Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie naczynia do mikrofali sprawdzą się najlepiej?

naczynia-do-mikrofali-3.jpg [422.05 KB]

Współczesne mikrofalówki potrafią nie tylko błyskawicznie podgrzać wczorajszy obiad, ale również rozmrozić owoce do koktajlu, zapiec ser, a nawet ugotować warzywa. Nic więc dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością i dla wielu osób są niezbędnym wyposażeniem kuchni. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do podgrzewania potraw w kuchenkach mikrofalowych należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego naczyń. W przeciwnym razie może dojść do iskrzenia, pęknięcia naczynia, a nawet wybuchu. Sprawdźmy zatem, jakie naczynia do mikrofali sprawdzą się najlepiej.

Jakie naczynia do mikrofali?

Kuchenka mikrofalowa do podgrzewania żywności wykorzystuje fale elektromagnetyczne o długości 12 cm. Wprawiają one w ruch cząsteczki wody, znajdujące się w potrawie. To z kolei powoduje tarcie i prowadzi do podgrzewania żywności. Najprościej mówiąc, mikrofalówka podgrzeje wszystkie potrawy, które mają w sobie wilgoć. Właśnie ze względu na taki sposób działania, ważny jest dobór naczyń, które włożymy do komory kuchenki. Powinny one przepuszczać promieniowanie mikrofalówki, co zagwarantuje najwyższą efektywność. Jakie naczynia można zatem bezpiecznie stosować w mikrofalówce?

Szkło w mikrofali

Szkło świetnie przewodzi fale elektromagnetyczne, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowane w kuchence mikrofalowej. Szklany talerz, otwarty słoik, szklanka czy miska z Duralexu mogą być z powodzeniem użytkowane w mikrofali. Nie zaleca się jednak używania szkła kolorowego i delikatnego, ponieważ istnieje ryzyko, że takie naczynie może pęknąć od szybko nagrzewającej się potrawy. Warto również pamiętać, że szkło do mikrofali powinno być czyste. Oznacza to, że naczynia nie powinny mieć żadnych metalowych zdobień i wzorów.

szklane naczynia do mikrofali

Czy ceramika nadaje się do mikrofali?

Ceramika dobrze przewodzi promieniowanie, a do tego wolniej nagrzewa się od ciepłej potrawy. Dzięki temu naczynia ceramiczne mogą być z powodzeniem użytkowane w mikrofalówce. Nie mogą mieć jednak żadnych zdobień, które w składzie mają metal. To samo dotyczy porcelany - najlepiej, aby była biała, pozbawiona ozdób.

Mikrofalówki

Papier w kuchence mikrofalowej

Okazuje się, że do mikrofali można również wkładać naczynia papierowe, czyli np. papierowe tacki, talerze czy pudełka. Jest tylko jeden warunek - papier nie może być zdobiony ani woskowany. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale w mikrofali sprawdzi się też papier do pieczenia. Można nim przykryć wierzch potrawy, co zapobiegnie zabrudzeniu komory urządzenia.

 

papierowe naczynia do mikrofali

Czy drewniane naczynia nadają się do mikrofalówki?

Fale elektromagnetyczne z łatwością przenikają przez drewno, co sprawia, że drewniane naczynia można włożyć do mikrofalówki. Należy jednak pamiętać, że drewno szybko wchłania wodę i wilgoć, co powoduje niszczenie naczynia. Właśnie dlatego nie zaleca się podgrzewania płynnych produktów w drewnianych naczyniach.

Mikrofalówki do zabudowy

Czy plastikowe pojemniki można wkładać do mikrofali?

Plastikowe naczynia można wkładać do mikrofali, ale tylko wtedy, jeśli jest to wyraźnie zaznaczone. Takie pojemniki muszą być bowiem wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na działanie wysokiej temperatury. O tym, czy dane naczynie nadaje się do użytku w kuchence mikrofalowej, powinien poinformować producent. Zazwyczaj na dnie takiego naczynia znajdziemy specjalne oznaczenia. Jakie? Jest to po prostu symbol kuchenki mikrofalowej. Oznacza to, że taki pojemnik może być stosowany w mikrofali, ale bez szczelnej pokrywki. Należy jednak zachować przy tym ostrożność i nie podgrzewać potrawy do wysokiej temperatury, aby plastik się nie stopił.

 

plastikowe naczynia do mikrofali

Jakich naczyń nie można wkładać do mikrofalówki?

Istnieje również wiele materiałów, których absolutnie nie wolno wkładać do kuchenki mikrofalowej. Należą do nich:

  • Metal - przez to, że metal odbija mikrofale, nie może być stosowany w kuchence mikrofalowej. Jeśli włożylibyśmy metalowy garnek do mikrofalówki, zmienne pole elektromagnetyczne wytworzy w nim prądy wirowe, które zwiększą jego temperaturę. W rezultacie od powierzchni naczynia nagrzeje się powietrze w komorze, co doprowadzi do zwiększenia ciśnienia. Może to doprowadzić do iskrzenia, zapalenia produktów, a nawet do wybuchu. Tak dramatyczne efekty powodują przede wszystkim metalowe przedmioty o ostrych krawędziach i mocno zarysowanych brzegach. A zatem widelec, garnek czy metalowa miska w mikrofali, to nie jest dobry pomysł.
  • Plastik - jeśli plastikowe naczynie ma oznaczenie producenta, które potwierdza, że może być bezpiecznie stosowane w mikrofalówce, jak najbardziej możemy podgrzewać w nim żywność. Jeśli brakuje oznaczeń, nie wolno wkładać plastikowego pojemnika do komory mikrofalówki. Plastik stopi się pod wpływem wysokiej temperatury, uwalniając do jedzenia szkodliwe substancje i jednocześnie brudząc wnętrze urządzenia.
  • Folia aluminiowa - podobnie jak w przypadku metalu, umieszczenie folii aluminiowej może spowodować iskrzenie i doprowadzić do jej zapalenia.
  • Styropian - dania na wynos często są serwowane w styropianowych pojemnikach. Ich zdaniem jest utrzymanie ciepłoty lub schłodzenie potrawy. Nie nadają się jednak do użytku w mikrofalówce, ponieważ styropian zacznie się topić pod wpływem wysokiej temperatury. W rezultacie do naszego jedzenia mogą przedostać się szkodliwe dla zdrowia substancje.
  • Pozłacane i posrebrzane naczynia - złoto i srebro to metale, zatem mikrofale nie będą na nie działać. Jeśli włożylibyśmy takie naczynia do kuchenki mikrofalowej, wywołamy w nich prądy wirowe. Rezultacie naczynia się nagrzeją i dojdzie do iskrzenia. Z tego względu do kuchenki nie wolno wkładać talerzy, kubków i zastawy stołowej z pozłacanymi lub posrebrzanymi elementami.
  • Warto również pamiętać, aby do kuchenki nie wkładać zamkniętych pojemników, słoików czy butelek. Podczas nagrzewania zwiększy się w nich ciśnienie, co doprowadzi do wybuchu. W rezultacie naczynie zostanie rozerwane, a jego zawartość pobrudzi całe wnętrze mikrofalówki.

 

metalowy talerz plastikowa miska aluminiowe opakowanie
styropianowe opakowanie pozłacana miska  

 

Jak podgrzewać potrawy w mikrofalówce?

Wiemy już, w czym podgrzewać potrawy w kuchence mikrofalowej i jakich naczyń się wystrzegać. Jednak, aby praca z kuchenką była w pełni bezpieczna i efektywna, powinniśmy stosować się do poniższych wskazówek:

  • Pamiętajmy, że moc mikrofali należy dostosować do rodzaju podgrzewanej żywności. Jest to ważne szczególnie w przypadku delikatnych produktów, które szybko się nagrzewają. Jeśli ustawimy zbyt dużą moc, łatwo może dojść do ich wysuszenia. O tym, ile podgrzewać obiad w mikrofali, przeczytamy w instrukcji obsługi urządzenia. Producenci zazwyczaj zamieszczają tam informacje potrzebne do podgrzewanie różnych rodzajów żywności, np. mięsa, ryb, warzyw czy zup.
  • Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że niektóre rodzaje żywności nie nadają się do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Należą do nich przede wszystkim jajka - zarówno surowe, jak i ugotowane na twardo, ponieważ wybuchają. Podobnie sytuacja wygląda z okrągłymi owocami i warzywami. Dużą ostrożność należy zachować podczas podgrzewania płynów, np. wody, mleka czy zupy, gdyż może dojść do tzw. efektu opóźnionego wrzenia. Jeśli płyn osiągnie wyższą temperaturę niż temperatura wrzenia, wtedy nawet drobny impuls, czyli np. włożenie torebki herbaty czy zamieszanie łyżeczką, może spowodować wybuch.
  • Nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu urządzenia. Tłuszcz i zabrudzenia osadzające się na ściankach mikrofalówki mogą doprowadzić do obniżenia jej trwałości, a nawet ograniczyć jej funkcjonalność. Do czyszczenia mikrofalówki spokojnie możemy wykorzystać produkty, które mamy w kuchni, a więc cytrynę, sodę oczyszczoną lub ocet.

jakie pojemniki do mikrofali

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas