Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej?

na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej

Płyta gazowa często gości w polskich kuchniach. Niektórzy wybierają ją ze względu na ekonomię, inni na łatwą obsługę, a jeszcze inni uważają, że potrawy przygotowywane na gazie są po prostu smaczniejsze. Dzisiejsze płyty gazowe znacznie różnią się od tradycyjnych kuchenek, nie tylko pod względem wizualnym, ale i funkcjonalnym. Sprawdźmy zatem, czym warto kierować się przy jej wyborze.

Płyta gazowa – dostępne rodzaje

Dostępne w sklepach płyty gazowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są płyty gazowe emaliowane, które kiedyś cieszyły się największą popularnością konsumentów. Ich zaletą jest nie tylko niska cena, ale również łatwość czyszczenia. Pamiętajmy jednak, że emalia jest delikatna i bardzo łatwo odpryskuje, co niekorzystnie odbija się na wyglądzie urządzenia.

Drugim rodzajem są płyty gazowe stalowe. Są one odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i dobrze znoszą wysokie temperatury. Poza tym stal dobrze komponuje się z większością materiałów, więc taka płyta gazowa sprawdzi się w każdej kuchni.

Do najnowszych na rynku należą płyty gazowe wykonane ze szkła. Są one gładkie, a palniki minimalnie wystają poza ich powierzchnię. Dzięki temu płyty prezentują się nowocześnie i elegancko, są również łatwiejsze do utrzymania w czystości.

 

jak wybrać płytę gazową

Palniki – ilość, rozstawienie i moc

Płyty gazowe różnią się między sobą przede wszystkim ilością i rozstawieniem palników. Warto zatem zastanowić się, z ilu palników będziemy korzystać. Potrzeby przeciętnej rodziny z powodzeniem spełni standardowa czteropalnikowa płyta grzewcza. Ma ona palniki o różnych mocach i wielkościach, więc pozwoli zarówno na podgrzewanie potraw, jak i gotowanie w dużych naczyniach. Jeśli mamy dużą rodzinę, powinniśmy rozważyć zakup płyty z pięcioma albo nawet sześcioma palnikami. Im więcej będziemy mieć palników, tym szybciej i wygodniej, ugotujemy obiad dla całej rodziny. W sklepach dostępne są również kompaktowe płyty gazowe dwupalnikowe. Będą one świetnym wyborem dla singli, sprawdzą się w kawalerkach i niewielkich kuchniach.

Skoro jesteśmy już przy palnikach, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, jaką moc oferują. Zazwyczaj każda płyta gazowa dysponuje palnikami o zróżnicowanych mocach, co umożliwia gotowanie zarówno w małych, jak i dużych garnkach. Producenci coraz częściej wyposażają swoje płyty w tzw. palniki WOK, które umożliwiają gotowanie w głębokich naczyniach, a także palniki z podwójną, potrójną lub nawet poczwórną koroną, pozwalające na intensywne gotowanie.

Płyty gazowe

Jakie ruszty na płycie gazowej?

Ruszt jest ważnym elementem płyty gazowej, ponieważ to właśnie na nim ustawiamy garnki i patelnie. Warto więc wybrać taki ruszt, który będzie trwały, wytrzymały i przede wszystkim stabilny, co zminimalizuje ryzyko przewrócenia się naczyń z gorącymi potrawami. Obecnie producenci wyposażają swoje urządzenia w ruszty emaliowane, stalowe lub żeliwne.

 

ruszty na płycie gazowej

Płyta gazowa – rodzaje sterowania

Zazwyczaj płyty gazowe sterowane są manualnie, czyli za pomocą pokręteł. Do każdego palnika przypisane jest jedno pokrętło, w którym znajduje się elektryczna zapalarka gazu. Wystarczy więc przekręcić pokrętłem w odpowiednią stronę, aby zmniejszyć lub zwiększyć płomień. W bardziej nowoczesnych płytach, najczęściej tych wykonanych ze szkła, zamontowane są dotykowe panele sterowania, dzięki czemu obsługa jest wyjątkowo szybka i intuicyjna.

Kuchenki gazowo-elektryczne

Bezpieczeństwo użytkowania

Ulatniający się gaz jest niezwykle niebezpieczny dla naszego życia. Dlatego, zgodnie z obowiązującymi normami, każda płyta gazowa musi być wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest to specjalny zawór, który odcina dopływ gazu do palnika, gdy tylko płomień zgaśnie, np. przez podmuch wiatru lub zalanie wodą. Oprócz tego niektóre płyty gazowe posiadają automatyczny wyłącznik oraz blokadę pokręteł, co uniemożliwia przypadkowe odkręcenie gazu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas