Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Deska do prasowania do stacji parowej - jaka będzie odpowiednia?

deska do prasowania do stacji parowej

Stacja parowa to urządzenie, w skład którego wchodzą dwa elementy: żelazko oraz zewnętrzna stacja parowa. To właśnie w stacji gromadzi się para, która pod wysokim ciśnieniem wędruje do żelazka. Dzięki temu prasowanie jest lżejsze, skuteczniejsze i wygodniejsze niż prasowanie za pomocą zwykłego żelazka. Jednak, abyśmy mogli korzystać z takiej stacji parowej, będziemy potrzebować deski do prasowania. Czy wystarczy klasyczny model, czy trzeba kupić dedykowaną deskę? Podpowiadamy, jaka deska do prasowania do stacji parowej sprawdzi się najlepiej.

 

Aktualizacja 7.06.2023 r.

 

Jaka deska do prasowania do stacji parowej?

Osoby, które zdecydowały się na zakup generatora pary, często zastanawiają się, czy trzeba kupować do niego dedykowaną deskę do prasowania. Odpowiedź brzmi: i tak i nie.


Każda deska do prasowania, nawet ta najprostsza, spełni swoje zadanie w parze z generatorem pary. Oznacza to, że bez problemu rozłożymy na niej ubranie i usuniemy zagniecenia generatorem. Należy jednak pamiętać, że stacja parowa wytwarza parę wodną pod dużym ciśnieniem i o wysokiej temperaturze. Zwykła deska do prasowania, wykonana z płyty wiórowej szybko ulegnie uszkodzeniu pod wpływem wilgoci. Poza tym standardowe deski mają niewielką powierzchnię, więc może pojawić się problem z wygodnym umieszczeniem stacji parowej - w końcu w jej skład wchodzi masywny bojer i elektronika.


Warto zatem wybrać bardziej zaawansowaną deskę do prasowania - wykonaną z dobrej jakości materiałów i o większym blacie, który bez problemów pomieści stację parową i pozwoli na komfortowe prasowanie odzieży.

jaka deska do prasowania do stacji parowej

Deska do generatora pary - konstrukcja

Deski na stację parową pod względem konstrukcyjnym nie różnią się od klasycznych desek do prasowania - składają się ze stelażu, blatu i pokrowca. Jednak do ich produkcji używa się innych materiałów. Deska musi być bowiem mocna i stabilna, gdyż będzie musiała udźwignąć ciężar stacji parowej oraz prasowanych ubrań.


Stelaż deski powinien być trwały i bezpieczny. Nie może być jednak zbyt ciężki, gdyż uniemożliwi to swobodne przenoszenie deski i niekorzystnie wpłynie na jej rozkładanie i składanie. Poza tym stelaż powinien być też odporny na wilgoć i wysokie temperatury. Właśnie dlatego producenci często wykonują stelaże z termoplastycznych materiałów, które są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na korozję.


Jeśli natomiast chodzi o blat, to w deskach dedykowanych do generatorów pary, jest on przeważnie wykonany z metalowej siatki. W przeciwieństwie do płyty wiórowej taka siatka nie wchłania pary wodnej. Skoro jesteśmy już przy blacie, nie możemy pominąć pokrowca. Najlepiej, aby był on wykonany z naturalnego materiału, np. bawełny, a do tego pokryty włóknem metalicznym, które odbija parę wodną z generatora. Dzięki temu pod blatem nie będzie się skraplała woda, a prasowanie stanie się szybsze, gdyż cieńsze tkaniny będziemy mogli prasować tylko z jednej strony. Taki pokrowiec zapewni również świetny poślizg dla stopy żelazka.

deska do prasowania do stacji parowej

Deski do prasowania

Deska do prasowania do stacji parowej - jakie powinna mieć parametry?

Zakup deski do prasowania nie jest skomplikowany. Jeśli jednak chcemy wybrać specjalny model do stacji pary, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Wymiary i stabilność - deska do prasowania do stacji parowej powinna być dość duża i stabilna. Dzięki temu bez problemu pomieści duże ręczniki i pościel, a prasowanie stanie się wygodniejsze.
 • Regulacja wysokości - większość desek oferuję możliwość płynnego dopasowania wysokości blatu do wzrostu osoby. Jest to niezbędna funkcja do wygodnego prasowania.
 • Przystawka na stację parową - jest to specjalny obszar na końcu deski, który służy do bezpiecznego przechowywania stacji parowej. Dostępne są też deski bez przystawki na żelazko - w takim wypadku konieczne będzie umieszczenie bojlera z wodą na podłodze lub bezpośrednio na blacie deski, co może negatywnie wpływać na komfort prasowania.
 • Gniazdko elektryczne i zintegrowany przedłużacz - takie deski są bardzo praktyczne, ponieważ można ich używać w dowolnym miejscu. Wbudowane gniazdko zapewnia wysoki komfort prasowania, bez ryzyka zaplątania się w kabel.
 • Funkcja nadmuchu - warto zwrócić uwagę, czy deska do żelazka ze stacją parową oferuje funkcję nadmuchu, która pozwala na tzw. prasowanie balonowe. Po rozłożeniu ubrania na desce i uruchomieniu nadmuchu prasujemy tkaninę parą wodną na balonie powietrznym, nie dociskając materiału do deski. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku prasowania cienkich i delikatnych ubrań.
 • Odsysanie pary wodnej - ta funkcja często idzie w parze z nadmuchem powietrza i umożliwia odprowadzanie pary wodnej. Dzięki temu para nie przechodzi jedynie przez warstwy prasowanej tkaniny, ale również przez blat. Deska z odprowadzaniem zapewnia skuteczniejsze i szybsze prasowanie.
 • Podgrzewanie powierzchni - to zaawansowana funkcja, która przydaje się podczas prasowania duże ilości prania. Sprawia, że blat deski się nagrzewa. Dzięki temu nawet po prasowaniu parą wodną ubrania są suche i gotowe do złożenia.
 • Rękawnik - w klasycznych deskach rękawnik stanowi dodatkowy element, natomiast w bardziej zaawansowanych modelach jest on zintegrowany z deską. Taka deska z rękawem świetnie nadaje się do prasowania rękawów koszul i bluzek.

deska do prasowania do generatora pary

Deska do prasowania do stacji parowej - którą wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych desek do prasowania. Klasyczne modele dobrze sprawdzą się w przypadku zwykłych żelazek parowych. Natomiast do stacji pary lepiej kupić bardziej zaawansowaną deskę, która dobrze zniesie wilgoć i wysoką temperaturę. Szukając odpowiedniego modelu, warto poczytać w Internecie opinie użytkowników - jest to niezwykle cenna wiedza, która może zadecydować o zakupie konkretnego modelu deski.
A oto kilka desek do prasowania, na które warto zwrócić uwagę:

 • Deska do prasowania Vileda Total Reflect Plus - to dość typowa deska do prasowania, ale sprawdzi się w wielu przypadkach. Pokrowiec został wyposażony w powłokę metaliczną, która odbija parę wodną, co zapobiega skraplaniu się pary pod deską i znacznie przyspiesza prasowanie. Co więcej, deskę wyposażono w dużą podstawkę pod żelazko parowe lub stację pary. Ma ona również wbudowane gniazdko elektryczne i antenkę, która podtrzymuje przewodów żelazka.
 • Deska do prasowania Zelmer ZIB0002 Deluxe - nie jest to aktywna deska do prasowania, ale w większości przypadków dobrze spełni swoje zadanie. Deska ma stabilny stelaż z antypoślizgowymi nóżkami. Jej blat wykonano z metalowej siatki, a pokrowiec z bawełny. Oferuje również regulację wysokości blatu oraz podstawkę do odkładania żelazka czy generatora pary.
 • Deska do prasowania Leifheit AirBoard M Shoulder Fit Compact - produkt archiwalny - deska jest wytrzymała, a równocześnie lekka. Cała konstrukcja waży zaledwie 4,2 kg. Jej pokrowiec wykorzystuje technologię Thermo Reflect, która odbija ciepło i parę z żelazka od dołu. Dzięki temu ubranie jest prasowanie jednocześnie od góry i z dołu. Producent dołączył do deski ruchomą podstawkę na żelazko z przyłączem elektrycznym i antenką na kabel, co sprawia, że jej użytkowanie staje się wygodniejsze.
 • Deska do prasowania Zelmer ZIB0001 Performance - ta deska została wyposażona w praktyczną podstawkę pod generator pary. Jej blat wykonano z metalowej siatki, a pokrowiec z bawełny. Deska oferuje regulację wysokości do 100 cm i ma antypoślizgowe nóżki, które zapewniają bezpieczeństwo podczas prasowania. W zestawie znajduje się też praktyczny rękawnik.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas