Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź
Jak wyczyścić żelazko z kamienia? 3 sprawdzone sposoby
Jeśli podczas prasowania świeżo wypranych ubrań, zauważymy, że pozostają na nich białe osady, a wyrzut pary nie jest tak mocny jak dotychczas, będzie to znaczyło, że w naszym żelazku odłożył się kamień. Należy go jak najszybciej usunąć, aby nie doprowadzić do zniszczenia ubrań i uszkodzenia samego urządzenia. O tym, jak wyczyścić żelazko z kamienia, a także jak wyczyścić przypalone żelazko, przeczytacie w naszym poradniku.
Tego się dowiesz z artykułu o czyszczeniu żelazka
|
Dlaczego czyszczenie żelazka jest ważne?
Systematyczne odkamienianie i czyszczenie żelazka jest konieczne, aby utrzymać urządzenie w dobrej kondycji i nie narazić swoich ubrań na zniszczenie. Zarówno żelazko parowe, jak i żelazko z generatorem pary do pracy potrzebuje wody. Niestety twarda woda może spowodować, że w żelazku zacznie gromadzić się kamień. Osady wapienne najczęściej zapychają stopę żelazka, a dokładniej mówiąc, otwory, przez które wylatuje para wodna. W rezultacie występuje słabszy wyrzut pary, a na prasowanych ubraniach mogą pojawić się białe drobinki kamienia, które doprowadzą do powstania żółtych plam na świeżo wypranych ubraniach. Plamy z kamienia z żelazka trudno jest usunąć, ponieważ zazwyczaj nie schodzą w kolejnym praniu. Osady wapienne nie tylko zapychają otwory na stopie, ale również mogą gromadzić się przy wylocie ze spryskiwacza, a także w środku zbiornika na wodę.
Jak usunąć kamień z żelazka?
Regularne odkamienianie żelazka jest bardzo ważne. Na szczęście łatwo możemy pozbyć się kamienia, stosując odpowiednie środki chemiczne albo wykorzystując naturalne sposoby.
Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, jak wyczyścić żelazko z kamienia.
Czyszczenie żelazka octem
Jak pozbyć się z kamienia z żelazka? Możemy wykorzystać naturalny środek odkamieniający, jakim jest ocet. Wystarczy, że namoczymy ścierkę w occie i nałożymy ją na wykałaczkę, a następnie będziemy po kolei przetykać wszystkie otwory w stopie żelazka. Później musimy wlać ocet i odrobinę gorącej wody do zbiornika na wodę, a następnie włączyć żelazko i ustawić najwyższą temperaturę. Rozkładamy deskę do prasowania, wyjmujemy starą tkaninę i prasujemy do momentu, aż całkowicie wyparuje roztwór octu. Jeśli na tkaninie nie zaobserwujemy resztek kamienia, powinniśmy kilka razy przepłukać zbiornik. Na koniec napełniamy zbiornik wodą destylowaną i wypuszczamy parę wodną przez otwory w stopie żelazka. Stopę myjemy z zewnątrz za pomocą wilgotnej ścierki.
Przy takim sposobie czyszczenia żelazka z kamienia może nam przeszkadzać zapach octu, ponieważ jest bardzo drażliwy. Dlatego zaleca się, aby otworzyć okna w domu, a najlepiej wyjść na balkon lub taras z żelazkiem.
Usuwanie kamienia kwaskiem cytrynowym
Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się kamienia z żelazka, jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. Zanim jednak sięgniemy po kwasek, sprawdźmy, czy nasze żelazko może być odkamienianie w ten sposób. Mimo że kwasek świetnie nadaje się do odkamieniania czajnika, nie sprawdzi się przy wszystkich żelazkach. Połączenie kwasku cytrynowego i bardzo wysokiej temperatury może doprowadzić do powstania lepkiej mieszanki, przypominającej karmel. Przy włączonym żelazku powstanie wówczas zapach spalenizny, a z otworów na stopie zacznie wypływać brązowa substancja, która będzie się przypalać i przywierać do powierzchni żelazka. W takiej sytuacji nasze urządzenie może poważnie ucierpieć, dlatego zanim zastosujemy kwasek cytrynowy, koniecznie sprawdźmy, czy producent pozwala na taką metodę czyszczenia.
Jak odkamienić żelazko kwaskiem cytrynowym? Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki kwasku w szklance czystej wody, a następnie postępować tak samo, jak w przypadku odkamieniania octem.
Jak wyczyścić żelazko produktami odkamieniającymi?
Jeśli domowe sposoby zawiodą, możemy sięgnąć po chemiczne środki czystości. Wystarczy kupić odkamieniacze specjalnie przeznaczone do żelazek. Takie preparaty szybko i skutecznie usuwają osady wapienne, a do tego efektownie zabezpieczają żelazko przed korozją. Odkamieniacze występują w postaci proszku w poręcznych saszetkach lub w postaci płynu. Odkamienianie zawsze przeprowadzamy na zimnym żelazku, odłączonym od prądu. Zanim jednak przejdziemy do tej czynności, sprawdźmy w instrukcji obsługi, czy nasze żelazko można odkamieniać tego typu środkami.
Oto instrukcja krok po kroku, jak usunąć kamień za pomocą odkamieniacza:
- Odkamieniacz rozpuszczamy w jednej szklance ciepłej wody.
- Roztwór wlewamy do zbiornika na wodę.
- Następnie trzymając żelazko nad zlewem, naciskamy spryskiwacz, aż całkowicie pozbędziemy się roztworu ze zbiornika na wodę.
- Gdy opróżnimy zbiornik, możemy sprawdzić, czy stopa żelazka jest czysta, np. prasując czystą ścierkę.
- Po przeprowadzeniu odkamieniania powinniśmy dokładnie wypłukać zbiornik na wodę.
Systemy antywapienne - samoczynne czyszczenie żelazka
Nowoczesne żelazka i generatory pary mają wbudowane systemy oczyszczające i antywapienne, dzięki którym nie musimy stosować dodatkowych środków czyszczących i odkamieniających. W zależności od producenta i modelu żelazka, filtr może być zamontowany na stałe lub być wymienny. Taki system antywapienny uruchamia czyszczenie żelazka z kamienia w środku i zapobiega powstawaniu osadu w kanalikach i otworach parowych. Niektóre żelazka wyposażone są w podwójny system antywapienny – mają funkcję usuwającą kamień oraz wkład antywapienny, który znajduje się w zbiorniku na wodę.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w żelazku?
Wiemy już, jak usunąć kamień z żelazka. Ale co zrobić, aby zminimalizować jego osadzanie się w urządzeniu? Najłatwiejszym sposobem jest wlewanie do zbiornika wody destylowanej lub przefiltrowanej, np. w dzbanku filtrującym. W ten sposób pozbędziemy się niektórych soli z wody i zmniejszymy twardość wody. Poza tym po skończonym prasowaniu zawsze powinniśmy opróżniać zbiornik, jeśli nie wykorzystamy całkowicie wody.
Niektórzy zalecają również, aby żelazko przechowywać w pozycji pionowej, a nie poziomej. Aby uniknąć problemów z gromadzącym się kamieniem, warto korzystać z żelazka zgodnie z wytycznymi producenta. Może się zdarzyć, że zastosowane w żelazku materiały nie pozwalają na odkamienianie kwaskiem cytrynowym. Jeśli jednak producent nie podaje konkretnej metody odkamieniania, możemy wykorzystać domowe środki czystości lub gotowe preparaty producenta.
Jak wyczyścić stopę żelazka?
Przy okazji odkamieniania żelazka powinniśmy przeprowadzić również jego gruntowne czyszczenie. Czym umyć żelazko? Wszystko zależy od rodzaju zabrudzeń. Do mycia możemy wykorzystać zarówno naturalne środki, jak i chemiczne – często wystarczy przetrzeć stopę żelazka wilgotną szmatką. W nowoczesnych żelazkach możemy natomiast skorzystać z funkcji samooczyszczenia, która znacznie ułatwia utrzymanie w czystości urządzenia. Zazwyczaj oczyszczanie odbywa się poprzez napełnienie zbiornika wodą, nagrzanie żelazka do maksymalnej temperatury i naciśnięcie specjalnego przycisku.
Oto kilka pomysłów, jak wyczyścić żelazko:
Ocet
Wystarczy namoczyć ścierkę w occie, a następnie przetrzeć stopę żelazka. Czynność należy powtarzać do momentu, aż usuniemy wszystkie zanieczyszczenia. Na koniec powinniśmy przetrzeć stopę prasującą czystą, wilgotną ścierką.
Soda oczyszczona
To naturalny detergent, który możemy wykorzystać do czyszczenia wielu sprzętów AGD, nie tylko żelazka, ale również kuchenki mikrofalowej, zmywarki czy pralki. Z pomocą sody wyczyścimy nawet przypalone żelazko. W jaki sposób? Możemy nasypać sodę na wilgotną ścierkę albo rozpuścić sodę w wodzie i powstałą pastą nacierać stopę żelazka.
Pasta z octu i sody oczyszczonej
Przypalona stopa żelazka nie wygląda zachęcająco. Nie oznacza jednak, że żelazko nadaje się tylko do wyrzucenia. Możemy spróbować wyczyścić stopę. Czym doczyścić przypalenia? Najlepiej wypróbować mieszankę octu i sody oczyszczonej – składniki należy zmieszać w proporcji 1:1, a następnie w roztworze zamoczyć czystą ścierkę. Żelazko należy nagrzać, ale do niskiej temperatury, aby się nie poparzyć, a następnie wyłączyć z gniazdka. Następnie możemy przystąpić do czyszczenia stopy żelazka.
Sól kuchenna
Gdy szukamy sposobu na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, możemy również wykorzystać sól kuchenną. Wystarczy rozsypać sól na gazecie lub papierze i przesunąć po niej kilka razy rozgrzanym żelazkiem, dopóki nie znikną ślady po przypaleniu. Taką metodę można jednak stosować wyłącznie w żelazkach, które mają stopę odporną na zarysowania.
Ręcznik frotte
Jeśli nasze żelazko jest trochę przypalone, możemy wyprasować nim ręcznik frotte. Im grubszy materiał, tym lepiej. Przypalenia powinny zniknąć po kilku prasowaniach.
Tabletka przeciwbólowa
Okazuje się, że przypaloną stopę żelazka można skutecznie wyczyścić tabletką przeciwbólową, która ma w składzie paracetamol. Najpierw należy nagrzać żelazko, a następnie odłączyć je z prądu. Tabletkę należy chwycić szczypcami lub pęsetą i pocierać przypalone miejsca kolistymi ruchami. Na koniec należy wyczyścić stopę wilgotną ścierką, aby pozbyć się resztek tabletki.
Istnieje jeszcze wiele innych sposób na skuteczne czyszczenie żelazka. Jednak niezależnie od metody i środku czyszczenia, powinniśmy pamiętać, że na czas czyszczenia żelazko powinno być odłączone z gniazdka.