Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Rozdzielczość 4K – odkryj nowy wymiar wizualnych wrażeń w telewizorze

rozdzielczosc-4k-co-to-jest.jpg [658.48 KB]

 

Rozdzielczość 4K to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych standardów jakości obrazu w świecie telewizji i monitorów. Dzięki temu, że zapewnia niezwykle szczegółowy i ostry obraz,  technologia ta stała się popularnym wyborem wśród kinomanów, graczy i wielbicieli transmisji sportowych.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

  • Czym charakteryzuje się rozdzielczość 4K?
  • 4K a Ultra HD - czy te pojęcia są stosowane zamiennie? Jakie są między nimi różnice?
  • Czym się różni rozdzielczość 4K od Full HD?
  • Jakie zalety ma rozdzielczość 4K w telewizorze?

 

Rozdzielczość 4K – ile to pikseli?

Rozdzielczość 4K, znana również jako 3840 × 2160 rozdzielczość, to jeden z najwyższych standardów rozdzielczości ekranu dostępnych na rynku. Termin „4K” odnosi się do niemal 4000 poziomych pikseli, co dokładnie w tej rozdzielczości wynosi 3840 pikseli. Pionowa rozdzielczość to z kolei 2160 pikseli. Razem daje to ogromną liczbę około 8,3 miliona pikseli na całym ekranie.

Dla porównania standardowa rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 pikseli) oferuje około 2,1 miliona pikseli, co oznacza, że 4K zapewnia cztery razy więcej pikseli, co przekłada się na znacznie bardziej szczegółowy i ostry obraz. Wyższa liczba pikseli w rozdzielczości 4K sprawia, że obrazy są wyraźniejsze, bardziej realistyczne, co jest szczególnie zauważalne na większych ekranach. Ta rozdzielczość jest idealna dla kin domowych, gamingu oraz profesjonalnych zastosowań, gdzie liczy się każdy szczegół obrazu.

 

 

Czym się różni rozdzielczość 4K od Ultra HD?

4K i Ultra HD (UHD) są często używane zamiennie, ale istnieją subtelne różnice między tymi terminami.

Ultra High Definition (UHD) odnosi się do rozdzielczości ekranu 3840 × 2160 pikseli i jest standardem używanym w telewizorach HDTV. Z kolei 4K, początkowo termin zarezerwowany dla kinematografii, oferuje nieco wyższą rozdzielczość - 4096 × 2160 pikseli. W praktyce jednak większość telewizorów domowych oznaczonych jako 4K UHD ma rozdzielczość 3840 × 2160, co czyni je zgodnymi ze standardem UHD. Różnica w liczbie pikseli jest na tyle mała, że w codziennym użytkowaniu domowym jest niemal niezauważalna. Zarówno 4K, jak i UHD, zapewniają obraz o znacznie wyższej rozdzielczości niż standardowe telewizory HD, oferując bardziej szczegółowy i ostry obraz. Oba te terminy stały się synonimami wysokiej jakości obrazu w nowoczesnych telewizorach.

 

telewizor-philips-z-rozdzielczoscia-4k.jpg [55.27 KB]

Telewizor Philips 70PUS8118/12, źródło: materiały marki Philips

 

Rozdzielczość 4K a Full HD – porównanie

Porównanie rozdzielczości 4K i Full HD to istotny aspekt dla użytkowników telewizorów i monitorów. Rozdzielczość 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli, oferuje cztery razy więcej pikseli niż Full HD (1920 × 1080 pikseli). To przekłada się na znacznie wyższą ostrość i szczegółowość obrazu w rozdzielczości 4K. Widać to zwłaszcza na większych ekranach, gdzie każdy dodatkowy piksel pomaga stworzyć bardziej płynny i realistyczny obraz.

Dla oglądających filmy, seriale czy grających w gry video, 4K zapewnia bardziej immersyjne doświadczenie. Szczegóły są wyraźniejsze, a obrazy bardziej dynamiczne. Natomiast Full HD nadal oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, zwłaszcza na mniejszych ekranach, gdzie różnica w pikselach może być mniej zauważalna. Jest to również często bardziej przystępna finansowo opcja.

Warto także zwrócić uwagę na dostępność treści w danej rozdzielczości. Chociaż coraz więcej materiałów jest dostępnych w 4K, Full HD nadal dominuje na rynku. Dla przeciętnego użytkownika, który nie potrzebuje najwyższej dostępnej rozdzielczości, Full HD może okazać się w zupełności wystarczające.

Podsumowując, wybór między 4K a Full HD zależy od indywidualnych potrzeb, wielkości ekranu i budżetu. Jeśli chcemy mieć telewizor do gier i oglądania filmów, to powinniśmy wybrać odbiornik z najwyższą jakością obrazu, czyli 4K. Z kolei rozdzielczość Full HD będzie solidną i często bardziej przystępną opcją dla wielu użytkowników.

Telewizory

Jakie zalety ma telewizor 4K?

Telewizor 4K UHD TV oferuje szereg zalet, które czynią go wyjątkowym wyborem dla kinomanów i entuzjastów najwyższej jakości obrazu. Jego główną zaletą jest wysoka rozdzielczość, co przekłada się na znacznie większą szczegółowość obrazu. Detale są szczególnie zauważalne na większych ekranach.

TV 4K pozwala dostrzec subtelne detale i tekstury, takie jak niuanse w świetle i cieniu. Dzięki temu obraz jest bardziej realistyczny i immersyjny. Ulepszone są także kolory i kontrast, co sprawia, że obrazy są bardziej dynamiczne i żywe. Większość telewizorów 4K jest również wyposażona w technologię HDR (High Dynamic Range), co dodatkowo poprawia jakość obrazu, podkreślając bogactwo barw i głębię czerni.

4K TV są także przystosowane do przyszłych standardów transmisji i technologii, co sprawia, że są bardziej przyszłościowe. Użytkownicy mogą korzystać z coraz większej liczby treści w 4K, w tym filmów, seriali i gier, co pozwala na pełne wykorzystanie potencjału telewizora.

czym-sie-rozni-rozdzielczosc-4k-od-full-hd.jpg [77.68 KB]

Telewizor Toshiba 65UA2B63DG, źródło: materiały marki Toshiba

 

Podsumowanie

Podsumowując, rozdzielczość 4K oferuje znacznie wyższą jakość obrazu niż standard Full HD. Obrazy są o wiele bardziej szczegółowe i realistyczne, co sprawia, że 4K TV zapewniają wyjątkowe wrażenia wizualne. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić telewizor dla gracza, odbiornik do oglądania najnowszych seriali czy może telewizor do transmisji sportowych, powinniśmy zainwestować w rozdzielczość 4K, gdyż gwarantuje ona najwyższą jakość obrazu.

 

TELEWIZORY.png [25.03 KB]

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas