwo je zabrudzić.

Jak czyścić słuchawki do uszu? Gdy mają na sobie nakładki, zdejmij je. Włóż je do wody z mydłem na paręnaście minut, a później przepłucz i dokładnie wysusz. Do usunięcia kurzu i brudu z plastikowej powierzchni „pchełek” wystarczy pędzelek albo szczoteczka. Uważaj, żeby nie wcisnąć paproszków głębiej w słuchawki! Natomiast do mocniejszych zanieczyszczeń potrzebny Ci będzie alkohol izopropylowy. Nasącz nim wacik – tak, aby nie był zbyt mokry. Dokładnie przemyj słuchawki i przewód. Zostaw urządzenie do wyschnięcia, żeby na pewno nigdzie nie został płyn.

Jak wyczyścić siatkę w słuchawkach?

Znajduje się ona pod zdejmowanymi nakładkami. Najlepiej wyczyścisz ją właśnie szczoteczką. Kurz i drobinki brudu powinny dać się usunąć w ten sposób. Gdy natomiast szukasz sposobu, jak wyczyścić słuchawki z wosku, który wszedł głębiej w ich dziurki, spróbuj to zrobić punktowo. Weź wykałaczkę albo igłę i delikatnie wyciągnij zabrudzenia z dziurek. Staraj się łapać je u góry i w ten sposób wyciągać. Nie sięgaj narzędziem daleko, bo wtedy możesz uszkodzić membranę.

 

sluchawki-douszne-przewodowe.jpg [102.30 KB]

 

Jak wyczyścić słuchawki dokanałowe?

Te modele są najbardziej narażone na zatkanie woskowiną, a w konsekwencji na gorsze działanie i nawet uszkodzenie. Dlatego gdy zastanawiasz się, jak pozbyć się woskowiny ze słuchawek, po pierwsze zadbaj o swoją higienę. Może to brzmi jak napomnienia rodzica kierowane do małego dziecka, ale pamiętaj, żeby myć uszy. Dzięki temu nie będziesz często stawać przed problemem, jak wyczyścić słuchawki douszne z „miodu”.

Mamy jednak świadomość, że mimo wysokiej higieny osobistej Twoje słuchawki mogą się brudzić. Nasz organizm naturalnie się broni przed obcymi ciałami. Ucho może reagować na wkładanie do niego przedmiotów większym wydzielaniem woskowiny. Jej zadaniem jest chronienie przewodu słuchowego. Na słuchawkach mogą też znajdować się bakterie, które organizm będzie chciał zwalczyć – i wtedy ucho zacznie produkować więcej wydzieliny. Dlatego właśnie ważne jest dbanie o ich czystość.

Zwykłe czyszczenie słuchawek dokanałowych przebiega podobnie jak przy tych dousznych. Nakładki wymocz w wodzie z mydłem, opłucz i je dobrze osusz. Samo urządzenie przetrzyj na sucho małą szczoteczką, a większe zabrudzenia usuń wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym.

Jak wyczyścić etui ładujące do słuchawek?

Gdy korzystasz ze słuchawek dokanałowych bezprzewodowych, przechowujesz je w etui. Pamiętaj, że je również należy co jakiś czas czyścić. Najlepiej zrobić to na sucho, pędzelkiem. Gdy etui jest mocniej zabrudzone, tak samo wykorzystaj wacik albo ściereczkę nasączone wspomnianym alkoholem izopropylowym. Dopilnuj, żeby styki nie zostały zamoczone.

 

Jak wyczyścić słuchawkę Bluetooth?

Korzystasz z pojedynczej słuchawki do prowadzenia rozmów telefonicznych? Tak samo jak inne urządzenia, ją również musisz czyścić. Nowoczesne słuchawki Bluetooth również mają silikonowe nakładki – douszne albo dokanałowe. Kieruj się instrukcjami, jak wyczyścić słuchawki douszne lub dokanałowe. Pamiętaj, aby wyczyścić również pałąk, który zahacza się za ucho. Najlepsza będzie do tego szmatka i alkohol izopropylowy.

 

Czy słuchawki odporne na wilgoć można czyścić wodą?

Tu jest jedna krótka odpowiedź: nie. Co prawda można je przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką, ale i tak lepiej użyć do tego celu alkoholu. On łatwiej paruje i dzięki temu słuchawki szybciej wyschną. Gdyby woda wlała się w ich zakamarki, może spowodować uszkodzenie urządzenia.

To prawda, że producenci reklamują swoje słuchawki jako odporne na pot i wodę. Jednak nie są one odporne na duże zamoczenie, pełne zanurzenie w wodzie, a także kontakt z parą wodną (np. w saunie). Dlatego jeśli zależy Ci na długiej żywotności swoich słuchawek, zrezygnuj z takich eksperymentów.

 

sluchawki-nauszne-jak-o-nie-dbac.jpg [108.17 KB]

 

Czyszczenie słuchawek – co zalecają producenci?

Niezależnie od tego, jaki masz model urządzenia, przed jego czyszczeniem przeczytaj informacje w karcie lub instrukcji obsługi. Sposoby czyszczenia przeważnie są bardzo podobne, ale mimo to warto sprawdzić, co rekomenduje dany producent.

Jak wyczyścić AirPods?

W przypadku słuchawek nausznych Apple zaleca czyszczenie ich suchą niepylącą ściereczką, ewentualnie lekko zwilżoną wodą. Jeśli użyjesz wody, później wytrzyj słuchawki do sucha. Pady do słuchawek i opaskę na pałąku możesz delikatnie „wyprać”.

 • W szklance wody rozpuść ok. 5 ml (łyżeczkę) płynu do prania.
 • Namocz w nim szmatkę i nią przemyj uprzednio zdjęte ze słuchawek nauszniki. Tak też umyj materiał na pałąku, trzymając słuchawki do góry nogami, żeby woda nie wpłynęła do miejsca mocowania opaski, a także niżej, do głośników. Każdemu elementowi poświęć ok. minuty.
 • Następnie przemyj materiał inną szmatką, zwilżoną czystą wodą, a później wytrzyj suchą ścierką.
 • Zostaw słuchawki, aby całkiem wyschły.

Jak wyczyścić słuchawki douszne iPhone? Producent zaleca, aby czyścić je podobnie, czyli suchą albo zwilżoną szmatką. Po takim zabiegu muszą całkowicie wyschnąć. Siatki głośników i mikrofonu należy przecierać bawełnianym wacikiem. Natomiast etui do nich czyścić szczoteczką.

Apple pozwala również używać do czyszczenia oraz dezynfekcji ściereczki nasączonej alkoholem izopropylowym 70% lub 75%. Jednak nie wolno go używać na siateczce na sklepieniu pałąka słuchawek oraz na nausznikach.

Czyszczenie Galaxy Buds

Jak wyczyścić słuchawki douszne Samsung? Producent zaleca, aby czyścić je suchym patyczkiem do uszu, wacikiem albo ściereczką. Zabrudzenia, które wnikają w siatkę w słuchawkach (przy głośnikach, mikrofonie i przewodzie powietrznym) oraz ich styki, możesz delikatnie przetrzeć suchą szczoteczką. Nie używaj ostro zakończonych przedmiotów, żeby nie uszkodzić mechanizmu słuchawek.

jak-wyczyscic-sluchawki-douszne-samsung.jpg [29.40 KB]

Instrukcja czyszczenia Galaxy Buds2, źródło: samsung.com

 

Jak wyczyścić słuchawki? Podsumowanie

Używaj do czyszczenia suchych szmatek, wacików bawełnianych, patyczków do uszu.

 • Raczej nie stosuj papieru, bo może zostawiać pyłki.
 • Przy dużych zabrudzeniach do umycia plastikowych elementów możesz użyć szmatki zwilżonej wodą, płynem do szyb (przy słuchawkach nausznych) albo alkoholem izopropylowym.
 • Pady słuchawek nausznych w zależności od materiału wykonania umyj środkiem do skóry lub roztworem płynu do prania tkanin.
 • Silikonowe i gąbkowe nakładki słuchawek dousznych i dokanałowych wymocz w wodzie z mydłem, a później opłucz i osusz.
 • Pamiętaj, żeby pozostawić słuchawki do całkowitego wyschnięcia i nie korzystać z nich przez ten czas.

Warto stosować się do tych zaleceń. Gdy będziesz dbać o czystość słuchawek oraz odpowiednio je przechowywać, Twoje urządzenie będzie dłużej sprawne.

 

--

Bibliografia

mi-store.pl/Jak-wyczyscic-sluchawki-douszne-i-nauszne-Sprawdz-blog-pol-1677483845.html, dostęp 3.04.2023 r.
słuchawka.pl/jak-czyscic-sluchawki/, dostęp 31.03.2023 r.
support.apple.com/pl-pl/HT208729, dostęp 3.04.2023 r.
www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jak-poprawnie-uzywac-sluchawek-galaxy-buds2/, dostęp 3.04.2023 r.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas