Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Wiatrak domowy – jaki wybrać do swojego mieszkania?

wiatrak-pionowy-stojacy.jpg [140.21 KB]

Gdy nadchodzą upalne dni, szukamy ochłodzenia na różne sposoby. Najpopularniejszym urządzeniem w wielu mieszkaniach staje się wiatrak domowy. Jest łatwy w przenoszeniu i obsłudze, można go postawić właściwie wszędzie. Jaki model wybrać do domu, żeby dobrze spełniał swoją funkcję?

 

Jak wybrać wiatrak do domu? O tym przeczytasz w artykule

  • Nie tylko wentylatory – jakie urządzenia ochłodzą dom?
  • Rodzaje wentylatorów domowych
  • Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator: sterowanie, budowa, dodatkowe funkcje itp.
  • Wentylator kolumnowy czy stojący? Który wybrać?
  • A może farelka? Czy termowentylator może chłodzić?

 

Rodzaje urządzeń chłodzących do domu

Zastanawiasz się, czy warto kupić wentylator (wiatrak), czy silniejsze urządzenie, np. klimatyzator przenośny? Pamiętaj, że praca wentylatora nie obniży temperatury powietrza w pokoju. Jednak wytwarzany przez niego powiew jest przyjemny i pomaga schłodzić organizm.

Zalety wiatraków przenośnych to niska cena, łatwość transportu, montażu i obsługi oraz uniwersalność. Wystarczy tylko dostęp do gniazdka z prądem. Często takie urządzenia mają też dodatkową funkcję, którą jest jonizacja powietrza. Ich wadą jest stosunkowo niska wydajność w porównaniu z klimatyzatorami albo klimatyzacją.

Klimatyzatory z kolei rzeczywiście chłodzą pomieszczenia – tak jak klimatyzacja. Potrafią mocno obniżyć temperaturę. Jednak zużywają więcej prądu, a podczas ich instalacji trzeba zadbać o możliwość wypuszczenia poza mieszkanie wylotu rury odprowadzającej ciepło. Najczęściej montuje się ją w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych, przy pomocy odpowiednich uszczelek. Nawet maksymalna prędkość wentylatora nie zastąpi chłodzenia od klimatyzacji.

Na rynku są także klimatory. To większe urządzenia, które służą za wentylator stojący, ale z silniejszym strumieniem powietrza. Dodatkowo mają wewnątrz pojemnik na zimną wodę, a niekiedy też na kostki lodu. Dzięki temu nawilżają powietrze i delikatnie je schładzają. Waga produktu jest odpowiedni większa, dlatego te urządzenia często mają kółka służące do łatwiejszego transportu po mieszkaniu. Jednak również są dość duże i nie wszędzie można je postawić.

 

wiatrak-elektryczny-biurkowy.jpg [91.06 KB]

Wentylatory

Jakie są wiatraki domowe ze względu na budowę?

Przenośne wentylatory domowe występują w paru rodzajach:

Pierwszy rodzaj sprawdzi się, jeśli potrzebny Ci mały wiatrak biurkowy lub szafkowy, owiewający swoje najbliższe otoczenie. Ich moc wynosi od 20 W do 50 W. Takie małe przenośne wentylatory najczęściej mają 2-3 prędkości nawiewu i możliwość oscylacji. Znajdziesz wśród nich zarówno nieduży wiatraczek na USB, jak i większy wentylator wpinany do kontaktu. Są też wersje bezprzewodowe, z akumulatorami. To proste modele, sterowane przeważnie tylko ręcznie.

Wiatrak stojący jest przeznaczony do wentylacji większej przestrzeni. W tym wypadku dobrze sprawdzą się modele o większej mocy – ok. 40-55 W. Przydatna jest także funkcja oscylacji oraz regulacja prędkości nawiewu i kąta pochylenia wentylatora. Bardziej zaawansowane modele mogą być sterowane pilotem lub poprzez aplikację.

Wiatrak pionowy domowy, czyli kolumnowy, działa podobnie jak stojący, lecz ma większą powierzchnię wentylującą. Dla efektywności działania te sprzęty również muszą mieć opcję oscylacji i ustawiania siły nawiewu. Częstokroć są bardziej zaawansowane technologicznie, zdalnie sterowane i mają wyświetlacz LED.

Cyrkulator podłogowy, jak sama nazwa wskazuje, umieszczany jest bezpośrednio na podłodze. Są to mocne urządzenia, wykorzystujące nawet 100 W i więcej. Różnią się od zwykłych wentylatorów bardziej masywną budową i szerszym zakresem działania. Zapewniają mocną cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu. Mogą także służyć do wspomagania ogrzewania zimą.

Gdzieniegdzie możemy zobaczyć też takie urządzenie, jak wiatrak domowy sufitowy. Jednak wbrew pozorom ono służy lepiej do ogrzewania pomieszczenia. Z fizyki wiadomo, że ciepłe powietrze unosi się wyżej, dlatego taki wentylator sufitowy pomaga je równo rozprowadzić w pokoju.

 

Korzystasz z wentylatora – uważaj na przesuszenie organizmu

Wiatrak domowy nie ziębi, jedynie wytwarza podmuch, który odpowiada za wrażenie ochłodzenia. Pamiętaj, że stały nawiew w suchym powietrzu dodatkowo wysusza skórę, oczy i śluzówkę dróg oddechowych. Dlatego podczas używania wentylatora zadbaj o nawilżanie powietrza i picie odpowiedniej ilości wody. Może to być kupna mineralna albo przefiltrowana woda z kranu.

 

mocny-wentylator-sila-nawiewu.jpg [47.19 KB]

 

Jaki jest dobry wentylator do pokoju?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo wiele zależy od preferencji. Możemy wskazać kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora. Zanim kupisz wybrany wiatrak elektryczny, rozważ te zagadnienia.

Przeznaczenie – wentylator biurkowy, podłogowy, stojący…

Najpierw zastanów się, w jaki sposób będziesz używać urządzenia i gdzie je postawisz. Powyżej zostały opisane poszczególne rodzaje wentylatorów i ich zastosowanie. Wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Czy ma być to mały wentylator biurkowy, czy duży wiatrak stojący? Kup odpowiedni do danego zastosowania.

Budowa i wygląd

Większość łopatek przenośnych wentylatorów biurkowych i stojących jest wykonana z plastiku. Osłona ich czaszy przeważnie jest z metalowych pręcików. Poza tym wentylatory biurkowe zwykle są w całości plastikowe, natomiast pionowe mogą mieć metalową nogę i podstawę. Cyrkulatory podłogowe częściej są z metalu. Wiadomo, że im solidniejszy materiał, tym trwalsze urządzenie. Istotna jest waga produktu – cięższy będzie stabilniej stał.

Ważna jest również średnica czaszy wentylatora. Aby chłodzenie było efektywne, powinna mieć min. 40 cm. Przyjrzyj się śmigłom – czy są trwałe oraz ile ich jest. Standardowo w czaszy są trzy łopatki, lecz bywają urządzenia z pięcioma.

Zwróć uwagę na długość przewodu. Krótki kabel ograniczy ilość miejsc, w których możesz postawić wentylator. Zastanów się też, jak wiatrak będzie wyglądał w wybranym miejscu. Ma stać w nim przez całe lato, więc dobrze, aby się ładnie prezentował. Równie istotny jest kolor. Najpopularniejszy jest biały i czarny, ale są też modele stalowe lub w barwie miedzi. Ważna jest łatwość złożenia i rozłożenia wentylatora – żeby go móc schować na zimę.

Niektóre wentylatory, bardziej zaawansowane, mają wyświetlacz LED. Zaobserwujesz na nim np. temperaturę panującą w pomieszczeniu oraz wybrany tryb działania.

Wentylatory biurkowe

Moc wentylatora

Im większa moc wentylatora, tym lepiej urządzenie chłodzi. Jaka najlepsza moc wiatraka dla skutecznego chłodzenia? Mocny wentylator będzie miał ok. 50 watów, a cyrkulator ok. 150 watów. Pamiętaj jednak, że im bardziej zaawansowany, tym więcej energii zużyje. Moc maksymalna będzie wykorzystywana przy największej prędkości nawiewu, natomiast odpowiednio niższa przy mniejszych stopniach.

Ile prądu zużywa wiatrak 50 W? Przez godzinę zużyje 0,05 kWh, a przez dobę nieustannej pracy 1,20 kWh. W przeliczeniu na złotówki, w zależności od dostawcy to koszt ok. 1,20-1,50 zł na dobę1.

Głośność

Sprawdź w karcie produktu, ile decybeli generuje praca wentylatora. Zwróć uwagę na ich wartość przy największej prędkości nawiewu, bo podczas dużych upałów będziesz ją często wykorzystywać. Wiele osób chce cichy wentylator do sypialni lub biura. Nie dziwne, bo ciągły szum, nawet niegłośny, może zwiększyć zmęczenie lub spowodować rozdrażnienie. Przyjmuje się, że cichy wiatrak generuje maks. 50 dB.

wentulator-biurkowy-domowy.jpg [42.64 KB]

Sterowanie

Najprostsze i najtańsze wentylatory są obsługiwane ręcznie. Nie jest to aż taki problem, ale przyznajmy, że zdalne sterowanie jest wygodniejsze. Gdy zależy Ci na zmienianiu trybów urządzenia bez wstawania z fotela, wybierz wentylator z pilotem. Są też modele łączące się z domowym Wi-Fi i umożliwiające zdalne sterowanie poprzez aplikację w telefonie. W takim wypadku możesz regulować ich działanie nawet z drugiego pokoju.

Funkcje

Jeśli chcesz, aby wiatrak domowy miał szerokie zastosowanie, kup model z opcją regulacji prędkości nawiewu. Dodatkowo przydatna jest możliwość regulowania nachylenia czaszy i funkcja oscylacji. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości powietrza w domu, wybierz wiatrak z jonizacją.

Gdy upały bardzo dają Ci się we znaki, a nie stać Cię na klimatyzator lub nie masz miejsca na jego montaż, możesz rozważyć wentylator pokojowy z chłodzeniem. Niektóre modele mają zbiorniki na wodę, którą rozpylają w trakcie poruszania śmigłami. To sprawia, że dodatkowo nawilżają i lekko ochładzają powietrze.

Wentylatory stojące

Jaki wentylator – kolumnowy czy stojący?

Decydujesz się na zakup wentylatora stojącego. I tu pojawia się kolejny problem: czy lepiej wybrać model standardowy, czy kolumnowy. Zalety tego pierwszego rozwiązania to stosunkowo niska cena i nieskomplikowana obsługa. Drugi rodzaj wentylatorów przeważnie mieści się w wyższym zakresie cenowym. Zarówno jeden, jak i drugi model ma funkcję cyrkulacji i regulowania siły nawiewu, może także mieć dodatkowe opcje. Można dopatrzyć się różnicy w owiewanej przestrzeni – podłogowy wentylator stojący poruszy powietrze wokół swojej czaszy, na pewnej wysokości, natomiast kolumnowy będzie wiał na całej wysokości swojej obudowy.

Główna różnica jest estetyczna. Standardowy wiatrak domowy stojący będzie się mniej lub bardziej rzucać w oczy, natomiast wentylator kolumnowy wpisze się w aranżację pomieszczenia. Biała lub czarna kolumna, ze śmigłami ukrytymi za estetyczną kratką będzie wyglądać jak kolejny element wyposażenia wizualnie pasujący do reszty przedmiotów, np. głośników od kina domowego lub oczyszczacza powietrza.

 

 

wentylator-stojacy-podlogowy-adler.jpg [42.82 KB]

Wentylator podłogowy stojący Adler

 

wentylator-kolumnowy-adler.jpg [38.92 KB]

Wentylator kolumnowy Adler

 

Opcja całoroczna – termowentylator

Czy kojarzysz takie urządzenie, jak farelka? Dawniej były to proste obudowy z nagrzewającymi się do czerwoności grzałkami, znane z czasów PRL-u. Były niezbędne jesienią i wiosną, gdy ogrzewanie miejskie jeszcze albo już nie działało. Sama nazwa „farelka” pochodzi od Kętrzyńskiej Fabryki Sprzętu Elektrotechnicznego Farel, w której były produkowane m.in. termowentylatory.

Obecnie farelki – czyli termowentylatory – są bardziej zaawansowane technologicznie, a oprócz funkcji ogrzewania mają też opcję zimnego nawiewu. Przeważnie są to nieduże urządzenia, więc z uruchomionym zimnym nawiewem posłużą raczej za wentylator biurkowy domowy lub do pracy. Jednak jeśli Twoje mieszkanie albo biuro potrzebuje dogrzewania w jesienno-zimowe dni, a chłodzenia w lecie, może właśnie takie urządzenie będzie najlepszym wyborem.

 

farelka-termowentylator-z-chlodzeniem.jpg [43.04 KB]

 

----------

1 Źródła: https://www.calculat.org/pl/energia/zuzycie-pradu/, https://www.tauron-dystrybucja.pl/kalkulator-zuzycia-pradu, https://www.rachuneo.pl/cena-pradu, dostęp 13.06.2023 r.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas