Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Najmniejszy okap do zabudowy - jaki wybrać?

najmniejszy-okap-do-zabudowy-1.jpg [303.02 KB]

Okap kuchenny jest jednym z ważniejszych urządzeń AGD w kuchni. Do jego zadań należy usuwanie pary wodnej i unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu, a także eliminacja zapachów, które powstają w czasie gotowania. Niestety niektórzy rezygnują z zakupu okapu, ze względu na oszczędność przestrzeni. W sprzedaży dostępne są jednak kompaktowe modele, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w kuchni, a przy tym dobrze wywiązują się ze swojej pracy. Poznajmy zatem najmniejsze okapy do zabudowy.

Jaki okap do małej kuchni?

W małej kuchni, w której każda wolna przestrzeń jest na wagę złota, najlepiej sprawdzi się okap do zabudowy. Do tej kategorii możemy zaliczyć kilka rodzajów okapów, m.in. teleskopowy, uchylny, blatowy czy sufitowy. Jednak nie każdy z nich przeznaczony jest do małej kuchni. Okap sufitowy montuje się w suficie podwieszanym, a nie w każdym pomieszczeniu jest możliwość stworzenia takiego sufitu. W małej i wąskiej kuchni najlepiej sprawdzą się zatem:

  • Okapy do wbudowania tzw. wkłady - chcąc wybrać najmniejszy okap do zabudowy, koniecznie trzeba rozejrzeć się wśród okapów-wkładów. Są one w całości umieszczone w szafce kuchennej, z zewnątrz widoczny jest tylko ich front. Takie okapy pracują cicho i wydajnie, dlatego świetnie sprawdzą się w małych kuchniach.
  • Okapy teleskopowe - tego typu okapy montuje się na dnie szafki kuchennej, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Poza tym okapy teleskopowe mają wysuwane szufladki, które zwiększają powierzchnię pochłaniania, a co za tym idzie, podnoszą wydajność okapu. Dostępne są w trzech rozmiarach - o szerokości 50 cm, 60 cm oraz 90 cm.
  • Okapy blatowe - dobrym rozwiązaniem do małej kuchni może okazać się także okap montowany w blacie. Taki okap jest całkowicie schowany w szafce kuchennej i wysuwa się go dopiero podczas gotowania, dzięki czemu na co dzień nie zajmuje miejsca na blacie. Okap blatowy jest cichy i wydajny, ale pracuje jedynie jako pochłaniacz.

Wybierając okap, należy pamiętać, że musi być on dobrany pod względem wydajności do wielkości pomieszczenia. Prawidłowo dobrany okap powinien przefiltrować powietrze w kuchni przynajmniej 6 razy w ciągu jednej godziny. Drugą ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest szerokość okapu. Musi być ona dobrana do szerokości kuchenki lub płyty grzewczej. Oznacza to, że jeśli nasza płyta ma 60 cm szerokości, nie możemy kupić okapu o szerokości 50 cm.

najmniejszy-okap-do-zabudowy-3.jpg [349.63 KB]

Okapy kuchenne

Czy wielkość okapu ma związek z mocą i hałasem?

Wiele osób uważa, że im większy okap, tym oferuje większą moc i wydajność pracy. Nie jest to jednak prawda, ponieważ moc okapu w dużej mierze będzie zależeć od zastosowanego w nim silnika. Pomimo niewielkich rozmiarów, w obudowie okapu może kryć się silnik o dużej mocy. Powinniśmy jednak wiedzieć, że na skuteczną i cichą pracę okapu wpływa wiele różnych czynników, m.in.:

  • Tryb pracy - do wyboru jest wyciąg i pochłaniacz. Ten pierwszy pracuje skuteczniej i ciszej niż pochłaniacz.
  • Rodzaj i budowa urządzenia - zastosowane materiały, sposób złożenia, dopasowanie do siebie elementów - wszystko to wpływa na cichą pracę okapu.
  • Drożność komina wentylacyjnego - jeśli komin jest zatkany, nie ma odpowiedniego odpływu powietrza, co przekłada się na głośną i nieskuteczną pracę okapu.
  • Długość kanału wentylacyjnego i ilość zakrętów - im dłuższy komin i im więcej ma zakrętów, tym okap staje się mniej wydajny.
  • Stan filtrów przeciwtłuszczowych i węglowych - zabrudzone filtry nie tylko nie będą skutecznie oczyszczać powietrza, ale również zwiększą głośność okapu. Należy je regularnie czyścić.

 

najmniejszy okap do zabudowy

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas