Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Telewizor nie działa? Jaka może być przyczyna?

telewizor nie działa - przyczyny

Telewizor jest dla wielu osób głównym źródłem rozrywki. Śledzimy na nim wiadomości, emocjonujemy się podczas zawodów sportowych, oglądamy nowe produkcje kinowe czy po prostu urządzamy sobie maratony z ulubionymi serialami. Niestety nawet najbardziej nowoczesne telewizory mogą się zepsuć, a przyczyn usterek może być wiele – począwszy od wady fabrycznej, a skończywszy na nieprawidłowym użytkowaniu. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze awarie telewizorów.

Telewizor nie działa

W przypadku, gdy telewizor nie działa prawidłowo, tylko samoczynnie się włącza albo wyłącza, przyczyny mogą być różne – albo bardzo poważne, albo całkiem przyziemne. Powodem może być choćby zbyt duża wilgoć panująca w pomieszczeniu, która może oddziaływać na przyciski w odbiorniku. Poza tym porty podczerwieni z innych urządzeń, np. z telefonówlaptopów czy komputerów, mogą zakłócać pracę telewizora. Jeśli jednak telewizor tylko się wyłącza, a gwarancja jest jeszcze ważna, najlepiej od razu zgłosić sprawę do serwisu.

Awaria podświetlenia

Często występujące awarie telewizorów związane są z samym podświetleniem. Czasami podświetlenie po prostu mruga albo zmienia kolor na różowy – możemy to zaobserwować szczególnie w przypadku telewizorów LCD. Może być to związane z lampami CCFL, których żywotność określana jest do 10000 godzin. Gdy lampy się zużyją, zaczynają właśnie mrugać i zmieniać kolor. W takiej sytuacji należy wymienić świetlówki, najlepiej przy pomocy fachowca.

jakie mogą być przyczyny niedziałającego telewizora

Problemy z obrazem

Jedne z najczęstszych awarii telewizorów dotyczą problemów z obrazem. Jednak nie zawsze muszą być one spowodowane uszkodzeniem urządzenia. Czasami nieprawidłowe użytkowanie lub znajdujące się w pobliżu telewizora inne urządzenia mogą powodować problemy z wyświetlanym obrazem. Przykładowo komputer lub kuchenka mikrofalowa mogą sprawiać, że na ekranie wyświetlą się linie i szumy. Zanim więc zdecydujemy się oddać telewizor do serwisu, sprawdźmy, czy inne sprzęty elektryczne nie wpływają negatywnie na jego pracę. Takie problemy często zdarzają się w starych odbiornikach, co nie oznacza, że nowe modele telewizorów są całkowicie odporne na takie zakłócenia. Często okazuje się, że to kabel jest głównym winowajcą problemów z obrazem, dlatego wielu serwisantów zaleca wymianę kabla na nowy. Może się również okazać, że wina leży po stronie operatora telewizyjnego, który dostarcza do nas sygnał.

Uszkodzone piksele

Niektóre awarie telewizorów występują od razu po zakupie i są określane jako wady fabryczne. Jedną z nich są uszkodzone piksele, które są wadami matrycy. Niedziałające piksele mogą być widoczne w postaci czarnych plamek – wtedy mamy do czynienia z tzw. martwymi pikselami. Uszkodzone piksele mogą również świecić na biało, czerwono czy zielono w obrębie konkretnego obszaru. Jak sobie z nimi poradzić? Można spróbować naciskać na uszkodzony piksel, aby go uaktywnić. Inną znaną metodą jest przetrzymywanie telewizora w wysokiej temperaturze, aby ciekły kryształ mógł łatwo się rozprzestrzenić. Niestety zazwyczaj skuteczność tych działań jest niewielka. Kupując telewizor, warto więc zwracać uwagę na warunki gwarancji w tym zakresie.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas