Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy podgrzewanie dań w mikrofalówce może być szkodliwe?

czy podgrzewanie potraw w mikrofali jest szkodliwe

Kuchenka mikrofalowa to bardzo przydatny sprzęt w kuchni, szczególnie dla osób zabieganych, które często kupują jedzenie na wynos, a następnie podgrzewają je w domu. Jednak w społeczeństwie panuje przekonanie, że kuchenki mają szkodliwy wpływ nie tylko na przygotowywaną żywność, ale również na nasze zdrowie. Postanowiliśmy sprawdzić te informacje i obalić mity dotyczące kuchenek mikrofalowych.

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Aby móc stwierdzić, czy potrawy podgrzewane w mikrofalówce są szkodliwe dla naszego zdrowia, najpierw powinniśmy zapoznać się z ich sposobem działania. Kuchenka mikrofalowa do podgrzewania żywności wykorzystuje fale elektromagnetyczne (mikrofale) o długości około 12 cm. Gdy fale przechodzą przez jakąś cząsteczkę jedzenia, wywołują w niej drgania. W ten sposób wytwarzana jest energia, która zamieniana jest w ciepło. Mikrofale podgrzewają wszystko, co ma w sobie wilgoć. Zdecydowanie najlepiej oddziałują na cząsteczki wody. Dlatego tak ważne jest dostosowanie odpowiedniej mocy grzania, by nie przesuszyć podgrzewanej potrawy.

kuchenka-mikrofalowa

 

Czy mikrofale wydostają się poza kuchenkę mikrofalową?

Kuchenka mikrofalowa generuje fale niejonizujące. Są one podobne do tych, które emitują telefony komórkowe, z tą różnicą, że są o wiele silniejsze. Należy jednak zaznaczyć, że mikrofale praktycznie nie przenikają poza kuchenkę mikrofalową. Urządzenie ma metalową osłonę i specjalną siatkę z oczkami mniejszymi od długości fali, co sprawia, że zatrzymuje zdecydowaną większość mikrofal. Tylko nieliczne fale elektromagnetyczne mogą wydostać się poza kuchenkę. Jednak mają one nawet tysiąckrotnie mniejszą moc niż te fale, które wewnątrz komory podgrzewają nasze jedzenie. Mieszczą się więc w normach bezpieczeństwa przyjętych dla ludzkiego zdrowia. Z racji tego, że ma to znacznie jedynie w małej odległości od kuchenki, nie powinniśmy wpatrywać się w szybę podczas podgrzewania potraw.

Mikrofalówki

Czy żywność podgrzewana w mikrofalówce jest szkodliwa?

Nie ma dowodów na to, że potrawy podgrzewane w mikrofalówce są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli nasza kuchenka mikrofalowa jest sprawna, a my korzystamy z niej zgodnie z zaleceniami producenta, nie narazimy się na duże ilości fal elektromagnetycznych, które mogłyby być dla nas szkodliwe. O ile samo urządzenie nie wpływa szkodliwie na nasze jedzenie, tak już nieodpowiednie naczynie już tak. W kuchence nie wolno podgrzewać potraw w plastikowych opakowaniach, gdyż zawierają one szkodliwe dla zdrowia substancje – ftalany i bisfenol A (BPA). Pod wpływem ciepła wydzielają się one z plastiku i są wchłaniane przez żywność. Dlatego żywność powinniśmy podgrzewać w szklanych lub ceramicznych naczyniach. Plastikowe też się nadadzą, pod warunkiem, że zostały wykonane z tworzywa odpornego na działanie wysokiej temperatury i niezawierającego szkodliwych dla zdrowia substancji.

 


Potrawy przygotowywane w kuchence mikrofalowej są więc bezpieczne dla naszego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że każda obróbka cieplna w jakimś stopniu niszczy witaminy i wartościowe składniki odżywcze.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas