Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Krokomierz – czym jest, jaki wybrać i jak go używać?

krokomierz-zegarek-telefon-podczas-chodzenia.jpg [156.91 KB]

Ruch jest niezbędny do utrzymania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Pobudza krążenie, poprawia wydolność narządów i pracę mózgu, redukuje stres. Aby osiągnąć te korzyści, nie musisz od razu uprawiać wymagającego sportu – wystarczą regularne spacery. Dla większej motywacji przyda Ci się krokomierz. Czy wiesz, jakie są rodzaje tego urządzenia i że nie znajduje się ono tylko w zegarkach?

 

O czym przeczytasz w artykule?

  • Czym jest krokomierz?
  • Ile kroków dziennie jest niezbędne dla zdrowia?
  • Rodzaje krokomierzy: na rękę w opasce lub zegarku, odrębne urządzenia, w telefonie
  • Aplikacje krokomierz na telefon
  • Najczęściej zadawane pytania o krokomierze

 

Czym jest krokomierz? Rodzaje liczników kroków

Krokomierz – czyli inaczej licznik kroków – to urządzenie lub aplikacja, która służy do mierzenia liczby kroków wykonanych przez osobę. Pomaga śledzić aktywność fizyczną i monitorować postępy w osiąganiu codziennych celów sportowych. Oprócz liczenia kroków określa także przebytą odległość, a na tej podstawie oblicza spalone kalorie. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym dokładniej wskazuje wynik.

W jaki sposób krokomierz liczy kroki? Najprostsze urządzenia działają mechanicznie, na zasadzie liczenia ruchów wahadła na sprężynie, które porusza się w rytm kroków człowieka. Są one obarczone sporym ryzykiem błędu. Zaawansowane modele korzystają z akcelerometru oraz modułu GPS. W ten sposób zbierają dane o aktywności właściciela i kierunku jego ruchu.

Innym określeniem na krokomierz jest pedometr. Co ciekawe, pedometrami są też nazywane urządzenia śledzące aktywność bydła. Powstały one już w latach 60. XX wieku. Dzięki ich wskazaniom właściciel stada wiedział, która krowa ma właśnie ruję, bo wykazuje większą aktywność, lub która będzie niedługo się cielić. Pomagają one też określić kondycję stada i poszczególnych osobników1.

 

 

Ile kroków dziennie powinno się robić?

W większości serwisów internetowych znajdziesz informację, że odpowiednia liczba to od 8000 do 10 000 kroków. W przypadku osób po 60. roku życia przedział jest niższy i wynosi 6000-8000 kroków. Taka ilość ruchu pozwoli nam zachować dobrą kondycję i zdrowie.

 

krokomierz-na-reke-w-smartwatchu.jpg [56.89 KB]

 

Po co mi licznik kroków?

W obecnych czasach, gdy prowadzimy głównie siedząco-leżący tryb życia, aktywność fizyczna jest niezbędna. Wszystko, co nas zmotywuje do ruchu, jest dobrym rozwiązaniem. Możliwość śledzenia swojej aktywności i bicia własnych rekordów działa pozytywnie na wiele osób. Dzięki temu chętniej wyjdą na spacer lub zrezygnują z podjechania samochodem do bliskiego sklepu.

Możesz oczywiście obyć się bez licznika kroków. Wystarczy policzyć, ile kroków na km wykonujesz i przeliczać mniej więcej odległość, jaką przebywasz podczas spacerów. Jednak nie jest to specjalnie wygodne. O wiele łatwiej mieć krokomierz na rękę albo w telefonie, a nawet proste urządzenie doczepiane do paska.

 

SMARTWATCHE.png [25.92 KB]

 

Rodzaje liczników kroków

Krokomierze są dostępne w paru wersjach:

 

 

Krokomierze niezależne – do paska, na rękę

Najprostszym modelem jest krokomierz bez telefonu i zegarka, przyczepiany do paska lub chowany do plecaka. Zlicza kroki na podstawie poruszania się jego użytkownika. Te urządzenia mają również licznik dystansu, czasu chodzenia i spalonych kalorii. W wielu modelach jest funkcja zapisywania pewnej liczby wyników.

Istnieją także krokomierze na rękę, najczęściej z funkcją zegarka. Częstokroć są one odporne na zamoczenie. Nie są to jednak swego rodzaju tanie smartwatche, bo ich elektronika jest mniej skomplikowana. Nie mają też połączenia Bluetooth z telefonem. To prosty krokomierz mocowany na ręce. Dzięki temu jest wygodniejszy w noszeniu i łatwiej patrzeć na wyniki, które pokazuje.

Takie liczniki kroków są odpowiednie dla osób, którym zależy jedynie na pomiarze swojej aktywności i przybliżonym wskaźniku spalonych kalorii. Rejestrują one chód i bieg, ale innych aktywności sportowych (np. jazda na rowerze) już nie. To może też być dobry krokomierz dla seniora, który oczekuje podstawowej funkcjonalności podczas spacerów, a nie chce nosić na stałe zegarka lub opaski na rękę.

 

krokomierz-dla-seniora.jpg [88.72 KB]

 

Smartbandy z krokomierzem

Inteligentne opaski na rękę od paru lat robią furorę na rynku. Pozwalają użytkownikom dokładnie śledzić aktywność, odbierać komunikaty z telefonu, a dodatkowo mają szereg funkcji monitorujących kondycję i zdrowie. Krokomierz jest podstawową z nich, dostępną w każdym smartbandzie.

Taki rodzaj licznika kroków jest bardzo wygodny, bo urządzenie łączy się ze smartfonem, przekazując na bieżąco statystyki. Smartbandy są stosunkowo tanie, a oferują wiele funkcji, jak zegarek, liczenie kalorii, monitorowanie pulsu, oddechu, natlenienia krwi, faz snu, cyklu miesiączkowego. Mają także wiele trybów sportowych – w zależności od urządzenia ich liczba może wynosić nawet ponad 100. Można w nich ustawić przypomnienia dotyczące aktywności, gdy użytkownik długo się nie rusza.

Nieduży wyświetlacz i prosta funkcjonalność sprawiają, że opaski działają dość długo na jednym naładowaniu. Najczęściej jest to ok. 14 dni.

Smartbandy

Zegarki z krokomierzem

To propozycja dla osób, które oprócz funkcjonalności smartbanda szukają eleganckiej ozdoby na co dzień oraz jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji urządzenia. Nowoczesne inteligentne zegarki mają lepsze moduły GPS oraz możliwość płatności zbliżeniowych. W zależności od modelu mogą posłużyć za solidne urządzenie z nawigacją GPS zliczające aktywność w każdym terenie lub elegancką biżuterię służącą nawet do komunikacji SMS-owej, rozmów telefonicznych i płatności NFC.

Również osoby uprawiające sport wybierają inteligentne zegarki. Krokomierze to całkowicie podstawowa funkcja wszystkich modeli. Bardziej zaawansowane urządzenia samodzielnie wykrywają zmiany rodzaju ruchu, np. szybszy chód lub bieg. Minusem jest to, że im bardziej zaawansowany jest model, tym krócej będzie działać po naładowaniu.

Wśród smartwatchów są także modele dla dzieci. Najmłodsi też mogą korzystać z krokomierza, trybów sportowych, a także możliwości rozmów przez zegarek z rodzicem.

Smartwatche

Krokomierz w telefonie

Jeśli wolisz tradycyjne zegarki albo nie chcesz kupować kolejnego urządzenia elektronicznego, skorzystaj z możliwości swojego smartfona. On również może służyć za krokomierz, bazując na wskazaniach zamontowanego w nim akcelerometru. To malutkie urządzenie rozpoznaje zmianę przyspieszenia liniowego i kątowego. Dzięki niemu korzystamy z funkcji obracania ekranu lub stabilizacji obrazu w aparacie. On też współpracuje z aplikacjami liczącymi kroki.

Jak włączyć krokomierz w telefonie? Jest to możliwe dopiero po pobraniu odpowiedniej aplikacji. Większość z nich jest darmowa, a całkiem dokładna. Aby odpowiednio korzystać z licznika kroków w smartfonie, należy uzupełnić niezbędne dane: płeć użytkownika, wzrost, wagę, wiek. Na tej podstawie urządzenie wyliczy m.in. liczbę kroków (bazując na ich przybliżonej długości) i spalonych kalorii.

Jaka jest najlepsza aplikacja krokomierz na telefon?

Jest wiele dobrych aplikacji i najlepiej będzie, jeśli samodzielnie zdecydujesz, która Ci najbardziej odpowiada. Na początek możesz przetestować parę z nich. Nic Cię to nie będzie kosztować. Gdy zastanawiasz się, jaki krokomierz na telefon za darmo wybrać, rozważ poniższe pozycje.

aplikacja-krokomierz-google-fit.jpg [11.92 KB]

Google Fit

Najpopularniejsza aplikacja od największego dostawcy usług. Monitoruje wykonane kroki, czas ćwiczeń, przebyta odległość, spalone kalorie, a w niektórych przypadkach również wysokość. Wykrywa chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze. Dodatkowo ma w opcjach inne aktywności do wyboru.

Aplikacja motywuje do aktywności – zlicza punkty kardio i monitoruje cele, które w niej ustalisz. Ma również opcję ćwiczeń oddechowych kontrolowanych za pomocą aparatu. Może podawać komunikaty głosowe. Po połączeniu ze smartwatchem zyskuje jeszcze większą funkcjonalność.

 

aplikacja-zdrowie-apple-health.jpg [4.26 KB]

Apple Health (Aplikacja Zdrowie)

Druga popularna aplikacja, jak widać po nazwie, przeznaczona dla właścicieli iPhone’ów. W jej opcjach znajdziesz krokomierz, ale też możliwość rejestrowania takich aktywności, jak m.in. wspinaczka, kolarstwo, pływanie. Oczywiście aplikacja ma opcję sparowania z zegarkiem Apple Watch.

Za jej pośrednictwem możesz także skonfigurować swoją kartę medyczną oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca organów.

 

 

krokomierz-na-telefon-aplikacja-accupedo.jpg [9.66 KB]

Accupedo Pedometr

Ten licznik kroków na telefon liczy dystans, spalone kalorie i czas przeznaczony na aktywność. Wśród form aktywności możesz wybrać chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze. Przy tym rozpoznaje np. jazdę samochodem, nie zliczając wtedy aktywności. Uwzględnia ustawienia osobiste, takie jak codzienne zwyczaje, długość kroku i czułość pomiaru. Aplikacja korzysta z GPS, ale ma także tryb oszczędzania energii.

Prezentuje wykresy dzienne, tygodniowe, a nawet roczne. Dla większej motywacji wyświetla inspirujące cytaty. Również ma tryb jasny i ciemny, a także kolorowe motywy i widgety na ekran główny.

Wymagana wersja Androida zależy od urządzenia. Natomiast wymagany system iOS to wersja 15.1.

 

licznik-krokow-krokomierz-darmowy-na-telefon-2.jpg [30.33 KB]

Licznik Kroków od Leap Fitness Group

Ten darmowy krokomierz na telefon występuje w dwóch wersjach – bez śledzenia GPS (niebieski) i z nim (zielony). Producent podkreśla również prywatność użytkowników, pisząc, że nie jest wymagane logowanie do aplikacji.

Aplikacja zlicza kroki, kalorie, czas aktywności i dystans. Ma widget wyświetlający na ekranie telefonu liczbę wykonanych kroków. Monitoruje również nawadnianie użytkownika, przypominając o piciu wody. Wyświetla raporty i przydziela odznaki. Umożliwia też zresetowanie dziennej liczby kroków.

Wymaga min. Androida 5.1 oraz iOS 10.0.

 

krokomierz-na-telefon-pacer.jpg [17.59 KB]

PacerKrokomierz

Zlicza aktywność, kalorie i umożliwia tworzenie grup ćwiczeniowych z bliskimi osobami. W swoim zestawie aktywności ma także jazdę na rowerze. Śledzi Twoje trasy poprzez GPS, umożliwia analizę wyników i tworzenie wyzwań. Wyświetla statystyki aktywności na widgetach na głównym ekranie telefonu. Kolejną zaletą aplikacji są filmy instruktażowe z ćwiczeniami. Również nie wymaga zakładania konta.

Działa na Androidzie 5.1 i wyższych oraz na iOS od wersji 11.0.

 

steps-app-iphone.jpg [14.98 KB]

Krokomierz StepsApp

To kolejna aplikacja licząca kroki na iPhone’y i telefony z Androidem. Automatycznie liczy kroki i pokazuje wyniki w formie dokładnych, prostych w odbiorze wykresów. Umożliwia treningi z monitorowaniem przez GPS i motywuje do aktywności poprzez tygodniowe raporty i zdobywanie nagród. Co ciekawe, ma opcję monitorowania aktywności osób na wózkach.

Dla niektórych istotne będzie, że ma tryb jasny i ciemny, 6 kolorów wykresów do wyboru, łącznie z możliwością zmiany ikony aplikacji. Można ją zintegrować z Aplikacją Zdrowie oraz Google Fit.

Wymaga min. Androida 7.0 i iOS 13.0.

 

easy-fit-krokomierz.jpg [28.17 KB]

EasyFit Step Counter

Ten krokomierz na telefon liczy aktywność i nawodnienie przy niskim zużyciu energii. 28 odznak motywacyjnych zachęci Cię do zwiększania aktywności. Aplikacja ma aż 26 różnych motywów, z których można do woli wybierać. Interfejs krokomierza może być zarówno męski, jak i damski lub dla dzieci.

 

Jaki krokomierz jest najdokładniejszy? Trudno powiedzieć. Z pewnością zależy to także od marki telefonu i wersji systemu operacyjnego. Twórcy aplikacji informują, że niektóre modele smartfonów mogą nie obsługiwać aplikacji przy wyłączonym ekranie. Dlatego najłatwiej będzie Ci sprawdzić jej działanie samodzielnie, instalując na swoim smartfonie.

 

krokomierz-w-telefonie.jpg [52.94 KB]

 

Krokomierz – najczęściej zadawanie pytania

W jaki sposób krokomierz liczy kroki?

Pedometry będące niezależnymi urządzeniami (doczepiane do paska) są urządzeniami mechanicznymi. Wewnątrz mają wahadło, sprężynę przewodzącą impulsy elektryczne oraz mikroprocesor zliczający ruchy wahadła.

Liczniki kroków w smartbandach, smartwatchach i smartfonach korzystają z modułów GPS i akcelerometru. To dokładniejszy sposób pomiaru.

Ile km to 10 000 kroków?

Liczba kroków na kilometr różni się głównie ze względu na wzrost osób, co przekłada się na długość kroku. Jednak najczęściej 10 000 kroków zrobisz na dystansie ok. 6,5-7,5 kilometrów.

Czy krokomierz działa bez Internetu?

Tak. Najprostsze krokomierze nie mają połączenia z Internetem. Tak samo wiele tańszych opasek i zegarków. Możesz z nich korzystać również bez telefonu, z którym są sparowane, a tak samo będą liczyć kroki. Po ponownym połączeniu ze smartfonem zaktualizują dane w aplikacji.

Tak samo rzecz się ma z aplikacjami krokomierzy na telefon. Potrzebują one dostępu do GPS-u, ale do sieci nie.

Czy krokomierz liczy jazdę na rowerze?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. A dokładniej: tak, liczy, ale najczęściej nie samodzielnie. Aby opaska, zegarek lub telefon zaczęły liczyć Twoje kolarskie wyniki, musisz włączyć w nich odpowiednią funkcję. Wtedy urządzenie zarejestruje czas jazdy na rowerze, a w przypadku korzystania z GPS-u zapisze też przebieg trasy.

 

----

1 https://www.zdrowazagroda.pl/czym-jest-pedometr-i-do-czego-sluzy/, dostęp 27.06.2023 r.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas