Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie wybrać żelazko? 5 porad, które ułatwią zakup

jak dobrze wybrać żelazko

Chyba nie ma osoby, która nie miałby w swoim domu żelazka. Pomimo że nie korzystamy z niego na co dzień, jest to bardzo przydatne urządzenie, które pomoże nam zadbać o schludny wygląd naszych ubrań. Jak zatem wybrać dobre żelazko, które będzie nam niezawodnie służyć przez wiele lat? Podpowiadamy.

Po pierwsze: stopa żelazka

Ważnym elementem żelazka jest stopa. To ta część, która ma bezpośredni kontakt z tkaniną, dlatego powinna być wytrzymała i odporna na zarysowania, a także gładka, aby nie uszkodziła prasowanych ubrań. Obecnie producenci wyposażają żelazka w rozmaite stopy, m.in.: ceramiczne, teflonowe, szafirowe, diamentowe, szklane czy eloxalowe. Trudno jest wskazać, która z nich jest najlepsza, bo wszystkie mają wiele zalet. Skoro mowa już o stopie, powinniśmy również zwrócić uwagę, w jaki sposób rozłożone są otwory, z których wydobywa się para wodna. Będą mieć one duży wpływ na jakość prasowania. Wybierając żelazko, warto także postawić na model ze zwężaną stopą, która bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków, np. pozwoli wyprasować mankiety czy przestrzenie między guzikami.

Żelazka

Po drugie: żelazko z funkcją pary

Zdecydowana większość żelazek dostępnych na rynku to modele parowe. Oznacza to, że wytwarzają one parę wodną, która skutecznie rozprasowuje zagniecenia. Należy jednak pamiętać, że mała ilość pary nie poprawi procesu prasowania, gdyż nie poradzi sobie z zagnieceniami. Ważne jest zatem, aby wybrać żelazko z wysoką wydajnością na poziomie przynajmniej 40-50 g/min. W sprzedaży dostępne są oczywiście modele z większym wyrzutem pary, dochodzącym nawet do 200 g/min. Dzięki wysokiej wydajności pary wodnej łatwiej rozprasujemy zagniecenia i będziemy mogli prasować nawet kilka warstw tkaniny naraz.

 

jakie żelazko wybrać

Po trzecie: duża moc żelazka

Moc żelazka określa szybkość nagrzewania stopy. Im będzie ona wyższa, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy. Jeśli chodzi o żelazko do użytku domowego, jego moc powinna mieć co najmniej 2000 W. Skoro jesteśmy już przy mocy, powinniśmy również sprawdzić, czy żelazko posiada regulację temperatury. Jest to bardzo ważna opcja, która pozwoli dostosować moc żelazka do rodzaju prasowanych tkanin i w rezultacie zapobiegnie ich zniszczeniu.

Po czwarte: żelazko z dużym zbiornikiem na wodę

Wszystkie żelazka mają wbudowane specjalne pojemniki, do których wlewa się wodę. Ich pojemność waha się od 200 do ponad 400 ml. Im większy pojemnik w żelazku, tym rzadziej będziemy musieli uzupełniać go wodą. Ma to duży wpływ na komfort prasowania.

 

prasowanie-i-pielegnacja-ubran-zelazka.png [27.65 KB]

 

Po piąte: funkcje czyszczące

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żelazko wykorzystuje parę wodną do prasowania, co oznacza, że jest narażone na powstawanie osadów z kamienia. Nie dość, że mogą one wytrącać się z żelazka podczas prasowania i łatwo pobrudzić ubrania, to jeszcze negatywnie przedkładają się na jego żywotność. Regularne czyszczenie żelazka z kamienia jest więc konieczne, jeśli chcemy, aby dobrze nam służyło przez długi czas. Warto zatem poszukać żelazka, które ma wbudowane funkcje samoczyszczące. Taki model samodzielnie usunie kamień z kanalików parowych, a także dokładnie wyczyści zbiornik.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas