Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Robot do koszenia trawy – wygodne rozwiązanie do Twojego ogrodu

 

 

 

Roboty do koszenia trawy stały się nieocenioną pomocą w pielęgnowaniu ogrodu. Dzięki nim możemy cieszyć się pięknym trawnikiem, bez wysiłku. Z tego poradnika dowiesz się, jak działają kosiarki automatyczne, poznasz ich wady i zalety. Podpowiadamy także, u kogo się sprawdzą oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

 

Z tego poradnika dowiesz się:

 • Czym jest i jak działa robot do koszenia trawy

 • W czym kosiarki samojezdne mają przewagę nad tradycyjnymi

 • Co wziąć pod uwagę, kupując robot koszący

 • Jak przeprowadzać czyszczenie i konserwację kosiarki automatycznej

 

Jak działa robot do koszenia trawy?

Robot do koszenia trawy, popularnie nazywany kosiarką automatyczną, to urządzenie, które samodzielnie przemieszcza się po trawniku, skracając trawę. Działa na zasadzie programowania – ustalamy harmonogram pracy i obszar koszenia, wykorzystując w tym celu specjalne urządzenia nawigacyjne lub kable, które pomagają robotowi zorientować się, gdzie się znajduje. Czujniki i algorytmy pozwalają mu unikać przeszkód oraz dostosowywać trasę do kształtu trawnika. Kosiarka może działać w dwóch podstawowych trybach. Pierwszy z nich to tryb losowy, w którym urządzenie porusza się po trawniku w sposób pozornie chaotyczny, ale efektywny. Drugi tryb to tryb systematyczny, w którym kosiarka porusza się według dokładnie zaplanowanej ścieżki, by pokryć całą powierzchnię trawnika. Ostrza tnące kosiarki automatycznej są zazwyczaj umieszczone pod spodem urządzenia. Po zakończeniu pracy lub w przypadku niskiego poziomu baterii, robot wraca do swojej bazy, aby się naładować. Następnie kontynuuje pracę, zgodnie z wcześniej zaprogramowanym harmonogramem. Niektóre modele kosiarek automatycznych są wyposażone w systemy czyszczenia.

 

Roboty koszące

 

Kosiarka samojezdna – wady i zalety

Kosiarki automatyczne, jak wszystkie domowe urządzenia, mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ich zakupie.

 

Zalety robota koszącego:

 • wydajność i oszczędność czasu – jedną z największych zalet kosiarki automatycznej jest jej zdolność do autonomicznego koszenia trawy. Oznacza to, że nie musimy być obecni przy jej działaniu. Możemy natomiast cieszyć się wolnym czasem, podczas gdy kosiarka wykonuje całą pracę za nas,

 • regularność i precyzja – kosiarki automatyczne są niezwykle regularne i precyzyjne w działaniu. Dzięki zastosowaniu algorytmów nawigacyjnych i czujników dbają o równomierne przycinanie trawnika,

 • energooszczędność i ekologia – w porównaniu do tradycyjnych kosiarek spalinowych, roboty do koszenia trawy są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i zużywają mniej energii. Działają na zasilanie elektryczne lub baterie, co redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery,

 • cicha praca – elektryczne roboty samojezdne są znacznie cichsze niż klasyczne kosiarki spalinowe,

 • inteligentne działanie – za sprawą zaawansowanych czujników roboty potrafią unikać znajdujących się na ich drodze przeszkód, takich jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe.

 

Wady robota do koszenia trawy:

 • koszt zakupu – jednym z głównych minusów jest wyższy koszt zakupu kosiarki automatycznej. Roboty do koszenia trawy są inwestycją, która stanowi większy wydatek, niż tradycyjna kosiarka,

 • konieczność konserwacji – chociaż roboty samojezdne wymagają mniej uwagi niż tradycyjne, to nadal konieczna jest ich systematyczna konserwacja, która obejmuje czyszczenie i ostrzenie noży,

 • ograniczenia przy nachyleniu terenu – niektóre modele kosiarek automatycznych mogą mieć problemy na terenach o dużym nachyleniu. W takich przypadkach konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów technicznych danego urządzenia,

 • złożoność instalacji – konieczność ułożenia przewodników lub kabli w ogrodzie może być czasochłonna i uciążliwa. Instalacja musi być wykonana precyzyjnie, aby kosiarka mogła działać sprawnie.

 

Czy warto kupić kosiarkę automatyczną?

Roboty do koszenia trawy są doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób. U kogo sprawdzą się najlepiej?

 • Osoby pracujące zawodowo i często przebywające poza domem w ciągu dnia – dla tych, którzy spędzają wiele czasu w pracy, robot do koszenia trawy stać się wybawieniem. Pozwala bowiem cieszyć się pięknym trawnikiem bez poświęcania wolnego czasu na koszenie.

 • Osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi – osoby starsze lub te, które mają problemy ze zdrowiem, często mają trudności z obsługą tradycyjnych kosiarek. Roboty są dla nich idealnym rozwiązaniem, które eliminuje fizyczny wysiłek.

 • Właściciele dużych ogrodów – jeśli jesteśmy w posiadaniu rozległego trawnika, tradycyjne koszenie może być bardzo czasochłonne. Roboty do koszenia trawy efektywnie obsługują większe obszary.

 • Osoby ceniące sobie wygodę i spokój – dla tych, którzy cenią wygodę i oszczędność czasu, roboty to rozwiązanie „na miarę XXI wieku”. Nie tylko nie musimy kosić trawy ręcznie, lecz także w swoim ogrodzie zawsze możemy cieszyć się błogą ciszą.

 

 

Robot do koszenia trawy a tradycyjna kosiarka

Porównując roboty do koszenia trawy z tradycyjnymi kosiarkami, warto przyjrzeć się ich różnicom i wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Tradycyjna kosiarka ręczna lub spalinowa daje użytkownikowi pełną kontrolę nad całym procesem koszenia. Możemy precyzyjnie dostosować długość i kierunek ścinania trawy. To świetna opcja, jeśli mamy niewielki trawnik i lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak wymaga od nas fizycznego wysiłku i regularnego zaangażowania się w koszenie.

 

 

Roboty do koszenia trawy są bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Pracują autonomicznie, co oznacza, że możemy zaplanować im harmonogram działania, który urządzenia zrealizuje samodzielnie. Są bardziej wydajne na większych obszarach i często wyposażone w zaawansowane czujniki, które pozwalają unikać przeszkód. Niemniej jednak ich zakup wiąże się z większym wydatkiem.

 

 

Jaki robot koszący kupić?

Wybór odpowiedniej kosiarki automatycznej może być kluczowy dla zadowolenia z jej działania i efektywności w pielęgnacji trawnika. Oto, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

 

1. Instalacja

Zdecydowana większość specjalistów zaleca zakup automatycznej kosiarki z instalacją. Instalacja to sieć przewodów, które umieszcza się wokół trawnika, a także dookoła ewentualnych przeszkód. Kable wyznaczają obszar pracy robota. Jedynie ich poprawna lokalizacja w zestawieniu z właściwą konfiguracją urządzenia gwarantuje maksymalną niezawodność i efektywność działania samojezdnej kosiarki. Istnieją jednak sytuacje, takie jak nietypowe umiejscowienie trawnika, trudne ukształtowanie terenu lub brak dostępu do prądu, w których zakup modelu bez instalacji może okazać się lepszym wyborem.

 

2. Ukształtowanie terenu i rodzaj podłoża

Rodzaj terenu, na którym kosiarka będzie pracować, ma kluczowe znaczenie. Przed zakupem robota do koszenia trawy warto zastanowić się, czy nasz trawnik jest w miarę równy i płaski, czy jednak pojawiają się na nim mniejsze lub większe nierówności oraz przeszkody. Przy bardziej wymagającym obszarze konieczny będzie zakup urządzenia o bardziej zaawansowanych właściwościach jezdnych. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję układu jezdnego i rodzaj kół, ale liczy się również wysokość i rodzaj bieżnika oraz materiał jego wykonania.

 

 

3. Moc kosiarki samojezdnej

Moc cięcia jest istotnym aspektem. Od szerokości i prędkości obrotowej noża kosiarki zależeć będzie jej skuteczność w starciu z grubszą trawą, liśćmi, niewielkimi gałęziami, opadłymi owocami czy szyszkami. Im szerszy będzie nóż, tym większa będzie jego moc i skuteczniejsze jego cięcia. Czym innym jest natomiast szerokość koszenia, na bazie której jesteśmy w stanie obliczyć, jaki teren urządzenie jest w stanie wykosić w przeciągu godziny. Jeżeli więc np. zastanawiamy się, jaki robot koszący do 1000 m2 trawnika wybrać, szerokość koszenia to parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

 

4. Liczba koszonych trawników

Jeśli mamy zamiar kosić kilka trawników w jednym cyklu pracy urządzenia, na przykład na dużym ogrodzie czy w parku, warto wybrać model, który będzie w stanie obsłużyć kilka trawników oddzielonych przeszkodami, takimi jak alejki, krawężniki czy rabaty kwiatowe.

 

5. Rodzaj baterii

Od mocy baterii zależeć będzie czas pracy kosiarki automatycznej na jednym ładowaniu. Im bateria będzie bardziej wydajna, tym większy obszar urządzenie będzie w stanie obsłużyć bez potrzeby powrotu do stacji dokującej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu koszony przez robota trawnik gęstnieje, a to powoduje zwiększone obciążenie naszego sprzętu, a tym samym zwiększone zapotrzebowanie na energię. W wybranych modelach istnieje możliwość dołożenia dodatkowych baterii, bez konieczności wyjmowania tych, które nie są już w pełni sprawne, ale nadal działają. To opcja warta przemyślenia.

 

6. Funkcje dodatkowe

Rynek robotów do koszenia trawy stale się rozwija, a ich producenci proponują użytkownikom coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności. Warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe możliwości jak:

 • funkcja mulczowania – technologia ta umożliwia urządzeniu obróbkę skoszonej już trawy, która rozdrabniana jest na niewielkie kawałki. Dzięki temu nie ma konieczności grabienia i zbierania wykoszonej przez urządzenie trawy, ponieważ w krótkim czasie sama ulegnie ona rozpadowi, dodatkowo nawożąc trawnik,

 • automatyczne ładowanie – w tego rodzaju funkcję wyposażony będzie dobry robot do koszenia trawy 1000 m2, jak i robot koszący do 500 m2. Posiadające ją urządzenia samodzielnie powracać będą do stacji ładowania, jeżeli poziom ich baterii będzie zbyt niski,

 • moduł Bluetooth – pozwala na łatwe sterowanie i zarządzanie pracą robota z odległości kilkunastu metrów,

 • GSM – zapewnia dostęp do Internetu, dzięki czemu również możemy zdalnie obsługiwać urządzenie, a także otrzymywać powiadomienia o jego pracy i nieoczekiwanych zdarzeniach,

 • GPS – pozwala na ustalenie pozycji robota, budowę mapy ogrodu i bardziej inteligentne nawigowanie,

 • czujnik deszczu – wyłącza urządzenie w przypadku deszczu, chroniąc je przed uszkodzeniem. W czasie opadów robot wraca do stacji dokującej i ładuje baterie,

 • system zapamiętywania przeszkód – pomaga kosiarce omijać przypadkowo pozostawione przeszkody i zmniejsza ryzyko kolizji,

 • ochrona zwierząt domowych – system ten wyłącza noże w przypadku, gdy do robota zbliży się zwierzę,

 • możliwość dalszej rozbudowy – pozwala na dostosowanie robota do zmieniających się potrzeb poprzez zakup lub wymianę akcesoriów.

 

 

 

7. Wsparcie i opieka posprzedażna

Ostatnim aspektem jest wsparcie posprzedażowe i warunki gwarancji. Dobrze jest znaleźć marki specjalizujące się w robotach koszących i narzędziach ogrodowych, które oferują rozszerzone gwarancje i obsługę serwisową. Pod tym względem polecane są m.in. roboty do koszenia trawy Worx Landroid czy roboty koszące Sileno marki Gardena.

 

Konfiguracja robotów koszących krok po kroku

Konfiguracja robotów do koszenia trawy jest kluczowym krokiem dla zapewnienia ich efektywnego działania. Na czym polega i jak ją przeprowadzić? Sprawdź nasz przewodnik krok po kroku.

 

Granice i przeszkody

Wyznacz granice działania robota, używając do tego przewodów lub graniczników, które określą obszar przeznaczony do koszenia. Upewnij się, że są one poprawnie rozmieszczone, aby uniknąć przypadkowego wyjścia robota poza trawnik.

 

 

Parametry koszenia

Zazwyczaj możesz dostosować parametry koszenia, takie jak wysokość cięcia i częstotliwość koszenia. Wybierz odpowiednie ustawienia zależnie od typu trawy i sezonu.

 

Stacja ładowania

Umieść stację ładowania w dogodnym miejscu, dostępnym dla robota. Upewnij się, że ma ona stałe źródło zasilania.

 

Konfiguracja aplikacji

Jeśli twój robot do koszenia trawy jest obsługiwany przez aplikację mobilną, zainstaluj ją na swoim smartfonie i dostosuj ustawienia według własnych preferencji. Dzięki temu będziesz w stanie monitorować i zarządzać robotem zdalnie.

 

Okresy pracy

Ustal, kiedy robot ma pracować. Możesz zaplanować określone godziny, aby uniknąć pracy w nocy lub w nieodpowiednich warunkach pogodowych, lub wybrać tryb automatyczny.

 

 

Zabezpieczenie kodem PIN

Urządzenie dobrze jest zabezpieczyć kodem dostępu, chroniąc go w ten sposób przed uruchomieniem przez dzieci czy złodziejami.

 

Czyszczenie i konserwacja robota

Konserwacja i czyszczenie robota do koszenia trawy są istotnymi czynnościami, które pomagają utrzymać urządzenie w dobrym stanie i zapewnić jego długotrwałe działanie. Częstotliwość konserwacji zależy od warunków pracy oraz rodzaju trawnika, na którym robot działa. W miarę potrzeby, zwłaszcza podczas intensywnego sezonu koszenia trawy, powinniśmy czyścić urządzenie częściej. Jakie czynności są niezbędne?

 • Czyszczenie noży – należy regularnie sprawdzać stan noży tnących robota i oczyszczać je z trawy, liści oraz innych zanieczyszczeń. Zazwyczaj noże można zdjąć, co ułatwia czyszczenie.

 • Czyszczenie obudowy – obudowę robota wystarczy systematycznie przecierać, usuwając brud, kurz i resztki trawy. Zwróćmy też uwagę na czujniki i kamery, jeśli urządzenie je posiada, i upewnijmy się, że są czyste.

 • Sprawdzanie kół i układu jezdnego – raz na jakiś czas niezbędna jest kontrola stanu kół i układu jezdnego robota. W razie potrzeby usuńmy ewentualne zanieczyszczenia z kół i bieżnika, a także sprawdźmy, czy koła obracają się płynnie.

 • Czyszczenie przewodów i graniczników – jeśli nasz robot jest prowadzony za pomocą przewodów lub graniczników, upewnijmy się, że są one czyste i nieuszkodzone. Przewody powinny być zakopane w ziemi lub przymocowane do powierzchni trawnika.

 • Czyszczenie czujników bezpieczeństwa – jeśli robot jest wyposażony w czujniki bezpieczeństwa, np. czujniki zbliżeniowe do przeszkód, upewnij się, że są one wolne od brudu i działają prawidłowo.

 • Wymiana baterii – jeśli robot korzysta z akumulatorów, monitorujmy ich wydajność i żywotność. W miarę potrzeby wymieńmy zużyte baterie na nowe.

 • Czyszczenie stacji ładowania – upewnijmy się, że stacja ładowania jest czysta, a w jej okolicy nie znajdują się żadne przeszkody. To zapewni sprawną pracę robota podczas ładowania.

 • Aktualizacje oprogramowania - jeśli nasz robot jest wyposażony w system aktualizacji, regularnie sprawdzajmy, czy nie pojawiła się nowa wersja oprogramowania. Aktualizacje mogą wprowadzać poprawki i usprawnienia działania urządzenia.

 • Regularne przeglądy – co jakiś czas warto przeprowadzić bardziej szczegółowy przegląd robota. Jeśli masz wątpliwości lub napotkasz problemy, skonsultuj się z instrukcją obsługi lub serwisem producenta.

 

Robot do koszenia trawy – podsumowanie

Roboty do koszenia trawy to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących wygody i oszczędności czasu w pielęgnacji ogrodu. Pomagają utrzymać trawnik w doskonałym stanie i to bez wysiłku. Co więcej, dzięki bogatej ofercie, możemy wybrać takiego robota, który idealnie pasuje do charakterystyki naszego trawnika i naszych potrzeb.

Poznaj roboty do koszenia trawy dostępne w naszym asortymencie: https://inlago.pl/sklep/katalog-produktow/roboty-koszace,1123

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas